Reklamı Kapat

Bankacılık sektörünün sıradaki dönüşümü "açık bankacılık" olacak

Türk Ekonomi Bankası (TEB) Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, "Dijital ve mobil bankacılık kullanımı her geçen gün daha da artarken, bankacılık sektörünün sıradaki dönüşümü 'açık bankacılık' olacak.

Türk Ekonomi Bankası (TEB) Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, "Dijital ve mobil bankacılık kullanımı her geçen gün daha da artarken, bankacılık sektörünün sıradaki dönüşümü 'açık bankacılık' olacak." dedi.

Mendi, AA muhabirine, TEB'in yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde mobil ve internet bankacılığı alanında müşterilerine sunduğu hizmetler hakkında bilgi verirken, gelecek dönemde teknolojinin bankacılık sektörüne etkilerini de değerlendirdi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınıyla beraber; ekonominin, iş yapış şekillerinin ve sosyal hayatın değiştiği bir dönemin yaşandığını, TEB olarak hazırlıkları hızlı ve etkili bir şekilde yaptıklarını, uygulamaları da hızlı bir biçimde devreye aldıklarını belirten Mendi, bu dönemde müşterilerin bankacılık ihtiyaçlarının dijital kanallar üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde karşılandığını, müşteri iletişim noktalarında da pratik çözümler üreterek sundukları deneyimi iyileştirmeye ve geliştirmeye devam ettiklerini anlattı.

Kurumsal web sitelerinde bulunan kişisel bankacılık asistanı TELEPATİ'ye kimlik doğrulama özelliği eklediklerini ve birçok bankacılık işlemini hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirmesi için geliştirdiklerini söyleyen Mendi, "Artık TELEPATİ kullanıcıların hesap ve kart bilgileri ile ilgili birçok soruyu anında cevaplayarak müşterilerin hayatlarını kolaylaştırmada önemli bir rol alıyor. Bununla birlikte, CEPTETEB mobil uygulamamız içerisinde bulunan canlı yardım özelliğimiz sayesinde müşterilerimize bulundukları yerde, cep telefonlarından, bankacılık ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili anında bilgi verirken, dijital bankacılık kanallarımızın kullanımı ile ilgili gelen soruları da hızla cevaplayarak dijital finansı herkes için kullanılabilir hale getiriyoruz." diye konuştu.

- "Mobil bankacılık kanalını kullanan müşteri sayımız 2 milyona yaklaştı"

Gökhan Mendi, TEB olarak dijital bankacılık hizmetlerini 2015 yılından bu yana CEPTETEB markası altında birleştirdiklerini ve dijital bankacılık alanında müşterilerin hayatını kolaylaştırmaya odaklandıklarını belirtti.

Akıllı telefon kullanımının artmasıyla dijital bankacılık yolculuğunun, yerini ve önceliğini mobil bankacılığa bıraktığını ve CEPTETEB'in müşteri sayısının bugün 1,3 milyonu geçtiğini ifade eden Mendi, mobil bankacılık kanalını kullanan müşterilerin sayısının ise 2 milyona yaklaştığını söyledi.

Mendi, düzenli olarak online bankacılık kullanan müşterilerin oranının yüzde 65 iken, bu oranın CEPTETEB müşterilerde yüzde 90'a yükseldiğini bildirdi.

Bugün müşterilerin bankadan kullandıkları her dört krediden üçünün onayını dijital kanallardan vererek zamandan tasarruf ettiklerini ifade eden Mendi, "Bankamızın bireysel müşterilerinin kullandığı her iki krediden biri ise başvuru aşamasından onay sürecine kadar tamamen dijital kanallar aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Örneğin, CEPTETEB'in en çok kullanılan hizmetlerinden Finans Koçu'nu mobil uygulamamızda da hizmete açarak müşterilerimizin bütçelerini mobil ortamda yönetebilmesini ve analiz yapabilmesini sağladık." yorumunu yaptı.

Mendi, ticari müşterilerin ihtiyaç ve beklentilerini dikkate alarak geliştirdikleri CEPTETEB İŞTE ile KOBİ'lerin yanı sıra tüm ticari firmaların özelleşen ihtiyaçlarına göre günlük bankacılık işlemlerini dijitalleştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Uygulama ile ticari müşterilerin transfer, vergi, kurum ödemeleri gibi günlük bankacılık işlemlerini; çek, senet, kredi ve üye iş yeri fonksiyonları gibi nakit yönetimi işlemlerini ve döviz, altın, vadeli hesap gibi yatırım işlemlerini şubeye uğramadan kolayca gerçekleştirebildiğini aktaran Mendi, "TEB FX ile müşterilerimiz döviz işlemlerini anlık olarak yapabilmelerinin yanı sıra piyasayı anlık takip ederek özel rekabetçi döviz kurları ile kolayca döviz alım satımı gerçekleştirebiliyor. Bu platformda yakın dönemde müşterilerimizin 5/24 canlı kurlar üzerinden işlem yapabilmelerine imkan sağlayacak özellikleri getireceğiz." dedi.

- "Ödeme tercihlerinde temassız çözümler tercih edildi"

Gökhan Mendi, salgın dönemi ile müşterilerin kredi kartı kullanımı alışkanlıklarında yenilikçi değişimlerin ve bu yeniliklere hızlı adaptasyon sağlayacak pratik çözümlerin öneminin bir kez daha ortaya çıktığını belirtti.

Dijitalleşme sürecinin gereksinimi ve önemini ivmelendirecek çözümlerle TEB olarak müşterilerinin yanında yer aldıklarını ifade eden Mendi, "Sadece ülkemizde değil, dünya çapında etkileri ile kartlı ödemelerde özellikle e-ticaret ağırlığının arttığını, ödeme tercihlerinde temassız çözümlerin tercih edildiğini ve sektörel bazda eğilimlerin değiştiğini söylemek mümkün. Özellikle e-ticaret işlem adetlerinde 2020 yılının 2. ve 3. çeyreğine baktığımızda önceki yıla kıyasla yüzde 75 büyüme gerçekleştiğini görüyoruz." dedi.

- "Türkiye'de temassız gerçekleşen kredi kartı ödemelerinin oranı sektörde yaklaşık yüzde 20'lerden yüzde 40'lara ulaştı"

TEB Genel Müdür Yardımcısı Mendi, Türkiye'nin teknolojiye adaptasyonun çok yüksek olduğunu ve 2020 yılında tüm dünyayı etkisine alan salgın sürecinin bu dijitalleşmeyi daha da hızlandırdığını söyledi.

TEB olarak, online bankacılık işlem adetlerini biraz daha geriye dönük incelediklerinde Mayıs 2018'de eşitlenen internet ve mobil bankacılık kanalları işlem adetlerinin eylül sonu itibarıyla yüzde 73'ünün mobil bankacılık, yüzde 27’sinin internet bankacılığı üzerinden gerçekleştiğini ve mobil bankacılığını geliştirmeye devam ettiklerini anlatan Mendi, şunları kaydetti:

"Bu dönemde dijital müşteri kazanımımız şubat ayından itibaren yüzde 30 artarken, mobil bankacılık uygulamamızı kullanan tekil kullanıcı sayımızda yüzde 7, uygulama kullanım sıklığımızda ise yüzde 11’lik artış görüyoruz. Kartlı ödemelerde ise Türkiye'de temassız gerçekleşen kredi kartı ödemelerinin oranı sektörde yaklaşık yüzde 20'lerden yüzde 40'lara ulaştı. Temassız işlem limitlerinin 250 TL’ye çıkarılması ve günlük ATM para çekme limitinin emekli müşterilerimiz için mevcut limitlerden daha da fazla olması, bu alandaki yönelimi hızlandırdı. 2020 yılının 2. çeyreğinde temassız işlem adetleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 2 kat, yılın 3. çeyreğinde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 3 kat artış gösterdi."

- "Bankaların güvenli, esnek ve verimli şekilde servislerini dış dünyaya açmasının yolu API teknolojisinden geçiyor"

Gökhan Mendi, dijital olarak müşteri kimliği tespitini içeren ve yakın zamanda yürürlüğe girmesini beklediklerini yeni tebliğ ile birlikte, potansiyel kullanıcılara kendi mobil cihazları üzerinden diledikleri zaman, diledikleri yerde kolayca CEPTETEB’li olma imkanı sunacaklarını söyledi.

Bununla birlikte mevcut bankacılık işlemlerinin gerektirdiği operasyonel yükleri en aza indirecek tüm gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve en hızlı şekilde CEPTETEB dijital bankacılık platformuna entegre ettiklerini belirten Mendi, şu değerlendirmeleri yaptı:

"Dijital ve mobil bankacılık kullanımı her geçen gün daha da artarken bankacılık sektörünün sıradaki dönüşümü 'açık bankacılık' olacak. Bu yeni dönemde finansal ürün ve hizmetler sadece bankalar üzerinden değil aynı zamanda fintechler üzerinden de müşterilerle buluşacak. Aynı şekilde bankalar da finansal olmayan ürün ve servislerin müşterilere sunulmasında bir platform olabilecek. Avrupa Birliği ve İngiltere’de çıkan 'PSD2' ve 'Open Banking' yasal düzenlemeler bankaların müşterilerine ait dataları ve sunmuş oldukları servisleri yine müşterilerin bilgisi ve onayıyla güvenilir üçüncü partilerle paylaşmalarına olanak veriyor. Bu düzenlemenin asıl amacı rekabeti artırmak ve müşterilerin daha inovatif ürün, servis ve çözümlere ulaşmalarını mümkün kılmak. Bu beraberinde fintech ekosisteminin de hızlı bir şekilde gelişmesine zemin oluşturuyor. Bankaların güvenli, esnek ve verimli bir şekilde servislerini dış dünyaya açmasının yolu ise API teknolojisinden geçiyor."

Mendi, Türkiye'de benzer yasal düzenlemelerin henüz çıkmamış olsa da bankacılık sektörünün bu konuda hazırlıklarını sürdürdüğünü belirtti.

API programı ile fintech partnerleriyle birlikte müşterilere daha iyi deneyim yaşatacak uygulamaları, ürünleri ve hizmetleri sunmayı amaçladıklarını anlatan Mendi, TEB olarak başta dijital kimlik olmak üzere para transferi, ödemeler ve akıllı sözleşmeler gibi kullanım alanlarında blockchain tabanlı çözümler geliştirmek için çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Karaman Haber - Kaynak : AA

#

25 Kas 2020 - 11:15 - Ekonomi --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


BİFA BİSKÜVİYE PERSONEL ALINACAK

GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI BİFA BİSKÜVİ VE GIDA SANAYİ A.Ş. Türkiye’nin ilk 200 büyük sanayi kuruluşu içinde yer alan Bifa A.Ş., 1962 yılından bu...

Fisandun Dereköy'de Satılık Hobi Bahçesi

Fisandun Dereköy'de 820 m2 Köy merkezine yakın konumda Dereye yakın mesafede. Yolu bulunan, araçla bahçe başına kadar ulaşım imkanı olan Yakın mesafed...

0(338) 213 13 33 GÜNEY EMLAK İNŞAAT

SATILIK HOBİ BAHÇESİ

Pınarbaşı Köyünde Karaman Merkeze 15 Km. Pınarbaşı Köyüne 2 Km. Anayola 15 Metre Mesafede Dere İle Sınır 12 Ay Boyunca Su Problemi Olmayan 766 M2 ve 1...

0(338) 213 13 33 GÜNEY EMLAK İNŞAAT

Karamanoğlu Mehmet Bey Mahallesinde 3+1 Satılık Daire

Karamanoğlu Mehmet Bey Mahallesinde 165 m2 3+1 site içinde Satılık Daire. Site içerisinde 3+1 odalı 165 m2 brüt 145 m2 net kullanım alanına sahip. D...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Güney Emlak'tan Turkuaz City'de Satılık Daire

Üniversite ve hastaneye yakın konumda Urgan Mahallesi Turkuaz City Konutlarındaki 2+1 daire satılık. 11 katlı binanın 8. katı, 2+1 odalı, brüt 120 me...

0(338) 213 13 33 GÜNEY EMLAK İNŞAAT

Çarşı Merkezde 30 M2 Satılık Dükkan

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Dükkan. Karaman Külhan Mahallesi Alparslan Türkeş parkı karşısı çarşı merkezde cadde üzeri 30 m2 doğu cephe. Dükk...

NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Tabduk Emre Mahallesinde Satılık Apart

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Apart Daire. Karaman Tabduk Emre Mahallesi.Oba düğün salonu civarı. Üniversiteye yürüme mesafesinde garaj üzeri 1....

NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Karaman Beyazkent'te Satılık Arsa

Karaman Karademir Emlak'tan Satılık Arsa. Karaman Beyazkent mahallesinde 306 m2 standart proje 2 kat 100 m2 civarı daire ve garaj yapılır. Arsanın k...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

NOKTA HATASİZ HYUNDAİ GETZ

2007 model 1.5 dizel 4 silindir en fulll vgt HYUNDAİ GETZ.. Henüz 105 binde... Bir değişen birkaç lokal boyalı Hep serviste bakımları yapılmış.. Hep...

GALERİ̇ NOKTA

SATILIK FİAT PANDA

HATASIZ MİNİ JİP 2005 model 1.2 benzinli FİAT PANDA DEĞİŞEN YOK HASAR KAYDI YOK Birkaç parça lokal çizik boyasi var Tüm bakımları yeni yapıldı Trigier...

GALERİ̇ NOKTA

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi


Anket 18 Gün tam kapanma kararını yerinde buluyor musunuz?