Toprak Damlı Evlerin Çocukları devam ediyor

İbrahim Rıfkı Boynukalın imzalı, Anı Bisküvi tarafından hazırlanarak kamuoyuna sunulan ve Karaman’ın önemli değerlerinin kayıt altına alındığı “Toprak...

+4
Haber albümü için resme tıklayın

İbrahim Rıfkı Boynukalın imzalı, Anı Bisküvi tarafından hazırlanarak kamuoyuna sunulan ve Karaman’ın önemli değerlerinin kayıt altına alındığı “Toprak Damlı Evlerin Çocukları” kitabının 2. Cildi yayımlandı.

İkinci ciltte bulunan isimler; Ahmet Güvenek, Abdulkadir Aydın, Ahmet Mısırlıoğlu, Ahmet Tek, Akif Eyler, Ali Güler, Ali Özkaraman, Atalay Tarhan, Bekir Arı, Bilgehan Güven, Bülent Aksoy, Celalettin Ölmez, Cemalettin Taşkıran, Cemil Şenalp, Durmuş Gençer, Eyup Bağcı, Feridun Erdoğdu, Halil Gümüş, Hasan Koçak, Hadi Kayserilioğlu, Hatay Üyetürk , Hikmet Çetinkaya, Kenan Aykoç, Kutsi Pembeci, Mahmut Yavuz, Mehmet Asilyılmaz, Mehmet Karaman, Murat Ay, Musa Kazım Çağlar, Mustafa Ekiz, Mustafa Göncü, Mustafa Şahin, Nazmi Irgat, Nefise Eriş Ersoy, Nuran Ünver Ay, Nurten Abacı Utku, Ömer Üre, Ömer Yerci, Recep Onaran, Şenol Çelebi, Tahir Emre, Ülgen Zeyneloğlu

 KARAMANDAN.COM’DA YAYIMLANACAK

Çok fazla beğeni alan kitabın ilk serisinde olduğu gibi ikinci cildi yayınlanan bu önemli eserde yer alan 40 değerli hemşehrimizin biyografileri harf sırasına göre Karamandan.com’da bugünden itibaren yayımlanmaya başlanacak. Kitabın hazırlanmasında ve yayınlanmasında tüm emeği geçenlere teşekkürler.

Yazar İ. Rıfkı Boynukalın’ın ifadesiyle; Karaman’ın yakın geçmişini, yalın ve içten ifadelerle anılar eşliğinde kayda geçiren Toprak Damlı Evlerin Çocukları serisine devam ediyoruz. Bu kitap, bir şehrin bir dönemini farklı kişi, farklı meslek ve farklı bakış açısıyla sunma imkânı veriyor. Anıların tamamını okuyunca, bir şehrin aynı kelimelerle büyüdüğünü, aynı duygularla nefes alıp verdiğini ve bağrında yetiştirdiği her bireyinin bu şehre sevgi hissiyle dopdolu olduğuna tanıklık edeceksiniz.

Ayrıca eser toprakdam.blogspot.com adresinden de yayınlandı. Bu yıl Dil Bayramı ve Yunus Emre’nin 700. Ölüm yıldönümü hatırası için Anı Bisküvi Şirketi Kültür Yayınları arasında Rıfkı Boynukalın imzalı eser hediye şeklinde dağıtımı devam ederken esere kolayca ulaşmak ulaşılabilmek için Hemşehrimiz Sayın Akif Eyler  tarafından 20 gün titiz çalışma Sonucunda eserin tamamı internet ortamında kolayca okunabilecektir. Çalışmayı yapan sayın Akif Eyler Bey’e teşekkür ederiz.

BOYNUKALIN: BU ESER, HIZLA DEĞİŞEN DÜNYADAN KAÇIRIP KOROMAYA ALDIĞIMIZ DEĞERLİ EŞYADIR

“Ne hastalık ne salgın, hiçbiri insanın anılarını yok edemiyor” diyen kitabın yazarı İbrahim Rıfkı Boynukalın kitapta yayın ile ilgili şu bilgileri veriyor;

Ülkemiz ve Karaman’ın kültürel hayatına 11 yıldır her yıl bir kitap yayınlayarak katkıda bulunan şirketimiz Anı Bisküvi bu yıl da Toprak Damlı Evlerin Çocukları II eseriyle yayın dünyasında yerini almıştır. Geçen yıl yayımlanan birinci kitap o kadar çok beğeni aldı ki yüzlerce tebrik ve takdir yanında Karaman merkezli bir medya sitesinde eserdeki şahsiyetlerin hayat hikâyeleri yüz binden fazla okundu.

2020 yılında çıkardığımız ilk eserin beğenilmesinden aldığımız güç ile Toprak Damlı Evlerin Çocukları kitabının devamı olan ve genelde 1950-1960 doğumluların hatıralarını da yayımlamaya karar verdik. Bu eserin ismini “Kiremit Damlı Evlerin Çocukları” koymayı tasarlıyorduk. Ancak gelen hatıraların çoğunluğu, bize bu kuşağın da “Toprak Damlı Evlerin Çocukları” olduğunu gösterdi. Elinizdeki bu eserde de görüleceği gibi hemşehrilerimizin her birinin zor koşullarda, büyük bir mücadele ile çok önemli görevler üstlendiklerine şahit olacak ve onlarla gurur duyacaksınız. Toprak Damlı Evlerin Çocukları kitabımızın ilki, korona salgını sebebiyle evlere kapandığımız günlerde yayımlanmıştı. Toprak Damlı Evlerin Çocukları II kitabı ise korona salgınının birinci yılını geride bıraktığı bu günlerde yayımlandı. Gördük ki ne hastalık ne salgın, hiçbiri insanın anılarını yok edemiyor. Üstelik böylesi dönemlerde anılarımız bizi dinç tutuyor, ayakta durmamızı sağlıyor. Ümit edelim ki bu salgın kısa süre sonra kontrol altına alınsın ve yeniden bir araya geldiğimiz ve kaynaştığımız günlere dönelim. Karaman, Anadolu’nun mistik şahsiyetlerinin yaşadığı bir şehir olarak bilinmektedir. Bunların başında Yunus Emre gelmektedir. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), 2021 yılını, Karaman’da kabri ve adını taşıyan bir camisi bulunan Yunus Emre’nin 700. Ölüm Yıl Dönümü nedeniyle “Yunus Emre Yılı” ilan etti. Toprak  Damlı  Evlerin  Çocukları  II  adlı bu eserin, Yunus  Emre  Yılı etkinliklerine paralel olarak yayınlanması da ayrıca önem kazanmıştır.

Türk Dilinin Başkenti Karaman”ın yakın geçmişini, yalın ve içten ifadeler içeren anılar eşliğinde kayda geçirelim istedik. Bu kitap, bir döneme ayna tutacaktır. Bu kitap, bir şehrin bir dönemini farklı kişi, farklı meslek ve farklı bakış açısıyla sunma imkânı verecektir. Ama anıların tamamını okuyunca, bir şehrin aynı kelimelerle büyüdüğünü, aynı duygularla nefes alıp verdiğini ve bağrında yetiştirdiği her bireyinin bu şehre sevgi hissiyle dopdolu olduğuna tanıklık edeceksiniz.

Bu kitapta yer alanların en küçüğünün bile yaşı altmışların üzerindedir. Büyük bölümü yıllardır Karaman dışında yaşamaktadır. Onların her biri, kişilikleriyle, meslekleriyle ve insanlıklarıyla çevrelerine ışık saçan, örnek olan, ülkesine ve milletine bağlı bireylerdir. En büyük özellikleri, bağrından çıktıkları, ekmeğini yiyip, suyunu içtikleri, sokaklarında koşturdukları, okul sıralarında kardeşlik duygularını pekiştirdikleri kadim şehirleri Karaman’a olan kara sevdalarıdır. Her şeyin hızla değiştiği bir zaman diliminde yaşıyoruz. Karaman’da artık toprak damlı evleri bugün torunlarımıza gösteremiyorsak, bir dönem sonra toprak damlı evlerde büyüyüp hayata tutunanların öykülerini anlatacak birileri de olmayacak. İşte bu kitap, herkesin kendini, kendi Karaman’ını anlattığı bir anılar seçkisi olarak tasarlandı. Her anı tarihe not düşmektir. Bu anlamda bu kitap, Karaman’ın yakın döneminin tarihidir. Okulların, öğretmenlerin, mahalle ve sokakların, arkadaşların, işyerleri ve esnafın isimlerinin koruma altına alındığı bir eser olarak değerlendirilmelidir.

Bu eserdeki anılar, hızla değişen dünyamızdan kaçırıp bir korunaklı alana taşıdığımız değerli eşyalar gibidir. Karaman’ın değerlerinin unutulmamasının en başta gelen yolu, anıların sahiplenilmesidir. Anı Bisküvi, şehrimizin kültür mirasına sahip çıkma bilinciyle benzeri yayınlarını sürdürme niyetindedir. Eserin editörlüğünü yapan Gazeteci Yazar sayın Ahmet Tek’e, sayfa tasarımını yapan sayın Yaşar Paşaoğlu’na, web sürümünü hazırlayan Prof. Dr. Akif Eyler’e içten teşekkür ederiz.

AHMET TEK “ÇÜNKÜ HATIRALAR KUŞLAR GİBİ/ DAL İSTER KONACAK.”

Kitabın önsözünde “Geçmişe bakmak çoğunlukla hüzünlendirir. Bu kitap için anılarını paylaşan değerli hemşehrilerimin yazdıklarını okurken kimi zaman ağlamamak için kendimi zor tuttum.” Diyen Ahmet Tek çalışmayla ilgili şunları söylüyor;

Oktay Rifat, “Gün Sonu Konuşması” şiirinde böyle söylemiş. Toprak Damlı Evlerin Çocukları I ve Toprak Damlı Evlerin Çocukları II kitapları, çiçek açma döneminde canlanan ağaçların taze dalları gibi uzandı. İlkbaharın esintisiyle sallanan tomurcuklu dallar; narin, körpe, umut dolu. Meyveye durduklarının bilincinde.

Bir şeyi yapmak isteyen mutlaka bir yolunu bulur, istemeyen bin bir bahane uydurur. Korana günlerinin kapalı devre yaşamı bu kitabın hazırlanmasına engel olamadı. Konacak dal isteyen kuşlar misali, anılarıyla dolu insanımıza kendilerini ifade edebilecekleri bir alan açıldı. 2020’nin 3 Nisan’ında “karamandan.com” haber sitesine yazdığım makalede, “İki haftadır dışarıya çıkmıyordum. Nisan 1, doğum günümdü. Doğum günümü yalnız geçirmek istemiyordum. Elime öyle bir fırsat geçti ki, korona önlemlerini unutup, bir bölümünü ilk kez tanıdığım hocalarımla, hanımefendi ve beyefendilerle hayatımın en anlamlı doğum gününü kutladım. covid-19’a kafa tuttum. Evde doğum günü partisi yaptım.” cümleleri vardı.

“Karaman’ın gurur duyduğu büyüklerimizden 50’sini evimde ağırlama şerefine erdim” dediğim makalede, evimde ağırladığım kıymetli büyüklerimin ortak özelliğinin “Toprak Damlı Evlerin Çocukları” olduğuna dikkat çekerek, “Allah ömür verirse, bir sonraki doğum günümde, bu kez yaşıtım 50 arkadaşımı ağırlayacağım” dileğinde bulunmuştum. Dileğim gerçekleşti. Oldukça uzun makalede Anı Bisküvi Kültür Yayınları’nın 11. kitabı olan Sayın İbrahim Rıfkı Boynukalın ağabeyin değerli eseri Toprak Damlı Evlerin Çocukları’nı yazmıştım. Kitabı, doğum günümde sevgili Vefik Boynukalın Ankara’daki adresime göndermişti. Elimden bırakamamış, bir günde bitirmiştim.

Toprak Damlı Evlerin Çocukları II kitabının editörlüğü bana nasip oldu. Yazıları okurken, bir yandan ne çok tanıdığım var diye sevinirken, bir yandan da Karaman’la ilgili ne çok ortak noktamız bulunduğunu görerek hem şaşırdım hem mutlu oldum. Kitabı okuyunca sizler de fark edeceksiniz; Halk Kütüphanesi’nden kitap almayan, Boklu Bent’te yüzmeyen, evinin toprak damına çıkmayan, İstasyon Caddesi’nde yürümeyen, Cumhuriyet, Güneş, Gazi ve İstiklal ilkokullarının sıralarında oturmamış olan, Yunus Emre’yi bilmeyen, tren raylarına gazoz kapağı, çivi, bozuk para koymayan, bilye, billi oynamayan, yüklükte yıkanmayan, çocukluğunu özlemle anmayan ve Karaman’a hasretlik çekmeyen kimse yok. Geçmişe bakmak çoğunlukla hüzünlendirir. Bu kitap için anılarını paylaşan değerli hemşehrilerimin yazdıklarını okurken kimi zaman ağlamamak için kendimi zor tuttum. Hayatın sakin aktığı yılların çocuklarıydık. Hayatın sakinliğine tezat, çok hareketli, dolu dolu yaşamak isteyen kuşaktık. Sahiden yaşadık, sahici yaşadık.

Bizler aynı zamanda doğduğu evi çocuklarına gösteremeyen çocuklardık. Kişi, adı son kez anıldığında artık gerçekten ölürmüş. Bu kitap bir ebediyet iksiri değildir. Ama bilinmelidir ki bu sayfalardaki anıların ömrü, sahiplerinden çok daha uzun olacaktır. Hatta bazı kişilerin hükmü, eşyası kadar bile değildir. Bu kitapta eşyasından daha değerli olan, Karaman’ın insan hazinesinden seçilmiş sınırlı sayıda kişi yer almıştır.

“Hepimiz bu kadar mıyız?” diye soran olursa, bilinmesini isterim ki, bu kitapta anılarını paylaşanların en az on katı kadar yeni bir liste bir çırpıda oluşturulabilir. İlkbaharda tomurcuklanan taze dalda ağırlayabildiğimiz kişi sayısı bu kadar oldu. Gönlünüzden geçen isimleri bu kitapta görmeyince lütfen sitem etmeyin. Bu kitap Nuh’un gemisi değil, bir küçük tekne. Karaman’ın engin anılar denizinde sefere çıkan bir teknede ancak bu kadar yolcuya yer bulunabildi. İnşallah önümüzdeki yıllarda yeni isimlerle yeni kitapları da okuruz. Neden olmasın?

Edip Cansever’le veda edelim: “İnsansız anı yoktur. Var mıdır?”

____

Kitabın ilk cildinde yer alan biyografileri okumak için tıklayın

13 Tem 2021 - 12:22 - Kim Kimdir --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Karaman 3. Toki Konutlarında Satılık Daire

Başakşehir Mahallesinde Satılık 2+1 Açık konsept Mutfak ve oturma odası mevcut. Satılık dairenin giriş kapısı çelik oda kapıları amerikan panel kapıdı...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli Mahallesinde Satılık Daire

955 m2 arsa üzerine 400 m2 (brüt) alana sahip her katta 2 daire olacak şekilde, asansörlü olarak inşa edilmiş, binada toplam 2 adet dükkan 6 adet dair...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Hacı Celal Mahallesinde Satılık Daire

Karaman Hacı Celal Mahallesinde Satılık Daire Bina 651 m2 arsa üzerine, her katta 2 daire olacak şekilde 4 katlı (Asansörlü ) olarak inşa edilmiş, bin...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Medreselikte Satılık Dağ Evi

Şehir hayatının yorucu temposu, artan gürültü ve çevre kirliliği gibi sorunlarından kurtulmak ister misiniz? Oksijeni bol, temiz havasıyla ve doğal gü...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Web Yazılım Uzmanı

Şirketimiz bünyesinde görevlendirilmek üzere Karamanda ikamet eden yada edebilecek (Freelance veya Remote değil); NodeJs, AdonisJs, ReactJs, teknoloji...

DİJİBİZ YAZILIM TEKNOLOJİLERİ

Esentepe Mah.de Satılık Müstakil Ev

Karaman Esentepe Mahallesinde Satılık Müstakil Ev 970 m2 arsa üzerine brüt 280 m2 olarak inşaa edilmiş 3+1 satılık müstakil ev 'in kalorifer tesisatı...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Sümer Mahallesinde Satılık Dükkan

Sümer Mahallesinde Fırın Ruhsatlı Satılık Dükkan Sümer Mahallesinde 250 m2 zemin + 250 m2 bodrumlu toplamda 500 m2 dir. Fırın ruhsatlı, yüksek getiril...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

İbrahim Öktem Caddesi Üzerinde Satılık Daire

İbrahim Öktem Caddesi, İmam Hatip Orta Okulu karşısı ana cadde üzerinde Satılık Daire. Bina, her katta 2 daire olacak şekilde zemin + 3 kat olarak inş...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Külhan Mahallesinde Satılık Daire

Karaman Külhan Mahallesinde Satılık Daire Bina 328 m2 üzerine her katta tek daire olacak şekilde bitişik nizam 180m2 oturumlu, zemin+ 3 kat olarak inş...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2 Satılık Arsa Sanayi imarlı, Depo, Sanayi dükkanı, vb inşaat alanları için uygundur. B-1 (bitişik nizam te...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi


Anket Ülkemizdeki Mülteciler Sınır Dışı Edilmeli mi?