Nurten Abacı Utku Kimdir?

17 Temmuz 1959 günü canım annem evde doğum yapamadığı için ebe Refiye Teyze’nin önerisiyle Konya Doğumev’ine götürmüşler. Bu nedenle doğum yerim nüfus cüzdanımda Konya yazar. Annem, Osman Hicabi-Cennet Tartanoğlu'nun kızı Mebrure. Babam, Ahmet Hilmi ve Hatice Abacı’nın büyük oğlu Emin Nejat Abacı'dır.

Çocukluğum Ferit Çelebi Sineması karşısında ahşap kafes cumbası olan müstakil, toprak damlı evde geçti. Kalabalık bir ailenin torunuyum. Anneannelerim, dayılarım, teyzelerim, yengelerim, amcalarım, halam ve enişteler. Bu kalabalık aile içerisinde şımartılmadan disiplinli bir sevgi içerisinde büyüdüm.

O yıllarda kışları çok kar yağardı. Annem sabah erkenden bu karları süpürür ve sobamızı yakardı. Babam çalıştığı Ziraat Bankası’ndan öğlenleri eve geldiğinde yemek soframız hazır olurdu. Büyük anneannemizin Yunus Emre Ortaokulu karşısındaki evi, temiz bahçesi ve sofasıyla aklımda yer etmiştir. Anneannemin evi de Mansurdede Mahallesi’nde, Kilci Sokak’ta, çeşmenin yanı başında idi. Asma altı, mor zambaklar, hanımeli çiçekleri, tahtadan sedirleri ve temiz karo taşlı bahçesiyle ev, sıcak yaz günlerinde adeta piknik yeri gibiydi. Oradan hiç ayrılmak istemezdim. Yaz aylarında büyük bahçeye pikniğe giderdik. Organik sebze ve meyveler, odun ateşinde pişen patlıcan güveç ve bulgur pilavı inanılmaz lezzetli olurdu. Şimdi çocuk doktoru olan kardeşim Gülsen’in doğması ile ablalığa adım attım. Sen büyüdün, artık abla oldun, dediler ve o günden itibaren abla sorumluluğunu almış oldum. Yaz aylarında sıkça gittiğimiz bir piknik yeri Sartavul ve Çamlık’tı. Halamın eşi, eniştemiz İsmet Leblebici’nin şehirler arası otobüs işletmesi vardı. Büyüklerimiz dolmaları ve diğer piknik yiyeceklerini hazırlar, ailecek eniştemin otobüslerinden birine biner, şarkı ve türküler eşliğinde çok keyifli bir gün geçirirdik. Çamlık’ta kozalak toplardık. Yıllar sonra hâkim olduğumda, orman örtüsü olan kozalak toplamanın suç olduğunu öğrenince çok şaşırmıştım.

Mutfağı ve tuvaleti avluda olan Ferit Çelebi Sineması karşısındaki babaannemle beraber oturduğumuz evimiz, Karaman'ın karlarına fazla dayanamadı. Mutfak damı çöktü ve bizde apartman hayatına geçtik. Remzi Akın Apartmanına taşındık. Çok güzel bir evdi. Pencereden Karadağ ve Kale görünürdü. Ramazan ayında iftar saatinde topun atılışını heyecanla seyrederdik. Kardeşim Ahmet Erdoğan bu evde dünyaya geldi. Üç kardeş olmanın mutluluğu ile günlerimiz güzel geçti. O yıllarda resmi ve dini bayramlar da büyük coşkuyla geçerdi. Dini bayramlarda büyüklerin evinde toplanır, birlikte bayram yemekleri yenir ve bayram kutlaması yapılırdı. Gazi Mustafa Kemal İlkokulu’nda Dönüş Karagöz'ün öğrencisi olarak okul hayatına başladım. Öğretmenim ayrıca apartmanda bitişik komşumuzdu. Dönüş öğretmenin öğrencisi olduğum için şanslıyım. Yıllarca öğretmenimle diyaloğumuz kesilmedi. İlkokulu bitirdiğimiz yaz, İstasyon Caddesi’ndeki Ramazan Işık Apartmanına taşındık. Değerli ev sahibimiz ve çok sevdiğim kızlarını hiç unutmadım.

Taşındığımız o yıl Yunus Emre Ortaokulu’na ilk adımımı attığım yıldır. Ortaokullu olmak, adeta kendimi çok büyümüş hissediyordum. Bizler şanslıydık. Okulun öğretmen kadrosu çok iyiydi. Okul müdürümüz Saim Değer, öğretmenlerimiz Mustafa Soydan, Veli Akkul, Saadet Değer, Sevim Cansız, İbrahim Keleşer, İlhan Sarı. Hepsini saygı ile anıyorum. Veli Akkul Hocam, matematik dersimize girerdi. İlk dönem yazılı sınavda soruları cevaplandırdım. Sıra arkadaşıma sınavda yardım ederken hocam yakalamış, tam not alacak iken sıfır vermişti. Çok üzülüp, ağlamıştım. Ortaokuldayken bayram törenlerine katılırdık. Bayramlarımızı büyük coşku ve heyecanla kutlardık. Düşünüyorum da o yıllarda Karaman çok hareketliydi. Şehre çok iyi sanatçılar gelir, Yeni Sinema’da konserler düzenlenir ve güzel filmler gelirdi. Cumartesi günleri kardeşim Gülsen’le sinemaya gider art arda iki film izlerdik. İzlerken biz de diğer seyirciler gibi devramber çitler, salonda yerler öbek öbek devramber kabukları ile dolardı. Dil Bayramı kutlamaları da unutulmaz anılarım arasındadır. O yıllarda Karaman’da herkes birbirini tanırdı. Karaman çarşısında Hamit Amca’nın Yayla Bakkaliyesi, Halit ve Remzi Amcaların Tartan Kitabevi, bakkal ve kırtasiye dükkanları adeta bize ait gibi idi. Nuri Koçak, Aykut Tan, tuhafiyeci Cevat Amca, eczacı Naci Özpeynirci, arkadaşım Ülgen’in annesi eczacı Öznur Hanım teyze, manifaturacı akrabamız Galip ve Nüzhet Amcalar, kuaför Necati Amca. Hatırlıyorum da hepsi gelen müşterilerini saygı ile karşılar, mesleklerine olan saygı giyimlerine ve duruşlarına yansırdı. Doktor Fuat Zeyneloğlu, Dr. Ali Savaşan, Dr. Baha Müderrisoğlu aile doktorlarımızdı. Yaz aylarında sıkça gittiğim diğer bir yer de çocuk kütüphanesi idi. Ne de güzel günlermiş. Ortaokul 3. sınıfa geçtiğimiz yıl Anafartalar Ortaokulu eğitime başlamıştı. Biz öğrencilerin bir kısmı Anafartalar Ortaokulu’na geçtik. Babaannemin ani kalp kriziyle vefatının ardından babam tayinini istedi.

Ortaokulu bitirme sınavlarının ardından Yalova'ya taşındık. Akrabalarım, sevdiğim arkadaşlarım Semra, Hülya, Suzan ve diğer tüm arkadaşlarımdan ayrılmak zor oldu. Yalova, deniz kenarında çok güzel bir yerdi. Ancak hiç kimseyi tanımıyorduk, arkadaş ve çevre edininceye kadar zorlandık. Yalova'ya taşındıktan sonra uzun yıllar yaz tatillerini Karaman'da geçirdik. 1977 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandım. Hayatımın dönüm noktası! Anneciğim ilkokul bitirmiş, okumayı çok arzu etmesine rağmen anneannem göndermemiş. Çok üzülüp, ağlamış. Anneciğim, o nedenle biz çocuklarının okuması için çok büyük emek verdi. Devamlı "Okuyun, diplomanız kolunuzda altın bileğiniz olsun" derdi. Babam da annemi bu konuda hep desteklemiştir. Erkek kardeşim Ahmet Erdoğan da 1979'da Robert Koleji kazanması ve mezuniyeti ardından Boğaziçi Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu ve daha sonra yüksek lisans için gittiği Amerika'ya yerleşti. Sonraki yıllarda biz üç kardeş ayrı ülke ve şehirlerde olsak da bağlarımız hiç kopmadı. Ben de 1981 yılında Hukuk Fakültesi’nden mezun oldum.

Mezuniyetin ardından ya avukat ya da hâkim olacaktım. Ben hâkim olmayı istedim. Hakimlik sınavına girdim. O yıllarda da sınav yazılı ve sözlü olurdu. Sınavı kazandığım haberi geldi ve İstanbul Adliyesinde staja başladım. Staj bitiminde Adalet Bakanlığında kura çektik.

Kurada Silifke çıktı. İlk görev yerimin Karaman'a yakın oluşu bizleri sevindirdi. Silifke'de iyi dostlar edindim. Hakimliğe yeni başlamış biri için Ağır Ceza Üyeliği, Sulh Ceza ve Sorgu Hakimliği ağır bir sorumluluk. Beni korkutup yıldırmak için pencerelerim taşlandı. İki yıldan fazla Silifke'de çalışmanın ardından Muradiye ve Seyitgazi'de Hakimlik görevlerinde bulundum. Küçük şehirlerde çalışmanın en güzel yanı güzel dostlar edinmek. 1991 yılında Seyitgazi'den Ankara'ya Yargıtay'a tayin oldum. 1994 yılında Yalova'dan tanıdığım Haluk'la yollarımız Ankara'da kesişti ve evlendik. Eşim Hacettepe Üniversitesi’nde Profesör. 1997 yılında oğlumuz Eren doğdu. Şimdi Almanya'da ve makina mühendisliği okuyor. 2005 yılında Yargıtay Üyeliğine seçildim. Hukuk Genel Kurulu Üyesi olarak çalışma hayatım devam ediyor. Çalışırken hukukun üstünlüğü ve tarafsızlık, ilkem oldu. Her dosya bir hayat. Verdiğimiz her karar ile insanların hayatına dokunuyoruz.

Babamın 2011 yılında vefatının ardından 22 ay sonra annemi de kaybettik. Arka arkaya kayıplar bizler için travma. Annem ve babamın kaybı ile doğup büyüdüğüm şehir daha anlam kazandı. Annem ve babamı tanıyan aile dostlarımı görmek beni mutlu ediyor. Aile büyükleri, amcalarım ve babamın dayıları üniversite eğitimi için İstanbul'a gidip sonra da dönmemişler. Geçen yıl vefat eden Abdurrahman Amcam, üniversiteden mezun olduktan sonra memlekete dönmediğine pişman olduğunu söylemişti. İşte Karamanlı olmak böyle bir tutku, aşktır. Yıllar geçse de doğduğun şehri, toprak damlı evleri unutamazsınız. Ailemle, sevdiklerimle beraber güzel anılarımın olduğu şehir, benim memleketim. Ne mutlu ki Karaman'da kalıp, memleketinde hizmet eden merhum dayım Cengiz Tartanoğlu ve hemşerilerime. Selam, sevgi ve saygı ile.

Bu içerik, Anı Bisküvi Kültür Yayınları tarafından Karaman 744. Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’nin 700. Ölüm Yıl Dönümü anısına basılan İbrahim Rıfkı Boynukalın imzalı “Toprak Damlı Evlerin Çocukları II” adlı eserden alınmıştır. İzinsiz kopyalanamaz. Yayın hakları kitap yazarının izni ile Karamandan.com'a aittir.

28 Eki 2021 - 15:10 - Kim Kimdir --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Bay-bayan personel alınacak

YURTSEVER PETROL OTOGAR Şubesi’nde çalıştırılmak üzere bay bayan akaryakıt Satışı ve markette görev alabilecek takım arkadaşları alınacaktır. Müracaa...

0541 735 67 76 YURTSEVER PETROL

LÜKS VİLLA-KALİTELİ MİMARİ VE FULL AKILLI EV SİSTEMİ- ÖZEL HAVUZLU- KENDİNİZİ ŞIMARTIN..

0(533) 894 81 64 OTTAVİA KUSADASİ

Vasıflı vasıfsız personel alınacak

Karaman'da faaliyet gösteren Desobsan Elktronik Soba Sanayi'de çalıştırılmak üzere vasıflı vasıfsız personeller ve kaynakçılar alınacaktır. Müracaatl...

0 (543) 382 67 59 DESOBSAN ELKTRONİK SOBA

Kaynak Ustaları - Torna Ustaları aranıyor.

Firmamız bünyesinde çalıştırılmak üzere kaynak ve torna ustaları aranıyor.

FATİH YILDIRIM - TALARANZA TARIM MAKİNALARI VE EKİPMANLARI

Danış Kitabevi bayan personel arıyor

Karaman Danış Kitabevinde çalıştırılmak üzere, en az lise mezunu bayan personeller alınacak. Başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir.

03382127653 DANIŞ KİTABEVİ

Karaman Külhan Mahallesinde Ultra Lüks 3+1 Satılık Daire

Bina her katta tek daire üzerine 4 kat olarak kurulmuş, daire 4 ncü katta bulunmaktadır. 165 m2 3+1 odalı dairenin giriş kapısı çelik, oda kapılar ise...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli Mahallesinde Satılık Daire

955 m2 arsa üzerine 400 m2 (brüt) alana sahip her katta 2 daire olacak şekilde, asansörlü olarak inşa edilmiş, binada toplam 2 adet dükkan 6 adet dair...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Medreselikte Satılık Dağ Evi

Şehir hayatının yorucu temposu, artan gürültü ve çevre kirliliği gibi sorunlarından kurtulmak ister misiniz? Oksijeni bol, temiz havasıyla ve doğal gü...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Web Yazılım Uzmanı

Şirketimiz bünyesinde görevlendirilmek üzere Karamanda ikamet eden yada edebilecek (Freelance veya Remote değil); NodeJs, AdonisJs, ReactJs, teknoloji...

DİJİBİZ YAZILIM TEKNOLOJİLERİ

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2 Satılık Arsa Sanayi imarlı, Depo, Sanayi dükkanı, vb inşaat alanları için uygundur. B-1 (bitişik nizam te...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret ne kadar olmalı?