Sanayide, Ticarette Kazanıyor, Üreticimizi Desteksiz Bırakmıyoruz

Her iki dini bayram öncesi çiftçiye Bayram Avansı ödemesi gerçekleştiren ve bu uygulamayı gelenekselleştiren Konya Şeker, Bayram Avanslarını bu sene Bayramdan bir hafta önce ödedi.

Haber albümü için resme tıklayın

Her iki dini bayram öncesi çiftçiye Bayram Avansı ödemesi gerçekleştiren ve bu uygulamayı gelenekselleştiren Konya Şeker, Bayram Avanslarını bu sene Bayramdan bir hafta önce ödedi. AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un 1999’da göreve gelmesinden sonra Ayni ve Nakdi Avans ödemelerini hem daha çok çeşitlendiren hem de avans ödemelerinin miktarını arttıran Konya Şeker, Bayram Avansı ödemesini de gelenekselleştirmişti.

Çiftçinin, ihtiyaçlarını dara düşmeden giderebilmesi, bayram alışverişini huzur içinde yapabilmesi ve bayramda başının öne eğilmemesi için her bayram öncesi çiftçisine nakit avans ödemesi gerçekleştiren Konya Şeker, Kurban Bayramı öncesi Bayram Avansını da üreticilerinin hesabına 25 Ağustos Cuma günü yatırdı. Bu avansla birlikte bu yıl çiftçiye ödenen para 210 milyon 968 Bin TL’yi aştı.

Konya Şeker’in hayatın içinde ve halden anlayan bir şirket olduğunu söyleyen Başkan Recep Konuk, “Üreticilerimizin içinde eli bol olanda, eli darda olanda vardır. Bu kurum eli darda olan kardeşlerimizin Bayramlarda gönüllerinin de daralmasına müsaade etmedi, bundan sonra da etmeyecek” dedi.

BAYRAM AVANSI, KONYA ŞEKER’İN ARTIK GELENEKSELLEŞMİŞ UYGULAMASI 

Hayata geçirdiği projelerle sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada örnek alınan Konya Şeker, yatırımlarına devam ederken çiftçiyi de hem üretirken tarlada hem de Bayramlar gibi özel günlerde desteksiz bırakmıyor. Bütün programlarını üretici odaklı yapan Konya Şeker, Kurban Bayramı öncesinde de çiftçiye avans ödemesi gerçekleştirdi.

Bayramdan bir hafta önce 25 Ağustos Cuma günü üreticilerin hesaplarına yatırılan nakdi avans ile birlikte Konya Şeker’in 2017-18 kampanya döneminde üreticilerine ödediği ayni ve nakdi avansın toplam tutarı bu ödeme ile birlikte 210 milyon 968 Bin Liraya ulaştı.

AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, avans dağıtımıyla ilgili yaptığı açıklamada Konya Şeker’in, ürünü teslim almadan ürün bedelinin yaklaşık yarısı kadar bir meblağı üreticisine peşin olarak ödediğini söyledi. Konuk, Konya Şeker’in sözde değil özde üreticinin yanında olduğunu ve sanayi ile ticaretteki başarılarıyla elde ettiği ekonomik güç sayesinde üreticiye yaz, kış, tarlada, bayramda destek olmaya devam ettiğini belirtti.

KONYA ŞEKER’İ FARKLI KILAN, HALDEN ANLAMASI

Konya Şeker’in; üretimin, üreticinin, tarlanın, ağılın, ahırın, bağın bahçenin teminatı olduğunu ifade eden Başkan Recep Konuk, fabrikaları, üreticinin daha çok üretmesi ve ürettiğinden daha çok kazanması için kurduklarını, Konya Şeker’in eriştiği nokta itibarıyla ovadaki üretimin ve hemen hemen her ürün grubu için hem üretimde süreklilik hem de ürün fiyatları açısından güvence sigorta işlevi gördüğünü vurguladı.

Konya Şeker’in büyüme stratejisinin “büyüyerek büyütmek” olduğunu belirten Başkan Konuk, büyüme modelini insan merkezli oluşturan Konya Şeker’in üreticinin yanında olduğunu belirtti ve “Konya Şeker’i tüm iktisadi işletmelerden ayıran en önemli özellik, halden anlaması, anlamakla da kalmayarak üstüne düşenin gereğini ihtiyaç anında ve ihtiyaç duyulduğunda yapmasıdır. İhtiyaç anında, çiftçinin yanında nasıl olursunuz? Ekonomik gücünüz varsa çiftçiyi desteksiz bırakmaz, ihtiyaç anında da yanında olursunuz.

