Kanserden kurtulmanın en etkili yolu...

Karaman İl Sağlık Müdürü Dr. Adnan Kurşun, 1-7 Nisan Kanser Haftası münasebetiyle açıklamalarda bulundu

Adnan Kurşun "Kanserden erken teşhis ile kutulabilirsiniz" dedi. 

Karaman İl Sağlık Müdürü Dr. Adnan Kurşun, 1-7 Nisan Kanser Haftası münasebetiyle açıklamalarda bulundu

Karaman İl Sağlık Müdürü Dr. Adnan Kurşun, 1-7 Nisan Kanser Haftası mesajında şu ifadeleri kullandı:

Dünyada en önemli halk sağlığı sorunu olarak kabul edilen, kişinin yaşam süresini önemli ölçüde kısaltan ve olumsuz etkileyen kanser hastalığı, ölümcül hastalıklar arasında kalp hastalıklarından sonra ikinci sırada yer almaktadır.

Bunun yanında kanserin önemli bir kısmının önlenebilir bir hastalık olması bu konuya verilen öneminde giderek artmasına yol açmıştır. Bu amaçla her yıl 1-7 Nisan tarihleri arasında kanser hastalığının önemine ve kanserden korunma konusunda alınacak önlemlere vurgu yapmak amacıyla Ülkemiz genelinde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Kanser bir hücre hastalığıdır. Normal yapısı değişmiş hücrelerin, anormal kontrolsüz çoğalması ve yayılmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Kanser vücudun tüm doku ve organlarında gelişebilir.

Kanser %90 oranında çevresel, %10 oranında ise kalıtsal genetik faktörlere bağlı oluşmaktadır. Kanser oluşumunda etkisi olan kötü beslenme, hareketsiz yaşam, tütün ve alkol kullanımı ile güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi çevresel etkenlerin kontrol altına alınması kanser görülme sıklığını azaltmaktadır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı konulabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis ile yaşam süresi uzatılabilmektedir. Erken tanı ve tedavi ile kanser hastalarında önemli oranda iyileşme olabilmektedir. Bu nedenle periyodik sağlık kontrolleri yapılmalı, kanser belirtisi olabilecek şikâyetleri olan kişilerin en kısa zamanda bir hekime başvurması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığına bağlı birimler tarafından kanser tedavilerinin çok daha kolay ve etkili olabildiği erken evrelerde yakalamak için kanser taramaları yapılmaktadır. Bu kapsamda;

  • 40-69 yaş grubundaki kadınlar Meme Kanseri (Mamografi ile) ,
  • 30-65 yaş grubundaki kadınlar Serviks (Rahim Ağzı) kanseri (HPV DNA –Smear testi)
  • 50-70 yaş kadın ve erkekler Kolorektal (Kalın Bağırsak) kanseri taramaları (gaitada gizli kan) yapılmaktadır.

İlimizde kanser ile mücadele konusunda halkı bilgilendirme ve farkındalık oluşturma konusunda Halk Sağlığı Başkanlığımız tarafından eğitimler yapılmaktadır. Sağlıklı Yaşam Merkezi (SHM) bünyesinde hizmet veren Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde görevli Aile Hekimleri vasıtasıyla yukarıda belirtilen kanser türleriyle ile ilgili ücretsiz kanser taramaları yapılmaktadır.

KANSERE İLK ÇARE ERKEN TEŞHİSLE BAŞLAR."

01 Nis 2022 - 18:35 - Sağlık --- Okunma

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.544.524 gösterim gerçekleşti.