Zincir marketlerin oyunu bitmiyor "Yağları depoya mı götürüyorlar?"

Bu görüntüler bu gün sabah saatlerinde Karaman’da çekildi. Zincir marketteki yağların araçlarla taşındığını gören çok sayıda mahalle sakini fotoğra...

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Bu görüntüler bu gün sabah saatlerinde Karaman’da çekildi. Zincir marketteki yağların araçlarla taşındığını gören çok sayıda mahalle sakini fotoğraf ve video çekerek Karamandan.com’a yolladı. Vatandan yağların bizzat market firmaları tarafından stoklandığını iddia ediyor.

Ukrayna- Rusya savaşı nedeniyle sıvı yağ fiyatlarının artacağını düşünen vatandaşlar yağ almak için marketlere gittiklerinde terekleri boş görüyor. Çünkü marketler vatandaştan önce davranıp yağları saklıyorlar iddiaları gündemi meşgul ediyor.

İddiaya göre Karaman’da birçok zincir markette saatler içinde 5 litrelik ayçiçeği yağları tükendi. Aslında piyasadaki yağ bitmemişti ortada yine zincir marketlerin stokları saklayarak fiyat yükseltme hilesi vardı ve mağdur olan vatandaşlar o anları da kameralara kaydetti.

VATANDAŞ CAN DERDİNDE BUNLAR KÂR DERDİNDE

Karaman ve daha bir çok ilde bu manzaralarla karşılaşan vatandaşlar; Zincir marketlerin oyunu hiç bitmiyor. Yağları depoya götürüyorlar, terekler boş. Millet geçim sıkıntısında. Artan fiyatlar ve düşen alım gücü karşısında vatandaş can derdinde bunlar kâr derdinde.” Açıklaması yaptılar.

TÜRKİYE’DE YAĞ SIKINTISI YOK

Öte yandan Tarım Bakanı Kirişci'den son dakika ayçiçek yağı açıklaması geldi. Bakan Vahit Kirişçi: “Ülkemizin yeterli ayçiçeği yağı stoku bulunmaktadır.” dedi

Ayçiçeği gibi yeterli temel gıda stoklarının bulunmadığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirten Bakan Kirişçi, “Ülkemizin yeterli miktarda ayçiçeği yağı stoku bulunmaktadır” dedi. Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı askeri müdahalesinin ardından, yağa zam geleceği iddiaları vatandaşlarda endişeye neden oldu. Ortaya atılan söylentiler nedeniyle, bazı marketlerde yağ izdihamı yaşandı. Vatandaşlar birbirleriyle yarışarak yağlara hücum etti. Vatandaşların birbirlerini ezip yağ alabilmek için mücadele ettikleri anlar, kameralara da yansıdı. İzdihama neden olan söylentilere ilişkin açıklama, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi'den geldi.

GERÇEĞİ YANSITMAYAN SPEKÜLASYON

Bakan Kirişci, sosyal medya hesabından ayçiçeği yağı gibi temel gıda ürünlerinde yeterli stok bulunmadığı iddialarına ilişkin paylaşım yaptı. Bakan Kirişci, bazı basın yayın kuruluşlarında ve sosyal medyada Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan krizin gıda piyasalarında arz eksikliğine yol açarak ayçiçeği yağı gibi temel gıda ürünlerinde yeterli stok bulunmadığı ve bu nedenle piyasa fiyatlarının arttığı bilgilerinin gerçeği yansıtmayan spekülasyonlar olduğunu söyledi.

Türkiye’de ayçiçeği üretiminde son yıllarda önemli artışlar yaşandığını belirten Kirişci, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: Gerek üretimimiz, gerek sektörün tedarikleri ve devir stoklarımız dikkate alındığında ülkemizin yeterli miktarda ayçiçeği yağı stoku bulunmaktadır. Netice itibarıyla kamuoyuna yansıyan iddialar gerçeği yansıtmamakta olup, halkımızın endişe edeceği bir durum söz konusu değildir.” dedi.

06 Mar 2022 - 14:55 - Dünya --- Okunma

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.544.524 gösterim gerçekleşti.