Karaman, tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaştı; bir ayda 27 Milyon Dolar ihracat

Karaman bir ayda 27 Milyon Dolar ihracat gerçekleştirerek tarihi rekor kırdı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Türkiye’nin ve il bazında Mart ayı...

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Karaman bir ayda 27 Milyon Dolar ihracat gerçekleştirerek tarihi rekor kırdı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Türkiye’nin ve il bazında Mart ayı ihracat rakamlarını açıkladı.

Buna göre Karaman Mart ayında 27.400.000 $ ihracatla tarihin en yüksek rakamına ulaştı. Bu rakamla iller bazında 43. sıraya yerleşen Karaman 38 ili geride bıraktı. Bu yılın Ocak ayında yaklaşık 19 Milyon Dolar ihracat yapan Karaman Şubat ayında yakaladığı 23 Milyon Dolar rakamını artırarak Mart ayında 27.4 Milyon Dolar ile tarihi rekor kırdı.

İŞTE KARAMAN İHRACAT RAKAMLARI ►

ÇOK DAHA DETAYLI SEKTÖREL İHRACAT ANALİZLERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ BELGELERİ TIKLAYARAK İNDİREBİLİRSİNİZ.

2022-03-iller-bazinda-rakamlar.xlsx

2022-03-alt-mal-grubu-bazinda-rakamlar.xlsx

2022-03-iller-bazinda-sektor-rakamlari.xlsx

2022-03-iller-bazinda-ulke-rakamlari.xlsx

2022-03-sektorel-bazda-rakamlar.xlsx

2022-03-ulke-gruplari-bazinda-rakamlar.xlsx

2022-03-ulkelere-gore-sektorel-ihracat-rakamlari-1.xlsx

2022-03-ulkelere-gore-sektorel-ihracat-rakamlari.xlsx

2022-03-yillik-ihracat-rakamlari.xlsx

Türkiye, tarihinin en yüksek performansına ve en yüksek aylık ihracat rakamına ulaştı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2022 Mart ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Türk ihracatçısı yılın ilk 2 ayında olduğu gibi mart ayını da yeni rekorlarla kapattı. Açıklanan verilere göre Türkiye'nin mart ayı ihracatı, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 19,8 artış gerçekleştirerek, 22,7 milyar dolar oldu. Bu rakamlarla beraber, Türkiye, tarihinin en yüksek ilk çeyrek performansına ve en yüksek aylık ihracat rakamına ulaştı. Firmaların ihracata duyduğu yoğun ilgi, mart ayında da ihracatçı firma sayısına yansımaya devam etti. Mart ayında 1.986 firma, bu ay ilk kez ihracat yaparak ihracat ailesine katıldı. Türk bayrağını 218 ülke ve bölgede dalgalandırmayı başaran ihracatçılarımız, 159 ülkeye ihracatını artırma başarısı gösterdi. İhracatçılarımızın mart ayında en çok ihracat yaptığı ilk 3 ülke; 1,9 milyar dolarla Almanya, 1,5 milyar dolarla ABD ve 1,2 milyar dolar ile İtalya oldu. Bu ay 20 sektör ihracatını artırırken en çok ihracat gerçekleştiren sektörler; 2,9 milyar dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri, 2,7 milyar dolarla otomotiv endüstrisi ve 2,2 milyar dolarla çelik sektörü oldu.

Yılın ilk çeyreğinde ihracat ailesinin, son derece başarılı bir performans gösterdiğini ifade eden TİM Başkanı İsmail Gülle, ”Mart ayı rakamlarımızda bunu yine gördük. 2022 yılı hedefimiz olan 250 milyar dolara ulaşmak için ihracatımızı geçtiğimiz yıla göre her ay 2,1 milyar dolar artırmamız gerekiyordu. Son rakamların neticesinde, 250 milyar dolara giden yolda ilk çeyrekte 10 milyar dolar artıdayız. Mevcut ivmenin yükselişle devam ediyor olması, son derece önemli. Tüm hedeflerimize büyük bir azim ve inançla yürüyoruz” dedi.

2022 yılı mart ayı ihracat rakamları, T.C. Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle'nin katılımıyla Ankara'da düzenlenen toplantı ile kamuoyuna açıklandı. Türkiye'nin mart ayı ihracatı, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 19,8 artış gerçekleştirerek, 22,7 milyar dolar oldu. Açıklanan bu verilere göre, Türkiye'nin ekonomi ve ticaret diplomasisinin saha neferleri olan Türk ihracatçısı, mart ayında tarihi bir başarı göstererek çifte rekor kırdı. İhracat ailesinin mart ayında gerçekleştirdiği 22,7 milyar dolar ihracatla beraber cumhuriyet tarihinin en yüksek ilk çeyrek performansına ve en yüksek aylık ihracat rakamına erişilmiş oldu.

“Mart 2022 Dış Ticaret Rakamları Basın Açıklaması” toplantısında konuşma gerçekleştiren TİM Başkanı İsmail Gülle, ihracat ailesinin yılın ilk çeyreğinde son derece başarılı bir performansa imza attığını ve açıklanan mart ayı rakamları ile bunu yine görebildiklerini ifade etti.

İhracatta çifte rekor kırıldı

Mart ayına ilişkin ihracat rakamlarını değerlendiren TİM Başkanı İsmail Gülle, ihracat ailesinin bu ay tarihi bir performans göstererek çifte rekora ulaştığını belirtti. TİM Başkanı İsmail Gülle, mart ayında ihracatımız, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre, yüzde 19,8'lik artışla, 22,7 milyar dolar oldu. Bu rakamla beraber, tarihimizin en yüksek ilk çeyrek performansı ve en yüksek aylık ihracat rakamına erişmeyi başardık. Enerji hariç ihracatımızın ithalatı karşılama oranı yüzde 95'e yükseldi” dedi.

Dünyada ihracat beklentilerinin düşmüş, belirsizliklerin ve risklerin artmışken, Türkiye'nin mart ayında diğer ülkelerden pozitif bir şekilde ayrıştığını ve cumhuriyet tarihi ihracat rekorunu kırdığını vurgulayan TİM Başkanı İsmail Gülle, “Bu büyük başarıda emeği geçen ihracat ailemizin her bir üyesini ve kıymetli Başkanlarımızı tebrik ediyorum. Geldiğimiz noktada yılın ilk çeyreğinde toplam ihracatımız 60 milyar doları aştı. Mevcut projeksiyonda bu rakamlar, hedeflerimize giden yolda son derece önemli” ifadelerini kullandı.

Kimya sektörü her iki alanda da ilk sırada

Mart ayında 20 sektörün ihracatını artırdığını aktaran TİM Başkanı İsmail Gülle, en çok ihracat yapan sektörleri şu şekilde sıraladı: “Bu ay, 3 milyara yakın dolar ihracat gerçekleştiren kimya sektörümüz ilk sırada yer alırken, 2,7 milyar dolara ulaşan otomotiv sektörümüz ikinci, 2,3 milyar dolar ile çelik sektörümüz ise üçüncü oldu” dedi.

Sektörel anlamda en dikkat çekici artışların ise, kimya, çelik, demir ve demir dışı metaller sektörlerinde yaşandığını söyleyen TİM Başkanı İsmail Gülle, “Her biri ihracatını geçtiğimiz yıla göre neredeyse yüzde 50 artırdı. Tam 9 sektörümüz mart ayında ihracat rekoru kırdı” diye konuştu.

Aralarında ABD, İsrail ve Almanya'nın da bulunduğu 33 ülkeye ihracatta rekor kırıldı

İhracat ailesinin, Türk bayrağını 218 ülke ve bölgede dalgalandırmayı başardığını ve 159 ülkeye ihracatını artırdığını belirten TİM Başkanı İsmail Gülle, Türk ihracatçılarının en çok ihracat gerçekleştirdiği ilk 3 ülkeyi; 1,9 milyar dolarla Almanya, 1,6 milyar dolarla ABD ve 1,3 milyar dolarla İtalya şeklinde sıraladı.

ABD, İsrail ve Almanya'nın da dahil olduğu tam 33 ülkeye ihracatta rekor kırdıklarını kaydeden TİM Başkanı İsmail Gülle, “Ayrıca bu ay, ihracatımız için iki önemli ülkede İspanya ve İsrail'de yoğun katılımla ticaret heyetleri gerçekleştirdik. Alıcıların, Türk firmalarımıza çok yoğun bir teveccühü oldu. Bu heyetlerde gördük ki sadece spesifik 1-2 sektörde değil, tüm sektörlerde ülkemize ciddi bir talep ve ilgi var. Mart ayında İspanya'ya ihracatımız yüzde 24 artışla 987 milyon dolar ve İsrail'e ihracatımız ise yüzde 40 artışla 738 milyon dolar oldu” dedi.

