Karaman'da boşanma oranları çok yüksek!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş Karaman'ı pilot bölge ilan etti.

Büyütmek için resme tıklayın

Karaman'da boşanma oranları gün geçtikçe artıyor. Türkiye'de boşanma oranları her geçen gün artarken boşanmanın en yüksek oranlara sahip olan illerin başında Karaman geliyor. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş Karaman'ın en yüksek boşanma oranına sahip illerin arasında olduğunu ve Karaman'ı pilot bölge ilan ettiklerini açıkladı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş'ın yaptığı açıklamaya yer veriyoruz. Bakan Göktaş, resmi nikahlarını 15-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleştiren çiftlerin kredi ödemelerinin 21 Mayıs'tan itibaren hesaplarına aktarılacağını ifade etti.

Ayrıca TRT Haber'de gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Bakan Mahinur Özdemir Göktaş, konuşmasına şöyle devam etti;

Sayın Cumhurbaşkanımız eylül ayındaki Birleşmiş Milletler’de aile yapısına, aileye vurgu yapan dünyadaki tek lider oldu. Bizlerde bu vizyon doğrultusunda aile yapısının ve değerlerinin korunmasına yönelik önemli katıldığımız tüm uluslararası platformlarda bunları dile getiriyoruz. Biz aslında toplumun önemli bir kurumu olarak gördüğümüz aileyi korumak, aileyi güçlendirmeyi her zaman ülkemizin geleceği açısından çok kritik bir mesele olarak ele alıyoruz.

"Güçlü Türkiye, güçlü aile yapısıyla mümkün"

Her şeyden önce güçlü bir Türkiye’nin, güçlü bir aile yapısıyla mümkün olacağına inanıyoruz. Aile bizi biz yapan, değerlerimizi evlatlarımıza aktardığımız yegane bir kurumdur. Özellikle küreselleşme ve dijitalleşmenin hızla yayıldığı bu dönemde ailenin önemi hakikaten çok açıktır. Biliyorsunuz çocuklarımız sosyal medyayı çok sık kullanıyor. İşte çocuklarımıza zarar veren, şiddet içerikli, zararlı akım ve alışkanlıklara her platformda etkili mücadelemizi sürdürmemiz gerekiyor. Bu anlamda aile kurumuna her zamankinden fazla sahip çıkmak zorundayız. Bu aslında hepimizin vazifesi, görevi. Bizlerin de üzerinde ciddi bir sorumluluk var. Biz de bu minvalde gerekli bütün çalışmalarımızı yapıyoruz.

"Ailenin Korunması Eylem Planı'nı 15 Mayıs'ta açıklıyoruz"

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz yıl ekim ayında “ailemiz, istikbalimiz” temasıyla 8. Aile Şurası’nı gerçekleştirdik. Şuramızın hazırlık çalışmaları kapsamında 81 ilde geniş kapsamlı bir çalışmayla 15 bin ailemize ulaştık. Elde ettiğimiz verileri de uzmanlarla değerlendirip, şura kararlarımızı o dönem oluşturduk. Aile şuramızın aslında önerilerini de dikkate alarak hazırladığımız bu Aile’nin Korunması ve Güçlendirilmesi Vizyon Belgesi ve Eylem Planı’nı da 15 Mayıs’ta açıklıyoruz. Bu tarihi seçmemizin nedeni de Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen Uluslararası Aile Günü’nün 30. Yıl dönümüne tekabül ediyor. Tüm dünyada da aynı anda kutlanması planlanıyor.

Aileyi merkeze alan bu Aile’nin Korunması ve Güçlendirilmesi Vizyon Belgesi ve Eylem Planı’nı Türkiye’de ilk defa gerçekleştiriyoruz. 2024-2028 yıllarını kapsıyor. Bu planı 16 bakanlık, sivil toplum kuruluşlarımız, akademisyenlerimiz ve 27 kurumumuzla çok geniş bir katılımla hazırladık. Aile eylem planı ile aileyi tehdit eden unsurları tespit etmek ve gerekli tedbirleri almak için kurumlar arası işbirliğimizi güçlendiriyoruz. Bu plan ile ülkemizin dinamik nüfusunu korumak, aile ve evlilik kurumunu güçlendirmeyi de amaçlıyoruz. Çünkü bildiğiniz gibi dünya nüfusu yaşlanırken Türkiye olarak bizim de nüfusumuz yaşlanıyor. Doğurganlık oranı ülkemizde de düşüşte. Bu veriler de bizleri alarma geçirdi. Diğer yandan dijitalleşen dünya, aileleri tehdit eden unsurlar taşıyor. Bu konuda da aileler oldukça fazla şikayet alıyoruz. İşte tüm bu konuları dikkate alarak, biz 100 faaliyetten oluşan bir eylem planı ortaya koyduk.

"TDT 1. Sosyal Politika Bakanlar Toplantısı'nı ilk kez İstanbul'da yapacağız"

Burada da ilk defa açıklıyorum doğurganlık oranı en düşük, boşanma oranının ise en yüksek 3 ilimizde birer pilot proje hayata geçiriyoruz. Doğurganlık oranlarının en düşük olduğu illerimiz; Kütahya, Zonguldak ve Karabük. Boşanma oranlarının en fazla olduğu iller ise İzmir, Antalya ve Karaman. Bu illerde sahaya inerek detaylı çalışmalar yürüteceğiz. Bu araştırmalar neticesinde elde edeceğimiz veriler, aileye yönelik hizmet ve çalışmalarımıza bir nevi zemin oluşturacak. Tüm bunların yanı sıra önümüzdeki hafta ana teması aile olan Türk Devletler Teşkilatı 1. Sosyal Politika Bakanlar Toplantısı’nda İstanbul’da ev sahipliğimizde gerçekleştirilecek.

Aile konusu sadece ülkemizin gündeminde değil, tüm dünyanın gündeminde. Biz uluslararası her görüşmemizde bu konu da dikkate alınıyor. Misal Macaristan’da yaptığımız iş birliklerimiz var bu konuyla ilgili. Biz Türk Devletler Teşkilatı’nda son yıllarda önemli adımlarla bölgede önemli bir dinamik oluşturduk. Türkiye olarak bu oluşum kapsamında gerçekleştirilen faaliyetlerde de biz sosyal politikalar başlığının da dahil edilmesi için girişimde bulunduk. Bakanlığımızın ev sahipliğinde yapacağımız bu toplantıda ana temamız yine aile. Gördüğünüz gibi TDT’de de aile kavramı oldukça önemli. Bu yıl ilkini yapacağımız bu toplantının akabinde de umuyoruz ki bu çalışmalarla beraber bu iş birliklerimizi artırarak devam ettirmeyi önemsiyoruz. Türk Devletler Teşkilatı, her konuda olduğu gibi yine kadın hakları, aile konuları ve sosyal politikalar konusunda hem iş birliklerimizi geliştirmek hem de hassasiyetlerimizi paylaşmak, iyi uygulamalarımızı paylaşmak, aynı zamanda ülkelerimizdeki gelişmeleri birbirimize aktarmak ve istişarede bulunmak üzere önemli buluyoruz.

Aile ve Gençlik Fonu ile gençlere destek

Aile ve Gençlik Fonu’nu Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla hayata geçirdik. Ve bu aslında Cumhurbaşkanımızın gençliğe verdiği önemin de en somut örneklerinden bir tanesi. Bu fonu biz kanunla birlikte hayata geçirdik. Buradan öncelikle bu fonun kurulmasına destek olan bütün milletvekillerimize teşekkür etmek istiyorum. Aile ve Gençlik Fonu ile gençlerimizin aile kurmasını destekliyoruz. Evlenecek gençlere yönelik 48 ay vadeli 2 yıl geri ödemesiz 150 bin lira tutarında aslında bir faizsiz kredi desteği veriyoruz. Bu oldukça büyük bir ilgi gördü ve görmeye devam ediyor.

"En çok başvuru Hatay'dan"

Biz pilot proje olarak tabiiki deprem bölgesinden başlattık. Gençlerimize motivasyon oluşturmak ve evlilik sürecinde destek olmak için bu fonu öncelikle pilot bölgesi olan Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman ve Gaziantep’in de Nurdağı ve İslahiye ilçelerinden başladık. En çok başvuruyu da Hatay’dan aldık. Bugün itibariyle fona başvuran 8 bin 563 çiftimiz var. Bugüne kadar şartları sağlayan yaklaşık 2 bin 13 gencimize de evlilik öncesi eğitim ve danışmanlık hizmetlerimizi verdik. Gençlerimizden yoğun teşekkürlerimiz var. Hakikaten çok mutlular. Ve zamanla projeyi tüm Türkiye’ye yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.

"15-30 Nisan'da resmi nikah yapanlara ödemeler 21 Mayıs'ta başlıyor"

Buradan da bu fondan yararlanan gençlerimize bir müjdeyi paylaşmak istiyorum. Resmi nikahı 15-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen çiftlerimizin kredi ödemeleri, 21 Mayıs itibariyle hesaplarına geçmeye başlayacak. Şimdiden gençlerimize hayırlı, uğurlu olsun.

"Çocuk Zirvesi'nde Filistin'e dikkat çektik"

Biz Bakanlık tarihinde ilk defa bir Çocuk Zirvesi düzenledik. Meclis Başkanımızın himayelerinde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında gerçekleştirdik. Bu zirvede ilk defa çocuklar da söz aldı. Gazi Meclisimizde yaptık. Burada yapmamız ayrı bir önem taşıyordu. Bu zirveyi her sene düzenlemeyi planlıyoruz. Çok sayıda akademisyen, sivil toplum kuruluşları, çocuk ve gençlerin yer aldığı bu zirvede geleceğin dünyasında çocuk ve çocukluk konusunu interaktif bir şekilde ele aldık.

Bununla birlikte biliyorsunuz Filistin’de yaşanan katliama dikkat çektik. Çocuklarımızda da bir farkındalık olduğunu gözlemledik. Ve bu konuda da bir şeyler söylemek istediklerini gördük. Çocuklarımızın, gençlerimizin fikirleri bizler için her zaman önemli. Bizim için bir nevi rehber oluyor. Şu aşamada zirvenin çıktılarını çalışıyoruz ve elde ettiğimiz sonuçlarla ilgili kurumlarla farklı çalışmalar yapmayı planlıyoruz.

"Gönül Elçileri Projesi ile çocuk sayısı 10 bin 168'e ulaştı"

Gönül Elçileri ve Koruyucu Aile Programıyla çocuklarımıza sevgi ve şefkatle büyüyeceği bir aile ortamı sunuyoruz. Saygıdeğer hanımefendinin öncülüğünde kurulan Gönül Elçileri Projesinde baktığımızda 2012’ye kadar 500 olan koruyucu aile yanındaki çocuk sayımız bugün itibarıyla 10 bin 168’e ulaştı. Çocuklarımız bu vesileyle aile ortamında büyüyor.

Bugüne 2002’den bu yana kamuda istihdam edilen engelli sayısını 12 kattan fazla artırarak 68 bine ulaştırdık.

Engellilere yönelik projeler kapsamında, Ankara, Adana ve İzmir'de evde bakıma destek pilot uygulaması başlattık. Bakım verenlere eğitim ve danışmanlık hizmeti sağlanıyor. Projemizle birlikte çok olumlu geri dönüş alıyoruz. Türkiye genelinde yaygınlaştırmayı düşünüyoruz.

"Hedef kadın istihdamını artırmak"

Öncelikle kadınların her alanda güçlenmesi bizim için çok önemli. 2002’de yüzde 27,9 olan kadınların işgücüne katılım oranı bu sene başı itibarıyla yüzde 32,2’ye yükseldi. 2028 yılı sonuna kadar kadın işgücüne katılım oranını yüzde 40,1’e, kadın istihdam oranını ise yüzde 36'ya yükseltmeyi hedefliyoruz.

"İlkemiz kadına şiddete sıfır tolerans"

Kadına yönelik şiddet topyekun mücadele gerektiren, siyaset üstü, tüm insanlığı ilgilendiren küresel bir mesele. Maalesef bu mesele fiziksel, psikolojik ve ekonomik boyutları olan can yakıcı bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Biz, bu konudaki mücadelemizi etkili bir şekilde sürdürüyoruz. Tek bir vaka bile, bizim için fazla bir vakadır. O nedenle bu konuda asla müsamaha göstermiyor, sıfır tolerans ilkesiyle hareket ediyoruz. Ayrıca kadına yönelik şiddetle ilgili bu yıl kapsamlı bir araştırma yapıyoruz. Şiddetle mücadele politikalarımızı geliştirmek adına bu araştırmanın çok önemli olduğuna inanıyoruz. Biz kadına yönelik şiddet konusunda her geçen gün politikalarımızı yeniliyor ve geliştiriyoruz. Biz her iddiayı değerlendiriyoruz ve olayları titizlikle inceliyoruz. Faillerin en ağır cezayı almaları için davalara müdahil oluyoruz, hukuki süreçleri yakından takip ediyoruz.

"Gazze’de ölen kadın sayısı dünyada son 4 yılda savaşta ölen kadın sayısından fazla"

Şunu özellikle vurgulamak isterim ki Gazze'de saldırılar nedeniyle hayatını kaybeden kadınların sayısının dünya genelinde son 4 yılda meydana gelen savaş ve çatışmalarda ölen kadınların sayısından çok daha fazla olduğu belirtiliyor. Bunlar aslında korkunç rakamlar. Dünyanın gözü önünde bir katliam yaşanıyor. Tabii biz Cumhurbaşkanımızın önderliğinde her zaman Filistinli kardeşlerimizin yanında olacağız. Gazze konusunu her zaman gündemde tutmaya devam edeceğiz."

KAYNAK: TRTHABER

11 May 2024 - 15:55 - Gündem

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.257.530 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

12

Melike - Valla iki eş çalışmasa geçimsizlikten boşanma oluyor çalışınca eşler birbirine vakit bile ayiramiyor çok üzücü artık insanlar sorumluluklardan kaçıyor ve evet fabrikaların geneli fuhuş yuvası gibi bir durumdalar malesef yöneticiler süreli mesai sistemi yapıyorlar çoğu 9-12 saat calistiyor bazen hafta sonu tatili bile yaptırmıyor lar sonuç bu birde karamanlı ablalarda abilerde kendini beğenmişlik çok var en küçük şeyde haydi ayrilalim başkasını buluruz kafasindalar.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 13 Mayıs 22:26
11

Şeytansendenhayırlı - pilot bölge Bayır köyü olmalı...

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 23:47
10

İsmet Paşalı - Organize sanayide bir iki fabrikada personel servisinde geçici olarak çalıştım, personel servisi işyerlerinin en pis yerleridir her türlü pisliğin raporunun tutulduğu yerdir. Yahu ha birde ayın birinde bayanların soyisimlerinde bir değişiklik olmasın evlenenler hariç, boşanma-lardan söz ediyorum. Bayan boşanıyor soy isim değişmiş haber vermiyor, böyle olunca beyannamede gönderemiyoruz muhasebe servisiyle al sana kavga. Boşandıklarını haber de vermiyorlar. Ta yıllar önce Karamanlının biri Konyada Genel Ev var Karamanda yok demiş. Konyalıda sizde de 16 tane Bisküvi Fabrikası var demiş, Karamanlı Kuyruğunu toplamış konyayı terk eylemiş derler.

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 12 Mayıs 20:54
09

Vatandaş - Karaman'da, başta ilgili devlet kurumları olmak üzere STK'lar ve işverenler (büyük şirketler) bu konuya samimi şekilde eğilmeli. Karaman'a özgü olarak; ilk olarak varlığıyla öğünülen büyük fabrikalarda işçilerin vardiyalı çalışma sistemi. Köylerden taşımalı eğitim sistemi gibi çeşitli nedenlerle tasını tarağını toplayıp şehre taşınan, şehirde var olabilmek için ana, baba fabrikalarda vardiyalı şekilde çalışmaya başlayan, bu şekilde karı-koca-evlat birbirinden habersiz bir yaşamın içinde bir bilinmeze sürüklenen aileler (?!) Bu şehir sonradan, hazırlıksız ve bir anda ne oldum olmuş. Halk ve şehir bunun sıkıntılarını yaşıyor. İkinci olarak zamanında Avrupa'ya giden çok sayıda gurbetçi vatandaş varlığı şehrin maddi dokusunun standardını ve fabrika ayarlarını devamlı değiştiriyor. Diğer temel sorunlar aynı zamanda ülkenin ortak geleceğe dair sorunları; yerle yeksan olmuş bir ekonomi, mülteciler ve gayr-resmi işgal, sosyal medya bla, bla, bla...

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 11:52
08

Bay Bilen - Bayanların istihdama katılımı dediniz. Karaman bayanların en çok istihdam edildiği illerin başında ve sonuç ortada maalesef. Kimse savunmasın. Kadınlar fıtratlarına uygun işte çalışmalı. Bisküvi fabrikasında işçi olmamalı

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 12 Mayıs 09:36
07

Karaman - Kadının beyanı esastır diyen 6284 sayılı istanbul sözleşmesinin uygulama kanunu kaldırmadınız daha. Aileyi bitirmek için her şeyi yaptınız. Zinaya, Lgbt ye izin verdiniz. sgk cinsiyet değiştirme ameliyatlarını ücretsiz yapıyor. Nesli ifsad edip sonra destekmiş gibi dalga geçiyorlar.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 06:11
06

Kursun - Sehrimiz her ilden ustun bosanma olsun catisma olsun yasakli madde olsun nufusa bak olaya bak eskiden konya karaman derdik bilen yoktu simdi herkez biliyor bu olaylar sayesinde

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 02:21
05

Memur - Çocukların telefonunda kades yüklü baba hişt dedimi kapıda polis e nasıl söz gecirecen çocuğa karıya

Yanıtla . 7Beğen . 3Beğenme 11 Mayıs 20:51
13

Melike - @Memur 05 nolu yoruma cevabı: O çocuklara kafesi yuklettirmeyin o zaman beyefendi el kaldırmak eğitim değil hiç bir devirde eğitim olmadı. En iyisi doğruyu duzgunu sakince tekrar tekrar anlatmak ama karamanlida sabır ne gezer... Halbuki sabretseniz sakin kalıp 10 kere anlatsaniz 11. Anlarlar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Mayıs 22:29
04

Yorgun - Devlet Facebook instagram ve tiktok u kapatsın boşanma oranları kesinlikle azalır diye düşünüyorum çünkü bu sosyal medya yüzünden sürekli evlerde kavga çıkıyor

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 11 Mayıs 19:35
03

Sinan - Karaman boşanma konsunda 5-6 yıldır önde..Şaşırmıyorum çünkü maalesef şehrimizin erkeği ve kadını ciddi anlamda sıkıntılı..Bunu çarşıda, yolda, sokakta net olarak görebiliyoruz..

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 11 Mayıs 18:54
02

Alperen - En fazla yuva yıkan iki şey şunlar olabilir: 1-Sosyal Medya, 2-Eşlerin her ikisinin de çalışması.

Yanıtla . 11Beğen . 5Beğenme 11 Mayıs 18:02
01

Deli Dumrul - Çok boyutlu ve gec kalinmis bir proje.

Ama şu unutulmamali aile birligi para ile ayakta tutulamaz

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 11 Mayıs 16:25

Pınarbaşı Köyü Fırsat Tarla

PINARBAŞI AĞALAN MEVKİİ VERİMLİ TARLA Pınarbaşı köyü Ağalan mevkiinde, köye 500 metre uzaklıkta, Yol kenarında verimli tarla. 16.706 metrekare (6.7 dö...

SEMİH ORAN

SATILIK 125'LİK MOTOR

Bisan fks 125 lik2016 model7 bin km deGaraj motoruİletişim 05425427786

Personel Alınacak!

Karaman'ın hızla büyüyen firması Şimşek Oto Yıkama, bünyesinde çalıştırmak üzere bay personel arıyor. Karaman'da oto yıkama da hızla büyüyen Şimşek O...

Yurtsever Şirketler Grubunda çalıştırılmak üzere eleman aranıyor.

Karaman'da Yurtsever Şirketler Grubunda akaryakıt satış görevlisi ve market satış görevlisi bay - bayan çalışma arkadaşları aranıyor. Müracaatların ş...

ANKARA'DA ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE PERSONEL ARANIYOR

Yeni açılan Ankara Fabrikamızda aşağıdaki özelliklerde görevlendirilmek üzere çalışma arkadaşları arıyoruz. Aranan Pozisyonlar: Makine İmalat Usta...

Karaman Merkezde Satılık Bağ

KARAMAN MERKEZ MORCALI'DA MÜSTAKİL PARSEL 8.450 M2 BAĞ HOBİ BAHÇESİ, ARICILIK, ÜZÜMCÜLÜK İÇİN UYGUN. YOLA VE KÖYE YAKIN. FİYAT 300.000 TL

0(539) 793 73 71 CEMİL DÜZ

Karaman Merkeze Yakın Satılık Hobi Bahçesi

Karaman'ın merkeze 8 kilometre mesafede bulunan 326 metrekare, çevresi çevrili ve yol su sıkıntısı olmayan hobi bahçesi, toplamda 652 m2'lik iki adet...

+90 541 221 88 80

Teknoland Makine Kaynak operatörü/ Kaynakçı aranıyor

Kaynak operatörü/ Kaynakçı aranıyor Argon (TIG) kaynağında deneyimli Paslanmaz kaynağında bilgi ve yetkinliğe sahip Tercihen teknik resim okuyabi...

Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi