Ev Sahibi Kiracıyı Evden Çıkarma Süresi

Ev Sahibi Kiracıyı Evden Çıkarma Süresi; Kiracı ve kiraya veren arasında iki tarafı ilgilendiren kira sözleşmesi, Türk Borçlar Kanunu'nun ilgili hüküm...

Ev Sahibi Kiracıyı Evden Çıkarma Süresi; Kiracı ve kiraya veren arasında iki tarafı ilgilendiren kira sözleşmesi, Türk Borçlar Kanunu'nun ilgili hükümleri çerçevesinde değerlendirildiğinde, kiracının çıkarılma hallerinde korunmuş olduğu görülmektedir.

Aşağıdaki detaylarda görüleceği üzere, kiracının sözleşmeyi sonlandırmasının daha kolay olduğu, ancak kiraya verenin kiracıyı evden çıkarması için katı şartlara tabi tutulduğu belirtilmiştir.

Çoğunlukla enflasyon veya kira artış limiti gibi sebeplerle ev sahipleri zor durumda kalabilir. Ancak kiracılara tanınan koruma, sınırsız bir koruma değildir; belirli şartların meydana gelmesi durumunda, kiracının tahliyesi bazen mahkeme bazen de icra yoluyla istenebilir. Bu yazıda, tahliye taleplerinin süreçlerini ele alacağız.

Olağanüstü fesih nedenleri, kiracı ile olan ilişkinin sürdürülemeyecek derecede kötüleştiği durumlarda sözleşmenin hızlı bir şekilde sonlandırılmasını amaçlar. Bu tahliye sebepleri dava yoluyla kullanılır.

Kiracının tahliye taahhüdü vermesi, kiraya verenin veya yeni malikin; kendisi, eşi, alt veya üst soyu için konut gereksinimi, kiracının kira kira ödemeyen kiracının tahliyesi, belirli bir bekleme süresine gerek kalmaksızın dava yoluyla gerçekleştirilebilir ve böylece kiracı erken bir zamanda evden çıkarılabilir.

Bu kapsamda kiracının tahliyesi süreçlerinde uzman bir İstanbul hukuk bürosundan hukuki destek alınması sürecin olabilecek en kısa sürede olumlu biçimde neticelenmesini sağlayacaktır.

Ev Sahibi Kiracıyı Evden Çıkarma Süresi

Kiracının evden çıkarma süreci, belli koşullar altında değerlendirilmelidir. Bu durumlardan biri, on yıllık uzatma süresidir.

Türk Borçlar Kanunu (TBK) 347. maddesi gereğince: "… on yıllık uzatma süresi sonrasında, kiraya veren, bu süreyi takiben her uzatma yılının sonundan en az üç ay önce ihbarda bulunarak, herhangi bir neden göstermeksizin sözleşmeyi feshedebilir." diye belirtilmiştir.

Eğer sözleşme belirli bir süre için yapılmışsa, yani 1, 5 veya 7 yıl gibi, sözleşmenin bitiş tarihi beklenir. Sözleşmenin bitimi sonrası, kiracı isterse oturmaya devam edebilir ve sözleşme otomatik olarak her yıl uzar. Ancak, ev sahibi sözleşmenin bitiminden itibaren on yıllık sürenin sonunda, her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce ihbar yaparak sözleşmeyi sonlandırma hakkına sahiptir.

Bu bağlamda, kiracının evden çıkarma süreci, sözleşme süresi ile eklenen on uzama yılı toplamına eşittir. Örneğin, 07.08.2023 tarihinde başlayan bir yıllık kira sözleşmesi, 07.08.2024'te sona erer. Buna on yıl eklediğimizde, 07.08.2034 tarihinde ev sahibi hukuki sebeplerle kiracıyı evden çıkarma hakkına sahip olur.

TBK'nın aynı maddesinin ikinci fıkrasında ise: "Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde, kiracı her zaman, kiraya veren ise kiranın başlangıcından on yıl sonra, genel hükümlere göre fesih ihbarı ile sözleşmeyi sonlandırabilir." ifadesi yer almaktadır.

Ve her durumda, belirsiz süreli ya da belirtilen sürenin sonunda belirsiz süreliye dönüşen sözleşmeler, on yılın ardından her zaman genel hükümlere uygun olarak feshedilebilir. Fesih ihbarı yazılı olarak yapılmalıdır. Örneğin, 07.08.2023'te başlayıp süresi belirtilmemiş bir kira sözleşmesi, on yıl sonra 07.08.2033'te feshedilebilir.

Ev Sahibi Kiracıyı Hemen Çıkarabilir mi?

Kira sözleşmeleri, tarafların anlaşması ya da fesih yolları ile sonlandırılabilir. Fesih, olağan ve olağanüstü olmak üzere iki türlüdür. Olağan fesih, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmenin sonlandırılmasıdır. Ev sahibi, kiracıyı sebepsiz yere çıkarmak için, sözleşme süresinin ve ardından gelen on uzama yılının sonunu beklemek zorundadır. Bu süre dışında, olağan yollarla kiracıyı hemen çıkarmak mümkün değildir.

Olağanüstü fesih durumunda ise, belirli sebepler doğrultusunda, belirlenen süreler dahilinde, dava yoluyla sözleşme sonlandırılabilir. Ancak bu durumda da hemen çıkarma mümkün değildir. En erken, kira sözleşmesinin bitiminden itibaren bir ay içinde dava açılarak sözleşme sonlandırılabilir.

Kiracı tahliye taahhütnamesi imzaladıysa, bu durum değişir. Taahhüt edilen tarihte kiracının çıkması gerekir. TBK Madde 352'ye göre, kiracı, kiralananı belirli bir tarihte boşaltmayı yazılı olarak taahhüt etmiş ve bu taahhüde uymamışsa, kiraya veren, bu tarihten itibaren bir ay içinde dava açarak ya da icra yoluyla sözleşmeyi sona erdirebilir.

Bu süreçte, taahhütnamenin kira sözleşmesinden sonra imzalanması ve kiracının bu taahhüdü özgür iradesiyle vermiş olması gerekmektedir. Yargıtay kararlarına göre, sözleşme anında ya da hemen sonrasında yapılan taahhütler geçersizdir. Belirtilen şartlar altında, kiracı taahhüt ettiği tarihte taşınmazı boşaltmakla yükümlüdür. Aksi takdirde, ev sahibi bir ay içinde tahliye için icra ya da mahkemeye başvurabilir.

Ev Sahibi 5 Yıl Sonunda Kiracıyı Çıkarabilir mi?

Ev sahibi, yasal süreler çerçevesinde, en erken sözleşme süresi artı on yıl sonunda kiracıyı kanuni olarak çıkarabilir. Olağanüstü fesih nedenleri, yani iki defa haksız ihtara maruz kalma veya kira ilişkisinin katlanılmaz hale gelmesi gibi durumlar hariçtir. 5 yıl, kiracıyı çıkarmak için özel bir öneme sahip değildir.

Yalnızca, TBK Madde 344/3 uyarınca, beş yıl veya daha uzun süreli kira sözleşmelerinde veya her beş yıl sonunda, yeni kira yılı için uygulanacak kira bedelinin hakim tarafından belirlenebileceği belirtilmiştir. Bu durumda, kira bedeli, TÜFE'ye göre, kiralananın durumu ve benzer kira bedelleri dikkate alınarak hakkaniyete uygun bir şekilde yeniden belirlenir.

24 Nis 2024 - 17:31 - Yaşam

Mahreç  Leyla Alyel

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.350.359 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi