Karamandan.com

Karamandan.com

19 Ocak 2018 Cuma
Kmü’de Mekke’nin Fethi Kutlandı
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Mekke'nin fethinin yıldönümü dolayısıyla kutlama programı düzenlendi.
Kategori : Eğitim
30 Aralık 2016 15:26
 
Kmü’de Mekke’nin Fethi Kutlandı

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Mekke'nin fethinin yıldönümü dolayısıyla kutlama programı düzenlendi. KMÜ Fikri Gelişim Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen programa KMÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Yıldırım ve Prof. Dr. Osman Çevik, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Münir Oktay, üniversite personeli ve öğrenciler katıldı. 

Kur’an-ı Kerim tilaveti ve tasavvuf musikisinden nadide eserlerin paylaşılmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Fikri Gelişim Öğrenci Topluluğu Başkanı Selim Fırat yaptı. Mekke’nin fethinin 1386’ncı yılı münasebetiyle bu programı düzenlediklerini belirten Fırat, topluluk olarak böyle anlamlı etkinliklerle üniversite öğrencilerini buluşturmanın kendilerini mutlu ettiğini belirterek katılımcılara teşekkür etti.

“Efendimiz, fethi tasarlarken öncelikle kan dökmemeyi esas almıştır”

Açılış konuşmasının ardından KMÜ İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Güzel, Mekke’nin fethine dair anlatımlarda bulundu. Doç. Dr. Güzel, Mekke’nin fethinin kan dökülmeden gerçekleştirildiğini belirterek şöyle konuştu: “Mekke'nin fethi sayıca az olan Müslümanların hicret ettikleri Mekke'yi, sekiz yıl sonra güçlü ve kalabalık bir ordu halinde geri dönüp fethetmeleri olayıdır. Hicretin altıncı yılında Peygamber Efendimizle Hudeybiye Antlaşmasını yapan Mekkeli müşrikler, iki yıl sonra bu antlaşmayı bozmuşlardır. Sulhun devamı için Müslümanlara yapılan yeni tekliflere de uymamışlardır. Peygamber Efendimiz, Mekke’nin fethini tasarlarken öncelikle kan dökmeden bu fethi gerçekleştirmeyi esas almıştır. On bine yakın Müslüman askerin oluşturduğu ordu Mekke’yi müşriklerin elinden kan dökmeden almıştır.”

“Mekke’nin fethi tahrip değil ihyadır”

Peygamber Efendimizin Mekke’nin fethinde gerçek bir sosyolog gibi hareket ettiğini dile getiren Doç. Dr. Ahmet Güzel konuşmasının devamında şunları söyledi: “Fetih sırasında mukavemet göstermeyenlere asla dokunulmamıştır. Efendimiz, her zaman kardeşliği temel almış ve kibri bir kenara bırakmıştır. Çünkü O, bir zulmet peygamberi değil, rahmet peygamberiydi. İslam’ın Mekke’yi fethi tahrip değil ihyadır. Mekke putlardan ve şirk unsurlarından temizlenmiş, Mekkeli müşrikler İslam’ın güzellikleri ile tanışmış ve Müslüman olmuşlardır. Müşrikler asla dinlerini değiştirmeye zorlanmamışlar ve İslam dinini kolayca kabul etmeleri sağlanmıştır. Antlaşmalara sadık kalınmış ve her zaman çözümden yana hareket edilmiştir.”

Program, öğrencilerin sorularının cevaplandırılması ve plaket takdimi ile devam etti. Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın mehteran gösterisinin ardından kutlama programı sona erdi.

Okunma : 1273
Foto galeri
Gündem haberleri
Döverek öldürmüşler
18 Ocak 2018 Okunma: 32630 Asayiş
Karaman'da Feci Kaza
15 Ocak 2018 Okunma: 29510 Asayiş
Kayıp Yasin Uzun'un Cesedi Bulundu
18 Ocak 2018 Okunma: 21823 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın