Karamandan.com

Karamandan.com

22 Eylül 2017 Cuma
İlginç Detay Ortaya Çıktı
Hristiyan Karaman Türklerinin yazdığı çeşme kitabesi ile ilgili yaptığımız bir haber üzerine ilginç bir detay ortaya çıktı.
Kategori : Bilim
04 Aralık 2016 18:46
 
İlginç Detay Ortaya Çıktı

Hristiyan Karaman Türklerinin yazdığı çeşme kitabesi ile ilgili yaptığımız bir haber üzerine ilginç bir detay ortaya çıktı.

Haberimizde Samsun Canik Devgeriş köyünde Karaman Türklerine ait bir çeşmenin üzerindeki kitabede Grek alfabeli Türkçe bir yazı olduğunu ve "Nipson anomimata mi nonan opsin" şeklinde okunurken, "SADECE YÜZÜNÜ DEĞİL, GÜNAHLARINI DA YIKA" anlamına geldiğini aktarmıştık. O habere ulaşmak için tıklayın.

Bugün bu yazı ile ilgili enteresan bir detay daha ortaya çıktı.

KİMSENİN BİLMEDİĞİ SIR NE?

Konuyla ilgili haberimizi okuyan İstanbul Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Hocalarından Şehsuvar Matban, (NIPSON ANOMEMATA ME MONAN OPSIN) bu cümle ile çok ilgili olduğunu ve hakkında bir çok araştırma yaptığını ancak Karamandan.com'daki haber dahil hiç bir yerde olmayan ilginç bir detayı farkettiğini bize aktardı.

İyi bir görsel tasarımcı ve grafik sanatçısı olan Şehsuvar Matban, tipografi bilgisi ile gözden kaçırmadığı bu enteresan detayı bize bir mail yollayarak aktardı. Matban'ın tespitine göre; bu cümlenin en büyük özelliği tesrten de düzden de aynı okunuyor olması.

"Bunu yazan kimse, demek ki sağdan sola okuyanlar gibi soldan sağa okuyanlar için de anlaşılır olmasını istemiş olmalı." diyen Şehsuvar Matban "Nipson anomēmata mē monan opsin" (Greek: Νίψον ἀνομήματα, μὴ μόναν ὄψιν), sözü ile sadece Samsun'daki çeşmede değil bir çok tarihi mekanda karşılaşabileceğimizi söylüyor. Bu cümlenin Eski bir kilise olan Ayasofya Cami''sinde ziyarete kapalı bir mekandaki vaftiz taşında da yazdığını dile getiren Matban "Sadece kirlerinden değil günahlarında da arın" anlamına geldiğini ifade etti.

Bizlerde Karamandan.com ailesi olarak bizleri aydınlattığı için değerli hocamıza teşekkür ediyoruz.

Okunma : 6280
Foto galeri
Gündem haberleri
Ermenek'te İşçi Minibüsü Devrildi
19 Eylül 2017 Okunma: 24363 Asayiş
Karaman’da yılkı atları yakalanmaya başladı
20 Eylül 2017 Okunma: 12330 Gündem
Sesi kesmeyince camlarını kırdı
18 Eylül 2017 Okunma: 12269 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın