Yabancıların Türkiye’de Şirket Kurması

Türkiye, geniş pazar imkânlarıyla hem yerli hem de yabancı yatırımcılar için önemli bir destinasyondur. Ülkenin gelişmekte olan ekonomisi, genç nüfusu...

Türkiye, geniş pazar imkânlarıyla hem yerli hem de yabancı yatırımcılar için önemli bir destinasyondur. Ülkenin gelişmekte olan ekonomisi, genç nüfusu, stratejik konumu ve kalifiye iş gücü, yabancı yatırımcıların ve şirketlerin ilgisini çekmektedir. Türk hukuk sisteminde gerçekleştirilen son dönem düzenlemeler, Türkiye'yi yabancı yatırımcılar için cazip bir merkez yapmıştır. ‘Doğrudan Yabancı Yatırımcılar Kanunu’ ve buna bağlı gelişmeler, yerli ve yabancı yatırımcıların Türkiye’de şirket kurarken eşit hak ve yükümlülüklere sahip olmalarını sağlamıştır. Bu kanun ve özel kanunlarda aksi belirtilmedikçe, yabancı yatırımcılarla Türk yatırımcılar arasında hukuki eşitlik sağlanmıştır. 4875 sayılı Doğrudan Yabancı Yatırımcılar Kanunu’na göre:

“Uluslararası antlaşmalar ve özel kanun hükümleri tarafından aksi öngörülmedikçe; yabancı yatırımcılar tarafından Türkiye’de doğrudan yabancı yatırım yapılması serbesttir. Yabancı yatırımcılar yerli yatırımcılar ile eşit muameleye tabidirler”

Bu çerçevede, Türkiye'nin uluslararası yatırımlara liberal ve eşitlikçi yaklaşımı daha somut bir zemine oturtulmuştur. İlgili düzenlemelerle, yabancı yatırımcılar için hukuki engeller azaltılmış, bürokratik işlemler sadeleştirilmiş ve yatırım yapma süreci kolaylaştırılmıştır.

Yabancılar, Türkiye’de mevzuatın izin verdiği her türlü şirketi kurma özgürlüğüne sahiptir. Bunun da ötesinde şirketlerin kuruluşu ve devamı aşamasında gündeme gelebilecek yabancıların banka hesabı açması, şube açılışı gibi işlemler de Türk hukuk sisteminde mümkündür.

Türkiye’de Şirket Nasıl Kurulur?

Türk Ticaret Kanunu, şirket türlerini limited şirket, anonim şirket, kooperatif, komandit ve kolektif şirket olarak belirlemiştir. Yabancılar için artık şirket türü sınırlaması yoktur, Türk Ticaret Kanunu’nda ve Türk Borçlar Kanunu’nda belirlenen şirket türlerinden herhangi biri tercih edilip kurulabilir. Her bir şirket türünün kuruluş işlemleri ve özellikleri farklılık gösterir.

Türkiye'de Anonim Şirket

6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre, anonim şirket, belirli bir sermayeye sahip ve bu sermayesi paylara bölünmüş bir şirkettir. Anonim şirketler, borçlarından dolayı sadece şirket varlığı ile sorumludur. Kurucular, şirkete taahhüt ettikleri sermaye ile sınırlı bir sorumluluğa sahiptir ve şirketin sermayesi, paylara bölünmüştür. Kuruluş için en az bir pay sahibi gereklidir. Anonim şirketin kuruluş sermayesi asgari 50.000 TL olmalıdır.

Türkiye'de Limited Şirket

Limited şirket, belirlenmiş sabit bir sermayeye ve şirket varlıklarıyla sınırlı bir yükümlülüğe sahip ortaklarla kurulur. Ortaklar, sermaye paylarıyla sorumludur ve şirket, asgari 10.000 TL sermaye ile bir veya daha fazla gerçek veya tüzel kişi ortaklığında kurulabilir.

Türkiye'de Kollektif Şirket

Kollektif şirketler, ticari bir işletmeyi işletmek amacıyla kurulur ve ortakların sorumluluğu sınırlı değildir. Gerçek kişiler tarafından kurulabilir ve ortaklar şirket yönetiminden sorumludur.

Tükiye'de Komandit Şirket

En az iki ortakla kurulan komandit şirketlerde, sermaye tutarına ilişkin bir asgari miktar bulunmaz. Ortaklardan biri sınırsız, diğeri ise sınırlı sorumluluğa sahiptir.

Sermayesi Paylara Bölünmüş Komandit Şirket

Bu şirket türünde, sermayesi paylara bölünmüş olup, ortaklardan bazıları sınırsız, bazıları ise sınırlı sorumlu olur. Kurucu sayısı beşten az olamaz.

Kooperatif Şirketler

Kooperatifler, ortakların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulur. Ortaklar, şirkete hem iş gücü hem de maddi katkıda bulunur.

Türkiye'de Adi Şirket

Adi şirketler, ortakların emek ve mallarını ortak bir amaç için birleştirdikleri, tüzel kişiliği olmayan şirketlerdir. Asgari sermaye şartı yoktur.

Yabancıların Türkiye’de Şirket Kurması

Yabancı yatırımcılar, Türkiye’de şirket kurarken bazı ön hazırlıkları tamamlamalıdır. Bu süreç, yabancı gerçek ve tüzel kişiler için farklılıklar gösterebilir.

Yabancılar Türkiye’de Nasıl Şirket Kurar?

Şirket kuruluşu için öncelikle şirket sözleşmesinin hazırlanması, gerekli belgelerin temini, kurucuların imzalarının tasdik edilmesi gerekmektedir. Ayrıca şirket yetkililerinin imza beyanlarının hazırlanması, Rekabet Kurumu payı ve nakdi sermayenin ödenmesi, Ticaret Sicil Müdürlüğü’nde tescil işlemlerinin yapılması ve yasal defterlerin tasdik edilmesi gibi aşamalar bulunmaktadır.

Yabancıların Türkiye’de Şirket Kurması Şartları

Yeni Türk Ticaret Kanunu ile yabancı yatırımcılar için şirket türü ayrımı kaldırılmıştır. Artık yabancılar, TTK’da belirtilen tüm şirket türlerini kurabilirler. Kuruluş için gereken belgeler ve işlemler eksiksiz yerine getirilmelidir.

Yabancılar Türkiye’de Şirket Kurması İçin Gerekli Belgeler

Şirket kuruluşu için gerekli belgeler arasında şirket sözleşmesi, hissedarların pasaport fotokopileri, imza yetkililerinin faaliyet belgesi, imza beyannamesi ve diğer resmi belgeler bulunmaktadır.

Çalışma İzni Olmayan Yabancı Şirket Kurabilir Mi?

Uluslararası İş Gücü Kanunu’na göre, çalışma izni olmayan yabancıların şirket kurmaları mümkündür. Ancak bu durum bazı istisnalar dışında çalışma izni gerektirmeyen pozisyonlar için geçerlidir.

Yabancılar Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Yabancı kişiler, Türkiye’de 5 yıl oturma izniyle bulunduktan sonra serbest çalışma izni alarak şahıs şirketi kurabilirler.

Yabancı Kişilerin Türkiye’de Şirket Kurması

Türkiye, yabancı yatırımcılara eşit muamele sağlayarak ve çeşitli teşvikler sunarak yatırım yapmayı cazip hale getirmiştir. Yabancılar, Türkiye’de şirket kurarak hem yerel hem de uluslararası pazarlarda faaliyet gösterebilirler.

Yabancılar İçin Avukatın Şirket Açması

Yabancı yatırımcılar, Türkiye’de şirket kurma işlemlerini vekalet vererek bir avukat aracılığıyla gerçekleştirebilirler.

Yabancı Ortaklı Şirket Kuruluş Masrafları

Yabancı ortaklı şirketlerin kuruluş masrafları, şirket türü, sermaye miktarı, avukatlık hizmetleri ve ortak sayısına göre değişiklik gösterebilir.

24 Nis 2024 - 17:36 - Yaşam

Mahreç  Leyla Alyel

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.262.457 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Pınarbaşı Köyü Fırsat Tarla

PINARBAŞI AĞALAN MEVKİİ VERİMLİ TARLA Pınarbaşı köyü Ağalan mevkiinde, köye 500 metre uzaklıkta, Yol kenarında verimli tarla. 16.706 metrekare (6.7 dö...

SEMİH ORAN

SATILIK 125'LİK MOTOR

Bisan fks 125 lik2016 model7 bin km deGaraj motoruİletişim 05425427786

Personel Alınacak!

Karaman'ın hızla büyüyen firması Şimşek Oto Yıkama, bünyesinde çalıştırmak üzere bay personel arıyor. Karaman'da oto yıkama da hızla büyüyen Şimşek O...

Yurtsever Şirketler Grubunda çalıştırılmak üzere eleman aranıyor.

Karaman'da Yurtsever Şirketler Grubunda akaryakıt satış görevlisi ve market satış görevlisi bay - bayan çalışma arkadaşları aranıyor. Müracaatların ş...

ANKARA'DA ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE PERSONEL ARANIYOR

Yeni açılan Ankara Fabrikamızda aşağıdaki özelliklerde görevlendirilmek üzere çalışma arkadaşları arıyoruz. Aranan Pozisyonlar: Makine İmalat Usta...

Karaman Merkezde Satılık Bağ

KARAMAN MERKEZ MORCALI'DA MÜSTAKİL PARSEL 8.450 M2 BAĞ HOBİ BAHÇESİ, ARICILIK, ÜZÜMCÜLÜK İÇİN UYGUN. YOLA VE KÖYE YAKIN. FİYAT 300.000 TL

0(539) 793 73 71 CEMİL DÜZ

Karaman Merkeze Yakın Satılık Hobi Bahçesi

Karaman'ın merkeze 8 kilometre mesafede bulunan 326 metrekare, çevresi çevrili ve yol su sıkıntısı olmayan hobi bahçesi, toplamda 652 m2'lik iki adet...

+90 541 221 88 80

Teknoland Makine Kaynak operatörü/ Kaynakçı aranıyor

Kaynak operatörü/ Kaynakçı aranıyor Argon (TIG) kaynağında deneyimli Paslanmaz kaynağında bilgi ve yetkinliğe sahip Tercihen teknik resim okuyabi...

Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi