Karamandan.com

Karamandan.com

26 Mayıs 2017 Cuma
20-26 Mart Tuza Dikkat Haftası
Dünya Sağlık Örgütü; yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere şişmanlık, şeker hastalığı ve bazı kanser türlerinden korunmak amacıyla tüketilmesi gereken tuz miktarını günde 5 gram (tepeleme bir çay kaşığı veya silme bir tatlı kaşığı  olarak önermektedir.
Kategori : Sağlık
20 Mart 2017 09:32
 
20-26 Mart Tuza Dikkat Haftası

Dünya Sağlık Örgütü; yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere şişmanlık, şeker hastalığı ve bazı kanser türlerinden korunmak amacıyla tüketilmesi gereken tuz miktarını günde 5 gram (tepeleme bir çay kaşığı veya silme bir tatlı kaşığı  olarak önermektedir. Bu miktar  yemeklere tuz eklenmeden doğal olarak günlük tüketilen yiyecek ve içeceklerle sağlanmaktadır. 

Ülkemizde Türkiye Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği’nin 2012 yılında yaptığı çalışmaya göre kişi başına günde 15 gram tuz tüketildiği bulunmuştur. Bu miktar günlük alınması gereken tuzun üç katına karşılık gelmektedir. Bakanlığımız tarafından Kasım 2011 yılından beri “Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılma Programı  yürütülmektedir. 

Söz konusu program kapsamında fazla tuz tüketiminin sağlık üzerine olumsuz etkilerine yönelik toplumumuzda farkındalık oluşturulması ve bilgilendirme yapılması amacıyla “Tuza Dikkat Haftası” etkinlikleri yapılmaktadır. Dünyada tuzla ilgili çalışmalar yürüten  “World Action on Salt and Health (WASH)” Kuruluşunca her yıl belirlenen farklı bir tarihte ve temada gerçekleştirilen  “Tuza Dikkat Haftası”nın;  bu yıl 20-26 Mart 2017  tarihleri arasında olması kararı alınmış, tema olarak da "Gizli Tuz Tüketimi: UNUTULAN TEHLİKE   Yediğimiz tuzun büyük bir kısmı satın aldığımız hazır gıdaların içinde gizlidir. Gıdaların etiketlerini kontrol edin ve daha az tuz tüketimi için tercihlerinizi değiştirin #dahaaztuztüketin"  belirlenmiştir.

Sağlıklı yaşamak için, özellikle kalp-damar hastalıklarından korunmak için hayatımızdaki, yemeklerimizdeki tuz miktarını azaltmalıyız. Satın aldığımız hazır gıdaların paketlerini kontrol etmeli, içerisindeki Sodyum miktarını bilerek alış veriş yapmalıyız.

TUZ TÜKETİMİNİ AZALTMANIN YOLLARI

• Daima taze ve tuz eklenmemiş besinleri tercih ediniz.
• Eğer hipertansiyon gibi sağlık probleminiz varsa, mutlaka satın aldığınız hazır ürünlerin etiketlerini okuyunuz. “Tuzsuz” ya da “tuzu azaltılmış” besinleri tercih ediniz.
• Sofrada tuzluk kullanmamakla tuz alımı % 15 azaltılabilir.
Yemeklerin tadına bakmadan tuz kullanma alışkanlığından vazgeçiniz.
• Baharat ve maydanoz, nane, kekik, dereotu, rezene, fesleğen gibi aroma sağlayıcıları tuz yerine tercih ediniz.
• Turşu, ketçap, hardal, zeytin, soya sosu, salata sosları vb. yiyeceklerin tuz içeriği yüksektir. Bu besinlerden uzak durunuz ya da çok nadir tüketiniz.
• Taze sebze ve meyve tüketimini arttırınız.
• Maden suları kaynağına göre farklı miktarlarda çözünmüş halde yapısında; sodyum, kalsiyum, magnezyum, demir ve alüminyum olmak üzere çok sayıda mineral ve doğal gaz içermektedir. Bu nedenle satın aldığınız maden sularının sodyum içeriğini etiketinden kontrol ediniz.​

Okunma : 1368
Personel Alınacak
bahçem
Aktekke
Başarı
Gündem haberleri
Evsiz kalınca çadırda yaşamaya başladı
25 Mayıs 2017 Okunma: 18494 Gündem
Yüzyıllık Rüya Gerçekleşti
25 Mayıs 2017 Okunma: 15275 Tarım
Tesadüfün böylesi can kurtardı
24 Mayıs 2017 Okunma: 14893 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın