Nuran Ünver Ay Kimdir?

1955 yılında Karaman'da toprak damlı bir evde ilk çocuk olarak doğdu. İlkokulu Karaman Cumhuriyet İlkokulu’nda, ortaokulu Karaman Yunus Emre Ortaokulu’nda, liseyi Karaman Lisesi’nde okudu. Üniversite eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi, Maden Fakültesi, Metalurji Mühendisliği’nde 1978’de bitirdi.

Aynı üniversitede Metalurji (Malzeme) Mühendisliği alanında 1979’da Yüksek Mühendis ve 1989’da Doktor unvanlarını aldı. 1980 yılında Eskişehir Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi’nde akademik hayatı başladı. 1982 yılında Eskişehir’deki yükseköğrenim kurumları Anadolu Üniversitesi adı altın- da birleştirildi. Anadolu Üniversitesinde 1990-1995 Yardımcı Doçent, 1995-2000 Doçent, 2000-2018 Profesör olarak görev yaptı. Kasım 2002-Kasım 2005 döneminde Anadolu Üniversitesi Senatosunda, Mühendislik Mimarlık Fakültesi’nin Senatörü, 04.01.1994-09.02.1998 ve 01.06.1998-27.09.1999 tarihleri arasında Anadolu Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Seramik Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı olarak çalıştı. 18 Mayıs 2018’den itibaren de Eskişehir Teknik Üniversitesi’nde Profesör olarak görev yapmaktadır. 12.10.2018 den beri Eskişehir Teknik Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölüm Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Kütahya Meslek Yüksek Okulu ve Bilecik Meslek Yüksek Okulu’nda ve Eskişehir Teknik Üniversitesi’nden binlerce öğrenciye çeşitli derslerde bildiklerini aktarmıştır. Çok sayıda lisans, 24 yüksek lisans ve 13 doktora öğrencisinin danışmanıdır. Ulusal ve uluslararası kongrelerde sunulan bildirileri ve basılmış makaleleri bulunmaktadır. 10 tane ulusal patent başvurusundan 4’ü, 10 adet uluslararası patent başvurusundan 1’i tescillenmiştir. Çok sayıda bilimsel araştırma projesinde yürütücü veya araştırmacı olarak görev yapmıştır. Halen Eskişehir Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünde Öğretim Üyesi olarak çalışan Prof. Dr. Nuran Ay evli olup, 2 oğlu, bir gelini ve 2 torunu vardır.

Akademik hayatında, Maden Fakültesi’nden metalurji mühendisi olarak çalışmalar yapmıştır. 1990 yılında “Kok tozlarının biriketlenmesi” ile başlayan çalışmalarını kömür ve kromit işleyen fırınların baca tozlarının endüstriye kazandırılması takip etmiştir. Ayrıca kil, kaolen, feldispat, manyezit, ponza, perlit, alçı, kum ile çeşitli araştırmalar yapmıştır. “İstanbul Silis Kumunun Zenginleştirilmesi” adlı çalışma bir sanayici tarafından sanayiye kazandırılmış, çalışmadaki yüksek lisans öğrencisi işletmede yönetici olmuş ve istihdam yaratılmıştır. Araştırmalarında maden ve enerjiyi birbirinden ayırmamıştır. Enerji üretilebilecek “Toz Kok Kömürünün Kullanılabilirliği” veya çeşitli madenleri kullanarak üretilen ürünlerin örneğin “Daha Az Enerji İle Yumuşak Porselen Üretimi” gibi konularda çalışmalar yapmıştır. Tacikistan’dan doktora yapmaya gelen bir öğrenci ile iki ülkenin “Galen Konsantrelerinin Asidik Ekstraksiyonu” adlı çalışmayı yapmıştır.

Ülkemizin dünyanın en zengin BOR madenine sahip olmasından dolayı bor çalışmaya yönelmiştir. Yapay bir bor bileşiği olan bor nitrür ile ilgili çalışmaları 1996 yılında başlamıştır. Bor Nitrür ile ilgili literatür çalışması tamamladıktan sonra laboratuvarda kullanılacak gerekli cihazların nasıl üretilebileceği araştırmış, kullanılacak makine ve cihazların tasarlanması, imal ettirilmesi, montajı ve kullanılabilir hale getirilmesini sağlamıştır. Anadolu Üniversitesi’nin desteği ile bor nitrür üretimi ile ilgili teknolojik bilgi oluşturularak gram boyutunda bor nitrür üretimi gerçekleştirilmiştir. 4691 sayılı yasadan önce üniversite öğretim üyelerinin laboratuvarda ürettikleri bilgileri sanayiye aktarma olanağı yok denecek kadar sınırlıydı. Yasanın yürürlüğe girmesi ile ülkemiz sanayinin gelişmesi ve yeni istihdam alanlarının yaratılması için gerekli bilginin laboratuvardan sanayiye aktarılma imkânı oluşmuştur. Bu yasadan faydalanarak Anadolu Üniversitesi’nin müsaadeleriyle Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesinde 2006 yılında ATAP A.Ş. bünyesinde faaliyet gösteren bir teknopark şirketi olan BORTEK Bor Teknolojileri ve Mekatronik San. ve Tic. A.Ş. şirketinin kurucusudur. Laboratuvarda üretilen bilgi ve teknolojiler daha büyük boyutlu olarak sanayiye aktarma çalışmaları BOREN Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK, KOSGEB desteğiyle kullanılan tüm makine ve cihazlar tasarlanmış, imal ettirilmiş, montajı yapılmış ve gramdan kilogram boyutunda bor nitrür üretimi başarılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda bor oksit cam, turbostratik bor nitrür, hekzagonal bor nitrür, BORTEK 11, BORTEK 01, BORTEK W01, BORONMAX, kompozit hBN kaplama, antifouling ürünler, Knflex krem ve ağız bakım ürünleri gibi yeni ve farklı uç ürünler oluşturulmuştur.

Akademik hayatımda ilkokulun çok etkili olduğunu düşünüyorum. İlkokul öğretmenim Ekrem Zeren her zaman ütülü kıyafetleri, temiz ayakkabılarıyla bizi karşılardı. O çalışma disiplinini, merak etmeyi, soru sormayı ve Atatürk ilkelerini öğretti. Ortaokulda kütüphanede bulunan dünya klasiklerini okumak ufkumu daha da büyüttü. Lisede Fen kolunu seçmemin sebebi oldu. Karaman’da yoğun bir kültür ve eğitim ortamı yanında çok birikimli öğretmenlerin varlığı sayesinde lise sınıf arkadaşlarımın neredeyse tamamı üniversite mezunu oldular.

Üniversite tercihim sevgili babam Mehmet Ünver’in isteği ile oldu. O benim İTÜ’de okumamı istiyordu. İTÜ Maden Fakültesi Dekanı Ermenekli Prof. Dr. Ekrem GÖKSU’yu beraber ziyaret ettik. Kızların Maden Fakültesini çok tercih etmediğini söyledi ama babacığım Metalurji okumamı istediğinden kayıt oldum. Fakültenin o yıl kayıt olan ve devam eden tek kız öğrencisi olarak mezun oldum. Yüksek lisans yaparken evlendim. İlk oğlum dünyaya geldi. Eşimin tayini Eskişehir’e çıktı, ben üniversite ve çok sayıda fabrikaya iş müracaatında bulundum. Fabrikalar erkek olmadığım için başvurumu ret ettiler. Üniversiteden ise bekledikleri erkek asistan gelmediği için altı ay sonra alındığım bildirildi. Asistan olduğum için hocaların adına Eskişehir ve Kütahya’da derslere giriyor, doktora çalışmaları için İstanbul ve Ankara’ya gidiyordum. İkinci oğlum dünyaya geldi.

Sevgili ağabeyim Prof. Dr. Ekrem Ekinci ve hocam Prof. Dr. A. Emel Geçkinli akademik hayatımda rol modelim oldular. Geliştirdiğim ürünler yenilikçi ve dünyada ilk olanlardır. Bor nitrür konusunda ülkemizde ve dünyada çok ürünler geliştirileceğine inanıyorum ve yetiştirdiğim master ve doktora öğrencileri ile bu yolda çalışıyorum.

Bugünlere gelmeme destek olan aileme, anneme, babama, öğretmenlerime ve bu yazıyı yazmam için davet eden sevgili arkadaşım Karaman’da komşum Prof. Dr. Kenan Kaynaş’a sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Bu içerik, Anı Bisküvi Kültür Yayınları tarafından Karaman 744. Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’nin 700. Ölüm Yıl Dönümü anısına basılan İbrahim Rıfkı Boynukalın imzalı “Toprak Damlı Evlerin Çocukları II” adlı eserden alınmıştır. İzinsiz kopyalanamaz. Yayın hakları kitap yazarının izni ile Karamandan.com'a aittir.

21 Eki 2021 - 11:53 Karaman- Kim Kimdir --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

02

Tülay Alagöz - Bilimin ve teknolojinin gelişmesine yaptığı katkılar için ülkemiz adına minnettarım. Mücadelesi genç kızlarımıza örnek olsun. Kadınlarımızın önü kesilmese, desteklense nice Nuran Ünver Ay yetişir eminim. Aydınlık geleceğimiz kadınların ellerinde.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 22 Ekim 12:04
01

Merih Ünver - Nice yetişmiş ve bilinmeyen değerlerimizdendir. Umarım tüm bu değerlerin ülkemize katkıları için teşekkür edilmeye ve onurlandirilmaya devam edilir. Ki onlar da Karaman'ı unutmazlar. Ve o benim ablamdır.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 22 Ekim 11:33

Bay-bayan personel alınacak

YURTSEVER PETROL OTOGAR Şubesi’nde çalıştırılmak üzere bay bayan akaryakıt Satışı ve markette görev alabilecek takım arkadaşları alınacaktır. Müracaa...

0541 735 67 76 YURTSEVER PETROL

LÜKS VİLLA-KALİTELİ MİMARİ VE FULL AKILLI EV SİSTEMİ- ÖZEL HAVUZLU- KENDİNİZİ ŞIMARTIN..

0(533) 894 81 64 OTTAVİA KUSADASİ

Vasıflı vasıfsız personel alınacak

Karaman'da faaliyet gösteren Desobsan Elktronik Soba Sanayi'de çalıştırılmak üzere vasıflı vasıfsız personeller ve kaynakçılar alınacaktır. Müracaatl...

0 (543) 382 67 59 DESOBSAN ELKTRONİK SOBA

Kaynak Ustaları - Torna Ustaları aranıyor.

Firmamız bünyesinde çalıştırılmak üzere kaynak ve torna ustaları aranıyor.

FATİH YILDIRIM - TALARANZA TARIM MAKİNALARI VE EKİPMANLARI

Danış Kitabevi bayan personel arıyor

Karaman Danış Kitabevinde çalıştırılmak üzere, en az lise mezunu bayan personeller alınacak. Başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir.

03382127653 DANIŞ KİTABEVİ

Karaman Külhan Mahallesinde Ultra Lüks 3+1 Satılık Daire

Bina her katta tek daire üzerine 4 kat olarak kurulmuş, daire 4 ncü katta bulunmaktadır. 165 m2 3+1 odalı dairenin giriş kapısı çelik, oda kapılar ise...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli Mahallesinde Satılık Daire

955 m2 arsa üzerine 400 m2 (brüt) alana sahip her katta 2 daire olacak şekilde, asansörlü olarak inşa edilmiş, binada toplam 2 adet dükkan 6 adet dair...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Medreselikte Satılık Dağ Evi

Şehir hayatının yorucu temposu, artan gürültü ve çevre kirliliği gibi sorunlarından kurtulmak ister misiniz? Oksijeni bol, temiz havasıyla ve doğal gü...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Web Yazılım Uzmanı

Şirketimiz bünyesinde görevlendirilmek üzere Karamanda ikamet eden yada edebilecek (Freelance veya Remote değil); NodeJs, AdonisJs, ReactJs, teknoloji...

DİJİBİZ YAZILIM TEKNOLOJİLERİ

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2 Satılık Arsa Sanayi imarlı, Depo, Sanayi dükkanı, vb inşaat alanları için uygundur. B-1 (bitişik nizam te...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret ne kadar olmalı?