Konya Şeker'den Motorin Avansı

- KONUK; PANCAR HASADI SÜRÜYOR, ÖNÜMÜZDEKİ YILIN EKİM FAALİYETLERİ DEVAM EDİYOR, TARLADAKİ İŞ DE KONYA ŞEKER’İN DESTEĞİ DE BİTMEZ.

Konya Şeker'den Motorin Avansı
Video için play'e tıklayın

- KONUK; PANCAR HASADI SÜRÜYOR, ÖNÜMÜZDEKİ YILIN EKİM FAALİYETLERİ DEVAM EDİYOR, TARLADAKİ İŞ DE KONYA ŞEKER’İN DESTEĞİ DE BİTMEZ...

Konya Şeker yetkilileri üreticilere 6 Kasım 2020 Cuma günü 28 Milyon 242 Bin 200 TL tutarında, 4 Milyon 569 Bin 936 Litre motorin dağıtılacağını açıkladı. 

Konya Şeker’in motorin avansı dağıtımına başlaması üzerine bir değerlendirme yapan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk çağdaş ekonomilerde kooperatiflerin üretimin her aşamasını hem planladıklarını hem de üreticileri girdi temini, avans gibi uygulamalarla desteklediklerini söyledi. Ülke tarımının lokomotifi Konya Şeker, henüz sona ermeyen koronavirüsü salgınına rağmen ülkemizin gıda güvenliğinin riske girmemesi, milletimizin tabağındaki yemeğin azalmaması için gayret gösteren, tarlayı, tapanı boş bırakmayan üreticisine yönelik desteklerine devam ediyor. Mart ayından beri süren salgın ve bu nedenle ekonomideki yavaşlama ve ülke ekonomisine yönelik finansal operasyonlar sebebiyle zor bir dönemden geçildiğini söyleyen Başkan Recep Konuk “İçinden geçtiğimiz dönemin zorluklarının tarladaki üretimi, üreticiyi zorlamaması için Konya Şeker yükü omuzluyor, üreticimizi desteksiz bırakmıyor.

Bazı sektörlerdeki yavaşlama ve kayıpların telafisi olur. Ancak tarladaki üretimdeki kayıpların, tarlanın durmasının hem telafisi olmaz hem de daha büyük ve aşılması güç problemleri tetikler. Mesela, pancar, ayçiçeği, patates, buğday, süt, et aklınıza gelen her üründeki kayıp sadece tarlanın kaybı değildir, çocuklarımızın sofradaki tabaklarındaki yemekten de bardaktaki içeceğinden de kayıptır. Ülkemizin döviz rezervlerinden de kayıptır. Ekmek azalırsa ülkenin huzuru da kaçar, sosyal maliyet büyür. Yani tarlada devrilecek bir domino taşı mutfaktaki, lokantadaki, marketteki, pazardaki domino taşlarını da devirir. O nedenle üretim kaybına tahammül edemeyeceğiz, etmememiz gereken en önemli sektörlerden biri tarım sektörüdür. Bizim fikrimiz de zikrimiz de bir.

Konya Şeker üretime, üretene desteği sözde bırakmıyor, ülkemiz domino etkisi yaşamasın diye üreticiyi şartlara, konjonktüre bakmaksızın destekliyor. Mesela, içinde bulunduğumuz dönemde bir yandan pancar hasadı sürüyor, bir yandan da önümüzdeki yılın ekimi için tarlalar hazırlanıyor. Bugün tarla hazırlanacak ki önümüzdeki yıl mutfakta, pazarda, markette kayıp olmayacak. O nedenle tarlada iş de Konya Şeker’in üreticisine desteği de bitmez. Pancar tohumu tarlaya düşmeden başladığı destekte bugüne kadar üreticiye mart ayından bu yana ayni ve nakdi avans dağıtımı yaptı, bugün vereceği 28 Milyon 242 Bin 200 TL’lik motorin avansı çiftçinin yanında olduğunu gösterdi.” dedi.

DAĞITILACAK TOPLAM MOTORİN MİKTARI 4 MİLYON 569 BİN 936 LİTRE

Konya Şeker yetkilileri üreticilere 6 Kasım 2020 Cuma günü 28 Milyon 242 Bin 200 TL tutarında, 4 Milyon 569 Bin 936 Litre motorin dağıtılacağını açıkladı. Ülke tarımının lokomotifi Konya Şeker, henüz sona ermeyen korona virüsü salgınına rağmen ülkemizin gıda güvenliğinin riske girmemesi, milletimizin tabağındaki yemeğin azalmaması için gayret gösteren, tarlayı, tapanı boş bırakmayan üreticisine yönelik desteklerine devam ediyor. Salgın başladığında on binlerce üreticisine koruyucu sağlık seti dağıtan, 2020-21 Kampanya döneminin başlangıcından bu yana üreticiye ayni ve nakdi avans ödemesi gerçekleştiren Konya Şeker, bugün gerçekleştireceği motorin avansı dağıtımıyla mart ayından beri avans dağıtımını gerçekleştirmiş olacak. Konya Şeker’in motorin avansı dağıtımına başlaması üzerine bir değerlendirme yapan 25. ve 26. Dönem AK Parti Karaman Milletvekili ve Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk “Salgın süresince de tıpkı önceki yıllardaki gibi Konya Şeker, her iş ötelenebilir fakat tarladaki, tapandaki, bağdaki bahçedeki, meradaki, ahırdaki, ağıldaki iş ötelenmez, bekletmeye gelmez diyerek üreticiye hem nakdi hem de ayni desteklerini sürdürdü.” dedi.

KONYA ŞEKER DESTEKLEMEYE DEVAM EDİYOR

Mart ayından beri süren salgın ve bu nedenle ekonomideki yavaşlama ve ülke ekonomisine yönelik finansal operasyonlar sebebiyle zor bir dönemden geçildiğini belirten PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk açıklamasında şunları söyledi; “içinden geçtiğimiz dönemin zorluklarının tarladaki üretimi ve üreticiyi zorlamaması için Konya Şeker yükü omuzluyor, üreticiyi desteksiz bırakmıyor. Bazı sektörlerdeki yavaşlama ve kayıpların telafisi olur. Ancak tarladaki üretimdeki kayıpların, tarlanın durmasının hem telafisi olmaz hem de daha büyük ve aşılması güç problemleri tetikler. Mesela, pancar, ayçiçeği, patates, buğday, süt, et aklınıza gelen her üründeki kayıp sadece tarlanın kaybı değildir, çocuklarımızın sofradaki tabaklarındaki yemekten de bardaktaki içeceğinden de kayıptır.

Ülkemizin döviz rezervlerinden de kayıptır. Ekmek azalırsa ülkenin huzuru da kaçar, sosyal maliyet büyür. Yani tarlada devrilecek bir domino taşı mutfaktaki, lokantadaki, marketteki, pazardaki domino taşlarını da devirir. O nedenle üretim kaybına tahammül edemeyeceğiz, etmememiz gereken en önemli sektörlerden biri tarım sektörüdür. Nitekim, Hazine ve Maliye Bakanlığımız ile kamu kurumlarımız da bu süreçte hem sözleşmeli üretim hem de avans uygulaması ile önemli adımlar attılar. İnşallah bu yaklaşım hem daha çok ürün grubuna hem daha çok üreticiyi kapsayacak şekilde hem de özel sektöre doğru da yaygınlaştırılır ve üreticinin omzundaki finansman yükü bölüşülür.

Bizim fikrimiz de zikrimiz de bir. Konya Şeker üretime, üretene desteği sözde bırakmıyor, ülkemiz domino etkisi yaşamasın diye üreticiyi şartlara, konjonktüre bakmaksızın destekliyor. Mesela, içinde bulunduğumuz dönemde bir yandan pancar hasadı sürüyor, bir yandan da önümüzdeki yılın ekimi için tarlalar hazırlanıyor. Bugün tarla hazırlanacak ki önümüzdeki yıl mutfakta, pazarda, markette kayıp olmayacak. O nedenle tarlada iş de Konya Şeker’in üreticisine desteği de bitmez. Tarımsal üretimi üretim sürecinde üreticinin yükünü omuzlayarak desteklemek üretimin sürdürülebilirliği açısından hayati önemdedir ve Konya Şeker bunu 10 yıllardır eksiksiz yapıyor. Ancak üretimi desteklemenin olmazsa olmaz bir diğer ayağı da tüketim ve o aşamada doğru fiyatlanmasıdır. Tarımsal üründen üretilen mamul ürün doğru fiyatlanacak, işletmeler ayakta kalabilecek ki tarladaki üretim kayba uğramasın. Mesela, son beş yılda şeker fiyatlarındaki artış kümülatif enflasyonun yarısını bulmadı. Temel gıda da fiyat istikrarı özellikle dar gelirli kesimler için önemli. Ancak yine dar gelirli bir kesimin ürettiği pancardan üretilen şekerin fiyatının enflasyonun fersah fersah gerisinde kalmasının da hem işletmelere hem de üreticiye bir maliyeti var. Yani ülkemizdeki dar gelirli kesimlerin giderini azaltanın uzun vadede yine dar gelirli bir kesimin gelirini azaltacağını, üretirken aldıkları destekleri etkileyebileceğini unutmamak lazım.” 

KONYA VE İLÇELERİNİN EKONOMİSİ İÇİN DE ÇOK CİDDİ BİR KATKI YAPMIŞ OLUYOR

“Konya Şeker verdiği avans destekleri Konya ve ilçelerinin ekonomisi için de çok ciddi bir katkı oluşturuyor, piyasaları canlandırıyor” şeklinde açıklamasını sürdüren 25. ve 26. Dönem AK Parti Karaman Milletvekili ve Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk “Konya Şeker bu avanslarla sadece üreticiyi değil, aslında bütün Konya ve ilçelerindeki sosyoekonomik hayatı da destekliyor. Konya Şeker’in varlık sebebi üretici ve tarımsal üretimdir. Mesela içinde bulunduğumuz şu günlerde tarlada iki tane öncelikli iş var. Üretici adeta zamanla yarışıyor. Bir taraftan pancar sökümü yapıyor, diğer taraftan da pancarı söktüğü tarlayı yeni ürün ekimine hazırlıyor ve hazırladığı tarlaya ya tohum atıyor ya da tohum atmaya hazırlanıyor. Yani tarladan traktör sesinin eksik olmadığı bir dönemdeyiz. Üreticinin bu dönemde en çok ihtiyaç duyduğu girdi motorin. Konya Şeker’de bugün dağıtımına başladığı motorin avansı ile onların tarladaki işinin aksamaması için üzerine düşeni yapıyor.  Konya Şeker’in üreticisine her ay bir desteği oluyor. Elbette verdiği bu destek sadece çiftçimize üreticiye, üretime destek anlamına gelmiyor, Konya ve ilçelerinin ekonomisi için de çok ciddi bir katkı yapmış oluyor. Şunu rahatlıkla ifade edebiliriz, Konya Şeker artık sadece bağın bahçenin, tarlanın tapanın, besinin, süt üretiminin güvencesi değil aynı zamanda çarşının, pazarın, esnafın da güvencesidir. Konya Şeker yaptığı avans ödemeleri ve ürün bedeli ödemeleri ile Konya ve ilçelerinde ekonomik hayatın 12 ay boyunca canlı ve dinamik kalmasında da önemli bir rol oynuyor” dedi.

06 Kas 2020 - 14:14 - Ekonomi --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak

Yurtpet Petrol Pirireis Şubesi'nde görevlendirilmek üzere, erkek market ve akaryakıt personeli alınacak. Müracaatlar şahsen yapılacaktır.

İletişim: 0338 212 4333

Karaman Kazımkarabekir'de satılık tarla

Emlak Tipi: Satılık Arsa - İmar Durumu: Tarlam²: 3.072m²: Fiyatı: 10Ada No: 949 - Parsel No: 76Tapu Durumu: Müstakil Parsel / Takas olur

05327652401

Yenişehir Mahallesinde Satılık Dükkan

KARAMAN Yeni Şehir Mahallesinde koleksiyon konutları altında 750 m2 yatırımlık dükkan Gayrimenkulü ziyaret için lütfen randevu alınız.

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan ve Depo Valide Sultan Mahallesi Abdulkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde satı...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

İsmetpaşa Caddesi'nde Kiralık İşyeri

Mülkiyeti Akın Yapı A.Ş.'ye ait olan İsmetpaşa Caddesi üzerinde kiralık işyeri. LCW mağazası yanında bulunan ve altında Türk Telekom mağazası bulunan...

0542 426 76 15

Valide Sultan Mah.de Satılık Dükkan

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan ve Depo. Valide Sultan Mahallesi Abdulkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde sa...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Akın İş Merkezinde Kiralık İşyeri

Mülkiyeti Akın Yapı A.Ş.'ye ait olan Akın İş Merkezinde Bulunan giriş katı 530 m2, asma kat:400 m2, 1. Bodrum: 530 m2, 2. Bodrum: 300 m2 olmak üzere t...

Yurtsever Petrol'e personel alınacak

Yurtsever Petrol'e personel alınacak Karaman Yurtsever Petrol Opet İstasyonunda istihdam edilmek üzere personel alınacak. Karaman Yurtsever Petrol'ü...

Alişahane Mahallesi 4.Kat 106 M2 2+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire.Karaman Alişahane mahallesi perşembe pazarı içinde bina 4 katlı her katta 2 daire mevcut. Dükkan ile birlikt...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Sümer Mahallesinde Fırın Ruhsatlı Satılık Dükkan

Sümer Mahallesinde Fırın Ruhsatlı Satılık Dükkan Sümer Mahallesinde 250 m2 zemin + 250 m2 bodrumlu toplamda 500 m2 dir. Fırın ruhsatlı, yüksek geti...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi


Anket Covid-19 Aşısına Nasıl Bakıyorsunuz?