Alevi- Bektaşi dedelerinden Hacı Bektaş Veli türbesine ziyaret

TÜRKMEN Alevi Bektaşi Vakfı tarafından hafta sonunda Ankara'da düzenlenecek 'Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi'den Günümüze Gönül Erenleri' etkinliğine...

+7
Haber albümü için resme tıklayın

TÜRKMEN Alevi Bektaşi Vakfı tarafından hafta sonunda Ankara'da düzenlenecek 'Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi'den Günümüze Gönül Erenleri' etkinliğine katılmak üzere çeşitli ülkelerden gelen Alevi- Bektaşi dedelerinden oluşan heyet, Nevşehir'de Hacı Bektaş Veli Türbesini ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde, İletişim Başkanlığının destekleriyle düzenlenecek etkinliğe katılacak olan, aralarında sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile Alevi-Bektaşi dedelerinin bulunduğu, çeşitli ülke temsilcilerinden oluşan 90 kişilik heyet, Hacı Bektaş Veli Türbesine ziyaret gerçekleştirdi. Ardından açıklama yapan Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Başkanı Özdemir Özdemir, "2,5 yıldan beri pandemiden dolayı tüm dünyada hayat durdu. O yüzden de tekrardan bu projeyi hayata geçirmek için Sayın Cumhurbaşkanımızdan talepte bulunduk. O da desteklerini esirgemediler. Pirlerin, dedelerin ve babaların huzurunda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve İletişim Başkanımız Fahrettin Altun’a bize böyle fırsatı tanıdığı için çok teşekkür ediyoruz. 20'ye yakın ülkeden katılımcılar var. Makedonya ve Bulgaristan'dan dede babalarımız var. 9 yıl önce başlattığımız projemizdeki amacımız, Türkistan’da yaşayan Hoca Ahmet Yesevi dergahında yetişen Mevlana’lar, Hacı Bayram-ı Veliler, Hünkar Hacı Bektaş’ı Veliler, Sarı Saltuklar, Tapduk Emre’lerin Anadolu’ya gelip Anadolu’yu Türkleştirme ve Müslümanlaştırmasının yanı sıra o dönemde bu bölgelerde yaşayan ve bölgelerine ilim ve irfan götüren Bulgaristan’da Demir Baba, Makedonya’da Dikmen Baba ve Macaristan’da Gül Baba’yı günümüzdeki gençlere o dönemki mücadelelerini anlatmak" diye konuştu.

'ALEVİLİĞİ İSLAMSIZ BİR DİNMİŞ GİBİ GÖSTERMELERİ BİZLERİ RAHATSIZ EDİYOR'

10 Mar 2022 - 08:07 Nevşehir- Dünya --- Okunma

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.544.524 gösterim gerçekleşti.