“18 Mart Çanakkale Köprüsü ile beraber lojistik yetkinliğimiz daha da artacak ve Avrupa'ya ihracatta önemli bir avantaj kazanmış olacağız”

Ülke gruplarına göre ihracata bakıldığında, Türkiye'nin en büyük ticari pazarı olan Avrupa Birliği' ne ihracatın yüzde 27 artışla 10 milyar dolara ulaştığı bilgisini veren TİM Başkanı İsmail Gülle, AB'nin ihracattaki payının ise, yüzde 44 olduğunu dile getirdi. TİM Başkanı İsmail Gülle konuşmasını şöyle sürdürdü: “AB haricindeki diğer Avrupa ülkelerini de dahil ettiğimizde, Avrupa kıtasının, mart ayı ihracatımızdaki payı, yüzde 54 oldu. Ayrıca, en büyük pazarımız olan Avrupa Birliği'ne ihracatta, 18 Mart Çanakkale Köprüsü'nün fiilen hayata geçmiş olması, ülkemizin Ege ve Akdeniz'deki ihracat hamlesinin Avrupa'ya ulaştırılması adına atılmış tarihi bir adım oldu. 18 Mart Çanakkale Köprüsü ile beraber lojistik yetkinliğimiz daha da artacak ve Avrupa'ya ihracatta önemli bir avantaj kazanmış olacağız. İhracatımızın önünü açan bu önemli eser için Saygıdeğer Cumhurbaşkanımıza ve tüm hükümetimize şükranlarımızı sunuyoruz”.

TİM Başkanı İsmail Gülle, Avrupa harici diğer ülke gruplarında ise, Yakın ve Orta Doğu ülkelerine 4 milyar dolar, Afrika kıtasının tamamına 2,3 milyar dolar, Kuzey Amerika'ya 1,8 milyar dolar ve Uzak Doğu ülkelerine 1,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildiği bilgisini verdi.

1.986 firma “ihracata merhaba” dedi

Firmaların ihracata duyduğu yoğun ilginin, 2022 yılında da ihracatçı firma sayısına yansımaya devam ettiğini ifade eden TİM Başkanı İsmail Gülle, “1.986 firmamız, bu ay ilk kez ihracat yaparak ihracat ailemize katıldı. Yeni firmalarımız, mart ayında 105,7 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu ay ihracat yapan firma sayımız ise 47.981 oldu” dedi.

Miktar bazında ihracatın yüzde 6 artarak 15,7 milyon ton olarak gerçekleştiğini belirten TİM Başkanı İsmail Gülle, “Bununla birlikte, ihracat birim fiyatımızda da oldukça pozitif bir ivme devam ediyor. Birim ihracat değerimiz geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artışla 1,45 dolara yükseldi.

Mart ayında 61 il ihracatını artırdı

Bu ay, 61 ilin ihracatını artırdığını söyleyen TİM Başkanı İsmail Gülle, en çok ihracat gerçekleştiren ilk 3 ilin sırasıyla 9 milyar dolarla İstanbul, 1,9 milyar dolarla Kocaeli ve 1,3 milyar dolarla Bursa olduğunu ifade etti. Bu şehirlerin haricinde, ihracat artışıyla dikkat çeken diğer illeri ise, ihracatını 255 milyon dolar artıran İzmir, 241 milyon dolar artıran Ankara ve 150 milyon dolar artıran Denizli şeklinde sıralayan TİM Başkanı İsmail Gülle, Türk lirası ile açılan beyannamelere göre, 163 ülkeye toplam 9,8 milyar TL tutarında Türk Lirası ile ihracat gerçekleştirildiğini ve mart ayında Türk Lirası ile ihracatın yüzde 72 arttığı bilgisini verdi.

