MEVKA, KOBİ’lere ilk kez teknik destek sağladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda TR 52 Konya-Karaman Bölgesi’nde uyguladığı çeşitli mali destek programların yanı sıra, eğitim, kültür, turizm vb.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda TR 52 Konya-Karaman Bölgesi’nde uyguladığı çeşitli mali destek programların yanı sıra, eğitim, kültür, turizm vb. alanlarda raporlama ve fizibilite çalışmaları kapsamında kamu kurum kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarına yönelik olarak teknik destek programları uygulayan Mevlana Kalkınma Ajansı, kurulduğu günden bu yana ilk kez KOBİ’lere yönelik teknik destek programı uyguladı.

Bu kapsamda, Anıl Yatağanlı Tarım Makineleri, Hidoks Asansör, Mehmet Konsan Makine, Mesa Makine ve Akdeniz Cam firmaları tarafından kurumsallaşma, yalın üretim ve enerji verimliliği konularında ajansa sunulan beş farklı proje destek almaya hak kazandı.

Mevlana Kalkınma Ajansı’nın yaklaşık 500 Bin TL bütçe ayırdığı projeler ile destek almaya hak kazanan firmalar tarafından aile anayasası, kurumsallaşma ve enerji verimliliği konularında raporlama çalışmalarının yürütülmesi hedefleniyor.

Atılan imzaların ardından destek verdikleri projeler hakkında açıklamalarda bulunan MEVKA Genel Sekreteri İhsan Bostancı “Ajanslar, yapıları itibari ile sorumlu oldukları bölgelerde bölgesel ve ulusal kalkınma hedefleri doğrultusunda uyguladıkları mali destek, güdümlü proje desteği, fizibilite desteği ve teknik destek gibi farklı destek mekanizmaları ile bölgenin ulusal ve uluslararası alanda rekabet edebilirliğine, üretim, ihracat, istihdam ve tanıtımına katkılar sunmak üzere faaliyetler yürüten koordinatör kuruluşlardır. Bizler de kurum olarak kurulduğumuz günden bugüne kadar çeşitli argümanlar kullanarak pek çok projeyi bölgemizin her alanda gelişimine katkı sağlaması adına hayata geçirmiş durumdayız. Eğitim, kültür, turizm, altyapı, danışmanlık gibi çok geniş alanlarda bölgemizin sosyal ve beşeri gelişimine yönelik olarak uyguladığımız teknik destek programlarımız kapsamında ise bugüne kadar Konya ilimizde 555, Karaman ilimizde ise 92 proje olmak üzere toplamda 647 projeye destek sağlayarak bölgemizin teknik açıdan gelişmesini hedefledik. Bölgemizde yer alan kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları tarafından yürütülen bu tarz projelere bugünde kadar ajansımız tarafından aktarılan bütçe ise 9 Milyon TL’dir.

Kısa süre önce ilan ettiğimiz teknik destek programımızda ise bugüne kadar uyguladığımız programlardan farklı olarak ilk defa KOBİ’lerimizi de destek kapsamına alarak firmalarımızın ulusal ve uluslararası rekabet ortamında ihtiyaç duydukları danışmanlık ve raporlama çalışmalarına katkı sunmayı amaçladık. Ajansımız desteği ile hayata geçirilecek projeler kapsamında ele alınacak konuların başında ajans olarak özellikle son yıllarda üzerinde çalıştığımız ve bununla birlikte 2019 yılında ilan ettiğimiz mali destek programımız kapsamında başarılı bulunan proje sahiplerine bu konuda faaliyet yürütme zorunluluğu koyduğumuz yalın üretim konusu geliyor. Bizler kurum olarak, kısaca ürün ve hizmet oluşturma sürecini israflardan arındırıp sadeleştirerek sunulan değeri mükemmelleştirmek ve bu yolla firma karlılığını arttırmak amacını taşıyan sistem bütünü olarak tanımladığımız yalın üretim konusunu KOBİ’lerimizin emek, zaman ve maliyet kaybının önüne geçerek rekabet güçlerini artırması adına son derece önemsiyoruz. Günümüzün küresel rekabet ortamında işletmeler, giderek daha talepkâr olan alıcılara hizmet vermekte, müşterilerinin iyi kalite, düşük fiyat ve kısa teslim süresi beklentilerini hızla karşılayabilmek, daha fazla çeşit ve anlık olarak değiştirilen siparişlere uyum sağlamak zorunda kalmaktadırlar. Çünkü 1900’lü yılların büyüyen pazarlarında geçerli olan ne üretirsem satarım, maliyetim yükselirse fiyatı arttırırım, gecikirsem müşteri bekler anlayışı günümüz rekabet ortamında söz konusu değildir. Keskin rekabet nedeniyle fiyatlar sürekli düşmektedir ve fiyat indirimleri ile rekabette öne geçmeye çalışmak maliyetler azaltılmadığı sürece sürdürülemez.

Maliyetlerin azaltılmasının en etkili yolu ise yalın üretimden geçmektedir. Bu doğrultuda KOBİ’lerimiz tarafından yürütülecek olan projelerin maliyetlerini azaltarak rekabet güçlerini artırması en büyük temennimizdir. Ajansımızın desteği ile hayata geçirilecek bir diğer projede ise destek almaya hak kazanan firmamız tarafından enerji verimliliği etüdü yapılması hedefleniyor. Yalın üretim konusunda olduğu gibi enerji verimliliği konusunda da kurum olarak bugüne kadar pek çok projeye destek sağladık. Gerek ülke gerekse de bölge olarak enerjiye olan ihtiyacımızın her geçen gün arttığı bir dönemde enerji verimliliği konusu daha da önem kazanmaktadır. Bu doğrultuda günlük yaşantımızın her safhasında enerjiyi verimli kullanmak suretiyle, ihtiyaçlarımızı kısıtlamadan aile bütçesine, ülke ekonomisine ve çevremizin korunmasına katkı sağlamamız mümkündür. Bu konuda tasarruf edebileceğimiz alanlarında başında ise enerji tüketiminin en fazla olduğu işletmelerimiz gelmektedir. Proje kapsamında da firmanın enerji giderlerinin analizi, iyileştirme ve tasarruf imkânlarının belirlenmesi için enerji verimliliği ön etüdü yapılacak, böylelikle firmanın kullandığı elektrik, doğal gaz vb. enerji türlerinden elde edilen enerjiyi verimli kullanıp kullanmadığı analiz edilecektir. Değerlendirmeler sonucunda firmanın enerjiyi daha verimli kullanabilmesi adına yapması gerekenler ortaya konulacak ve yol haritası hazırlanacaktır.

Destek almaya hak kazanan bir diğer proje ile de bölge ve ülke ekonomimizde en büyük paya sahip olan aile şirketleri konusunda çalışma yürütülecek. Üretim, istihdam, ihracat ve oluşturdukları katma değer açısından ülkemizi ayakta tutan bu şirketlerin büyümelerini sürdürmesi ve sağlıklı bir şekilde gelecek nesillere devredilmesi adına ailenin mülkiyet ve miras dağılımı ile devrini, aile üyelerinin birbirleriyle olan ilişkilerini, sorumluluklarını ve şirket ile aile arasındaki iş ilişkilerini düzenleyen aile anayasalarının mutlaka olması gerekmektedir. Aile işletmelerinin sağlıklı bir şekilde büyümeleri ve bir sonraki jenerasyona devirleri ancak aile fertleri ve şirket ortakları arasında fikir birliğine varılarak hazırlanan bir aile anayasası ile mümkün olabilecektir. Ajansımız desteği ile destek alan ve kendisi de bir aile şirketi olan firmamız tarafından da aile anayasası hazırlanması için çalışma yürütülecek. Ajansımız desteği ile hayata geçirilecek olan projelerin destek alan firmalarımızın ihtiyaçlarına cevap vererek bölgemiz ve ülkemiz ekonomisine katkılar sunması en büyük beklentimizdir. Kurulduğumuz günden bugün kadar olduğu gibi bundan sonra da bölgemizde yer alan KOBİ’lerimizin ve tüm paydaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğimizi belirterek projelerin hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

14 Oca 2021 - 12:25 - Ekonomi --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Bay-bayan personel alınacak

YURTSEVER PETROL OTOGAR Şubesi’nde çalıştırılmak üzere bay bayan akaryakıt Satışı ve markette görev alabilecek takım arkadaşları alınacaktır. Müracaa...

0541 735 67 76 YURTSEVER PETROL

LÜKS VİLLA-KALİTELİ MİMARİ VE FULL AKILLI EV SİSTEMİ- ÖZEL HAVUZLU- KENDİNİZİ ŞIMARTIN..

0(533) 894 81 64 OTTAVİA KUSADASİ

Vasıflı vasıfsız personel alınacak

Karaman'da faaliyet gösteren Desobsan Elktronik Soba Sanayi'de çalıştırılmak üzere vasıflı vasıfsız personeller ve kaynakçılar alınacaktır. Müracaatl...

0 (543) 382 67 59 DESOBSAN ELKTRONİK SOBA

Kaynak Ustaları - Torna Ustaları aranıyor.

Firmamız bünyesinde çalıştırılmak üzere kaynak ve torna ustaları aranıyor.

FATİH YILDIRIM - TALARANZA TARIM MAKİNALARI VE EKİPMANLARI

Danış Kitabevi bayan personel arıyor

Karaman Danış Kitabevinde çalıştırılmak üzere, en az lise mezunu bayan personeller alınacak. Başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir.

03382127653 DANIŞ KİTABEVİ

Karaman Külhan Mahallesinde Ultra Lüks 3+1 Satılık Daire

Bina her katta tek daire üzerine 4 kat olarak kurulmuş, daire 4 ncü katta bulunmaktadır. 165 m2 3+1 odalı dairenin giriş kapısı çelik, oda kapılar ise...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli Mahallesinde Satılık Daire

955 m2 arsa üzerine 400 m2 (brüt) alana sahip her katta 2 daire olacak şekilde, asansörlü olarak inşa edilmiş, binada toplam 2 adet dükkan 6 adet dair...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Medreselikte Satılık Dağ Evi

Şehir hayatının yorucu temposu, artan gürültü ve çevre kirliliği gibi sorunlarından kurtulmak ister misiniz? Oksijeni bol, temiz havasıyla ve doğal gü...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Web Yazılım Uzmanı

Şirketimiz bünyesinde görevlendirilmek üzere Karamanda ikamet eden yada edebilecek (Freelance veya Remote değil); NodeJs, AdonisJs, ReactJs, teknoloji...

DİJİBİZ YAZILIM TEKNOLOJİLERİ

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2 Satılık Arsa Sanayi imarlı, Depo, Sanayi dükkanı, vb inşaat alanları için uygundur. B-1 (bitişik nizam te...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret ne kadar olmalı?