Karamandan.com

Karamandan.com

22 Eylül 2017 Cuma
CHP'li Yöneticilerin Karaman Değerlendirmesi
CHP Karaman İl Başkanı Av.
Kategori : Siyaset
06 Aralık 2016 13:18
 
CHP'li Yöneticilerin Karaman Değerlendirmesi

CHP Karaman İl Başkanı Av. İsmail Atakan ÜNVER, CHP yönetici ve milletvekillerinin 3 günlük Karaman ziyaretleri ve çalışmaları ile ilgili bir basın açıklamasında bulundu.

Ünver'in bu ziyaret ve çalışmalarla ilgili basın açıklaması;

''Değerli basın mensupları; davetimize katılım gösterdiğiniz için öncelikle hepinize teşekkür ediyor ve basın toplantımıza hoş geldiniz diyorum.

Partimizin vatandaşın sorunlarını yerinde tespit etmek, çözümlerimizi de halkımıza temas ederek yüz yüze aktarmak anlayışı ile başlattığı bir çalışmanın parçası olarak 3 günlük bir çalışma için ilimizde bulunan Mersin Milletvekilimiz ve PM Üyemiz Fikri Sağlar, PM Üyemiz Sera Kadıgil, İstanbul Milletvekilimiz Mahmut Tanal, Denizli Milletvekilimiz Kazım Arslan ve Çanakkale Milletvekilimiz Muharrem Erkek'le birlikte hemşerilerimizle çeşitli ziyaret ve toplantılar vasıtasıyla bir araya geldik. Her kesimden vatandaşın sorunlarını dinledik. Milletvekillerimiz partimizin çözümlerini paylaştılar, mecliste yasama faaliyeti çerçevesinde gerek soru önergesi gerekse de kanun teklifi vermek suretiyle yapılabilecekleri not ettiler. Eminizki milletvekillerimiz, Karaman'da tespit ettikleri sorunları duyurmak ve çözümünü sağlamak için takipçi olacak ve Karaman adına her türlü çabayı gösterecekler. Hemşerilerim bilsin ki artık Karaman'ın CHP'li 4 milletvekili var.

Bu üç günlük çalışma sırasında CHP olarak Karaman'da tespit ettiğimiz başlıca sorunları genel hatlarıyla sizlerle paylaşmak istiyorum.

1- Karaman büyümüyor, küçülüyor. Bunun en önemli göstergesi de Karaman'da yaşanan nüfus sorunu. Karaman'ın nüfus artış hızı Türkiye ortalamasının %25 gerisinde. Karaman göç veriyor. Bu durumun başlıca sebebi de AKP'nin 14 yıllık genel ve 12 yıllık yerel iktidarında Karaman'ın yeterli yatırımı alamadığı için cazibe merkezi haline getirilememesi.
 
2- Karaman her seçimde AKP'ye güçlü bir şekilde destek sağladığı halde AKP iktidarları döneminde, devlet programı dâhilinde yapılan olağan yatırımlar dışında Karaman'ın çehresini değiştirecek bir yatırım yapılmadı. Hükümetin en icracı bakanlıklarından birisinin başında Karamanlı bir siyasetçi varken bu fırsat, kullanılamamaktadır.
 
3- Karaman'da tarıma ilişkin en önemli sorun, tarımsal üretimimizin pazarlanması. Ürün, bu yıl da dalda kaldı. Karaman'da elma üreticisi, Taşeli Bölgesinde kiraz üreticisi kan ağlıyor. Diğer ürünler para etmediğinden çiftçimiz, bütün umudunu mısır ekimine bağlamış durumda. Milli tarımdan bahseden bir iktidar döneminde, uygulanan ithalata dayalı tarım politikaları sonucunda Türk çiftçisinin yaşadığı zorluklar, milli tarım söyleminin de sözde kaldığını ve tarımda yapılan yanlışları gizlemek için kullanıldığını gösteriyor. Yanlış dış politika hamleleri nedeniyle ihracat yaptığımız ülke pazarlarının Türk çiftçisine kapalı olması çiftçimizin önündeki en büyük engel. Üstelik tüm bu sorunlar tarım konusunda iddialı bir Karaman Milletvekili varken yaşanıyor. Bu durum Karaman'ın AKP'ye verdiği güçlü desteğin aynı şekilde geri dönmediğinin bir göstergesi.

4- Karaman'ın çevre ile ilgili sorunları var:

*Akçaşehir'de yapımı planlanan termik santralin yapım süreci şimdilik yavaşlamış gibi görünse de sürecin dikkatle takibi gerekiyor. Karaman Ovası'nın kalbine bir hançer gibi saplanacak bu santralin yapım sürecinin takibi ve yapımının durdurulması, Karamanımız açısından yaşamsal bir öneme sahip. Zira termik santrallerin kurulu bulunduğu yerlerde yaşanan çevre kirliliği ve bu kirliliğin neden olduğu sağlık problemleri karşısında, bu şehrin havasını soluyan, ekmeğini yiyen, suyunu içen bizler Karamanımızın aynı duruma düşürülmesine kayıtsız kalmamalıyız.

* Sarıveliler / Göktepe'de Fariske (Göktepe) Çayı üzerinde yapılması planlanan HES Barajı da o bölge için yaşamsal değer taşıyan sulama suyu ve içme suyu açısından büyük bir tehlike arzetmekte. Henüz başlangıç aşamasında olan bu süreçle ilgili bölgede bir duyarlılık oluşmuş durumda. Yine bu sürecin dikkatle takibi, çevrenin katledilmemesi, ekolojik dengenin bozulmaması, dahası Göktepe açısından yaşamsal değer taşıyan sulama ve içme suyuna yönelen tehlikenin de ortadan kaldırılması gerekiyor.''

5- Karaman'ın bir diğer problemi de sermaye problemi. Biraz önce bahsettim Karaman cazibe merkezi olarak görülmediği için Karaman'a esnafımızın cirosunu ve karlılığını besleyecek sıcak para girişi yok. Karaman'ın Karaman'da kazanılmayan ama Karaman'da harcanacak paraya ihtiyacı var. Kent ekonomisi ve hayatının canlanması için, genel ve yerel iktidarın tarafından Karaman'a sermaye girişi sağlayacak adımların bir an önce atılması gerekiyor.
 
6-  Karamanımızın 1989'da il olduktan sonra Taşeli Bölgesindeki ilçelerimizi Karaman'a direkt bağlayacak, standarda uygun bir yolun yapılamamış olması Karaman açısından acı bir durum. Gelmiş geçmiş tüm iktidarların Karaman'ın bu eksikliğini giderememiş olması üzüntü verici. Ama her fırsatta yol yapmakla övünen AKP iktidarının bu konuda henüz bir netice sağlayamaması da Karaman'ın sahipsizliğinin göstergesi. 

Okunma : 3140
Foto galeri
Göksu Emlak
gultes c6
akyürek
yg makina
Aktekke
Gündem haberleri
Ermenek'te İşçi Minibüsü Devrildi
19 Eylül 2017 Okunma: 24360 Asayiş
Karaman’da yılkı atları yakalanmaya başladı
20 Eylül 2017 Okunma: 12329 Gündem
Sesi kesmeyince camlarını kırdı
18 Eylül 2017 Okunma: 12269 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın