Ünver: Kimse oyalayarak Karamanlıyı avuttum zannetmesin

Cumhuriyet Halk Partisi Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na yazılı soru önergesi vererek, Konya-Karaman hızlı tren hattının ne zaman hizmete açılacağını sordu.

Büyütmek için resme tıklayın

Daha önce hem TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmalarla hem de yazılı soru önergeleri ile gündeme getirip Karaman’ın ve Karamanlıların sabırsızlıkla beklediği Konya-Karaman hızlı tren hattının ne zaman açılacağına yönelik bilgi isteyen CHP Karaman Milletvekili Ünver, konuyu tekrar gündeme getirdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na yazılı soru önergesi veren Ünver, önergesinde; “Çok kısa bir sürede bitirileceği açıklanarak başlatılan ve sürekli ‘önümüzdeki yıl hizmete alınacak’ denilerek defalarca bitiş tarihi verilen Konya–Karaman hızlı tren hattı yapım çalışmaları, bir türlü nihayete erdirilememiştir.” ifadelerine yer verdi.

"KOLTUKLARI BOŞ YERE İŞGAL ETMEYİN"

Verdiği soru önergesi ve hızlı trendeki son durum ile ilgili değerlendirme yapan Ünver; "Vatandaşın umuduyla oynayarak siyaset yapılmaz. Yapılacak bir işin ne zaman sonuçlanacağını bilmeyen bir genel müdürlük, bakanlık, bakan, iktidar olamaz. Bu saydığım makamlarda oturanlar eğer iki ay sonrasını öngöremiyorlarsa oturdukları koktukları boş yere işgal etmesinler. Onlar kalksın işi bilenler gelsin. ‘Biz söz verdik ama yapmadık. Üzülmeye değmez 2 gün sonra unutulur gider.’ diye düşünen siyasiler bilsin ki Karamanlılar kendisine yalan söyleyenleri ve milleti yalanla avuttuklarını zannedenleri günü geldiğinde hesabını görmek üzere bir köşeye not etmiştir, merak etmesinler." dedi.

"VERİLEN SÖZLERİ HATIRLATTI"

Yazılı soru önergesinde, hattın bitirilmesine yönelik verilen tarihleri tek tek paylaşan Ünver; “2016 yılı Ocak ayında dönemin Karaman Belediye Başkanı projede sona gelindiğini, 2016’nın Ağustos ayında TCDD Genel Müdürü hattın 2017’de açılacağını, 2017 yılına gelindiğinde ise Başbakan Binali Yıldırım 2018’de açılacağını, 2018 yılının Mart ayında ise dönemin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Ahmet Arslan’ın hattın yıl sonunda açılacağını belirtmesine ve aynı yılın Haziran ayında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da açılış konusunda yıl sonuna işaret etmesine rağmen Konya–Karaman hızlı tren hattı bir türlü açılamamıştır.” dedi.

"2019 YILININ İKİNCİ YARISI DENMİŞTİ"

Daha önce Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na verdiği 11.01.2019 tarih ve 7/7991 esas sayılı yazılı soru önergesi ile konuyu TBMM gündemine taşıdığını, Konya-Karaman hızlı tren hattının ne zaman açılacağını sorduğunu, bakanlık yetkililerinin ise verilen cevapta; “2019 yılının ikinci yarısında 200 km/h hızla hızlı tren işletmeciliğine geçilmesi planlanmaktadır.” ifadelerine yer verdiklerini hatırlatan Ünver, “Fakat verilen bu tarihte de proje bitirilemedi.” dedi. Bunun ardından dönemin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın 21 Ekim 2019 ve 9 Ocak 2020 tarihlerinde konuya ilişkin açıklamalarda bulunarak; “102 kilometrelik Konya–Karaman hızlı tren hattında sinyalizasyon yapım çalışmalarını tamamlayarak, mayıs sonunda hızlı tren işletmeciliğine geçeceğiz.” dediğini hatırlatan CHP Karaman Milletvekili Ünver, belirtilen bu tarihte de hızlı trenin işletmeye açılamadığını ifade etti.

YENİ SORU ÖNERGELERİ İLE CEVAP ARADI

Yetkililerin verdiği tarihlerde Konya-Karaman hızlı tren hattının açılamaması sonucu konuyu tekrar tekrar gündeme getiren Ünver, yaşanan gelişmeler ışığında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na 4 Haziran 2020 ve 24 Aralık 2020 tarihlerinde 2 adet daha yazılı soru önergesi verdi. Önergelerinde, Konya-Karaman hızlı tren hattının gerçekleşme oranı ile ne zaman bitirileceğine dair bilgileri Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na sorduğunu belirten Ünver, kendisine verilen cevapta; “2021 yılı ilk çeyreğinde tamamlanarak, hızlı tren işletmeciliğine geçilmesinin planlanmıştır.” denildiğini belirtti.

"BAKAN HAZİRAN DEDİ, YİNE AÇILMADI"

Yazılı soru önergelerine “2021 yılı ilk çeyreğinde açılacak” şeklinde yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun geçtiğimiz Nisan ayında Karaman’da yapılan Hızlı Tren test sürüşlerine katıldığını ve burada, “Bugün Karaman’a büyük bir müjdeyle geldik. Konya-Karaman-Ulukışla hızlı tren hattı projemizin 102 kilometrelik Konya-Karaman kesimindeki altyapı, üstyapı, elektrifikasyon ve istasyon düzenlemeleri tamamlanmıştır. Son olarak da sinyalizasyon, test ve sertifikasyon işlemleri başarıyla devam etmektedir. İnşallah Haziran ayı içerisinde tren işletmeciliğine başlayacağız.” şeklinde açıklamalarda bulunduğuna yazılı soru önergesinde yer veren Ünver, “Belirtilen bu tarihte de hızlı tren işletmeye alınamamıştır.” dedi.

"HIZLI TREN BELİRSİZ BİR GELECEĞİ ERTELENDİ"

Bakanlığa verdiği yazılı soru önergesinin gerekçesinde hızlı trenin açılışına yönelik tarihlere ve sözlere yer veren Ünver, geçtiğimiz günlerde basında yer alan, “Ankara-Sivas, Konya-Karaman hızlı tren hatlarının açılışının 4 Eylül Cumartesi günü yapılacağı” yönündeki iddiaları da gündeme getirdi. Ünver; “Bu hatların açılışının bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılacağı bilgisi haberlere yansımıştır. Ne yazık ki bu tarihte de herhangi bir açılış gerçekleştirilmemiş, Karaman’ın yıllardır beklediği hızlı trenin hizmete alınması belirsiz bir geleceğe ertelenmiştir.” ifadelerine yer verdi.

"HIZLI TREN HATTI NEDEN AÇILMADI?"

Bu ertelemenin ardından ise uluslararası sertifikasyon kontrollerinde “hat güzergahında güvenlik şeridinin olmaması" nedeniyle olumsuzluk oluştuğu, bu nedenle hattın hizmete alınmasının hat boyunca güvenlik şeridinin oluşturulması sonrasına kaldığı yönünde birtakım iddiaların dile getirildiğini ve basın haberlerine de yansıdığını belirten CHP Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na verdiği yazılı soru önergesinde Konya-Karaman Hızlı Tren Hattı’nın hizmete alınmamasının sebeplerini, açılışın bir türlü gerçekleştirilmemesinde "hat güzergahında güvenlik şeridinin olmaması" olgusunun etkisini, "Konya-Karaman Arası Hızlı Tren İşletmesine Yönelik Çumra Gar Sahasındaki Eksikliklerin Giderilmesi" ve "Konya-Karaman Arası Hızlı Tren İşletmesine Yönelik Karaman Gar Sahasındaki Eksikliklerin Giderilmesi" adlarıyla açılan ihalelerde gelinen aşamayı ve Karamanlıların sabırsızlıkla beklediği Konya-Karaman hızlı tren hattının ne zaman hizmete açılacağını sordu.

İŞTE O SORULAR:

1- Konya-Karaman hızlı tren hattının Sayın Bakan'ın taahhüt ettiği Haziran 2021 ve sonrasında 4 Eylül 2021 tarihlerinde hizmete alınamamasının sebebi nedir?

2- Hattın açılışının bir türlü gerçekleştirilememesinde uluslararası sertifikasyon kontrollerinde tespit edildiği iddia edilen "hat güzergahında güvenlik şeridinin olmaması" olgusunun etkisi var mıdır? Eğer var ise bu eksikliğin nasıl giderilmesi planlanmaktadır?

3- Bilindiği üzere Bakanlığınıza bağlı TCDD Genel Müdürlüğü'nce "Konya-Karaman Arası Hızlı Tren İşletmesine Yönelik Çumra Gar Sahasındaki Eksikliklerin Giderilmesi" ve "Konya-Karaman Arası Hızlı Tren İşletmesine Yönelik Karaman Gar Sahasındaki Eksikliklerin Giderilmesi" adlarıyla iş bitirilme süresi yer tesliminden itibaren 100 (yüz) gün ve son başvuru tarihi de 14 Temmuz 2021 olan 2 ihale açılmış; sonrasında Çumra ihalesi son başvuru tarihi 16 Eylül 2021 olarak güncellenerek yeniden ilana çıkarılmıştır. Yenilenmesiyle gecikmesi kaçınılmaz hale gelen Çumra ihalesi yanında, başvuruları 14 Temmuz'da alınan Karaman Garındaki Eksikliklerin Giderilmesi İhalesi sonuçlanmış mıdır? İhale süreci sonuçlandırılmadıysa bu ihalelerin ne zaman sonuçlandırılması planlanmaktadır? Defalarca söz verilmesine rağmen hattın hizmete alınamamasında bu ihalelerin ve ihaleyle yapılması planlanan işlerin eksikliğinin etkisi var mıdır? İş bitirme süresi yer tesliminden itibaren 100 (yüz) gün olan bu ihalelerle yapılacak işlerin tamamının bitirilmesi için bir tarih öngörünüz var mıdır?

4- Tüm Karaman'ın ve Karamanlıların sabırsızlıkla beklediği Konya-Karaman hızlı tren hattı ne zaman hizmete açılacaktır?

07 Eyl 2021 - 10:57 Karaman- Politika --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

07

Masarali - Nankörlük yapmamak gerekir. Egri oturalim dogru konusalim. Birileri Ak parti iktidarini hep yerden yere vursa da, 2002 den beri verilen basarili hizmet de ortada. Baska ülkelerle kiyaslandigi zaman iktidar hem Corona pandemisini hem beraberinde gelen ekonomik krizi de iyi idare ediyor. Bir cok AB ülkesi cok daha kötü durumda, misal komusmuz Yunanistan.

Lakin diger yorumcularin Karaman Ak parti vekilleri ile alakali elestirilerine tamamen katiliyorum. Sirf bu iki vekil yüzünden ilk defa gelecek secimlerde oyumu MHP ye verecegim.

Sayin Erdogan kusura bakmasi, ama oyumuzu istiyorsa Ak partiden Karaman icin ic rahatligiyla secebilecegimiz caliskan ve dinamik vekil adaylari istiyoruz. Sirf "birilerin" esi dostunu oldugu icin torpille aday olan beceriksizlere karnimiz tok artik

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 08 Eylül 15:04
06

A.ademoğlu.. - HÜKÜMETİN VE AK PARTİ ORGANLARININ 4 EYLÜLDE HIZLI TREN AÇILACAK DİYE BİR TAAHHÜTÜ VE BEYANI YOK....ALGI OPERASYONUNDA ÜSTÜNÜZE YOK KENDİNİZ ÇALIP KENDİNİZ OYNUYORSUNUZ......İNGİLİZ ORTAĞINIZIN DEDİĞİ GİBİ HIZLI TREN GÖÇÜ HIZLANDIRIR SİZ ZATEN BİNMEZSİNİZ.....NEDEN BUKADAR HEYECANLI VE MERAKLISINIZ...BİRAZ GEÇDE OLSA GÜÇ OLMASIN...BİZ GEÇİKMEDEN DOLAYI SİZİ ÜZMEYİZ...HEMEN HALLEDECEĞİZ MERAK ETMEYİN....

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 08 Eylül 12:52
05

Ahmet Ersan - Karaman TBMM sini bir Vekille temsil ediyor. Karaman halkına sorun Karamanın Millet Vekillerini sayarmışsınız diye ? İsmail Atakan ÜNVER der ondan sonra kekeler. İyiki sizinle siyaset yapıyoruz sayın Vekilim

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 08 Eylül 11:45
04

L.taşcioğlu - EVET TAAHHÜT EDİLEN BİR HİZMET SİNYALİZASYON SİSTEMİNİN TREN KAZASI OLAN ANKARAYA SİNYALİZASYON SİSTEMİ OLMADIĞI İÇİN AKTARILMIŞ...SİNYALİZASYON SİSTEMİDE İSVİÇREDEN GELİYOR EN KÜÇÜK AKSAKLIK TELAFFİSİ İÇİN İSVİÇREYE GİDİP GELİYOR...BU TELAFİ BİLE 6 AY SÜRÜYOR...VATAN HAİNLERİNİN SABOTAJ LARI İLE KABLOLARI KESMELERİNİ DE EKLERSEK...VAZİYET MALÜM...BİZİM HİZMETİMİZ ELBETTE BİR GÜN TAMAMLANIRDA SEN MEMLEKET İÇİN PROJELERİNİ BİR SÖYLE...NE VERDİN NE HAYRIN DOKUNDU...HANGİ YARALARA MERHEM OLDUN....YOKSA BELEDİYELERDEKİ YOLSUZLUK TACİZ VE TECAVÜZ İÇİN NELER DÜŞÜNÜYORSUN MİLLET İÇİNE ÇIKACAK YÜZÜN VARMI....

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 08 Eylül 11:15
03

Burhanli - Istanbulda ve Ankarada CHPnin beceriksizlikleri ortada. Belediye yi aldilar da ne degisti???? Sadece herseye zam geldi. Hatta Imamoglu yam hizini alamayip teravih namazina bile zam yapti, Adam ekranlarda teravih naazinin 40 rekat oldugunu iddia ediyor...:))))

Ama öyle görünüyor ki, Ak parti kendi hatalarindan dolayi gelecek secimleri yine de kaybedecek.Yapilan vahim hatalardan dolayi da bu haktir.

Iki akpli vekilimiz var, ama sadece bayramdan bayrama koyalayip kopyalayip yayinladiklari mesajlara ortada görünüyorlar. Onun disinda sifir, Secmen de mal degil yani, birileri öyle zannetse de....

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 08 Eylül 09:47
02

Vatansever - Sayın vekilim umarım Karaman ilimizi temsil eden diğer vekillerimiz de sizler gibi olması gerektiği gibi vatandaşın hakkını savunarak particilik zihniyeti dışında bu sorunu dile getirip Karamanımızın ismini mecliste zikrederler.Yılan hikayesine dönen ve 10 yıl önce söz verildiği gibi Karaman-Konya hızlı tren hattının ki YHT değil! ?bitirilmesi artık gerçekleşir. Tabi halk bu oyalamayı unutur mu ? Bu bilinmez!

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 07 Eylül 14:28
01

Nedim - Zannetmiyorlar ki...Avutuyorlar..İntikam zamanı.Sizlerde muhalefet olarak avel avel bakıyorsunuz.Ortalık ateş pahası, yazıp çizmeyi bırakında şu halkı bi toplayın bakalım.

Yanıtla . 5Beğen . 3Beğenme 07 Eylül 13:14

Kaynak Ustaları - Torna Ustaları aranıyor.

Firmamız bünyesinde çalıştırılmak üzere kaynak ve torna ustaları aranıyor.

FATİH YILDIRIM - TALARANZA TARIM MAKİNALARI VE EKİPMANLARI

Danış Kitabevi bayan personel arıyor

Karaman Danış Kitabevinde çalıştırılmak üzere, en az lise mezunu bayan personeller alınacak. Başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir.

03382127653 DANIŞ KİTABEVİ

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan

Valide Sultan Mahallesi Abdülkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde satılık 60 m2 Satılık Dükkan Detaylı bilgi ve gayrimenkulü ziy...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli mahallesinde Satılık Dükkan

Karaman Zembilli Ali Efendi Mahallesinde 120 m2 Sağlık ocağı yanıda bulunan bodrumlu dükkan Eczane, Market, manav vb işler için uygun yüksek kira geti...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Mahmudiye Mahallesinde Ara kat 3+1 Satılık Daire

Dairenin lokasyonu cumartesi pazarına yakın konumda, 4 katlı binanın 3. katında bulunmaktadır. Bina 2007 yılında yapılmış 14 yaşındadır. Satılık Daire...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Ziya Gökalp Mahallesinde Satılık Lüks Daire

Dairemizin lokasyonu Karaman Valilik karşısındadır. Bina 3 katlı olarak toplamda 5 daire şeklinde inşa edilmiş, Ana cadde ile bina arasında yeşil alan...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Kazım Karabekir Mahallesinde Satılık Daire

Kazım Karabekir mahallesinde 145 m2 3+1 yüksek giriş zemin kat satılık daire. Dairenin bulunduğu bina tek daire üzerine 4 kat olarak inşa edilmiş, bin...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Külhan Mahallesinde Ultra Lüks 3+1 Satılık Daire

Bina her katta tek daire üzerine 4 kat olarak kurulmuş, daire 4 ncü katta bulunmaktadır. 165 m2 3+1 odalı dairenin giriş kapısı çelik, oda kapılar ise...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman 3. Toki Konutlarında Satılık Daire

Başakşehir Mahallesinde Satılık 2+1 Açık konsept Mutfak ve oturma odası mevcut. Satılık dairenin giriş kapısı çelik oda kapıları amerikan panel kapıdı...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli Mahallesinde Satılık Daire

955 m2 arsa üzerine 400 m2 (brüt) alana sahip her katta 2 daire olacak şekilde, asansörlü olarak inşa edilmiş, binada toplam 2 adet dükkan 6 adet dair...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi


Anket Ülkemizdeki Mülteciler Sınır Dışı Edilmeli mi?