Reklamı Kapat

KMÜ'NÜN YENİ REKTÖRÜ NAMIK AK

Prof.

Prof. Dr. Namık Ak Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi rektörü olarak atnadı.

Prof. Dr. Namık Ak kimdir?

Namık AK, 1956 Konya doğumlu. 1968'de köyü Hocacihan'ın Hocacihan İlkokulu'ndan birincilikle mezun oldu.1971'de Konya Karma Ortaokulu'ndan, 1974'de Konya Erkek (Gazi) Lisesi'ni "İftihar" dereceleriyle bitirdi. Aynı yıl (1974) KTÜ Temel Bilimler Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü'nü kazandı ve 1978'de mezun oldu.

1 Ocak 1979'da İstanbul'da saca emaye kaplamalı mutfak gereçleri imalatı yapan MEHTAP A.Ş.'de "İşletme Şefi" olarak başladı.1984 Güzünde Ülker A.Ş.'de Bisküvi imalatında, daha sonra mısır ve pirinç irmiğinin ektrüzyonu/şişirilmesi ve kaplamalı çerez imalatında "İmalat Şefi" olarak Ocak 1988 yılına kadar çalıştı.

Bu yıllar arası 1981'de kısa devre askerlik görevini ifa ettikten sonra, 1981-1983 arası İTÜ Fen Bilimler Enstitüsü Çevre Mühendisliği Anabilim Dalında "Yüksek Lisans", 1997'de ise YTÜ Fen Bilimler Enstitüsü Çevre Mühendisliği Anabilim Dalında "Doktora" yaptı.

1981-1994 yılları arasında dışarıdan metal, gıda, hizmet, inşaat, kimya, ecza, tekstil vb özel sektörlerde müdür, genel müdürlük görevlerinde bulundu.1994-2004 arası fiili 8.5 yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi İktisadi Teşekkülleri: SUSER, İSTAÇ, BELPET, İSTON A.Ş.'de Danışman, Müdür, Teknik Genel Müdür Yrd.lığını yaptı.

Keza, 1997-1999 arası Anadolu sermayeli holdinglerin Marmara Gruplarında Genel Müdür, Genel Koordinatör Yardımcısı veya Genel Koordinatörlük vazifelerinde bulundu.2004'de İBB'den SSK emeklisi oldu. 2004-2007 arası Çevre alanında Danışmanlık, Genek Koordinatörlük vazifelerini ifa etti.

2007-2011 arası Bahçeşehir Üniversitesi (BAÜ) Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendislik Bölümü'nde Akredite Hava Kirliliği ve Laboratuvarların Sorumluluğunu yürütürken, piyasaya projeler yaptı ve Çevre Mühendisliği derslerini verdi.

2011-2015 arası Şırnak Üniversitesi (ŞÜ) Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü'nde öğretim üyeliğinde bulundu.

13 Ocak 2015- 27 Mart 2017 arası Adıyaman Üniversitesi (ADYÜ) Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü'ne alınan Sn. AK, bu zaman zarfında bu bölüm açılamayınca, Çevre Mühendisliği Bölümünde dersler verdi.

Şırnak ve Adıyaman Üniversiteleri'nde bulunurken, Rektör Danışmanı, Bölüm Başkanı, Dekan Yardımcılığı, Anabilimdalı Başkanlığı, BESYO Müdürlü, Fakülte YKÜ, Senato Üyeliği gibi idari görevlerde bulundu. Ekim 2014'de Üniversitelerarası Kurulundan "Doçent" ünvanını aldı.

29 Mart 2017'de İstanbul Üniversitesi (İÜ) TBMYO Elektrik ve Enerji Bölümü'ne "Kadrolu Doçent" olarak iştirak etti.Mayıs 2018'de İÜ'den İÜ-Cerrahpaşa ayrılınca, aynı kadrosuyla görevine devam etmektedir.

İÜ ve şimdi İÜC TBMYO'da Elektrik ve Enerji Bölümü İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Program Başkanlığı, Yüksekokul Kurul Üyeliği, Enerji Komisyon Başkanlığı, TBMYO Temsilen Bilimsel Araştırma Üyeliği gibi görevleri devam etmektedir.

İyi derecede İngilizce bilmekte olup, evli ve 3 çocuk babasıdır.

EĞİTİMİ
Lisans: Kimya Müh. (KTÜ, 1978);
Yüksek Lisans: Çevre Müh. (İTÜ, 1983),
Doktora: Çevre Müh. (YTÜ, 1997),
Doçentlik: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği (ÜAK, 2014);
14 yıllık akademisyenliğin 4 yılı Çevre Müh. 10 yılı Enerji Sis. Müh. ve Elektrik ve Enerji Böl.de;
2 yıllık iş hayatının 32 yılı özel, 10 yılı devlet sektöründe geçti ve hala BANÜ’de çalışmaya devam etmektedir.

ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞMALARI
MEHTAP A.Ş. İşletme Şefi (1979-1984).
ÜLKER A.Ş. İmalat Şefi (1984-1988).
JAVEL ve SELVİ Ltd Şrt. Satış Pazarlama Md (1988-1991).
ELVAN Çikolata Koll. Şti. İşletme Müdürü (1991-1992).
VESTAŞ A.Ş. Hazır Beton Taş Ocakları İşletme Müdürü (1992-1993).
Ticaret (Temizlik, İlk Yardım Malzemeleri ve Arıtma Tesisi)  Pazarlama-Satış Md (1993-1994).
İstanbul Büyükşehir Belediyesi SUSER, İSTAÇ (Kuruluşunda ve işletmeye  alımında ilk görev alanlardan), BELPET, İSTON A.Ş. Genel Müdür Danışmanı ve Satınalma Müdürü, Teknik Genel Md Yrd. ve YKÜ(1994-2004, net 8.5 yıl).
Kombassan Holding Marmara Grubu Genel Koordinatör Yrd ve KARDELEN, KAR-SU Genel Koordinatör (1997-1999).
FARMATİC & ULTRAWAVES GmbH Alman-Türk İşbirliği Çevre Teknolojileri  Distribütörlüğü’nde  (Atıksu Arıtma,  Katı atık (çöp)ten Elektrik üretimi Biyogaz, v.s.) Genel Koordinatör (2004-2005).
Çevre Teknolojileri ve Mühendislik Projelerinde Proje Yöneticisi, Danışmanı, Koordinatörü (2005-2007)
İBB KİPTAŞ AŞ yaptığı Kağıthane Başak Konutları Site Yönetimi Başkan Yrd ve Başkanı

B) AKADEMİK ÇALIŞMALARI
1) Bahçeşehir Üniversitesi Müh. Fak. Çevre Müh. Böl.de “Öğr. Gör. Dr.” (2007-2011), “Çevre Müh. AHKKLab.lar Sor. ve Kalite Temsilcisi”, piyasaya ve TÜBİTAK Projelerinde çalıştı, hocalık yaptı.
2) Şırnak Üniversitesi Müh. Fak. Enerji Sistemleri Müh. Böl. “Yrd. Doç. Dr.” (2011-2015), “Enerji Sistemleri Müh. Böl. Anabilimdalı Bşk, Böl. Bşk, Dekan Yrd.,Fak YKÜ” yaptı.
3) Adıyaman Üniversitesi Teknoloji Fak. Enerji Sistemleri Müh. Böl. “Doç. Dr.” (2015-2017), “Rektör Danışmanı, BESYO Md ve YK Bşk, Böl Bşk, Senato Üyeliği” yaptı.
4) İstanbul Üniversitesi  TBMYO Elektrik ve Enerji Böl.“Doç.Dr.”(29.03.2017-23.05.2018)“Prog Bşk”
5) İ.Ü.-Cerrahpaşa TBMYO Elek. ve Enerji Böl. “Doç. Dr.” (23.05.2018-05.10.2020) “Prog. Bşk” vd.
6) Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi (BANÜ) Manyas MYO Mülkiyet Koruma ve Güvenlik Bölümü, İş Sağlığı ve Güvenliği Programı’nda “Profesör” (06.10.2020-…)”Sıfır Atık Koordinatörü (SAK)”

C) SİYASİ, VAKIF VE SOSYAL (STK) ÇALIŞMALARI

MTTB Trabzon Teşkilat Başkanı ve Genel Merkez YKÜ  (1974-1978)
Gürpınar Belediyesi RP Başkanlığı Seçim Çalışmaları Koordinatörü ve Kon. MÜA (1994)
RP Beyoğlu İlçe Teşkilatı Başkan Yrd,  sonra Bşk. (1996)
FP Küçükçekmece Belediye Meclis Üyesi (1999-2004)
AK PARTİ Konya Selçuklu Belediye Başkan Aday Adayı (2004)
Milli ve Manevi ortak değerleri ihata eden vakıf, derneklere (TEKBİR, TEKDER, MMG, BİRLİK VAKFI, MTTB, ÜNDER, MÜSİAD, FGV, TGTV, İYC, İYV, AYBİR, AKV, ENSAR, AVRASYA-BİR, CİHANNÜMA-ENERJİ, vb) üye veya müdavimidir.

PROF. DR. NAMIK AK’IN KMÜ İÇİN PROJELERİ:
1. Üniversite Akademik ve İdari Çalışanlarında Güven, Dayanışma, Birliği Tesis Etmek, Uygun Çalışma Ortamı, Laboratuvar, Ekipman Sağlamak; Ortak Hayat Alanları ve Sosyal Donatılar ve Tesislerle, Cazibe Merkezi Oluşturarak Karaman’da Oturmalarını Sağlamak
1.a.) Yönetim olarak adil, şeffaf, güvenilir, hesap verebilirlik, değer veren tarzı sergileyerek çalışanlarımıza güven vermek önceliğimiz.

1.b.) Çalışanlarımıza işini, araştırmasını rahat yapacak imkan ve ortamı oluşturmak hedeflerimizdendir.
1.c.) Çalışanlarımıza KMÜ Yerleşkesinin merkezi Karaman’da ikame etmelerini sağlayacak TOKİ aracılığıyla lojman veya sahip olacakları daire, küçük çocukları için kreş, sosyal tesis yapılmasını sağlamak.
1.d.) Gelecekte mevcut durumun artacağı öngörüsüyle, KYK’ya erkek ve kız yeni yurtların yapılacağı yer ve kapasite planlamalarını yapmak. Aynı şekilde öğrencilerimizin, özellikle ailesi yakın Konya ilimizin dışında bulunanların sosyal, kültürel ihtiyaçlarını Karaman’da geçirebilecekleri kültür merkezi, kütüphane, sinema, tiyatro vb var olanları daha kapsamlı ve amaçlı hale getirmek, olmayanları yap(tır)mak. Karaman esnafının, öğrenci ihtiyaçlarını giderebileceği yerleri temiz, salgın, bulaşıcı hastalıklara karşı korunaklı, asri mekanlar yapmalarını ve hizmet etmelerini teşvik etmek.
1.e.) Üniversite ve bilimin evrenselliğinden hareketle, bilim, teknik, yenilik, buluş, araştırma, patent vs de “muhafazakar/konservatif” olmayıp, milli ve manevi değerlerde muhafazakar olup, uluslar arası arenada KMÜ, dünyada yeni, farklı, çağın şartlarına uygun, faydalı dersleri, programları açmak ve onların hocalarını yetiştirmek. Uluslar arası  farklı, günün koşullarına uygun sempozyumlar, kongreler yaparak, farklı kültürlerden, ülkelerden bilim insanlarını Karaman’a getirmek suretiyle KMÜ’yü dünyaya açılmasını sağlamak.
2.Üniversite-Tarım, Sanayi, Ticaret Paydaşlarıyla İşbirliği Yaparak Karaman’ın Kalkınmasına, Gelişmesinde Lokomotif ve Beyin Gücü Olmak 
a) Karaman’ın tarım şehri, havzası olmasından dolayı, özellikle köklü ve kadim elmayı doğal, ara  ve işlenmiş ürünler üretilmesine (meyve suyu, esansı, marmeratı, reçeli, şurubu, konsantresi vs) öncü olarak ihracat veya içpiyasada getirisini artırmada gerek Mühendislik, gerek İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerimiz vasıtasıyla akil ve danışmanlık, proje yöneticiliği yapmak.

b) Mevcut Araştırma ve Uygulama Merkezleri ile kurulmakta olan TEKNOKENT’in şehrin ihtiyaçlarına uygun şekilde faal hale getirmek. 
c) Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ), şehir ve sanayii temsil edecek şekilde komisyonlar kurulacak. Üniversitenin, şehrin ve bölgenin öncelikli alanları belirlenerek, bu alanlara yönelik projeler desteklenerek hayata geçirilecektir. 
d) KMÜ’nün gerek İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, gerek Mühendislik Fakültesi ve diğer konuya muhatap KMÜ Birimleri ile işyerleri, kamu kurumları, OSB, sanayi ve ticaret odaları (MÜSİAD vs.) ve Sivil Toplum Kurumları ile işbirliği ile Karaman ilinin, bölgenin, hatta Türkiye’nin acil, gerekli ihtiyaçlarını kısa ve uzun vadeli projelerde yer almasını, eşgüdümle işbirliğini aktif, canlı, sürekli ve sürdürülebilir yapmak.
e) Karaman’ın ve bölgenin ihtiyacı olan mühendis, doktor, ara eleman, tekniker vs.yetişmesinde mevcut Mühendislik ve İktisadi-İdari Bilimler Fakültelerini, Yüksekokul veya MYO’ları faal, verimli,  ihtiyaca cevap verebilir kılmak. 
f) Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Enerji Üretilmesi ve Yaygınlaştırılması
Mevcut KMÜ Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği, Elektrik-Elektronik mühendisliği ve Makine Mühendisliği Bölümleri ve diğer fakültelerin Biyoloji, Kimya vs bölümlerini de katarak, Karaman’ın yenilenebilir enerji kaynakları (yek) bakımından zengin güneş, rüzgar, su kaynaklarını merkezi ve yerel idareyle irtibatlı, işbirliği ve uygulamada bilgi ve deneyim aktarımında danışmanlık yapmak, fizibilite raporu ve master planları hazırlamada bizatihi işin içinde yer almasını sağlamak.

g) Deney Hayvanları araşırma Merkezini kurmak
3) İletişim Fakültesi, Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu
a) Gazetecilik, Halkla İlişkiler ve Tanıtım ve Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümlerini kapsayan İletişim Fakültesini açmada gayemiz, kadim ve köklü, muhteşem tarihi bulunan Karaman ilimizin dil, tarih, kültür zenginliğini sadece bölgesinde değil, Türkiye ve daha ilerisi dünya ölçeğinde tanıtımını sağlayacak genç, dinamik, üretken, ünlü, donanımı/müktesebatı derin ve güçlü elemanlar yetiştirmeye KMÜ olarak öncü ve kaynak olmasıdır. Karaman’ın tarihî değerleri tanıtan sinema ve çizgi filmini KMÜ ve sivil, uzman kişi veya ajanslarla birlikte, valilik, belediye işbirliğiyle hazırlamak elzemdir ve çok önemsiyoruz.
b) Mevcut Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu faal hale getirerek, kadim, köklü tarihi mirasa sahip Karaman şehrimizi turizm her çeşidinde, özellikle “İnanç Turizm” inde öne çıkarmak.
c) Karaman’daki üniversite-halk-kurumlarla sosyaliteyi, irtibatı güçlendirmek, tarihi görevimiz olan birlik, dayanışma, vakıf medeniyetini yeniden inşaa ve ihya etmek.
4) Karaman’da Küçük Psikolojik Rehberlik Danışma Büroları Açmak
Karaman’a insanların temel ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmak zorunluluğundan dolayı kırsaldan, şehre zorunlu göçlerin olması nedeniyle toplum yapısında  medyaya yansıyan sosyal, ruhsal, kültürel ve hayat tarzı intibaksızlıklarından doğan şiddet, kavga, hoş olmayan, Karaman’ımıza şık düşmeyen vakalar ve ahlaki çöküntü vb sorunları çözmek adına, mevcut Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümünün Anabilimdalında Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı, Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimler Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilimdalını, aynı şekilde Edebiyat Fakültesi Psikoloji, Sosyoloji Bölümleri, İslami İlimler Fakültesi’nin  öğrencilerinin uygulama stajlarında veya mezunlarının istihdamında değerlendirilmeleri toplumsal huzursuzluğu, buhranı, travmayı, rahatsızlığın önüne geçilmesine, iyileştireceğine katkı sağlayacaktır, düşüncesindeyiz.

06 Şub 2021 - 00:59 - Eğitim --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


BİFA BİSKÜVİYE PERSONEL ALINACAK

GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI BİFA BİSKÜVİ VE GIDA SANAYİ A.Ş. Türkiye’nin ilk 200 büyük sanayi kuruluşu içinde yer alan Bifa A.Ş., 1962 yılından bu...

Fisandun Dereköy'de Satılık Hobi Bahçesi

Fisandun Dereköy'de 820 m2 Köy merkezine yakın konumda Dereye yakın mesafede. Yolu bulunan, araçla bahçe başına kadar ulaşım imkanı olan Yakın mesafed...

0(338) 213 13 33 GÜNEY EMLAK İNŞAAT

SATILIK HOBİ BAHÇESİ

Pınarbaşı Köyünde Karaman Merkeze 15 Km. Pınarbaşı Köyüne 2 Km. Anayola 15 Metre Mesafede Dere İle Sınır 12 Ay Boyunca Su Problemi Olmayan 766 M2 ve 1...

0(338) 213 13 33 GÜNEY EMLAK İNŞAAT

Karamanoğlu Mehmet Bey Mahallesinde 3+1 Satılık Daire

Karamanoğlu Mehmet Bey Mahallesinde 165 m2 3+1 site içinde Satılık Daire. Site içerisinde 3+1 odalı 165 m2 brüt 145 m2 net kullanım alanına sahip. D...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Güney Emlak'tan Turkuaz City'de Satılık Daire

Üniversite ve hastaneye yakın konumda Urgan Mahallesi Turkuaz City Konutlarındaki 2+1 daire satılık. 11 katlı binanın 8. katı, 2+1 odalı, brüt 120 me...

0(338) 213 13 33 GÜNEY EMLAK İNŞAAT

Çarşı Merkezde 30 M2 Satılık Dükkan

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Dükkan. Karaman Külhan Mahallesi Alparslan Türkeş parkı karşısı çarşı merkezde cadde üzeri 30 m2 doğu cephe. Dükk...

NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

NOKTA HATASİZ HYUNDAİ GETZ

2007 model 1.5 dizel 4 silindir en fulll vgt HYUNDAİ GETZ.. Henüz 105 binde... Bir değişen birkaç lokal boyalı Hep serviste bakımları yapılmış.. Hep...

GALERİ̇ NOKTA

SATILIK FİAT PANDA

HATASIZ MİNİ JİP 2005 model 1.2 benzinli FİAT PANDA DEĞİŞEN YOK HASAR KAYDI YOK Birkaç parça lokal çizik boyasi var Tüm bakımları yeni yapıldı Trigier...

GALERİ̇ NOKTA

Su tesisat ve elektrik personelleri alınacak

Antalya'nın Manavgat ilçesinde çalıştırılmak üzere; su tesisat ve elektrik ustaları ile kalfaları işe alınacaktır. Ustalar için aylık 3000TL + lojman...

0543 848 4880 FİKRET EĞİLMEZ / QUANTUM AYDINLATMA

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi


Anket 18 Gün tam kapanma kararını yerinde buluyor musunuz?