Reklamı Kapat

Saadet Partisinde İl Divanı Yapıldı

Yeni dönemde öğrencilere, öğretmenlere ve velilere hayırlı olsun temennisinde bulunan Çetinkaya, bugünkü eğitim sisteminin ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kaldığına, Eğitim sisteminin milli ve manevi değerlere uygun yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Yeni dönemde öğrencilere, öğretmenlere ve velilere hayırlı olsun temennisinde bulunan Çetinkaya, bugünkü eğitim sisteminin ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kaldığına, Eğitim sisteminin milli ve manevi değerlere uygun yapılması gerektiğinin altını çizdi.

EĞİTİMİN BOZUK OLDUĞU DÖNEMLERDE İÇ ÇATIŞMA ARTAR

Toplumun en büyük gücünün eğitilmiş insan gücü olduğunu söyleyen Çetinkaya, eğitimin, her toplum için büyük öneme sahip olduğunu kaydetti. Eğitim ve öğretimin toplum ile devletin bütünleşmesini sağladığını belirten Çetinkaya, “Toplumumuzda fertlerin eğitimine önem verdiği dönemlerde ekonomik ve sosyal gelişmeler hızlı olmuş;  toplumsal yardımlaşma ve dayanışma artmış ve devlet güçlenmiştir. Fertlerin eğitiminin ihmal edildiği ve eğitim sisteminin bozulduğu dönemlerde ahlak dejenere olmuş, iç çatışmalar artmış ve devlet zayıflamıştır” dedi.

BUGÜNKÜ EĞİTİM SİSTEMİ İHTİYAÇLARI KARŞILAMIYOR

Bugünkü Milli Eğitim sisteminin ülkenin ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kaldığına dikkat çeken Çetinkaya, eğitim sistemindeki aksaklıkları şu şekilde sıraladı:

*Milletimizin ortak dünya görüşü ve değer ölçülerini yansıtmamaktadır.

*Batılı değerleri kendine esas alan eğitim sistemi sorun çözememekte ve hatta sorun üretmekte ve artırmaktadır.

*İnançlarımızla çelişkili eğitim sistemiyle erdemli bir gençlik, bir nesil, bir toplum inşa edemeyiz.

*Şekille uğraşan bu sistem eğitimin temel ve kronikleşmiş problemlerini çözemez.

*Kendi eğitim sistemi kendisi için insan yetiştiremeyen bir toplumuz.

*Bu eğitim sistemiyle güçlü bir devlete sahip olmamız mümkün olmaz.

*Bu günkü eğitim sistemi, derslere önem vermekte, öğrenciyi ihmal etmektedir.

MATERYALİST EĞİTİMDEN VAZGEÇİLMELİDİR

Eğitim sisteminin ancak Milli Görüş’ün prensipleri ve Saadet Partisi’nin programıyla düzeleceğini dile getiren Çetinkaya, Batıcı, materyalist ve taklitçi eğitimden vazgeçilerek, kendi değerlerimize uygun eğitim anlayışına geçmemiz gerektiğini ifade etti. Eğitimin öğrenci merkezli yürütülmesi gerektiğini bildiren Çetinkaya “Öğrencinin yeni şeyler bulma ve keşfetme yetenekleri geliştirilmelidir. Öğrencilerin heyecan, araştırma ve sorun çözme kapasiteleri geliştirilmelidir. Sorunlara ilmi çözüm arayışı özendirilmeli, taklitçilikten uzak durulmalıdır. Alternatif okul modellerini geliştirmeye ihtiyacımız vardır. Okullar terbiye mekânları haline getirilmelidir. Okul, öğrencilere adaleti,  merhameti ve sorun çözmeyi öğretmelidir. İyi okul zayıf ve imkânları sınırlı olan öğrencileri desteklemelidir. Okullar öğrencilerin içini boşaltmamalı, onların azim ve iradesini geliştirmelidir. Öğretmen yeterli, güvenilen ve etkileyici olmalıdır. Okul kültürü geliştirmede öğretmen aktif rol almalıdır. Lider ve etkileyici öğretmenin inancı, düşüncesi, söylemi ve eylemi arasında çelişki olmamalıdır. Farklılıkları keşfeden ve farklı yaklaşımları ileri süren öğretmen desteklenmelidir. Yöneticiler ve öğretmenler eğitim konusunda aynı derecede önemlidir” şeklinde konuştu.

DEĞERLERE BAĞLI YENİ EĞİTİM SİSTEMİ GELİŞTİRİLMELİ

Türkiye’nin sahip olduğu değerlere bağlı yepyeni bir eğitim sisteminin geliştirilmesi gerektiğini dile getiren Çetinkaya, “Bugün Türkiye’nin bir numaralı meselesi, milletimizin dünya görüşü ve değer ölçülerine dayalı ‘Hak Merkezli Yeni Bir Milli Eğitim Sistemini’ geliştirmek ve uygulamaya koymaktır. Türkiye, bugün sahip olduğu tarihi müktesebatı, ulaştığı bilgi düzeyi ve deneyimlerine dayanarak yepyeni bir milli eğitim sistemi geliştirebilir. Bu açıdan coğrafyamızda örnek ve önder ülke olabilir” dedi.

ÇOCUKLARIN KALPLERİ MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERLE DOLMALI

Öğrencilerin kalpleri milli ve manevi değerlerle doldurulmadığı takdirde ileride telafisi mümkün olmayan kötü alışkanlıkların doğacağına dikkat çeken Çekinkaya, “Çocuklarımızın kalplerini ahlak ve maneviyatla, milli ve manevi değerlerle doldurmazsak bir takım kanun tedbirleriyle yanlış yoldan, kötü alışkanlıklardan çevirmek mümkün olmaz. Evlatlarımızı vatana, millete yararlı insanlar yapmak istiyorsak eğitim sistemini yeniden kurmamız gerekir. İyi bir nesil yetiştirmek için hep beraber eğitime omuz vermeliyiz. Çünkü eğitim hepimizin ortak davasıdır. Bizden öncekiler, Üstat Nurettin Topçu ve liderimiz Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamız meseleye milli bir dava olarak hep yaklaşmışlardır. Meseleyi hep ‘Maarif Davamız’ diyerek sunmuşlardır. Milli Eğitim meselesinin ancak dava şuuruyla çözülebileceğini ifade etmişlerdir” diye konuştu.

BAHSEDİLEN DAVA MİLLİ GÖRÜŞ OLMALI

Başbakan’a ve Milli Eğitim Bakanı’na seslenen Çetinkaya, “Bu gün de Sayın Başbakana ve Milli Eğitim Bakanına hitaben diyoruz ki; Bahsettiğiniz dava hangi davadır bilemiyorum, ama eğer Milli Görüş davası değilse eğitim de dâhil hiçbir problemi çözemezsiniz. Dava olarak telaffuz ettiğiniz kelimenin içini Milli Görüşle doldurmanız gerekir” dedi.

#

17 Eyl 2014 - 08:03 - Siyaset --- Okunma

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.779.307 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.
Anket Karamandan.com yeni tasarımını nasıl buldunuz?