Yani niyet yetmez imkânınız da olacak. İşte Konya Şeker, sanayide, ticarette elde ettiği başarılar sayesinde oluşan ekonomik güç sayesinde çiftçiyi tarlada destekleyebiliyor, bayramlarda avanssız bırakmıyor. Konya Şeker’in bu yıl üreticiye yapmış olduğu ödemenin bedelinin 2 milyarı geçmesi bekleniyor. Bu aynı zamanda çarşıdaki, pazardaki esnafında yüzünün gülmesi anlamına geliyor, Konya Şeker Konya ekonomisinin bel kemiğini oluşturmaktadır” dedi.

KONYA ŞEKER, MESULİYETLERİNİ EKSİKSİZ YERİNE GETİRİYOR

Konya Şeker’in, bölge ekonomisine ve ülke tarımına ciddi anlamda katkı sağladığını ve yapılan yatırımlarla hem tarlanın daha çok ve daha çeşitli üretmesini, hem bağın bahçenin ürettiklerinin değerlendirilmesini hem de bölgede hayvancılığın büyümesini sağladığını dile getiren Başkan Recep Konuk, Konya çiftçisinin dünyanın en maharetli çiftçisi olduğunu, üreticinin üretmekten yana problemi olmadığını her zaman söylediğini belirttiği açıklamasında, bunun ispatının da üretimi tetikleyecek tesisler yapılınca Türk çiftçisinin dünya ile rekabette ne kadar başarılı olabileceğini Konya’da yaptıklarıyla kanıtladığını kaydetti.

Başkan Recep Konuk, “Konya Şeker’de kurduğumuz sistem sayesinde bugün bölgemizdeki pancarın yanı sıra, patates ekiminin, ayçiçek ekiminin, mısır ekiminin, buğday, arpa ekiminin, elma, üzüm gibi meyvelerin geleceği kurtulmuştur. Bölgede üreticisi için hayvancılık yatırımı yapılabilir hale gelmiş, üretici korkmadan hayvan sayısını arttırabilmiş, ahırını büyütebilmiştir. Bu yatırımlar sadece bölgemizi değil bütün ülkemizdeki tarımı olumlu yönde etkileyen yatırımlardır” diye konuştu.

ÇİFTÇİNİN BOYNUNUN BÜKÜLMESİNE İZİN VEREMEYİZ

Üreticinin ihtiyaçlarının çok önemli olduğuna dikkat çeken Başkan Recep Konuk, “Konya Şeker’de önce üreticiye ve üretime destek planlanır, ondan sonra diğer işlere bakılır. Kurumları kökleştiren ayakta tutan gelenekleridir. Yaklaşımlarıdır. Tutum ve tavırlarıdır. Bu kurumda gelenekleri olan, artık gelenekselleştirdiği uygulamalara sahip olan bir kurumdur. Bunlardan biri de Bayram Avansıdır. Bayram Avansı bu kurumun durduğu yerin göstergesidir. O yer çiftçinin yanıdır.

Bayramlar bizim inanç iklimimizin en özel ve özellikli günleridir. Bu özel günlerde herkesin kapısını çalanı gönlünce ağırlamak, bayram sevincini coşkuyla yaşamak hakkıdır. En başta da bu ülke için çok çalışıp çok üreten çiftçinin hakkıdır. Çiftçi ücretliler gibi düzenli gelire sahip değildir. Yani bayram elinin darda olduğu güne de bolda olduğu güne de gelebilir. O nedenle biz eli darda olan çiftçilerimizin bayramda gönüllerinin de daralmaması için Bayram Avansını başlattık. Bu artık bir Konya Şeker geleneğidir ve bundan geri dönüş mümkün değildir. Önümüz Kurban Bayramı. Üreticilerimizin içinde eli bol olanda eli darda olanda vardır. Bu kurum eli darda olan kardeşlerimizin bayramlarda gönüllerinin de daralmasına müsaade etmedi, bundan sonra da etmeyecek.

Bu topraklardaki herkes gibi üreticinin de bayramları kaygıdan, hele hele maddi kaygılardan uzak karşılamaya hakkı var. Bu ülkenin en muteber insanları olan üreticilerin maddi imkânsızlıklar nedeniyle kurban ibadetini yerine getirememek gibi bir endişeye kapılmasına Konya Şeker olarak müsaade edemeyiz, bu güne kadar etmedik, bundan sonra da etmeyiz.

Biz üreticimizin, evlatlarının karşısında boynunun bükülmesine izin veremeyiz. Bizim çiftçilerimizin çocukları da herkesin çocukları kadar kıymetli ve onlar da bayramlarda sevinmeyi, sevindirilmeyi hak ediyor. Çünkü çok çalışıyor, çok üretiyor ve bu ülkeye herkesten çok değer katıyorlar. Konya Şeker için üreticilerimizin yüzündeki tebessüm ile onların evlatlarının yaşadığı bayram coşkusu ve üreticilerimizin hanelerinde bayramların bayram gibi geçmesi her türlü ticari başarıdan, binlerce fabrikadan daha kıymetlidir.

On binlerin yüzündeki gülümseme, on binlerce hanedeki huzur her şeyden değerlidir. Her bayramda olduğu gibi bu bayramda da üreticimize sunduğumuz desteğin hem üreticilerimizin hem de ailelerinin bayram sevincine coşku katmasını, derde derman olmasını, yüce Allah’ın sağlık ve huzur içinde daha nice bayramlara hepimizi eriştirmesini temenni ediyor, tüm üreticilerimizin mübarek Kurban Bayramlarını kutluyorum” ifadelerini kullandı.

24 Ağu 2017 - 15:59 - Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Kaynak Operatörü / Kaynakçı Aranıyor

Argon (TIG) kaynağında deneyimli Paslanmaz kaynağında bilgi ve yetkinliğe sahip Tercihen teknik resim okuyabilen Sorumluluk sahibi ve iş disiplin...

0338 202 70 70 TEKNOLAND MAKİNE SAN. LTD. ŞTİ

My Vip Kitabevine Personel Aranıyor

My Vip Kitabevi (Eski Sanat Kitabevi) çalışma arkadaşları arıyor. Müracaatların şahsen yapılması gerekmektedir.

Karaman Mahmudiye Mahallesi 3.Kat 3+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire. Karaman Mahmudiye mahallesi Medine Cami ve Yaparlar market civarı. Bina tek daire üzerine kurulu 4 katlının...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Yurtsever Group'un 6 Şubesine Personel Alınacak

Akaryakıt sektöründe 6 şubesi ile faaliyet gösteren Yurtsever Petrol Şirketler Grubunda çalıştırılmak üzere bay - bayan akaryakıt satışı ve markette g...

Sahibinden Satılık Nissan Micra

2004 model 1.2 Benzinli Nissan MİCRA. ... 151 bin km,de ... DEĞİŞENSİZ, KAYİTSİZ yanlarda birkaç parça lokal çizik boyalı en fulll PAKEDİ...Yağmur sen...

05065328132 HASAN İMRAN GALERİ NOKTA

Golda Gıda Personel İlanı

GOLDA GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. Ülkemizdeki ve dünyadaki entegre projeler arasında, büyüklük açısından, en büyüğü olarak dikkat çeken Bera Holding Gıda...

Sümer Mahallesinde 2.kat 95 M2 2+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire. Karaman Sümer Mahallesi Belediye Fen İşleri deposu civarı.Bina çift daire üzerine kurulu her katta 2 daire...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak

Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak Yurtpet Petrolde çalıştırılmak üzere bay ve bayan Mareket Elemanı, Pompa Elemanı ve Pazarlama Elemanı Alınacaktır....

Karaman Cumartesi Pazarın'da 4.Kat 2+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire.Karaman Hamidiye Mahallesi Cumartesi pazarında. Bina çift daire üzerine kurulu her katta 2 daire bulunmakta....

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Yetkili Servise Personel Alınacak

Bosch, Siemens, Profilo Yetkili Servisinde çalışacak vasıflı vasıfsız bay eleman alınacaktır. Müracatların şahsen perşembe pazarı sonu fidancının yan...

0 338 212 32 72

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi


Anket Covid-19 Aşısına Nasıl Bakıyorsunuz?