Yabancıların Türkiye’de Çalışma İzni Alması

Türkiye'de iş gücü piyasasına katılmak isteyen yabancı uyruklular için, çalışma izni almak bir zorunluluktur. Bu durum, 6735 sayılı Uluslararası İşgüc...

Türkiye'de iş gücü piyasasına katılmak isteyen yabancı uyruklular için, çalışma izni almak bir zorunluluktur. Bu durum, 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu kapsamında detaylandırılmıştır. Kanun gereğince, yabancıların belirli koşulları karşılamaları halinde, Uluslararası İşgücü Politikası doğrultusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilecek çalışma izinleri söz konusudur. Genelde, bu izinler belirli bir zaman dilimini kapsar. Ancak, uzun dönem ikamet iznine sahip kişiler ve Türkiye’de sekiz yıldan fazla süreyle yasal çalışma izni ile çalışmış olan yabancılar için süresiz çalışma izni verilebilir.

Yabancıların Türkiye’de şirket kurması halinde yahut kendi hesabına çalışan yabancıların durumunda da için bağımsız çalışma izni almak mümkündür. Çalışma izni talebinde bulunabilmek için, başvurular Türkiye içinden veya yurtdışındaki Türkiye temsilcilikleri aracılığıyla yapılabilir.

Yabancı uyruklu bireyler eğer çalışma iznine sahiplerse, bu durum onlar için aynı zamanda bir ikamet izni işlevi görür. Yani, çalışma izni bulunan yabancılar, ayrıca bir ikamet izni almadan Türkiye'de yaşayabilirler. Ancak, çalışma izni sona erdiğinde ikamet izni de otomatik olarak sona erer. Bu durumda, yabancıların çalışma izinleri bittiğinde on gün içinde yeni bir ikamet izni almaları gerekmektedir. Aksi takdirde sınır dışı edilme riski bulunmaktadır.

Yabancıların Çalışma İzni Alması

Bazı yabancılar, Türkiye ile imzalanmış olan çeşitli anlaşma ve sözleşmeler sayesinde, çalışma izni almadan çalışma ve ikamet etme haklarına sahiptirler. Çalışma izni muafiyeti bu haklardan biridir. Türk vatandaşlığından ayrılarak mavi kart sahibi olanlar da benzer şekilde çalışma izni almadan çalışabilirler. Ancak, bu muafiyetlere sahip olmayan yabancıların, Türkiye'de işe başlamadan önce çalışma izni almaları gereklidir.

Çalışma İzni Türleri

6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu, Türkiye'de çalışmak isteyen yabancılar için üç tür çalışma izni tanımlar: Süreli çalışma izni, süresiz çalışma izni ve bağımsız çalışma izni.

Süreli Çalışma İzni

Kanunun 10. maddesi altında, süreli çalışma izni, yabancıya belirli bir iş yerinde, belirli bir süre için verilen izindir. Bu süre ilk etapta bir yıldır ve belirli şartlar altında üç yıla kadar uzatılabilir. Aynı işveren altında çalışmaya devam eden yabancılar için bu süre iki ve sonrasında üç yıla kadar çıkabilir. Farklı bir işveren için yapılan yeni başvurular ise uzatma değil, yeni bir başvuru olarak değerlendirilir.

Süresiz Çalışma İzni

6735 sayılı Kanun, süresiz çalışma izni alabilecek yabancıları şu şekilde sıralar:

Uzun dönem ikamet iznine sahip olanlar,

Türkiye’de sekiz yıl yasal çalışma izni ile çalışmış olanlar.

Süresiz çalışma izni, birtakım mevzuat şartlarına uyum sağlandığında, yabancılara sınırsız çalışma hakkı verir. Bu izne sahip yabancılar, Türk vatandaşlarının sahip olduğu hakların çoğundan faydalanabilirler, ancak seçme, seçilme, kamu görevlerine girme ve askerlik yapma haklarına sahip değildirler.

Bağımsız Çalışma İzni

Bağımsız çalışma izni, yabancılara Türkiye’de kendi hesaplarına çalışma imkanı tanır. Uygulama Yönetmeliğinin 29. maddesi, bu iznin kimlere verilebileceğini belirtir.

Çalışma İzni Olan Yabancı İkamet İzni Almalı mıdır?

Çalışma izni olan yabancılar için bu izin, aynı zamanda bir ikamet izni işlevi görür. Çalışma izni sona erdiğinde, on gün içinde uygun bir ikamet izni alınmalıdır, aksi halde sınır dışı etme riski vardır. Ancak, yabancının başka bir ikamet izni varsa, çalışma izninin sona ermesi bu izni etkilemez.

Öğrenci İkamet İzni Olan Yabancı Çalışma İzni Almalı mıdır?

Türkiye’de öğrenim gören yabancı öğrenciler, çalışma izni alarak çalışabilirler. Lisans ve ön lisans öğrencileri, ilk yıllarını tamamladıktan sonra kısmi zamanlı işlerde çalışabilirler, lisansüstü öğrenciler için ise bu sınırlama yoktur.

Çalışma İzni Başvurusu

Çalışma izni almak isteyen yabancılar, Türkiye’deki veya yurtdışındaki Türk temsilcilikleri aracılığıyla başvuru yapabilirler.

