Mükemmel Bir Domain Nasıl Seçilir?

Bir site sahibi olmak istiyorsanız sitenizi temsil edecek bir isim (marka ismi) ve onu yansıtacak bir domain (site adresi) seçmeniz gerekir. Alan adı/domain seçimi çok kolay bir iş değildir. Çünkü domain uzantısı dahil olmak üzere pek çok farklı durum göz önünde bulundurulmalıdır.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Domain seçimi/alan adı seçimi yaparken mükemmel bir tercih yapmak istersiniz. Jenerik isimlerin çoğu başkaları tarafından alınmış olabileceği için mükemmel seçimi elde etmek biraz zor olabilir. Buna rağmen markanızı temsil edecek en uygun ismi bulmak için çeşitli adımlar atabilirsiniz.

Domain Seçimi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Domain seçimi yaparken adres tariflerini aklınıza getirmelisiniz. Sitenizden bahsedilirken onun ilgi çekici olmasını istersiniz. Geleneksel pazarlama tabiriyle mahallenin en ücra köşesinde yer alacak bir isim seçmek yerine daha alımlı ve ön planda olacak bir domain seçmelisiniz. Böylece kötü bir isimden dolayı müşteri kaybetmekten kurtulursunuz.

1. Anahtar Kelimeleri Düşünün

Satın almak için bir domain araştırmasına başladığınız zaman belirli terimleri önceden belirlemeniz gerekir. Bu terimlerin markanızı veya işletmenizi yansıtacak şekilde olması gerekir. Kelimeleri bir araya getirdikten sonra onlarla kombinasyonlar oluşturmaya çalışabilirsiniz.

Seçeceğiniz kelimelerden bazılarının anahtar kelime olması önemlidir. Anahtar kelimelere yönelmeniz durumunda insanların arama motorlarında kullandıkları kelimelere yaklaşmış olursunuz. Örneğin banka kredileriyle ilgili bir site açacaksanız kredi, finans, faiz, konut gibi en çok aranan kelimeleri kullanmalısınız.

2. Eşsiz Olmasına Dikkat Edin

Domain seçimi yaparken seçeceğiniz ismin eşsiz veya özgün olması çok önemlidir. Başka markalara benzer bir isim seçmeniz durumunda daha siteyi açmadan başarısızlığı kabul etmiş olursunuz. Özellikle çoğul isimlerden, tire kullanımından veya hatalı yazımlardan uzak durmalısınız.

Eğer domain konusunda eşsiz bir seçim yapmazsanız sitenize gelebilecek trafiği farklı yerlere kaptırabilirsiniz. Domain seçiminde isim benzerliği uzak durmanız gereken en önemli konulardan birisidir. Özgün, eşsiz, ilgi çekici ve hatasız yazılmış seçimler yapmanız daha doğrudur.

3. Domain Uzantısına Dikkat Edin

Domain seçerken arama trafiğini veya marka ismini önemsemiyorsanız, bunu görmezden gelebilirsiniz. Ancak diğer pek çok koşulda domain uzantısının .com domain olması çok önemlidir. Uzun vadeli bir başarı istiyorsanız seçtiğiniz domain .com uzantısı ile desteklenmeye çalışın.

Her ne kadar .com alternatifi olarak .net ve .org genelde tercih edilen domain uzantıları olsa bile artık çok daha spesifik domain uzantıları var. .club, .news gibi çok farklı uzantılarla karşılaşabilirsiniz. Ancak insanların büyük bir kısmı .com uzantılı domain isimlerini daha güvenli bulurlar.

4. Yazım Kolaylığına Dikkat Edin

Domain seçimi yaparken kullanacağınız kelimelerin kolay yazılabilir olmasına dikkat etmelisiniz. Söylenmesi kolay bir domain seçmiş olmanıza rağmen yazımı zor ise sorun yaşayabilirsiniz. Yazım kolaylığına dikkat ettiğinizde sitenizin ismini yazarak sitenize girmek isteyenlere kolaylık sunmuş olursunuz.

Domain adında uzun kelimeler veya hatırlanması zor kelimeler seçmemeniz gerekir. Bunu yaptığınızda marka bilinirliği açısından değer kaybedebilirsiniz. Ayrıca gereken pazar değerine çok zor ulaşabilirsiniz. Domain seçiminde yazım kolaylığına dikkat ederek bu sorunlardan uzaklaşmış olursunuz.

5. Hatırlanabilir Olmasına Dikkat Edin

Domain adınız ne kadar hatırlanabilir olursa sizin için o kadar iyidir. Bulunduğunuz sektörde aktif bir şekilde rol almak istiyorsanız bu duruma mutlaka dikkat etmelisiniz. Domain adınızın hatırlanabilir olması marka bilinirliği için önemlidir. Kimsenin hatırlayamayacağı bir isme sahip olmamalısınız.

Domain seçiminde hatırlanabilir bir isim seçmek arama motoru performansı açısından da iyidir. Markalaşma açısından en doğru adımı atmış olacağınız için sektörünüzde bilinen bir yer olma fırsatını kaçırmış olmazsınız. Uzun vadeli başarı elde etmek istiyorsanız hatırlanabilir bir isim seçmelisiniz.

6. Olabildiğince Kısa Tutun

Domain adının kısa olması her zaman avantajlıdır. Çünkü kısa bir isim tercih ettiğinizde yazımı ve hatırlanması kolay bir isme sahip olursunuz. Sitenizin adresinde çok fazla harf yer alması iyi bir şey değildir. Hem karakteristik açıdan hem de arama performansı açısından sorun yaşayabilirsiniz.

Domain adınız kısa olduğu zaman sosyal medya paylaşımları gibi alanlarda çok fazla problem yaşamazsınız. İnsanlar sitenizden bahsederken zorlanmazlar. Domain seçiminde kısa olma kuralına dikkat ettiğinizde markalaşma açısından büyük bir kolaylığa sahip olursunuz.

7. Psikolojik Beklenti Oluşturun

İnsanlar domain adınızı duydukları zaman belirli bir beklentiye girmelidirler. İsmi duyan kişinin zihninde bir takım figürler oluşmalıdır. Söz gelimi; Hotmail ve Gmail gibi isimler açık bir biçimde posta hizmeti olduklarını belli ederler. Ancak Outlook gibi bir isim posta hizmeti çağrışımı yapamaz.

Bu nedenle Outlook gibi bir isim seçtiğinizde markalaşma açısından daha fazla yatırım yapmanız gerekir. Kullanıcılar markanızın ismini duyduklarında psikolojik olarak beklenti içerisine girmelidirler. Bunu sağladığınız zaman sektörünüz ile olan bağlantınız otomatik olarak sağlanmış olur.

8. Telif Sorunlarından Uzak Durun

Seçeceğiniz domain isminin telif sorunu yaratmayacak olması önemlidir. Bir başka markanın ismini doğrudan kullanmanız pek uygun bir yaklaşım değildir. Örneğin, Google ile ilgili bir site açarken "google" gibi bir kelimeyi seçerseniz telif sorunuyla karşılaşma olasılığınız vardır.

Büyük firmalar markalarını koruma konusunda agresif davranırlar. Markalaşma açısından sorun yaşamak istemiyorsanız büyük markalarla alakalı site açarken dahi onların ismini kullanmaktan uzak durmalısınız. Telif davalarıyla uğraşmak sitenizi daha açmadan kapatmanıza neden olabilir.

9. Marka İmajını Yansıtın

Eşsiz bir isim kullanmak kesinlikle markalaşma açısından önemlidir. Çünkü bir isim seçtiğiniz zaman marka imajı ortaya koymuş olursunuz. Örneğin, Amazon e-ticaret anlamında tek başına bir anlam ifade etmezken sunmuş olduğu hizmetlerle bu imajı kendiliğinden oluşturmuştur.

Bunun gibi daha farklı örnekler sunabilmek mümkündür. Domain ismi seçerken özgün olmaya dikkat ettiğiniz kadar marka imajı yansıtmaya da dikkat etmeniz gerekir. Seçtiğiniz domain etrafında bir bilinirlik oluşturmak için çaba göstermeniz gerekeceğini unutmamalısınız.

10. Sadece Harf Kullanın

Domain ismi seçerken sadece harf kullanma konusunda ısrarcı olmalısınız. Sayı veya işaret kullanmak pek doğru değildir. Çünkü bu tür domain isimleri sitenizin sahte olduğu imajını oluşturabilir. Bununla birlikte tire veya sayı kullanılması arama performansını da olumsuz etkileyecektir.

Domain seçerken her zaman son trendleri takip etmek isteyebilirsiniz. Ancak bu her zaman doğru bir seçim değildir. Domain seçiminde harf kullanın, onu kısa tutun ve hatırlanabilir olmasını sağlayın. Bu sayede marka bilinirliği ve arama performansı açısından daha az sorun yaşarsınız.

En Uygun Fiyatlı Domain Nereden Alınabilir?

Domain satın almak için fiyat konusunda avantaj elde etmek istiyorsanız birçok markanın sunduğu kampanyaları takip edebilirsiniz. Ancak domain satın alırken ICANN tarafından onay almış olan siteleri tercih etmek çok önemlidir. Bu tür siteler domain kaydı yapmak için akreditasyon almışlardır.

Natro en uygun fiyatlı domain satın alabileceğiniz yerlerden birisidir. Natro üzerinden .com, .net, .org ve .co gibi bilinen domain uzantılarıyla hemen domain satın alabilirsiniz. Dilerseniz daha farklı domain uzantıları seçebilirsiniz. Bu tamamen sizin planlarınıza bağlı bir durumdur.

Natro'yu ziyaret ederken domain satın al linkini takip edebilirsiniz. Bu link sizi doğrudan domain sorgulama ekranına ulaştıracaktır. İlgili sayfada satın almak istediğiniz domain için sorgulama yapabilir ve domain boştaysa (bir başkası tarafından satın alınmamışsa) onu satın alabilirsiniz.

Domain Satın Almak için Hangi Site Tercih Edilmeli?

Domain satın alırken tercih edeceğiniz servis sağlayıcının güvenilir olması önemlidir. Bu nedenle ilk olarak sitenin ICANN onaylı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Natro, ICANN onayına sahip köklü firmalardan birisidir. Natro üzerinden güvenli bir şekilde domain satın alabilmeniz mümkündür.

Kullanım Kolaylığı: Natro domain satın alma aşamasını olabildiğince kolaylaştırır. Natro size domain alırken onu kayıt altında tutma dahil pek çok seçenek sunar. Domain kaydını bir yıldan daha fazla süreyle yapacaksanız buna dikkat etmelisiniz.

Müşteri Hizmetleri: Müşteri hizmetleri açısından sorun yaşamak istemiyorsanız seçeceğiniz firmanın güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz. Natro müşteri hizmetleri ve müşteri deneyimi açısından öncü markalardan biridir. Natro üzerinden güvenle domain satın alabilirsiniz.

Ek Servisler: Domain satın alacağınız firmanın domain kaydına ek olarak hosting hizmetleri sunması önemlidir. İkisi bir arada paketlerden yararlanarak domain veya hosting ücretinde tasarrufa gidebilirsiniz. Natro bu konuda size çeşitli seçenekler sunacaktır.

Domain seçimi çoğu zaman karmaşık bir süreç olabilir. Aklınızda bir marka ismi varsa bu konuda daha az sorun yaşarsınız. Ayrıca domain satın alma işlemini güvenilir bir servis sağlayıcı üzerinden gerçekleştirmelisiniz. Böylece markanıza ait domain kaydının güvende olmasını sağlarsınız.

15 Mar 2022 - 08:49 - Teknoloji --- Okunma

Muhabir  Leyla Alyel

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.502.083 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Ali Alanya Aydınlatma Fabrikası Personel Alacak

Ali Alanya Aydınlatma Fabrikası'nda çalıştırılmak üzere 20-28 yaş arası erkek DENEYİMLİ DEPOCULAR ile ÜRETİM PERSONELİ alınacaktır. Müracaatların şahs...

Şeyh Şamil Mahallesi 4.Kat 210 M2 3+1 Satılık Asansörlü Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire Karaman Şeyh Şamil Mahallesi 100.Yıl Bulvarı üzerinde Otogara yakın.Bina tek daire üzerine kurulu 4 katlının...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Petrol Ofisi Personel Alacak

Karaman Piri Reis Mahallesi Ereğli Kavşağında bulunan Petrol Ofisi bay bayan personeller alacak. Yurtsever Şirketler Grubuna ait Petrol Ofisinde akar...

Selçuklu Hastanesi Fizyoterapist Alacak

Karaman Özel Selçuklu Hastanesi bay-bayan Fizyoterapist personel alımı yapacaktır. Başvuruların bizzat Selçuklu Hastanesi Hastane Müdürü Yahya Cöhce'y...

Karaman Merkezde Satılık Dükkanlar

Karaman Merkezde Satılık Dükkanlar Karaman Aktekke Meydanında satılık iki dükkan. Karaman merkez Aktekke Cami karşısı, 1. İstasyon ve İsmet Paşa cad...

İş Güvenliği Uzmanı Alınacak

Selçuklu Teknik OSGB'ye personel alınacak. Merkezi Konya'da bulunan OSGB firmamızın Karaman'daki projesi için iş güvenliği uzmanı ihtiyacı vardır. İ...

Karaman Park AVM'de Satılık Dükkan

Çimen Emlak'tan Karaman Park AVM'de Satılık Dükkan 110 m2 Detaylı bilgi için: Tel: 0 542 740 59 90

0 542 740 59 90

Karaman Alişahane Mahallesi 4.Kat 3+2 Satılık Dubleks

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire.Karaman Alişahane Mahallesi yeni yapılan Millet bahçesine bakar.Bina dükkan ile birlikte 4 katlı her katta...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Torna ve kaynak personeli aranıyor

Karaman Organize Sanayi Bölgesi firmalarından Toprakçılar Makina San. ve Tic. Ltd. Şti. bünyesinde çalışmak üzere torna ve kaynakçı personel aranıyor....

0338 224 12 63

Grafik Tasarımcı aranıyor

Meslek lisesi grafik tasarım, grafik tasarım ön lisans veya lisans bölümlerinden mezun, - Tercihen 2 yıl tecrübeli, - Portfolio Sunabilecek, - Adobe...

DİJİBİZ YAZILIM TEKNOLOJİLERİ A.Ş