Karamandan.com

Karamandan.com

22 Eylül 2017 Cuma
İstediğimiz Bilgiyi Bizlere Sunan Arama Motoru Nedir?
Arama motoru web siteleri arasından istediğimiz bilgileri bulmamıza yardımcı olan, genel ağ üzerindeki tüm siteleri arama mekanizmasına sahip olan, geniş içerikli arama yapabilen sitelere verilen genel addır.
Kategori : Bilim
08 Kasım 2016 09:54
 
İstediğimiz Bilgiyi Bizlere Sunan Arama Motoru Nedir?

Arama motoru web siteleri arasından istediğimiz bilgileri bulmamıza yardımcı olan, genel ağ üzerindeki tüm siteleri arama mekanizmasına sahip olan, geniş içerikli arama yapabilen sitelere verilen genel addır. En yaygın olarak ziyaretçilerin kullandığı arama motorları Google, Yahoo, MSN gibi arama motorlarıdır.

Tarama Mekanizmaları İki Çeşittir

Arama motoru dediğim siteler iki çeşit tarama mekanizması kullanır. Birincisi konu katalogları diye Türkçeye çevirebileceğimiz‘’Subject Catalogues’’ ikincisi ise konunun geneline adını vermiş olan ‘’Web Search Engines’’ yani arama motorlarıdır. Bilindiğinin aksine birbirinden farklı yüzlerce bu türde hizmet veren site vardır. Çoğu insan sadece Google sitesini bilir ancak hem yerel olarak Türkiye’de hizmet gösteren hem de dünya genelinde çalışan yüzlerce birbirinden farklı arama motoru servisi vardır.

Konu Katalogları Tarama Mekanizması Nasıl Çalışır?

Konu rehberlerine göre yapılan aramalarda bilgiler sınıflanır ve mevcut arayacağımız konu bir takım konu başlıklarına göre yapılır. Konu katalogları ile bilgi arayacaksak bilginin bize alfabetik, kronolojik, içerik ve bölgesel gibi bazı sınıflara ayrılarak geldiğini iyi bilmeliyiz. Bilgiler olabilecek en esnek şekilde önümüze dizilir. Bu şekilde bir arama yapacaksak arayacağımız konunun öncelikle en tepesindeki genel başlığı tespit etmemiz gerekiyor. Ardından bir alt başlığına inerek konuyu daha özele indiriyoruz ondan sonra ise asıl aradığımız konuyu bulabiliyoruz. Tabi bu şekilde olmasını istemediğimiz zamanlarda yine anahtar kelime belirleyip ona göre de arama yapabiliyoruz. Tabi şunu göz ardı etmemek gerek. Bu tür sistemlerin oluşturulabilmesi için çok fazla masraf ve bir hayli insan gücü gerekebilir.

Arama Motoru Tarama Mekanizması Nasıl Çalışır?

Arama motoru tarama mekanizmasının çalışma şekli konu katalogları tarama mekanizmasından biraz farklı olarak birçok domaindeki mevcut bilgileri yani web sayfalarını otomatik olarak tararlar. Bu tarama sonucunda bir takım indeksler oluştururlar. Sorgulamayı bu indeksler üzerinden yaparlar. Bu sorgulamada bazı anahtar kelimelerden ve ona yardımcı olabilecek unsurlardan yararlanırlar. Bu tip sistemlere Search Engines yani arama motorları denir. Yani kısaca dünya genel ağı üzerinde yapılan tarama mekanizmaları arama motorları olarak bilinir ve adlandırılır. Aramak istediğimiz konuyla alakalı bir ya da birden fazla anahtar kelimenin barındığı konu başlıkları arama motoru üzerine yazılır. Bu şekilde anahtar kelime ya tüm mevcut olan belgelere ya da indekslenmiş veri tabanı üzerinde aranır. Kullanıcının aramış olduğu anahtar kelimelerin geçtiği bütün siteler listelenir ve kullanıcıya sunulur. Aranan içeriğe göre bazen hiç içerik sunulmazken bazen yüzlerce sayfa kullanıcıya listelenir.

Okunma : 949
Gündem haberleri
Ermenek'te İşçi Minibüsü Devrildi
19 Eylül 2017 Okunma: 24363 Asayiş
Karaman’da yılkı atları yakalanmaya başladı
20 Eylül 2017 Okunma: 12329 Gündem
Sesi kesmeyince camlarını kırdı
18 Eylül 2017 Okunma: 12269 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın