Karamandan.com

Karamandan.com

19 Ocak 2018 Cuma
Aday olmayan Rektör olabilecek
Üniversitelerde aday olmayan hocalar bile rektör olabilecek.
Kategori : Eğitim
02 Ocak 2017 18:27
 
Aday olmayan Rektör olabilecek

Üniversitelerde aday olmayan hocalar bile rektör olabilecek.

ÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, kanun hükmünde kararname (KHK) ile üniversitelerdeki rektörlük seçimlerinin kaldırılmasıyla ilgili, “Bu yasanın getirdiği en büyük imkan şu, ilk defa herhangi bir üniversitemiz için bütün Türkiye’deki insan havuzundan istifade etme imkanı doğdu” dedi. Saraç ayrıca, yıllardır Hakkari ile İstanbul Üniversitesi rektörünün aynı profilde seçildiği bir dönemin yaşandığını ve farklı illerdeki üniversitelerde aranan profillerin aynı olmaması gerektiğini, bu nedenle profile önem verdiklerini söyledi.

Üniversitelerde belirledikleri profilin seçime katılmayan bir öğretim üyesine ait olması durumunda YÖK tarafından rektör önerisinde bulunulup bulunulamayacağı yönündeki soruya karşılık Saraç, bütün bunların hepsinin uygulama ile alakalı olduğunu belirtti.

Akademide üç yıllık bir tecrübesi bulunan bir kişinin rektör yapılmaması için herhangi bir engel olmadığını dile getiren Saraç, şöyle devam etti:

“Bir önceki sistemden bu aşamaya geçişin yumuşak geçiş olması gerektiğini düşünüyoruz. Yeni YÖK olarak anahtar kavramımız hep tedricilik. Yasa diyor ki, ‘Önerdiğimiz adaylar arasında tatminkar bir isim bulunmadıysa ve zamanında önerilerimizi yenilemediysek Cumhurbaşkanlığı makamınca resen atama yapılabilir.’ Bu yasanın getirdiği en büyük imkan şu, herhangi bir üniversiteye rektör seçimi için bütün Türkiye’deki insan havuzundan istifade etme imkanı doğdu ilk defa. Bazı üniversitelerde bakıyoruz çok az müracaat oluyor. Mesela 4-5 kişinin müracaat ettiği üniversitemiz var bu aşamada. Onlar da mesela tatminkar bulunmaz ise böyle bir durumda YÖK’ün bir rektörlük teklifi götürmesi de bu sistem içinde söz konusu. Bu mümkün.”

Okunma : 2491
Gündem haberleri
Döverek öldürmüşler
18 Ocak 2018 Okunma: 32623 Asayiş
Karaman'da Feci Kaza
15 Ocak 2018 Okunma: 29508 Asayiş
Kayıp Yasin Uzun'un Cesedi Bulundu
18 Ocak 2018 Okunma: 21823 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın