Ovit Turizm ile Ayder Yaylasına Çıktınız Mı?

İnternet üzerinden yapılan aramalarda Rize gezilecek yerler sorgusu öne çıkıyor. Türkiye’de gezgincilerin uğrak yerlerinden biri olan Rize, küçük bir şehir merkezine sahip olmasına rağmen şehrin tüm ihtiyaçlarını karşılayan işlek iki caddesiyle dikkat çeker.

İnternet üzerinden yapılan aramalarda Rize gezilecek yerler sorgusu öne çıkıyor. Türkiye’de gezgincilerin uğrak yerlerinden biri olan Rize, küçük bir şehir merkezine sahip olmasına rağmen şehrin tüm ihtiyaçlarını karşılayan işlek iki caddesiyle dikkat çeker. Rize’ye ilk defa yolculuk yapanlar, kentin merkezinde çay kokusunu hemen fark edebilirler. Doğal yayla imkanlarında beslenen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarla yapılan enfes yemekleriyle beğeni toplayan Rize’de gezilecek turistik yer vardır.

Zil Kalesi

Rize merkezine çok yakın denilebilecek bir noktada bulunan Zil Kalesi, Rizemerkez gezilebilecek yerler arayanların uğrak noktasıdır. Merkezden 20 kilometre uzaklıkta olan bölgenin en çok dikkat çeken yapısı, inşa tarihi belli olmayan Zil Kalesi’dir. Giriş ücreti alınan bu yerde akşam 19.00’a kadar ziyaretçi kabul edilir. Eşsiz manzara içinde tarihi bir doku olan Zil Kalesi’nin görmeniz tavsiye edilir.

Ayder Yaylası

İnternet üzerinden Rize’de gezilecek yerler blog gönderilerine bakan herkesin en sık gördüğü Ayder Yaylası, bu kentin en meşhur yaylası olarak bilinir. Çamlıhemşin’e bağlı olan yaylı 1300’lü yıllarda Halalılar tarafından keşfedilmiştir. Bu yaylada uzun süreli konaklama yapılabilir ve yöresel lezzetler ile eşsiz manzaranın tadı çıkarılabilir. Ziyaretçiler bu bölgede kamp kurup teleferiğe binebilir veya açık alanda piknik yapıp festivallere katılabilir. Bu yaylada otomobil giriş ücreti ve kişi başı ücret alınır.

Elevit Yaylası

Karadeniz’de gezilecek yerler arayan kişilerin sık sık tercih ettiği Elevit Yaylası da Rize’nin doğal güzellikleri arasında yer alır. Daha çok yaz mevsiminde ve gurbetçiler tarafından ziyaret edilen bu yaylada konaklama imkanı vardır. Geleneksel yayla evleri, ilgi çekici mimarisi ile beğeni toplar. Elevit Yaylası, Rize halk müziğinde horonları ile ünlü olan bir bölge olduğu için yaz aylarında şenlikler ve festivalleri meşhurdur. Yaban keçisi gibi bölgeye özgü yabani hayvanların ana merkezidir. Giriş ücreti olmayan bu yaylada kamp kurmak ve piknik yapmak serbesttir.

Ağaran Şelalesi

Rize’ Çayeli gezilecek yerler arayanların en çok uğradığı Ağaran Şelalesi, merkeze 13 kilometre uzaktadır. Son zamanlarda yerli ve yabancıların çok ilgisini çeken bu bölgede, bambaşka bir atmosfer vardır. Tam 70 metre yüksekten aşağı akan devasa şelale önünde fotoğraf çekilebilir. Yaz mevsiminde ziyaret edildiğinde şelalenin altında bulunan kısımda mayo ile suya giriş yapılabilir. Giriş ücreti alınmayan Ağaran Şelalesi, Rize doğal güzellikleri arasında en sık ziyaret edilen bölgelerden biridir.

Pileki Mağarası

Rize’de güzelliklerin peşine düşenlerin yol haritasında bulunan bir diğer durak da Pileki Mağarası’dır. Rize’nin İyidere ilçesine yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunan bu mağara, Çiftlik köyü sınırlarında bulunur. Hamsili ekmek ve mısır ekmeği pişirmek için yapılan yapay mağara olup giriş ücreti bulunur. Sezonun belirli dönemlerinde açılan bu mağara hakkında detaylı bilgileri internet üzerinden bulabilirsiniz.

Akyamaç Şelalesi Tabiat Parkı

Hemşin ilçe merkezinde yaklaşık 3 kilometre mesafede bulunan Akyamaç Şelalesi Tabiat Parkı, en güzel şelalelerden biri olarak kabul edilir. Çevre düzenlemeleriyle birlikte çok daha turistik ve ilgi çekici bir hale getirilen bu bölgede unutulmaz manzaralara tanıklık edebilirsiniz. Giriş ücreti alınmayan Akyamaç Şelalesi Tabiat Parkı’nda doğal taş döşeme ve köprü ilgi çekici bir görünüme sahiptir. Bu yüzden Akyamaç Şelalesi Tabiat Parkı, Rize tarihi ve turistik yerleri arasında gösterilir.

Pokut Yaylası

En sevilen Rize yaylaları arasında gösterilen Pokut Yaylası, muazzam bir manzaraya sahiptir. Sislerle kaplanan yaylada kahvaltı yapılabilecek çok sayıda restoran vardır. Pokut Yaylası ile Sal Yaylası arasında 15 dakikalık yürüyüş yapmak yeterlidir. Kaymaklı muhlama, mısır ekmeği gibi lezzetleriyle ünlüdür.

Kaynak: https://ovitturizm.com/

23 Mar 2022 - 13:41 - Yaşam --- Okunma

Muhabir  Leyla Alyel

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.544.524 gösterim gerçekleşti.