Taksirle Yaralama Suçu

Taksirle Yaralama Suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 89. maddesinde tanımlanmış bir suç tipidir. Bu suçun kasten yaralama suçundan ve cezasından d...

Taksirle Yaralama Suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 89. maddesinde tanımlanmış bir suç tipidir. Bu suçun kasten yaralama suçundan ve cezasından da farklılaşmasına sebep olan husus kast unsurudur. Bu bölümde, söz konusu madde altında tanımlanan Taksirle Yaralama suçunun basit formu ve aynı maddenin içinde yer alan nitelikli formu detaylı bir şekilde ele alınacaktır.

Taksirle Yaralama Suçu TCK 89

Madde 89- (1) Bir kişinin başka bir bireyin vücuduna zarar vererek acıya, sağlık durumunun kötüleşmesine ya da algılama yeteneğinin azalmasına neden olması durumunda, bu kişiye üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ya da adli para cezası verilir.

(2) Taksir sonucu gerçekleştirilen yaralama eğer mağdurun;

a) Duyu organlarının ya da vücut fonksiyonlarının kalıcı olarak zayıflamasına,

b) Kemiklerinde kırıklara,

c) Konuşma yeteneğinde kalıcı problemlere,

d) Yüzünde daimi izlere,

e) Hayatını tehlikeye atan durumlara,

f) Hamile bir kadının erken doğum yapmasına neden olduysa, birinci fıkra uyarınca belirlenen ceza yarı oranında artırılır.

(3) Taksirle işlenen yaralama eğer mağdurda;

a) Tedavi edilemeyen hastalıklara ya da bitkisel hayata,

b) Duyu ya da vücut fonksiyonlarının kaybına,

c) Konuşma veya çocuk sahibi olma yeteneklerinin yitirilmesine,

d) Yüzde kalıcı değişikliklere,

e) Hamile bir kadının düşük yapmasına yol açmışsa, birinci fıkra uyarınca belirlenen ceza bir kat artırılır.

(4) Eylemin birden çok kişinin yaralanmasına sebebiyet vermesi halinde, ceza altı aydan üç yıla kadar hapis cezası olarak belirlenir.

(5) Taksirle yaralama suçunun soruşturulup kovuşturulması şikayetle mümkündür. Ancak, birinci fıkrada belirtilen haller dışında, suçun bilinçli taksirle işlenmesi durumunda şikayet şartı aranmaz.

Taksirle Yaralama Suçunun Özellikleri

Soruşturma Usulü

Taksirle Yaralama suçunun soruşturulması, aynı madde içerisinde belirtilen beşinci fıkraya göre şikayete bağlı bir prosedür izler. Ancak, suçun birinci fıkra kapsamı dışında kalan ve bilinçli taksirle işlendiği durumlarda, savcılık hemen harekete geçerek soruşturma başlatır.

Kovuşturma Usulü

Ceza muhakemesinde iddianamenin kabul edilmesiyle başlayan kovuşturma süreci, genellikle Asliye Ceza Mahkemelerinde gerçekleştirilir.

Tutuklama Tedbiri

5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 100. maddesi, tutuklama için belirli koşulların bulunmasını şart koşar. Ancak, iki yıldan az hapis cezası gerektiren suçlarda tutuklama kararı verilemez. Taksirle Yaralama suçu da bu kapsama girer.

Uzlaşma Kurumu

Taksirle Yaralama suçu, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 253. maddesinde belirtilen uzlaşmaya tabi suçlar arasında yer alır.

Taksirle Yaralama Suçunun Unsurları

Taksirle Yaralama Suçunun Maddi Unsurları

Fail ve Mağdur: Taksirle Yaralama suçunun faili ve mağduru, özel bir nitelik gerektirmez. Her cinsiyetten ve yaş grubundan bireyler bu suçun faili veya mağduru olabilir.

Suçun Konusu: Bu suçun temel konusu, kişinin vücut dokunulmazlığıdır.

Fiil: TCK'nın 89. maddesine göre tanımlanan Taksirle Yaralama suçu, herhangi bir eylem ile işlenebilir ve bu nedenle serbest hareketli bir suç olarak kabul edilir.

Taksirle Yaralama Suçunu Oluşturan Haller

Dikkatsizce gerçekleştirilen bir ameliyat,

Dalgın bir şoförün yayaya çarpması,

İş güvenliği kurallarına uyulmaması,

Başkalarını tehlikeye atacak şekilde evcil hayvan bırakılması, bu suçu oluşturan örnekler arasındadır.

Taksirle Yaralama Suçunun Manevi Unsurları

Bu suçun manevi unsuru, failin eylemini kasten mi yoksa taksirle mi gerçekleştirdiğine dayanır.

Taksirle Yaralama Suçunun Nitelikli Halleri

TCK 89. maddenin ikinci ve üçüncü fıkraları, suçun daha ağır nitelikli hallerini ve bu durumlarda uygulanacak ceza artırımlarını belirler.

Taksirle Yaralama Suçunun Özel Görünüş Biçimleri

Taksirle Yaralama suçunda, teşebbüs ve iştirak hükümleri uygulanamaz. Ancak birden fazla kişinin yaralanması gibi durumlar, cezanın artırılmasını gerektirir.

Taksirle Yaralama Suçunda Görevli ve Yetkili Mahkeme

Bu suçla ilgili dava ve işlemler için görevli mahkeme, Asliye Ceza Mahkemeleridir. Yetkili mahkeme ise, suçun işlendiği yer mahkemesidir.

Taksirle Yaralama Suçunun Cezası 2024

Taksirle Yaralama suçunun temel ve nitelikli halleri için belirlenen cezalar, suçun yapıldığı şekle göre 3 aydan 1 yıla kadar hapis veya adli para cezasından başlayarak artırılmış cezalara kadar uzanabilir.

Taksirle Yaralama Suçunda Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması (HAGB)

HAGB, belli koşullar altında ve sanığın rızası ile uygulanan, ceza hukukunda önemli bir yer tutan bir karardır.

Taksirle Yaralama Suçundan Beraat

Beraat kararı, sanığın suçsuz olduğunun kabul edildiği ve herhangi bir ceza almadığı durumları kapsar. Ceza Muhakemesi Kanunu'na göre beraat kararı, belirli durumlar altında verilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Taksirle yaralama suçu cezası nedir? Bu suçun cezası, 3 aydan 1 yıla kadar hapis veya adli para cezası şeklindedir.

Taksirde nitelikli hal var mıdır? Evet, birden fazla kişinin yaralanması gibi durumlar, nitelikli hal olarak kabul edilir.

Nitelikli taksirle yaralama uzlaşmaya tabi midir? Evet, Taksirle Yaralama suçu, uzlaşmaya tabi suçlardandır.

Trafik kazası, taksirli suç mudur? Evet, trafik kazaları, genellikle taksir sonucu meydana gelir ve taksirli suç olarak değerlendirilir.

24 Nis 2024 - 17:25 - Yaşam

Mahreç  Leyla Alyel

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.317.168 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi