Karamandan.com

Karamandan.com

22 Ocak 2018 Pazartesi
Slime nedir? Slime nasıl yapılır? Boraksız slime nasıl yapılır?
Türkiye’de ve dünyada son aylarda bir slime çılgınlığı aldı başını gidiyor.
Kategori : Karaman Videoları
05 Ocak 2017 13:46
 
Slime nedir? Slime nasıl yapılır? Boraksız slime nasıl yapılır?

Türkiye’de ve dünyada son aylarda bir slime çılgınlığı aldı başını gidiyor. Çocuklardan daha çok yetişkinlerin yeni eğlencesi slime nedir? Evde kendinizin yapabileceği ve boraksız da tarifi olan slime nasıl yapılır? 

Rengârenk slime’lerle oyun hamurundan çok farklı bir heyecan ve eğlence sunuyor. Ele yapışmayan niteliği ile özellikle çocukların eve bir zarar vermeden oynayacağı muhteşem bir oyunca. 
 
SLİME’NİN TARİHİ
 
Slime her ne kadar son zamanlarda meşhur da olsa, aslında slime’nin keşfi 1920 yılına dayanır. 1920 yılında Nobel ödüllü Hermann Staudinger sentetik polimerler üzerine çalışırlar.  Polimer, yapısında birçok molekülün tek bir molekül durumunda bulunduğu bileşiktir. Hermann Staudinger yıllar boyunca kimyasal çalışmalarda bulunur ve yarı akışkan maddeler üzerine birçok çalışmanın ardından slime’yi elde ederler. Slime ile oyuncak yapma aşamasına gelen kadar çok yol vardır. Ancak 1950 yıllarında, elde edilen bu kimyasal türle diş macunları, sakızlar ve bu türde ürünler tasarlarlar.

Slime nasıl yapılır?

 
SLİME NEDİR?; Slime bir Amerika’lı bir oyuncak şirketi tarafından üretilen oyun hamurudur. Slime maddesinin yapısı yarı yapışkan- yarı akışkandır.  1976 yılında üretilen, toksik olmayan viskozite malzemeden oluşan, yeşil renkli plastik çöp kovasına benzer kutularda satılan oyuncak ürünüdür. İlerleyen yıllarda Slime'nin farklı çeşitleri üretilmiştir. 1970'lerde Slime Canavar masa oyunu tanıtılmıştır.
 
Slime; tutkal, su, boraks birleşimiyle elde edilen, hamurumsu müthiş bir eğlence hamurudur.
 
SLİME NASIL YAPILIR? – EVDE SLİME YAPMA TARİFİ
 
Evde Slime İçin Gerekli Malzemeler:
 
1 - Bir bardak ılık su
2 - Bir bardakta oda sıcaklığında su
3 - Çay kaşığının ucu ile jellendirici boraks (borax)
4 - Çay kaşığı ucu ile gıda boyası
5 - Su bazlı Polimer K-10 tutkal
6 - Son olarak sim (miktarı kendiniz belirleyiniz)
 
Slime Yapma Tarifi:
 
Evvela bir su bardağı, ılık suya çay kaşığı ucu ile boraks ve bir çay kaşığı ucu ile gıda boyasını ekliyoruz ve kıvam alıncaya kadar karıştırıyoruz. Diğer yandan bir kaba bu kase olabilir hazır olan bir bardak su bazlı tutkalı dökünüz, bunun üzerine ise bir bardak oda sıcaklığındaki suyu dökünüz. Karıştırmaya devam ediyoruz, İlk önce hazırladığımız ılık su ve gıda boyasıyla hazırladığı borakslı suyu yavaş yavaş karıştırarak döküyoruz. Kıvam alıncaya kadar karıştırmaya devam ediyoruz. Sim ekleyebilirsiniz.
 
Boraks Nedir? 
 
Boraks doğal bir mineraldir. Zararı olmadığı düşünülmektedir. Amerika'da çeşitli kişiler çamaşır yıkarken deterjan yerine kullanmaktadırlar. Son yıllarda ülkemizde de borakslı deterjanlar üretilmiş ve satılmaya başlamıştır. Ancak çamaşır yıkarken çıkan kötü kokudan dolayı borakslı deterjan pek tercih edilmemektedir. 

Boraksız Slime Nasıl Yapılır?
İlk önce su bazlı tutkalı kâseye boşaltın.
Sonra istediğiniz simi dökün.
Kaşıkla karıştırdıktan sonra yavaş yavaş deterjan dökün.arıştırmaya devam edin. 
İstediğiniz kıvama gelince oynayabilirsiniz.

Okunma : 8856
Gündem haberleri
Döverek öldürmüşler
18 Ocak 2018 Okunma: 41757 Asayiş
Kayıp Yasin Uzun'un Cesedi Bulundu
18 Ocak 2018 Okunma: 23903 Asayiş
Ceyda'nın Katili Yakalandı
20 Ocak 2018 Okunma: 18544 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın