Karaman'da Camiler ve Din Görevlileri Haftası İçin Etkinlikler...

Karaman'da '2019 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası' ile ilgili bir dizi etkinlik yapılacak.

Karaman'da '2019 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası' ile ilgili bir dizi etkinlik yapılacak.

1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası ile ilgili olarak Karaman'da gerçekleştrilecek etkinliklerle ilgili Karaman İl Müftüsü Muhammet Lütfi Ketenci'nin yaptığı açıklama;

"Camilere olan ilgi ve bağlılığı arttırmak, camilerin önemini daha etkin bir şekilde anlatmak ve camilerin yıllık genel temizlik, onarım, bakım ve tamiratının her kesimle işbirliği yaparak gerçekleştirmek üzere Diyanet İşleri Başkanlığının organizesinde 1986 yılından bu yana 1-7 Ekim tarihleri arası “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Başkanlığımızca her yıl bir ana konu tespit edilerek gündeme taşınmakta ve çeşitli etkinliklerle anlatılmaya çalışılmaktadır. Bu yıl Camiler haftası boyunca “Cami ve Hayat” konusu işlenecektir.

Allah Teâlâ, Kur’an-ı Kerim’de: “Allah’ın mescidlerini, ancak Allah’a ve ahiret gününe iman eden, namaz kılan ve zekât verenler imar eder.” [Tevbe, 9/18.] buyurarak inananları mescid ve mabet imarına; yani müesseseler kurmaya teşvik etmektedir.

Camilerimiz, mümin bilincini inşa etmek, gönülleri imar etmek, zihinleri beslemek, birlik-beraberlik ve kardeşliği pekiştirip sevgi ve dayanışma bağı kurmak, imanın ve İslam’ın toplumsal boyutlarını geliştirmek için muazzam bir imkândır.

Bir mabet olarak cami; genç ihtiyar, amir memur, zengin fakir demeden bütün Mü’minlerin omuz omuza bir araya geldikleri, yan yana saf tuttukları, gönül gönüle kaynaştıkları, acı ve sevinçleri paylaştıkları, Cenab-ı Allah’ın manevi huzurunda dua ve ibadetlerini, samimi yakarışlarını birleştirerek eda ettikleri kutsal mekânlardır.

Mescid-i Nebevî’nin inşa edilmesi sırasında bizzat kerpiç taşıyarak arkadaşlarına yardımcı olan Sevgili Peygamberimiz [Buhârî, Menâkıbü’l-Ensâr, 45] “Kim Allah’ın rızasını isteyerek bir mescid yaparsa, Allah da ona cennette benzeri bir ev bina eder.” [Buhârî, Salât, 65] müjdesiyle, cami ve mescidlerin yapımına ve eksiklerinin giderilmesine yönelik çabaların kıymet ve bereketini ortaya koymuştur.

Camiler İslam beldesinin mührüdür, şehitlerin kanlarıyla sulanan cennet vatanımızın manevi tapularıdırlar. Birlik ve beraberliğimizin manevi çatısı, vatan sevgisinin, şehitlik ve gazilik duygusunun beslendiği, çalışma azminin işlendiği, anne ve babaya hürmetin, güzel ahlakın öğretildiği, ilim, irfan yuvalarıdır.

Camiler ve minarelerde okunan salalar, ezanlar bağımsızlığımızın en güzel ilham kaynağıdır. Bunun en güzel canlı örneği 15 Temmuz gecesi görülmüştür. Ülkemizin bölünmez bütünlüğünün, milli bilirlik ve beraberliğimizin en önemli teminatlarındandır. Camiler, sevginin, barışın, kardeşliğin, bağımsızlığın, hürriyetin sembolüdür.

Nüfusu 160.000 bini aşan ve hızla artmaya devam eden şehrimizdeki camilerimiz insanlarımızın ihtiyaçlarına istenilen düzeyde cevap verememekle birlikte her geçen gün dini ve sosyal fonksiyonlarıyla toplumun farklı kesimlerine hizmet sunabilecek bir cami modelinin geliştirilebilmesi için yoğun çaba harcanmaktadır.

Şehrimizde şuan itibariyle;

İl merkezi ile bağlı bulunan belde ve köylerinde toplam 309 camimiz mevcuttur. Bu camilerden il merkezinde 23, belde ve köylerinde 12 cami olmak üzere 35 cami tarihi ve turistik özelliğe sahiptir. İlimize bağlı beş ilçede 201 cami olmak üzere il genelinde toplam 510 camimiz vardır. 4’ü Kız, 6’sı erkek olmak üzere 10’u yatılı toplam 75 Kur’an Kursumuz vardır.  Hafızlık ve Kur’an-ı yüzünden okumanın yanında sayıları 40 dersliği bulan 4-6 yaş Kur’an Kursumuzla milletimizin geleceği olan yavrularımıza hizmet etmekteyiz.

İl geneli camilerimizde görev yapmakta olan; kadrolu ve 4/B sözleşmeli 516 İmam-Hatip, 106 Müezzin-Kayyım, 102 Kur’an Kursu öğreticisi olmak üzere toplam 724 personelimiz vardır.

Diğer taraftan hayatta olan ve vefat eden Din Gönüllülerimiz ile camilerimizin maddi manevi mimarları olan hayırsever insanlarımızın, cami cemaatimizin de bu hafta münasebetiyle hatırlanması önem arz etmektedir. Cami hizmetlerine verdikleri maddi ve manevi destekten dolayı onları da tebrik ediyorum. Ahirete irtihal edenleri tüm şehitlerimizle birlikte rahmetle anıyorum.

Bu yıl Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla İlimiz Müftülüğünce gerçekleştirilecek etkinliklerden bazıları şunlardır:

1.    01 Ekim 2019 Salı günü saat 09.30’da Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda Din Görevlilerimizin katılımıyla haftanın daha etkin ve verimli icra edilebilmesi için personel toplantısı/buluşması yapılacaktır. Akabinde açılış programı ve Kur’an ziyafeti gerçekleştirilecektir.
2.    01 Ekim 2019 Salı günü saat 10.00’da Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem KELEŞ tarafından “Cami ve Hayat” konulu Konferans verilecektir.
3.    01 Ekim 2019 Salı günü saat 12.00’da Aktekke Camiinde Kur’an ziyafetinin ardından hatim duası yapılacaktır. 
4.    01 Ekim 2019 Salı günü saat 09.00-17.00 arasında Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanında Kızılay Kan Merkezi işbirliği ile ‘Kan Bağışı’ kampanyası gerçekleştirilecektir.
5.    02 Ekim 2019 Çarşamba günü saat: 13.30’da kadınlara yönelik Valide Sultan Camiinde ‘Cami ve Hayat’ konulu vaaz ve irşat programı yapılacaktır.
6.    02 Ekim 2019 Çarşamba günü saat: 17.00’da Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği ve şehit aileleri ziyaret edilecektir.
7.    02 Ekim 2019 Çarşamba günü saat: 19.00’da çocuk evi ziyaret edilecektir. 
8.    03 Ekim 2019 Perşembe günü saat: 14.00’da Karaman M Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu ve hükümlüler ziyaret edilecektir. 
9.    04 Ekim 2019 Cuma günü saat: 10.00’da Ahmet Mete Huzurevi ve Rehabilitasyon  Merkezinde yaşlılar ziyaret edilecektir. 
10.    04 Ekim 2019 Cuma günü saat: 10.00’da Karaman Devlet Hastanesinde hasta ziyareti gerçekleştirilecektir. 
11.    04 Ekim 2019 Cuma günü saat: 10.00’da Medine Camiinde kadınlara yönelik ‘Cami ve Hayat’ konulu vaaz ve irşat programı yapılacaktır. 
12.    04 Ekim 2019 Cuma günü saat: 12.00’da Aktekke Camiinde Mevlid-i Şerif ve Hatim Duası programı gerçekleştirilecektir. 
13.    05 Ekim 2019 Cumartesi günü saat 19.00’de KYK Hatuniye Kız yurdunda üniversite öğrencilerine yönelik konferans verilecektir.
14.    06 Ekim 2019 Pazar günü sabah namazında Aktekke Camiinde “Cami ve Genç Buluşması” yapılacaktır. 

Bütün basın mensuplarımız ve vatandaşlarımızı Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla gerçekleştirilecek etkinliklere davet ediyor, bu vesileyle haftanın verimli geçmesini diliyor, saygılarımı arz ediyorum."

27 Eyl 2019 - 16:17 - Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Karaman 3. Toki Konutlarında Satılık Daire

Başakşehir Mahallesinde Satılık 2+1 Açık konsept Mutfak ve oturma odası mevcut. Satılık dairenin giriş kapısı çelik oda kapıları amerikan panel kapıdı...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli Mahallesinde Satılık Daire

955 m2 arsa üzerine 400 m2 (brüt) alana sahip her katta 2 daire olacak şekilde, asansörlü olarak inşa edilmiş, binada toplam 2 adet dükkan 6 adet dair...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Hacı Celal Mahallesinde Satılık Daire

Karaman Hacı Celal Mahallesinde Satılık Daire Bina 651 m2 arsa üzerine, her katta 2 daire olacak şekilde 4 katlı (Asansörlü ) olarak inşa edilmiş, bin...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Medreselikte Satılık Dağ Evi

Şehir hayatının yorucu temposu, artan gürültü ve çevre kirliliği gibi sorunlarından kurtulmak ister misiniz? Oksijeni bol, temiz havasıyla ve doğal gü...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Web Yazılım Uzmanı

Şirketimiz bünyesinde görevlendirilmek üzere Karamanda ikamet eden yada edebilecek (Freelance veya Remote değil); NodeJs, AdonisJs, ReactJs, teknoloji...

DİJİBİZ YAZILIM TEKNOLOJİLERİ

Esentepe Mah.de Satılık Müstakil Ev

Karaman Esentepe Mahallesinde Satılık Müstakil Ev 970 m2 arsa üzerine brüt 280 m2 olarak inşaa edilmiş 3+1 satılık müstakil ev 'in kalorifer tesisatı...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Sümer Mahallesinde Satılık Dükkan

Sümer Mahallesinde Fırın Ruhsatlı Satılık Dükkan Sümer Mahallesinde 250 m2 zemin + 250 m2 bodrumlu toplamda 500 m2 dir. Fırın ruhsatlı, yüksek getiril...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

İbrahim Öktem Caddesi Üzerinde Satılık Daire

İbrahim Öktem Caddesi, İmam Hatip Orta Okulu karşısı ana cadde üzerinde Satılık Daire. Bina, her katta 2 daire olacak şekilde zemin + 3 kat olarak inş...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Külhan Mahallesinde Satılık Daire

Karaman Külhan Mahallesinde Satılık Daire Bina 328 m2 üzerine her katta tek daire olacak şekilde bitişik nizam 180m2 oturumlu, zemin+ 3 kat olarak inş...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2 Satılık Arsa Sanayi imarlı, Depo, Sanayi dükkanı, vb inşaat alanları için uygundur. B-1 (bitişik nizam te...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi


Anket Ülkemizdeki Mülteciler Sınır Dışı Edilmeli mi?