Sokak Köpeği Eğitmeni 

Sokak köpek eğitmeni olmak son derece dikkat isteyen bir meslek. Herkes bu görevi başarılı bir şekilde yapamaz. Köpek eğitimi son derece köpek eğitimi geniş bir konuyu kapsıyor. Köpekleri eğitmeden önce, sahibinin eğitimi alması gerekiyor.

Köpeklerin nasıl hareket etmesi gerektiğini bilmeyen biri köpek eğitmeni olamaz ve köpeği eğitemez. Köpek eğitiminde hata yapılan başka bir şey ise köpeği eğitebileceğine emin olmak. Sokak köpeklerini eğitmek aslında kolaydır. Köpek eğitmek deyince ilk olarak özel cins köpeklerin eğitilmesi akla gelir ancak sokak köpekleri de eğitilebilir. Sokak köpeği eğitimi hakkında bilmeniz gereken bir başka şey ise onlara şefkat göstermenizdir. 

Sokak Köpeği Eğitimi Nasıl Olur?

Sokak köpeği eğitmeni olmak biraz dikkat ve bilgi gerektiren bir konudur. Eğitmenler belli bir eğitim aldıktan sonra köpeklere bakım yapabiliyorlar. Sokaktan veya barınaktan alınan köpeklerin eğitilmesi diğer köpek cinslerine göre daha zordur. Bunun için eğitmenlerin son derece sakin, anlayışlı, sabırlı olması gerekir. Aksi halde köpekleri eğitmek mümkün olmayacaktır ve bir uzmandan destek alması gerekecektir.

Köpeğin barınaktan ya da sokaktan alınmış olması fark etmeksizin her şekilde özenli ve dikkatli bir şekilde davranarak köpeğe şefkat gösterilmesi şarttır. Bu şekilde köpeğe yaklaşım gösterirseniz, köpekler sizlere daha çabuk alışır ve yavru köpek eğitimi daha ılımlı olurlar. Köpekler eğitilirken onlara travma yaratacak herhangi bir olay yaşatmamanız gerekir. Aksi halde köpek bir daha gelişim sağlayamaz ve sizlere alışamaz. 

Sokak Köpeği Tasma Eğitimi 

Sokak köpeği eğitmeni olabilmek için birtakım derslerin alınması gerekiyor. Bu şekilde köpeklere daha çok yardımcı olabilecek ve de onları daha da sosyalleştirebileceksiniz. Sokak köpekleri ve barınaklarda yaşayan köpekler başı boş gezmeye yatkındırlar. Bu sebepten ötürü onlara tasma takmak onları daha agresif bir hale getirebilir ve köpekler hırçınlaşabilir. Veya rahatsız olduklarını daha farklı bir şekilde gösterebilirler.

Sokak köpeklerine ilk zamanlar tasma takmaya çalışırsanız ürktüklerini ve korktuklarını net bir şekilde görebilirsiniz. Köpeğiniz ile daha güvenli bir şekilde gezmek ve hareket edebilmek adına köpeğinize tasma takmanız gerekecektir. Ancak bu eylemi yapmadan önce köpeğinizi tasmaya alıştırmalısınız. Tasma ile tanışan köpeğe daha sonra nasıl tasma ile gezebileceğini öğretmeniz gerekiyor. 

Sokak Köpeği Sosyalleşme Eğitimi 

Sokak köpeği eğitmeni olmak zor değildir ama eğitmenlik yapmak zordur. Hiçbir şekilde hayvanın dilinden anlayamazsınız ama hareketlerinden ne istediğini algılayabilirsiniz. Sokak köpeklerini sahiplenen bireyler genelde büyük hayvanlar yerine küçük hayvanları tercih ediyor. Küçük köpekler sevimli olmalarının yanı sıra verilen eğitimi alma konusunda daha eğitimliler. Verilen eğitimleri çok daha çabuk bir şekilde kavrayarak anlayabiliyorlar.

Hızlı öğrenme kabiliyeti yüksek olan ve öğrenmeye meraklı tavırları sergileyen küçük yavru köpek eğitimleri verilirken, verilmesi gereken ilk ders köpeklerin sosyalleşmesidir. Bilindiği üzere köpekler son derece sosyal olan hayvanlardır. Doğdukları ilk andan itibaren aile üyeleri ve kardeşleri ile iletişimde bulunarak sosyal bir şekilde hareket etmeyi öğrenirler. 

Sokak Köpeği Temel Komut Eğitimi

Sokak köpeği eğitmeni bütün köpeklere köpek oteli aynı ilgiyi ve sevgiyi göstermelidir. Köpekler yapıları gereği oldukça sadık hayvanlardır. Sokak köpeklerine evde bakmak isteyen bireyler için en önemli hususlardan bir tanesi de temel komut eğitimidir. Çünkü evin içinde dolaşan köpeklerin yapmasını istemediğiniz hareketlerini yapmaması için komutları iyi bir biçimde anlayıp bunu uygulamaya geçirmelidirler. Köpeğiniz ister evcil olsun ister barınaktan ya da sokaktan alınan, sahiplenilen bir köpek olsun fark etmeksizin belli başlı komutları öğrenmiş olması gerekiyor. Firma köpek eğitimi konusunda hizmet veriyor. Bu hizmeti alabilirsiniz. 

30 Mar 2022 - 18:00 - Yaşam --- Okunma

Muhabir  Leyla Alyel

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.544.524 gösterim gerçekleşti.