18 il tarihlerinin en yüksek ihracatını gerçekleştirdi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) olarak bu ay, ihracatın yükselen yıldızı Denizli'de, TİM Denizli Meclis programını gerçekleştirdiklerini belirten TİM Başkanı İsmail Gülle, “Bölgemizin ihracatçılarıyla yeni dönemde ihracatımızı daha da yükseltmek adına istişarelerde bulunduk. Güncel gelişmeleri, sorunları, talepleri sahaya inerek gözlemledik. İhracatçılarımızın özellikle mart ayı başında faaliyete başlayan İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi'ne yoğun bir ilgisi var. İhracat ailesinin kendi öz kaynaklarıyla oluşturduğu İGE A.Ş. ihracatçımızın teminat sorununu ortadan kaldıracak. Artık hiçbir ihracatçımız kredi almak için evini, arabasını, makinesini teminat göstermek zorunda kalmayacak. Diğer yandan, Anadolu'da ihracatımız süratle artmaya devam ediyor. Mart ayında 18 ilimiz tarihlerinin en yüksek ihracatını gerçekleştirdi. Bu başarılı performans için tüm illerimizi tebrik ediyorum” diye konuştu.

“250 milyar dolara giden yolda ilk çeyrekte 10 milyar dolar artıdayız”

2022 yılı için belirledikleri hedef olan 250 milyar dolara ulaşmak için ihracatı geçen yıla göre her ay 2,1 milyar dolar artırmaları gerektiğini söyleyen TİM Başkanı İsmail Gülle, “Son rakamların neticesinde, 250 milyar dolara giden yolda ilk çeyrekte 10 milyar dolar artıdayız. Mevcut ivmenin yükselişle devam ediyor olması son derece önemli. Tüm hedeflerimize büyük bir azim ve inançla yürüyoruz” dedi.

TİM Sektörler Konseyi Üyelerine, TİM Denetim Kurulu Üyelerine, İhracatçı Birlik Başkanlarına ve Sektör Kurulu Başkanlarına plaket takdim edildi

Programın ardından düzenlenen ödül töreninde ihracatla kalkınan Türkiye ekonomisine ve sektörlerine üstün hizmetler sunan TİM Sektörler Konseyi Üyelerine, TİM Denetim Kurulu Üyelerine, İhracatçı Birlik Başkanlarına ve Sektör Kurulu Başkanlarına plaketleri T.C. Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle tarafından takdim edildi.

05 Nis 2022 - 01:29 - Ekonomi --- Okunma

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.493.361 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

07

Ahmet Gündüz - BURADA YAZAN 27 MİLYON DOLAR DOĞRUDUR. AMAAAAAAAAAAAAAAA BİR FİRMANIN BÜYÜMESİ SATTIĞI ÜRÜNÜN TONAJINA GÖRE ÖLÇÜLÜR. ACABA GECEN YIL AYNI AYDA KARAMAN KAÇ TON BİSKÜVİ GÖNDERMİŞ ŞİMDİ KAÇ TON GÖNDERMİŞ. EMİN OLUN YARI YARIYA AZALMIŞTIR. BUDA DEMEK OLUYOR Kİ KARAMAN ÖZELLİKLE BİSKÜVİ ÜRETİCİLERİ PAZARDA AĞIRLIĞINI KAYBETMEYE BAŞLAMIŞTIR DEMEKTİR.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Nisan 14:55
06

bi yorumcu - KAZANAN PATRON, KAZANDIRAN İŞÇİ AMA NE YAZIKKİ FAKİRLEŞEN İŞÇİ, ZENGİN OLAN PATRON

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 05 Nisan 12:17
05

Vatansever - Laf üstüne laf bu ihracat rakamları halkın refahına dokunmuyor ,çalışanların yaşam ve çalışma şartlarını iyileştirmiyor ,birkaç aile şirketinin kasası doluyor ve ekonomi noktasında kendiniz çalıp kendiniz oynamaya devam edin millet 100 gr peyniri en basitinden alırken zorlanıyor sene olmuş 2022 millet uzayda maden arayıp ileri teknolojileri kullanıyor .güzel ülkemde % 65 lik kesim asgari ücretli Dünya ortalamasının üstünde rekor seviyede enflasyon almış başını gitmiş yıllık bazda %70 üzeri ki bana göre tüik rakamlarının artık hiçbir inandırıcılığı yok 3 lü rakamlar seviyesinde çok basit bir hesap ile ulaşabilirsiniz herkes kendi aldığı ürünlerin fiyat değişimlerini yıl başında aldıkları ile kıyaslar ise en doğru yöntem kabak gibi tabiri caiz ise ortada hepsi. Ondan sonra birileri çıkıyor kur korumalı mevduat tabir uygun laf ise ucu açık faiz kim ödeyecek bunu diyince halkımız var sağolsun diyorlar peki parası sistemde olmayan insanın ne suçu var oda ödüyor bu sistemin yükünü diyorsun çok laf etme içeri alırız diyorlar hukuk adalet kalmamış hiyerarşi noktasında saygı devlet adabı yok sayarken yoruldum okuyup acaba destek olan arkadaşlar Allah şahidimdir ki çöpten ekmek toplayan , çıkarı olup bu olanları görmezden gelen, kaos ortamında zarar gören vb aklınıza gelebilecek her türlü işte biliniz ki sizler de vebal altındasınız siz düşünün gerisini .