Yurtiçinden Yapılan Çalışma İzni Başvuruları

Türkiye içinden yapılan başvurular, altı ay geçerli bir ikamet izni gerektirir. Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü, özel şartlar belirleyebilir ve bunları güncelleyerek yayınlayabilir.

Yurtdışından Yapılan Çalışma İzni Başvuruları

Yurtdışından yapılan başvurular, yabancının bulunduğu ülkedeki Türk temsilciliklerine yapılır. Çalışma izni alındıktan sonra, yabancının altı ay içinde Türkiye’ye gelmesi gerekir.

Çalışma İzni Başvurusunun Reddi Kararının İptali

Çalışma izni başvurusunun reddi veya iptali durumunda, ret kararının tebliğinden itibaren otuz gün içinde itiraz edilmelidir. İtiraz reddedilirse, idare mahkemelerinde iptal davası açılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İkamet İznine Sahip Olmak Yasal Olarak Çalışabilmek İçin Yeterli Midir?

Türkiye’de ikamet izni olan bir kişinin, yasal olarak çalışabilmesi için bu izin yeterli değildir. Yabancı uyruklu bireylerin, Türkiye'de resmi olarak işe başlamadan önce hem bağımsız hem de bağlı çalışma faaliyetleri için geçerli bir çalışma izni almaları gereklidir.

Çalışma İzni Başvuruları Kim Tarafından Değerlendirilmektedir?

Çalışma izni başvuruları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından değerlendirilir. Duruma göre, Bakanlık, ilgili diğer mercilerin görüşlerini de alarak başvuruları sonuçlandırır.

Çalışma İzni Süresi Nasıl Uzatılabilir?

Bir yabancının, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından aldığı çalışma izninin süresi, mevcut çalışma izni bitmeden önceki son iki ay içinde yapılan bir başvuru ile uzatılabilir. Bu süreç, mevcut çalışma izni sona ermeden başlatılmalıdır.

Çalışma İzni Olan Yabancı İstediği İş ve İşyerinde Çalışabilir mi?

Türkiye'de çalışma izni, genellikle yabancıların belirli bir işveren veya işletme ile sınırlı olarak çalışmalarına izin verir. Bu, yabancıların serbestçe herhangi bir işyerinde çalışmalarına olanak tanıyan genel bir izin sistemi olmadığı anlamına gelir.

Çalışma İzni Uzatma Başvurusunun Sonuçlanmasına Kadar Geçen Süreçte Yabancı Uyruklu Kişi Çalışmaya Devam Edebilir Mi?

Evet, bir yabancı, çalışma izni uzatma başvurusu yapmış ve bu süreç henüz sonuçlanmamışsa, başvurusu sonuçlanana kadar veya en fazla 45 gün süreyle mevcut işinde çalışmaya devam edebilir. Bu süre içinde, yabancının çalışma faaliyetlerini sürdürebilmesi için geçici bir düzenleme sağlanmış olur.

24 Nis 2024 - 17:46 - Yaşam

Mahreç  Leyla Alyel

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.262.457 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Pınarbaşı Köyü Fırsat Tarla

PINARBAŞI AĞALAN MEVKİİ VERİMLİ TARLA Pınarbaşı köyü Ağalan mevkiinde, köye 500 metre uzaklıkta, Yol kenarında verimli tarla. 16.706 metrekare (6.7 dö...

SEMİH ORAN

SATILIK 125'LİK MOTOR

Bisan fks 125 lik2016 model7 bin km deGaraj motoruİletişim 05425427786

Personel Alınacak!

Karaman'ın hızla büyüyen firması Şimşek Oto Yıkama, bünyesinde çalıştırmak üzere bay personel arıyor. Karaman'da oto yıkama da hızla büyüyen Şimşek O...

Yurtsever Şirketler Grubunda çalıştırılmak üzere eleman aranıyor.

Karaman'da Yurtsever Şirketler Grubunda akaryakıt satış görevlisi ve market satış görevlisi bay - bayan çalışma arkadaşları aranıyor. Müracaatların ş...

ANKARA'DA ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE PERSONEL ARANIYOR

Yeni açılan Ankara Fabrikamızda aşağıdaki özelliklerde görevlendirilmek üzere çalışma arkadaşları arıyoruz. Aranan Pozisyonlar: Makine İmalat Usta...

Karaman Merkezde Satılık Bağ

KARAMAN MERKEZ MORCALI'DA MÜSTAKİL PARSEL 8.450 M2 BAĞ HOBİ BAHÇESİ, ARICILIK, ÜZÜMCÜLÜK İÇİN UYGUN. YOLA VE KÖYE YAKIN. FİYAT 300.000 TL

0(539) 793 73 71 CEMİL DÜZ

Karaman Merkeze Yakın Satılık Hobi Bahçesi

Karaman'ın merkeze 8 kilometre mesafede bulunan 326 metrekare, çevresi çevrili ve yol su sıkıntısı olmayan hobi bahçesi, toplamda 652 m2'lik iki adet...

+90 541 221 88 80

Teknoland Makine Kaynak operatörü/ Kaynakçı aranıyor

Kaynak operatörü/ Kaynakçı aranıyor Argon (TIG) kaynağında deneyimli Paslanmaz kaynağında bilgi ve yetkinliğe sahip Tercihen teknik resim okuyabi...

Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi