Bakan Çavuşoğlu: Avrupa Birliği bize köstek değil destek olmalıdır

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Avrupa Birliği bize köstek değil destek olmalıdır” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Avrupa Birliği bize köstek değil destek olmalıdır” dedi.

Avrupa ülkelerinin Ankara büyükelçileriyle bir araya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, görüşme öncesinde bir konuşma yaptı. Çavuşoğlu, Olağanüstü bir yılı geride bıraktıklarını belirterek, “2021 yılı tarihi bir sene olarak hafızlarımızda kalacak. 2021’in dayanışmanın çok taraflılığın, diplomasi ve diyaloğun hakim olduğu bir sene olmasını diliyoruz. Türkiye Avrupa’nın önemli bir aktörü olarak. Kıtayı ilgilendiren tüm gelişmelerde tarihi roller oynadı. Soğuk savaş yılları ve göç krizi gibi tüm kıtayı etkileyen gelişmelerde merkezi roller üstlendi. Bugün AB bir refah projesi olabildiyse bunda Türkiye’nin soğuk savaş döneminde NATO bağlamında kıtaya sağladığı güvenlik şemsiyesi ve Türk iş gücü önemli bir rol oynadı. Bu vesileyle tüm insanlığın zorlu pandemi sürecinden çıkışı için umut verici aşı çalışmaları nedeniyle bilim insanları Uğur Şahin ile Özlem Türeci’yi ve onları fedakarca yetiştiren ailelerini saygıyla selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

“Türkiye ile Avrupa Birliği karşı karşıya getirilmek için çabalandı”

Türkiye’nin, Avrupa Birliği dışındaki tüm temel Avrupa Atlantik kuruluşlarında yer aldığının altını çizen Çavuşoğlu, “Avrupa Birliği ile de 1963 yılından bu yana ortaklık, 1996 yılından bu yana gümrük birliği üyeliği, 1999 yılından bu yana adaylık süreci, 2005 yılından bu yana ise müzakere süreciyle birlikte Avrupa Birliği ile bağlıyız. Geçen zaman içerisinde ticari, ekonomik, yatırım, bilim, sanat, insani, eğitim, kültür ile akla gelen her alanda ilişkilerimiz daha da arttı birbirimize daha da bağlandık. Bugün artık pek çok alanda birbirimiz için vazgeçilmez hale geldik. 2015’teki göç krizi, Türkiye-Avrupa Birliği işbirliğinin somut değerini ortaya koydu. Enerji, ticaret, ulaştırma, güvenlik ve savunma gibi alanlarda karşılıklı bağımlılığımız giderek arttı. Bugün Balkanlar, Karadeniz, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Kafkaslar gibi tüm Avrupa’yı doğrudan ilgilendiren bölgelerin ana aktörleri arasında Türkiye’de var. Bu ortak yanlarımıza rağmen son birkaç yıldır Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinde siyasi zorlukları birlikte yaşadık. Geçen yılda maalesef bu eğilimde devam etti. İş birliğine en ihtiyaç duyduğumuz zamanda iletişim kanalları askıya alındı. Fırsatlar heba edildi. Bunun temel nedeni bazı AB üyesi ülkelerin, Türkiye’ye uzun yıllara dayanan ikili sorunlarını Avrupa Birliği’ne ithal etmesi oldu. Türkiye ile Avrupa Birliği karşı karşıya getirilmek için çabalandı. Örneğin, kendi üyeleri arasındaki deniz alanları sorununda taraf tutmayan, hatta bu konuda yetkisi bulunmadığını açıklayan Avrupa Birliği, mesele Türkiye olunca tam tersi davranıyor. Bu süreçte dayanışma gibi olumlu bir kavram maalesef kötüye kullanıldı. Diyalog çağrı ve çabalarımıza rağmen tek tarafın talepleri dayatıldı” diye konuştu.

“Aralık zirvesinde AB tarafı daha makul bir dil benimsedi”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Geçen yıl Eylül ayında Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesinde, Doğu Akdeniz konusunda attığımız adımların tarihini, geçmişini gerekçeleriyle tek tek anlattım. İktidara geldiğimiz 2002’den bu yana hem Doğu Akdeniz hem de Kıbrıs sorunlarını diyalog ile çözmeye çalıştık. 2004 Annan Planı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hakça paylaşımı konusundaki 2011, 2012 ve 2019’da ki önerileri, istikşafi görüşmelerin yapılmasına ilişkin çağrılarımızın 5 yıldır sonuç vermemesi bunun en somut örnekleri. Nihayet Ekim ayında ki Avrupa Birliği zirvesinde, bize karşı açıkça tehdit dili kullanılması bardağı taşırdı. Tepkimizi ortaya koyduk. Yine olursa yine koyarız. Ekim ile Aralık ayları arasındaki 2 aylık kısa süre tehdit dili ve tırmanmanın kimseye fayda sağlamayacağını gösterdi. Aralık zirvesinde AB tarafı daha makul bir dil benimsedi. Zirve bildirisinde tasvip etmediğimiz bazı huşular tabii ki var. Ancak bir çok AB üyesinin Türkiye’nin öneminin bilincinde olduğunu ve sağ duyulu davrandığını gördü. Bize uzatılan bu ele bizde olumlu karşılık verdik. Bizzat sayın Cumhurbaşkanımız Avrupa Birliği ile ilişkilerde yeni bir başlangıcı duydurdu. Geleceğimizi Avrupa’da gördüğümüzü, geleceği birlikte inşa etmek istediğimizi söyledik. Reform kararlılığımızı vurguladık.”

“2021 yılında temel beklentilerimiz somut gündem temelinde işbirliğine yeniden ivme kazandırmak”

21 Ocak’ta Brüksel’e giderek görüşmelerde bulunacağını söyleyen Bakan Çavuşoğlu, “Aralık zirvesi kararları ile önümüzde bir fırsat penceresi açıldı. Ancak, buna Avrupa Birliği ve üye ülkelerinde inanması gerekiyor. 2021 yılında temel beklentilerimiz somut gündem temelinde işbirliğine yeniden ivme kazandırmak., güven tazelemek, kazan kazan durumu oluşturacak alanlarda çalışmamalara bir an önce başlayabilmektir. Bu bağlamda Gümrük Birliği güncellenmesi müzakerelerine başlanması, Türk vatandaşlarına vize serbestliği sağlanması, 18 Mart mutabakatının güncellenmesi, göç işbirliğimizin yeni gerçekler ışığında tazelenmesi, üst düzey diyaloğun başlatılması, üyelik müzakerelerimizde mesafe kat edilmesi, güvenlik ve terörle mücadele konularında iş birliği gibi somut beklentilerimiz var. Biz bu amaçla yeni yılda hemen çalışmaya koyulduk. Portekiz ve İspanya’yı ziyaret ettik. Cumhurbaşkanımız, Aralık ayında konsey başkanı Michel ile görüşmüştü. Cumartesi günüde komisyon başkanı Von der Leyen ile görüştü. 21 Ocak’ta Brüksel’e gideceğiz. Bu ziyarette bir çok isimle görüşmeler gerçekleştireceğiz” açıklamasında bulundu.

“Yunanistan ile 25 Ocak’ta 61. istikşafi görüşmelerini İstanbul’da gerçekleştireceğiz”

Vatandaşların her alanda hakkını korumak temel görevi olduklarını belirten Çavuşoğlu, “Yunanistan ile istişafi görüşmeler için önerimizi dün yaptık ve karşılığını da hemen gördük. 25 Ocak’ta 61. istikşafi görüşmelerini İstanbul’da gerçekleştireceğiz. Daha sonra Yunanistan Dışişleri Bakanı ile bir araya gelme konusunda mutabıkız. Tarihini daha sonra belirleyeceğiz. Fransa ile yol haritasında çalıştık. Genel müdür direktörler düzeyinde bölgesel, ikili, konsolosluk ve güvenlik konularında istişarelere başlıyoruz. Bu yol haritası sadece 2 ülke arasındaki istişareleri kapsamıyor. İlişkilerimizin önce normalleşmesi daha sonra daha da geliştirilmesi konusunda arkadaşlarımız halen çalışıyor. Son zamanlarda hepimizden çok duydunuz reform gündeminde kararlıyız. İnsanımızın her alanda hakkını korumak, vatandaşlarımızın refahı ve iyiliği için çalışmak, ülkemizin gerçekleri ışığında özgürlük-güvenlik dengesini korumak bizim temel görevimiz. Avrupa Birliği bize köstek değil destek olmalıdır” şeklinde konuştu.

“Türkiye Avrupa Birliği üyelik sürecine bağlıdır”

Bakan Çavuşoğlu, “Görüşleriyle batıyı da etkilemiş olan büyük İslam alimi İbn-i Haldun’un ‘Coğrafya kaderdir’ sözü bugün hala uluslararası ilişkilerin temel belirleyici unsurları arasındadır. Türkiye Avrupadadadır ve Avrupa kaderimizin bir parçasıdır. Bunun terside Avrupa bakımından geçerlidir. Türkiye bugün Suriye, Libya, Kafkaslar, Orta Doğu ve Karadeniz güvenliği gibi bir çok alanda önemli bir faktördür. Türkiye ayrıca göç, enerji, ticaret, tedarik zincirleri, ulaştırma, iletişim, güvenlik, terörle mücadele, NATO ve savunma konularında da hayati bir oyuncudur. Bu listeyi uzatmak elbette mümkün. Bütün bu konular Avrupa Birliği güven ve refahı içinde hayati önem taşımaktadır. Birlikte hareket edersek her alanda önemli değişimler sağlayabiliriz. Türkiye olarak biz bu ortaklığa hazırız. Cumhurbaşkanımzın belirttiği üzere geleceğimizi Avrupa’da görüyor ve bunu birlikte inşa etmek istiyoruz. Bu hayati işbirliğinin yıllarıdır çözülemeyen bazı ikili meseleler nedeniyle hayata geçirilememesi bütün Avrupa için bir kayıptır. Bizim önerimiz ikili meselelerin diyalog yoluyla ayrı formatlarla çözüm yoluna koyulması, bu sırada Avrupa Birliği ile ilişkilerimizde ki somut alanlarda ilerleme kaydedilmesidir. Türkiye Avrupa Birliği üyelik sürecine bağlıdır. Avrupa Birliği’nden olumlu karşılık bulursak bizde gerekli iradeyi gösteririz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Karaman Haber - Kaynak : IHA

#

12 Oca 2021 - 13:50 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Karamanoğlu Mehmet Bey Mahallesinde 3+1 Satılık Daire

Karamanoğlu Mehmet Bey Mahallesinde 165 m2 3+1 site içinde Satılık Daire Site içerisinde 3+1 odalı 165 m2 brüt 145 m2 net kullanım alanına sahip dair...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Nokta hatasız boyasız

2007 model 1.6 dizel CHİA PAKET (en fullll olanı) Değişen yok Boya yok. Hasar kaydı yok Nokta hatasız boyasız.... Vize yeni. Bakımları yeni.. İkinci...

GALERİ NOKTA

SATILIK ARSA

ESENTEPE MAHALLESİNDE 1150 M2 SATILIK ARSA,TAPUDAN DİREK DEVİR YAPILABİLİR

MERVE KARAPİNAR

Bifa Bisküvi'ye Personel Alınacak

Genel Nitelikler;  Üniversitelerin Makine Mühendisliği bölümünden mezun,  Isıtma, soğutma, buhar kazanları alanında bakım tecrübesi olan, MS Offi...

0 (338) 213 24 90 BİFA BİSKÜVİ VE GIDA SANAYİ A.Ş.

Karaman Zembilli Mahallesinde Ara kat Satılık Daire

Karaman Zembilli Mahallesinde 140 m2 3+1 Ara kat Satılık Daire Bina her katta 4 daire olacak şekilde 3 kat üzerine kurulmuş, projede toplam 12 daire...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Süper Fırsat ABC Matik 10 KG

İndirimi bool markette sadece bu haftaya özel Abc Matik 10 Çeşitleri sadece 49 TL

0(338) 214 23 70 BOOLMAR

NOKTA HATASİZ HYUNDAİ GETZ

2007 model 1.5 dizel 4 silindir en fulll vgt HYUNDAİ GETZ.. Henüz 105 binde... Bir değişen birkaç lokal boyalı Hep serviste bakımları yapılmış.. Hep...

GALERİ̇ NOKTA

SATILIK FİAT PANDA

HATASIZ MİNİ JİP 2005 model 1.2 benzinli FİAT PANDA DEĞİŞEN YOK HASAR KAYDI YOK Birkaç parça lokal çizik boyasi var Tüm bakımları yeni yapıldı Trigier...

GALERİ̇ NOKTA

Su tesisat ve elektrik personelleri alınacak

Antalya'nın Manavgat ilçesinde çalıştırılmak üzere; su tesisat ve elektrik ustaları ile kalfaları işe alınacaktır. Ustalar için aylık 3000TL + lojman...

0543 848 4880 FİKRET EĞİLMEZ / QUANTUM AYDINLATMA

Göçmen Makina'ya Personel Alınacak

Karaman Organize Sanayi Bölgesi'nde hizmet veren Göçmen Makina, personel alımı yapacağını duyurdu. Göçmen Makina şirketinden duyurulan personel ilan...

0338 224 14 00

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi


Anket Karaman Valiliği, Karaman Belediyesi, Karaman İl Sağlık Müdürlüğü ve diğer kurumların Covid-19 mücadelesini başarılı buluyor musunuz? Oyla yorumla...