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 05 Nisan 12:05
04

Alperen - Dünya böyle, birileri fakirleşirken birileri zenginleşecek.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Nisan 11:53
03

Serhat - Kendiniz çalıp kendiniz oynuyorsunuz onun rekorunu kırdık bunun rekorunu kırdık ama ekonomi nedense cokkkkk berbat

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 05 Nisan 09:43
01

İste Nas Politikasi - Nas politikasinim. Zenginleri rrkor. Kiriyor

Siz. O tekoru kircaksiniz diye milletin sirtina

Gecim. Derdi yukleyenler decim donemi. Onlarin kapilatini calsin.

Milletin cebimdeki. Para bujsr. Oluyor hs binlsr rekor. Kirsin diye sanki. Sirtket hissesi dsgittilar millete allah bildigi gibi yapsin bunlari.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 05 Nisan 07:36
02

İste Nas Politikasi - @İste Nas Politikasi 01 nolu yoruma cevabı: Millet iste suan rekor. Kirdik diyenleri

Duymak icin akp enflasyon canavarini hortlatti

Artik kar payi dagitirlar millet

Burjuva takimlarini zengin ediyorlar

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 05 Nisan 08:25

Ali Alanya Aydınlatma Fabrikası Personel Alacak

Ali Alanya Aydınlatma Fabrikası'nda çalıştırılmak üzere 20-28 yaş arası erkek DENEYİMLİ DEPOCULAR ile ÜRETİM PERSONELİ alınacaktır. Müracaatların şahs...

Şeyh Şamil Mahallesi 4.Kat 210 M2 3+1 Satılık Asansörlü Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire Karaman Şeyh Şamil Mahallesi 100.Yıl Bulvarı üzerinde Otogara yakın.Bina tek daire üzerine kurulu 4 katlının...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Petrol Ofisi Personel Alacak

Karaman Piri Reis Mahallesi Ereğli Kavşağında bulunan Petrol Ofisi bay bayan personeller alacak. Yurtsever Şirketler Grubuna ait Petrol Ofisinde akar...

Selçuklu Hastanesi Fizyoterapist Alacak

Karaman Özel Selçuklu Hastanesi bay-bayan Fizyoterapist personel alımı yapacaktır. Başvuruların bizzat Selçuklu Hastanesi Hastane Müdürü Yahya Cöhce'y...

Karaman Merkezde Satılık Dükkanlar

Karaman Merkezde Satılık Dükkanlar Karaman Aktekke Meydanında satılık iki dükkan. Karaman merkez Aktekke Cami karşısı, 1. İstasyon ve İsmet Paşa cad...

İş Güvenliği Uzmanı Alınacak

Selçuklu Teknik OSGB'ye personel alınacak. Merkezi Konya'da bulunan OSGB firmamızın Karaman'daki projesi için iş güvenliği uzmanı ihtiyacı vardır. İ...

Karaman Park AVM'de Satılık Dükkan

Çimen Emlak'tan Karaman Park AVM'de Satılık Dükkan 110 m2 Detaylı bilgi için: Tel: 0 542 740 59 90

0 542 740 59 90

Karaman Alişahane Mahallesi 4.Kat 3+2 Satılık Dubleks

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire.Karaman Alişahane Mahallesi yeni yapılan Millet bahçesine bakar.Bina dükkan ile birlikte 4 katlı her katta...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Torna ve kaynak personeli aranıyor

Karaman Organize Sanayi Bölgesi firmalarından Toprakçılar Makina San. ve Tic. Ltd. Şti. bünyesinde çalışmak üzere torna ve kaynakçı personel aranıyor....

0338 224 12 63

Grafik Tasarımcı aranıyor

Meslek lisesi grafik tasarım, grafik tasarım ön lisans veya lisans bölümlerinden mezun, - Tercihen 2 yıl tecrübeli, - Portfolio Sunabilecek, - Adobe...

DİJİBİZ YAZILIM TEKNOLOJİLERİ A.Ş