Bekir Arı Kimdir?

Önce bu güzel çalışmaya öncülük eden başta değerli arkadaşım Rıfkı Boynukalın ve Anı Bisküvi A.Ş. yetkililerini kutlar, teşekkür ederim. Arkadaşlarımı...

Önce bu güzel çalışmaya öncülük eden başta değerli arkadaşım Rıfkı Boynukalın ve Anı Bisküvi A.Ş. yetkililerini kutlar, teşekkür ederim. Arkadaşlarımın yazısını okuyunca 1961 yılı lise 1’deki sınıfı hatırlayıp kendimi sizlerle o sıralarda hissettim, çok mutlu oldum.

Tahsil Hayatım ve Çocukluk Yılları: Ben 03.12.1945 yılında Karaman’ın 20 kilometre güneyinde çamlığın bulunduğu Gökçe köyünde doğdum. Mut’a giderken, çamlıktan sola, asfalttan 2 kilometre gidince (levha var) köyümüze varılır.

Bilindiği gibi köy halkı, 1875’lerde Kafkas göçmenlerinden oluşan ‘’Çerkezler’’, Osmanlı Devleti’nce bu köye yerleştirildiler. 1952’de Karaman Kırmahalle’de babamın aldığı toprak damlı evde oturduk ve İstiklal Okulu’nda 1. sınıfı okudum. Sonra 1953’te Güneş İlkokulu’na yakın, toprak damlı evimizi aldık. Böylece ilkokulu Güneş İlkokulu’nda bitirdim. Ortaokul ve lise 1. sınıfı Karaman’da okudum. Toprak damları tuzlayıp yuvak taşı ile az yuvmadım. Türkçeyi pek iyi bilmeyen babaannem başımızda bulundu. Allah rahmet eylesin ve Allah razı olsun. Lise 2 ve 3. sınıfı Konya Lisesi’nde yatılı okuyup, 1963’te mezun oldum. 1963’te Trabzon KTÜ’de İnşaat Mühendisliği’ni okuyup 1968’de İnşaat Yüksek Mühendisi olarak mezun oldum.

Askerlik: 1969 Nisan’ında askere gittim. Okul eğitiminden sonra Ağrı’ya istihkam asteğmen olarak gittim. Bir süre sonra İnşaat Emlak Kontrol Mühendisi olarak geçtim. Iğdır, Van, Doğu Beyazıt’ta kontrol mühendisi olarak askeri inşaatlarda çalıştım. Küçük Ağrı Dağı’nda yenilenen ve yeni yapılan karakollarda zorlu şartlarda hem bizlerin hem oradaki askerlerle inşaatta çalışanların çektiklerini birebir gözlemledim.

Ailem: Biz iki kız, iki erkek kardeşiz. Ben üçüncüyüm. 1947-1969 yılları arasında iki erkek ve bir kız çocuğuna üniversite bitirten anne ve babamı rahmetle anıp o günün şartlarında köy yerinde okul yok, şartlar zor olsa da bizleri okutan bu insanların ileri görüşlülüklerini unutmam mümkün değil. İkisine de çok minnettarım. Köyümüzde o zamanlar okul olmadığı halde birçok kişi lise ve üniversite bitirdiler. Burada Remzi Birant ve ailesinin okuma konusunda öncülük ettiğini belirteyim. Onların hemen hepsi 1950 öncesinde lise ve üniversite bitirdiler. Birçoğu akademisyenliği seçerek Türkiye’nin öncü bilim insanları oldular. Ölenlerin hepsini rahmetle anıyorum. Bu değerli köylü büyüklerimin özellikle dede, anne, babalarının öncülüğü köyümüzdeki birçok kişiye örnek olmuş ve böylece çocuklarını okutmuşlardır. Özcan abi iyi bilir; Ahmet Birant Karaman’ın ilk belediye başkanıdır. Köyümüz dünyadaki 5 kıtaya kız verdi, kız aldı. Maalesef çok dağıldık. Şimdilerde köy gününde her yıl buluşuyoruz. Rahmetli Remzi Birant, Konya milletvekili olarak dokuma fabrikası, lise, Konya-Karaman-Mersin yolunu açtırıp, Konya ve Karaman’ın denize ulaşımını sağlayarak ticaretin gelişimine önemli katkıları olmuştur. Rahmetle anıyorum. Ayrıca o zamanın devlet büyüklerinin Karaman’a gelişlerini hatırlıyorum.

Askerlik Sonrası: 1970’de askerlik bitince Karaman Belediyesi’nde sözleşmeli olarak İmar ve Fen İşleri Teknik Görevlisi olarak, meslektaşım ve değerli büyüğüm Belediye Başkanı Özcan Genç’le 1,5 yıl çalıştım. Sonra belediyeden ayrılıp Karaman’da proje, taşeron, özel ve resmi müteahhitlik işleri yaptım. 1973 seçimlerinde bir partinin Belediye Meclis üyesi oldum. Bir yıl kadar reis vekilliği ve 3 yıl Belediye Meclisi İmar Komisyonu’nda Özcan abi ile siyasetçi olarak çalıştık. Birlikte özellikle yetersiz hale gelen İmar planı yapımı, eski kışlanın belediyeye devri ve kışlanın şimdiki yerine taşınması ile besi ahırlarının şehir dışına götürülmesi ve kalenin etrafındaki eski binaların sahiplerine Naldöken’de yerlerine uygun parseller vererek, kimseyi incitmeden taşınma ve istimlâklerin hazırlığı yapılmıştır. Ayrıca Otogar’ı şimdiki yerine yapılmasını sağladık. Bir de yenilenen asfalt şantiyesi için bütün bu hizmetlerde o zamanki tüm partilerin Meclis üyeleri, bakanlık yetkilileri ve Özcan abi ile gayet uyumlu ve verimli çalışmalarımız olmuştur. Emeği geçenlere başta Belediye Başkanı Özcan abi olmak üzere Karamanlılar adına teşekkür ederim.

1983’te ANAP’tan Belediye Meclis üyesi seçildim. 1987’ye kadar rahmetli Belediye Başkanı Hasan Özkaymak (aynı zamanda akrabam) ve her partiden meclis üyeleri ile şehrin ihtiyaçlarının çözümünde uyumlu çalıştık. O dönemlerde hatırlarsınız, Yeminli Büro Yasası çıktı. Aslında yerinde ve çok iyi bir yasa oldu. Neden derseniz; daha önce çıkan İmar Affı Yasalarından farklı olarak sadece bina affı değil, birçok büyük küçük arsa, varisler ve çeşitli nedenlerle onlarca hissedarı olan bu arsalar elden geldiğinde en az ortaklı müstakil parseller haline geldi. Arsalardaki yıkık dökük binalar yıkılıp bir nevi kentsel dönüşüm gibi bir şey yapıldı. Bu kullanılmayan arsalar böylece ekonomiye kazandırılarak az ortaklı parseller oluşturulunca rahatlıkla inşaatlar yapıldı. Böylece kangren haline gelen bu sorun en uygun şekilde çözülmüş oldu. Yeri gelmişken Karaman’daki kentsel dönüşüme şimdi de başlansa iyi olur kanısındayım. Kentsel dönüşümü Karaman’ın var mı tam bilmiyorum.

Karaman bilindiği gibi en az riskli deprem bölgesi olsa da beton, yıllar geçtikçe mukavemetini kaybediyor. Onun için şahsi görüş olarak 1985’ten önce iskân alan binalardan başlayıp önce geriye doğru, sonra 1985’ten bu tarafı kapsayan bir planlama ile kentsel dönüşüme bir an önce geçilmesi iyi olur düşüncesindeyim. Ayrıca verasetler nedeniyle çok ortaklı binalı-binasız-arsa-tarla-bağ-bahçe gibi gayrimenkullerin izale i uygulaması olan yasaya ihtiyaç var kanısındayım. Burada hemen bizden sonraki belediye başkan ve meclis üyeleri de şehrimize ellerinden gelen hizmeti yaptıklarından eminim. Onlara da teşekkür ediyorum.

Karaman’dan ayrılış: 1987’de bir inşaat firmasında inşaat müdürü olarak çalışmaya başlayınca şehrimizden ayrılıp 1991 yılına kadar şantiyelerde çalıştığım için ülkenin birçok yerini gezip gördüm. 1991 yılında Antalya’ya yerleştim. Burada da 2004 yılına kadar özel inşaatlar yaptım. 2005’ten sonra yapı denetim firmalarında çalışmaya başladım.

Evliliğim: 1974’te köyümüzden Ereğli’ye taşınan bankacı Ayla Hanım ile evlendim. 3 mühendis oğlumuz oldu. Maalesef kızım yok. Ortanca oğlumdan 4 yaşında dünya tatlısı bir kız torunum var. Dede olmak ayrı bir şey. Diğer oğlanlar maalesef birçok genç gibi bekâr. Sözlerimi bitirmeden 1989’da Kıbrıs’ta Girne yakınlarında bir gölet şantiyesinde şantiye şefliği yapmıştım. Orada kaldığım sürede Beşparmak Dağları’nı geçerek birkaç kez Magosa’ya gidip geldim. O zorlu, rampası virajlı yolları aşıp Magosa’yı alan kahraman silahlı kuvvetlerimizin bu üstün başarılarından bahsetmemek olmazdı. Hepsini gönülden kutlar ordumuza minnettarlığımı sunuyorum. (Güncel konu Maraş bölgesi açılması) Son sözlerim: Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun, Şair Cahit Sıtkı Tarancı’ya ithafen söylediği gibi, rahmetli Cahit Sıtkı yaşasaydı, şimdiki insanları görse yaş 35 yerine yaş 70 eder, ömrün yarısı derdi. Dediği gibi ben de sizlere sağlıklı, hayırlı uzun ömürler dileyerek birlikte 100 yaş diyeceğimiz günlerde buluşmak umuduyla. Hepinizi canı gönülden kucaklıyorum.

Hoşça kalın sevgili hemşehrilerim ve can arkadaşlarım.

Not: İki kulağımda ciddi işitme kaybı olduğu için iki kulakta kulaklık kullanıyorum. Ancak devamlı takınca iltihap ve ağrı olduğundan fazla takamıyorum. Telefonda görüşmek isteyenler, numaramı arkadaşım Rıfkı’dan alabilirler. Ancak önce ismini ve telefon numarasını yazıp mesaj çeksinler. Ben duruma göre arayan kişiyi telefon ile ararım.

Bu eserlerle Karaman’ın kültür ve tanıtımına çok büyük katkıları olan Anı Bisküvi sahiplerini, Rıfkı Boynukalın Ağabey’in şahsında, saygıyla selamlıyorum. İyi ki, varsınız.

Bu içerik, Anı Bisküvi Kültür Yayınları tarafından Karaman 744. Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’nin 700. Ölüm Yıl Dönümü anısına basılan İbrahim Rıfkı Boynukalın imzalı “Toprak Damlı Evlerin Çocukları II” adlı eserden alınmıştır. İzinsiz kopyalanamaz. Yayın hakları kitap yazarının izni ile Karamandan.com'a aittir.

18 Ağu 2021 - 09:15 Karaman- Kim Kimdir --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Karaman 3. Toki Konutlarında Satılık Daire

Başakşehir Mahallesinde Satılık 2+1 Açık konsept Mutfak ve oturma odası mevcut. Satılık dairenin giriş kapısı çelik oda kapıları amerikan panel kapıdı...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli Mahallesinde Satılık Daire

955 m2 arsa üzerine 400 m2 (brüt) alana sahip her katta 2 daire olacak şekilde, asansörlü olarak inşa edilmiş, binada toplam 2 adet dükkan 6 adet dair...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Hacı Celal Mahallesinde Satılık Daire

Karaman Hacı Celal Mahallesinde Satılık Daire Bina 651 m2 arsa üzerine, her katta 2 daire olacak şekilde 4 katlı (Asansörlü ) olarak inşa edilmiş, bin...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Medreselikte Satılık Dağ Evi

Şehir hayatının yorucu temposu, artan gürültü ve çevre kirliliği gibi sorunlarından kurtulmak ister misiniz? Oksijeni bol, temiz havasıyla ve doğal gü...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Web Yazılım Uzmanı

Şirketimiz bünyesinde görevlendirilmek üzere Karamanda ikamet eden yada edebilecek (Freelance veya Remote değil); NodeJs, AdonisJs, ReactJs, teknoloji...

DİJİBİZ YAZILIM TEKNOLOJİLERİ

Esentepe Mah.de Satılık Müstakil Ev

Karaman Esentepe Mahallesinde Satılık Müstakil Ev 970 m2 arsa üzerine brüt 280 m2 olarak inşaa edilmiş 3+1 satılık müstakil ev 'in kalorifer tesisatı...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Sümer Mahallesinde Satılık Dükkan

Sümer Mahallesinde Fırın Ruhsatlı Satılık Dükkan Sümer Mahallesinde 250 m2 zemin + 250 m2 bodrumlu toplamda 500 m2 dir. Fırın ruhsatlı, yüksek getiril...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

İbrahim Öktem Caddesi Üzerinde Satılık Daire

İbrahim Öktem Caddesi, İmam Hatip Orta Okulu karşısı ana cadde üzerinde Satılık Daire. Bina, her katta 2 daire olacak şekilde zemin + 3 kat olarak inş...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Külhan Mahallesinde Satılık Daire

Karaman Külhan Mahallesinde Satılık Daire Bina 328 m2 üzerine her katta tek daire olacak şekilde bitişik nizam 180m2 oturumlu, zemin+ 3 kat olarak inş...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2 Satılık Arsa Sanayi imarlı, Depo, Sanayi dükkanı, vb inşaat alanları için uygundur. B-1 (bitişik nizam te...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi


Anket Ülkemizdeki Mülteciler Sınır Dışı Edilmeli mi?