Karamandan.com

Karamandan.com

22 Ocak 2018 Pazartesi
SADECE YÜZÜNÜ DEĞİL, GÜNAHLARINI DA YIKA
Hristiyan Karaman Türklerinin yazdığı çeşme kitabesinde yazanlar görenleri etkiliyor.
Kategori : Nostalji
12 Eylül 2016 15:04
 
SADECE YÜZÜNÜ DEĞİL, GÜNAHLARINI DA YIKA

Hristiyan Karaman Türklerinin yazdığı çeşme kitabesinde yazanlar görenleri etkiliyor.

Samsun Canik Devgeriş köyünde Karaman Türklerine ait bir çeşme. Üzerindeki kitabede Grek alfabeli Türkçe bir yazı var: "Nipson anomimata mi nonan opsin "SADECE YÜZÜNÜ DEĞİL, GÜNAHLARINI DA YIKA.

Samsun Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi Araştırmacısılarınlan Emine Yılmaz'ın incelediği CANİK DEVGERİŞ KÖYÜ'nde bulunan eski çeşmenin duvarındaki yazı dikkatlerden kaçmıyor. Yılmaz eski çeşmenin duvarında, Ortodoks Karaman Türklerinin yazdığı ''SADECE YÜZÜNÜ DEĞİL, GÜNAHLARINI DA YIKA' yazısına dikkat çekiyor.

Bir diğer enteresan durum ise, burada bulunan Meryem Ana Ayazması olarak bilinen tarihi kilise diğerlerinden biraz farklı. Çünkü burası dünyada Cuma günü ayin yapılan tek Ortodoks kilisesi. Ayazma Çesmesinin üzerinde yazan "Nipson anomimata mi monan opsin" yazısının "Sadece yüzünü değil günahlarını da yıka" anlamına geldiğini öğrenince daha bir anlamlı geliyor ve burada şifalı olduğu söylenen suyumuzu içip tarihi köyü gezmeye devam edebilirsiniz. 

Devgeriş, Canik

Devgeriş, Samsun ilinin Canik ilçesine bağlı bir köydür. Yeni yasalarla mahalle olan köyün adının anlamı, dev yokuş. Mubadileden önce mahallede rumlar da yaşamaktaymış, mubadile sonrası Balkan Türkleri köye yerleştirilmiş. Devgeriş, Samsun merkezine 7 km uzaklıkta.

Nipson anomēmata mē monan opsin (Greek: Νίψον ἀνομήματα, μὴ μόναν ὄψιν), meaning "Wash the sins, not only the face," or "Wash my transgressions, not only my face," is a Greek palindrome[fn 1] which was inscribed upon a holy water font outside the church of Hagia Sophia in Constantinople:

 

HABERE İLAVE İLGİLİ BAĞLANTI

Hristiyan Karaman Türklerinin yazdığı çeşme kitabesi ile ilgili yaptığımız bir haber üzerine ilginç bir detay ortaya çıktı.

Haberimizde Samsun Canik Devgeriş köyünde Karaman Türklerine ait bir çeşmenin üzerindeki kitabede Grek alfabeli Türkçe bir yazı olduğunu ve "Nipson anomimata mi nonan opsin" şeklinde okunurken, "SADECE YÜZÜNÜ DEĞİL, GÜNAHLARINI DA YIKA" anlamına geldiğini aktarmıştık. O habere ulaşmak için tıklayın.

Bugün bu yazı ile ilgili enteresan bir detay daha ortaya çıktı.

KİMSENİN BİLMEDİĞİ SIR NE?

Konuyla ilgili haberimizi okuyan İstanbul Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Hocalarından Şehsuvar Matban, (NIPSON ANOMEMATA ME MONAN OPSIN) bu cümle ile çok ilgili olduğunu ve hakkında bir çok araştırma yaptığını ancak Karamandan.com'daki haber dahil hiç bir yerde olmayan ilginç bir detayı farkettiğini bize aktardı.

İyi bir görsel tasarımcı ve grafik sanatçısı olan Şehsuvar Matban, tipografi bilgisi ile gözden kaçırmadığı bu enteresan detayı bize bir yollayarak aktardı. Matban'ın tespitine göre; bu cümlenin en büyük özelliği tesrten de düzden de aynı okunuyor olması.

"Bunu yazan kimse, demek ki sağdan sola okuyanlar gibi soldan sağa okuyanlar için de anlaşılır olmasını istemiş olmalı." diyen Şehsuvar Matban "Nipson anomēmata mē monan opsin" (Greek: Νίψον ἀνομήματα, μὴ μόναν ὄψιν), sözü ile sadece Samsun'daki çeşmede değil bir çok tarihi mekanda karşılaşabileceğimizi söylüyor. Bu cümlenin Eski bir kilise olan Ayasofya Cami''sinde ziyarete kapalı bir mekandaki vaftiz taşında da yazdığını dile getiren Matban "Sadece kirlerinden değil günahlarında da arın" anlamına geldiğini ifade etti.

Bizlerde Karamandan.com ailesi olarak bizleri aydınlattığı için değerli hocamıza teşekkür ediyoruz.

Okunma : 14132
Foto galeri
Gündem haberleri
Döverek öldürmüşler
18 Ocak 2018 Okunma: 41842 Asayiş
Kayıp Yasin Uzun'un Cesedi Bulundu
18 Ocak 2018 Okunma: 24049 Asayiş
Ceyda'nın Katili Yakalandı
20 Ocak 2018 Okunma: 18692 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın