Hikmet Çetinkaya Kimdir?

18 ARALIK 1945 tarihinde Karaman’ın Taşkale (Kızıllar) köyünde doğdum. İlkokul : 1. 2. ve 3. sınıfı Taşkale ( KızılIar) İlkokulu, 4. ve 5. sınıfları K...

18 ARALIK 1945 tarihinde Karaman’ın Taşkale (Kızıllar) köyünde doğdum.

İlkokul : 1. 2. ve 3. sınıfı Taşkale ( KızılIar)

İlkokulu, 4. ve 5. sınıfları Karaman’da Güneş İlkokulu’nda okudum.

Ortaokul : Karaman Ortaokulu.

Lise : Konya Erkek Lisesi.

Üniversite : ODTÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümü.

Temmuz 1970 – İnşaat Mühendisi, Şubat 1973 – İnşaat Yük. Mühendisi

UZMANLIK ALANLARIM:

Barajlar ve hidroelektrik santrallar, otoyollar ve bölünmüş yollar ile petrol boru hatları ve liman inşaatlarında muhtelif pozisyonlarda proje müdürü, proje koordinatörü ve kontrol mühendisiği görevlerinde bulundum.

BAŞLICA ÇALIŞTIĞIM KURUMLAR:

1.– DSİ BARAJLAR ve HES Dairesi - Proje Mühendisi (3 yıl) ANKARA

2.– ANKARA Devlet Müh. ve Mim. Akademisi - Su Kuvvetleri Dersi Asistanı (2 yıl)

3 – SEZAİ TÜRKEŞ – FEVZİ AKKAYA ( STFA ) A.Ş. – LİBYA - MİSURATA MİSURATA Liman İnşaatında Proje Koordinatörü (3 yıl)

4 – TEKFEN Mühendislik ve Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş. (Toplam 6 yıl) İSTANBUL -ADANA

a) IRAK-TÜRKİYE 2. Petrol Boru Hattı ile Tank Sahası inşaatında Proje Koordinatörü (3yıl)

b) TARSUS – ADANA - GAZİANTEP OTOYOLU’nda (TAG) Proje Koord (3yıl)

5 – DOĞUŞ İNŞAAT VE TİCARET A.Ş. (Toplam 26 yıl)

a) Aslantaş Barajı ve HES inşaatında Proje Teknik Müdürü (4yıl) OSMANİYE

b) Pozantı – Tarsus - Mersin Otoyolu inşaatında Teknik Müdür (12 yıl) MERSİN

c) Karadeniz Sahil Yolu Araklı - İyidere Kesimi inşaatında Proje Müdürü (10 yıl)

TRABZON 6 –POLİMEKS A.Ş. TÜRKMENİSTAN AŞKABAT-TÜRKMENBAŞI arası Otoyolunun Projelendirme işlerinde (L= 960 km) Teknik Müşavir (1 yıl)

TAŞKALE (Kızıllar) köyünde okul öncesi ve 1. 2. 3.sınıfa kadar olan yıllarım

Babam köyde küçük bir çiftçi idi. Ben evin büyük çocuğu olduğum için her türlü işe koşturmam gerekiyordu. Onun için kışın okula gidiyordum, bahar aylarında ise köyümüz dışındaki mera arazilerinde hayvanları otlatıyordum (güdüyordum). Yazın, Temmuz-Ağustos aylarında ailece hepimiz ekin-harman işlerinde çalışıyorduk. Benim önemli işim, köyümüz dışındaki bölük pörçük tarlalarımızda anamın ve babamın orakla derdiği ekinleri (başaklı) köyümüze yakın yerdeki harman yerine deve ile taşımaktı. Köyümüzün arazisi dağlık taşlık olduğu için nakliye vasıtası mecburen develerle yapılırdı. Bu durum biz ailece Karaman’a göçünceye kadar devam etti. Babam çok çalışkan ve azimli bir insandı. Vaktini hiç boşa harcamaz ve tüm zamanını değerlendirirdi. Nitekim yazın köydeki işlerini bitirdikten sonra, kışın Karaman’a gider ve Karaman Müftülüğünün Kuran kursuna devam ederdi. Bu şekilde, 4-5 sene sabırla ve azimle Kuran kursuna devam etti. Bu arada Karaman’da cami hocalığı imtihanlarını takip ediyordu. Sonunda Karaman’da Yeşil Camii İmamlığını kazandı. Böylece biz köyden Karaman’a göçtük ve şehir imkanlarına kavuşmuş olduk. (Hayatımın 1. Dönüm Noktası.)

GÜNEŞ İlkokulu’nda 4. ve 5. Sınıftaki Yıllarım

Köyden şehre gelince, ilk işimiz evimize yakın olan Güneş İlkokulu 4. sınıfına kaydımı yaptırdık. Ancak dikkatimizi çeken şey, kız ve erkek çocukların önlük giymeleri ve üstüne de beyaz yaka takmaları olmuştu.

Hemen mahallemizde bir kadın terzisine gittik. Ölçümü aldı ve iki gün sonra benim de bir önlüğüm olmuştu. Dersler başladı ve bayan öğretmenimiz bizden ertesi gün için ‘kümes hayvanları’ konusuna çalışıp gelmemizi istedi. Ben de iyi çalışmıştım. Öğretmenim “Kim anlatacak? diye sordu. Ben de çekinerek parmak kaldırdım. Bana “Gel anlat bakalım” dedi. Ben de kümes hayvanlarından “HİNDİ”yi anlatmaya başladım. Kitabımızdan anladığım kadarı ile hindinin ana vatanı “AMARIKA” diye devam ettim. Ama sınıftaki bütün arkadaşlarım gülmeye başladılar. “Ne oluyor?” diye etrafıma bakındım! Öğretmenim “a-me-ri-ka” diye düzeltse de benim için düzeltmek çok zor oldu ve çok utanmıştım. Bir zaman arkadaşlarım arasında AMARİKA diye çağrıldım. O sene 4. sınıftan 5. sınıfa “ORTA” ile geçtim. Ertesi sene, 5. sınıfa yeni öğretmenimiz Ali ÖZGENÇ geldi. Ben de artık çekingenliğimi atmıştım. Okulumuzun yeni başlamasıyla derslerimi sıkı tuttum ve öğretmenim Ali ÖZENÇ’in gözüne girdim. Güneş İlkokulu’ndan önemli bir sorunum olmadan mezun oldum.

KARAMAN ORTAOKULU 1. 2. ve 3. Sınıftaki Yıllarım

KARAMAN’ın muhtelif mahalle ve köylerinden yeni gelen çocuklarla ortaokul 1-C sınıfında okula başladım. Her derse ayrı hocalar giriyordu. Bunların içinde en zor olanı Tarih ve Coğrafya Hocası Haydar GÖNENÇ’in olduğunu duymuştum. Ancak kendisinin son derece ciddi, bilgili ve derya gibi bir hoca olduğunu kısa zamanda görmüştüm. Gerek yazılı ve gerekse sözlü sorularına verdiğim cevaplarla çok yüksek notlar aldım. Ortaokulda 3 sene “İftihar” ile geçmemde O’nun büyük etkisinin olduğuna inanıyorum. Bu hocamdan başka, 1. 2. ve 3. sınıflarda çok kıymetli hocalarım da oldu. Bunlardan benim için Mesut AYKENT’in yeri başkadır. Çünkü, babama iyi öğrenci olmam nedeniyle “Parasız Yatılı’’ liselerin olduğunu ve bize müracaat etmemizi o tavsiye etmişti. Tavsiyesine uyarak Konya’da “Devlet Parasız Yatılı” imtihanına girdim ve kazandım. Bunun sonu- cunda, kuvvetli bir lisede okuma imkânına kavuşmuş oldum. (Hayatımın 2. Dönüm Noktası)

KONYA ERKEK LİSESİ 1. 2. ve 3. Sınıf Yıllarım (1961-1964)

Konya devlet parasız yatılı imtihanını kazanmıştım. 3 sene lise yıllarım başarılı geçti. Lise binamızın üst katında yatakhane, alt katında yemekhane ve orta katında da sınıflarda ders yapardık. Fen derslerim iyi olduğu için Fen bölümünü tercih ettim. Artık meslek olarak doktorluk veya mühendislik düşünmeye başlamıştım. 1964 yılı Haziran ayında Ankara’da üniversite sınavına girdim. Neticesini Karaman’a bir gün gecikmeli gelen Ulus Gazetesi’nden öğrendik. Nitekim babam 8 Ağustos 1964 tarihli Ulus gazetesini Kemal BAYAT’tan almış ve bana ODTÜ’yü kazandğımı müjdelemişti. Hemen 5 tane Ulus gazetesi aldım ve etrafıma bakındım. Parkta oturan Necmi ÖZLER’i gördüm. O gün beni ilk tebrik eden arkadaşım Necmi ÖZLER olmuştu. Kendisi ile İstasyon’a kadar gittik geldik. Ne kadar da çok sevinmiştim anlatamam! İstasyon’a gidip gelinceye kadar hep ben konuştum. O da beni sabırla, keyifle dinlemişti. Hiç unutmuyorum! (Hayatımın 3.Dönüm Noktası)

ANKARA 1964- 1970 & 1973- ODTÜ’lü Yıllarım.

Üniversiteye kayıt yaptırmak üzere Ankara’ya geldim. Kalacak yer için Sabahattin ÖZER’in referansı ile Kurtuluş’taki Konya yurduna yerleştim. ODTÜ yurtlarının inşaatları devam ediyordu. Bir sene sonra yurt inşaatları bitince ODTÜ yurduna taşındım. Bir sene İngilizce hazırlık okulunda okudum. İnşaat Mühendisliği bölümünden 1970 yılında İnşaat Mühendisi olarak mezun oldum. Bu dönemde, 1968 yılı öğrenci hareketleri en çok ODTÜ’de olmuştu. Üniversitemiz bir sömestr kapatıldı ve Kasım ayında tekrar açıldı. Buna göre Master (Yüksek Mühendislik) derslerimi ve Tez’imi Şubat 1973’te tamamlayarak ODTÜ’den Yüksek Mühendis olarak mezun oldum. Böylece öğrencilik yıllarımı tamamladım. Mart 1970 tarihinde de DSİ Barajlar Dairesinde ilk işime başladım. (Hayatımın 4.Dönüm Noktası)

SOSYAL FAALİYET Çalışmalarım.

Ankara’da iken 1968-1978 yılları arasında Karaman Kültür ve Dayanışma Derneğinde Mustafa DİLER, Abdurrahman ÜNSAY ve diğer arkadaşlarımızla beraber görev aldım. 1978 yılında işimin gereği Ankara’dan ayrıldım. 1984 yılında İstanbul’a döndüm. Bu tarihten sonra, İKEV’in bütün faaliyetlerine katılmaya çalışıyorum ve destekliyorum. Benim hayatımda sosyal faaliyetlerim sınırlı olmuştur. Çünkü lise ve üniversite yıllarımda aldığım kredinin kesilmemesi ve okuldan atılmamam için devamlı ders çalışmak mecburiyetindeydim. Mesela bir müzik aleti çalmayı çok isterdim. Fakat müzik aleti alacak param olmadı. Ama içimdeki dürtü ve istek beni, üniversitenin son yıllarında önce Folklor ve sonra da Türk Sanat Müziği korolarına sürükledi.

SONUÇ

Başarmak için önce hedeflerimizi iyi tespit etmemiz gerekiyor. Ardından çalışmalarımızı azimle sabırla ve düzgün yaparsak netice alabiliriz. Eğer hayatta gücümüzü aşan bazı engeller olursa bunun için ümitsizliğe düşmemeliyiz. Biz burada yapabildiğimiz kadarını yapacağız. Onun için her türlü imkanlara başvurmalıyız. Ondan sonrasını ‘tevekkül’ ederek istemeliyiz. Hiçbir zaman işin peşini bırakmamalıyız. Kendimize olan güveni de sarsmamalıyız. Ayrıca insanlara peşin hüküm vermekten de kaçınmalıyız.

- 01. 01.2018 tarihinden itibaren emekliyim.

- 2 oğlum ve 5 torunum var.

- Göztepe - Kadıköy / İSTANBUL’da yaşıyorum.

- Zamanımı eş dost ve arkadaş gruplarımla geçiriyorum.

Bu içerik, Anı Bisküvi Kültür Yayınları tarafından Karaman 744. Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’nin 700. Ölüm Yıl Dönümü anısına basılan İbrahim Rıfkı Boynukalın imzalı “Toprak Damlı Evlerin Çocukları II” adlı eserden alınmıştır. İzinsiz kopyalanamaz. Yayın hakları kitap yazarının izni ile Karamandan.com'a aittir.

21 Eyl 2021 - 09:15 - Kim Kimdir --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Kaynak Ustaları - Torna Ustaları aranıyor.

Firmamız bünyesinde çalıştırılmak üzere kaynak ve torna ustaları aranıyor.

FATİH YILDIRIM - TALARANZA TARIM MAKİNALARI VE EKİPMANLARI

Danış Kitabevi bayan personel arıyor

Karaman Danış Kitabevinde çalıştırılmak üzere, en az lise mezunu bayan personeller alınacak. Başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir.

03382127653 DANIŞ KİTABEVİ

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan

Valide Sultan Mahallesi Abdülkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde satılık 60 m2 Satılık Dükkan Detaylı bilgi ve gayrimenkulü ziy...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli mahallesinde Satılık Dükkan

Karaman Zembilli Ali Efendi Mahallesinde 120 m2 Sağlık ocağı yanıda bulunan bodrumlu dükkan Eczane, Market, manav vb işler için uygun yüksek kira geti...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Mahmudiye Mahallesinde Ara kat 3+1 Satılık Daire

Dairenin lokasyonu cumartesi pazarına yakın konumda, 4 katlı binanın 3. katında bulunmaktadır. Bina 2007 yılında yapılmış 14 yaşındadır. Satılık Daire...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Ziya Gökalp Mahallesinde Satılık Lüks Daire

Dairemizin lokasyonu Karaman Valilik karşısındadır. Bina 3 katlı olarak toplamda 5 daire şeklinde inşa edilmiş, Ana cadde ile bina arasında yeşil alan...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Kazım Karabekir Mahallesinde Satılık Daire

Kazım Karabekir mahallesinde 145 m2 3+1 yüksek giriş zemin kat satılık daire. Dairenin bulunduğu bina tek daire üzerine 4 kat olarak inşa edilmiş, bin...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Külhan Mahallesinde Ultra Lüks 3+1 Satılık Daire

Bina her katta tek daire üzerine 4 kat olarak kurulmuş, daire 4 ncü katta bulunmaktadır. 165 m2 3+1 odalı dairenin giriş kapısı çelik, oda kapılar ise...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman 3. Toki Konutlarında Satılık Daire

Başakşehir Mahallesinde Satılık 2+1 Açık konsept Mutfak ve oturma odası mevcut. Satılık dairenin giriş kapısı çelik oda kapıları amerikan panel kapıdı...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli Mahallesinde Satılık Daire

955 m2 arsa üzerine 400 m2 (brüt) alana sahip her katta 2 daire olacak şekilde, asansörlü olarak inşa edilmiş, binada toplam 2 adet dükkan 6 adet dair...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi


Anket Ülkemizdeki Mülteciler Sınır Dışı Edilmeli mi?