Sürekli Şikayet Etmenin Altında Yatan Nedenler

Uzman Psikolojik Danışman Şura Saka konu hakkında önemli bilgiler verdi.Şikayet etmek, bir durum hakkında memnuniyetsizliği dile getirmek, yakınmak ve...

Sürekli Şikayet Etmenin Altında Yatan Nedenler
Haber albümü için resme tıklayın

Uzman Psikolojik Danışman Şura Saka konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Şikayet etmek, bir durum hakkında memnuniyetsizliği dile getirmek, yakınmak ve sızlanmak anlamına gelir. Şikayeti hemen hemen hayatın her alanında görmek mümkündür. Geleneksel ailelerde kadınlar ev işlerinin yükünden, erkekler harcamaların fazlalığından, evin büyükleri sağlık sorunlarından ve yeni nesilin davranışlarından, evin küçükleri derslerin fazlalığından şikayetçidir. Bir eğitim kurumuna baktığınızda öğrencilerin ödevlerden, öğretmenlerin öğrenciler ve idarecilerden, ebeveynlerin öğretmenlerin tutumu ve eğitim sisteminden şikayet ettiğini görebilirsiniz. Kahvehanelere gittiğinizde siyasete ilişkin eleştirileri duymamak imkansıza yakındır.

Sahi insanlar neden bu kadar şikayet eder? Şikayet etmek neden bu kadar karlıdır?

Şikayet etmek, problem çözme yöntemlerinden biridir. Satın aldığınız bir ürün/hizmet karşılanmadığında bunu bildirdiğiniz takdirde bu durum düzeltilebilir. Çalışma koşullarından, partnerinizin sizinle kurduğu ilişkiden memnun değilseniz bununla ilgili geri dönüt vermek çözüm aramanın yollarından biridir. Şikayetin sadece problem çözmeye yaramadığı barizdir. Çoğu şikayetin amacı da çözüm sunulması olmayabilir.

Örneğin, bir konu hakkında sevilen birine yakınma o kişi ile iletişim kurma yolu olabilir. Aynı zamanda kırgınlığın ve öfkenin boşaltım yolu olarak şikayet ifade edilebilir. Bu yönüyle şikayet o kişi tarafından görülmeye hizmet eder. Önemli bir durum olmadığı halde size sürekli sizinle ilgili şikayete gelen bir komşunuz var mı? Belki de artık bir kahve içme vaktiniz gelmiştir. Çok büyük bir iştahla doktorla kurdukları iletişimden ve rahatsızlıklarından bahseden büyüklerinizi duymuşsunuzdur. Bu durum, yaşadıkları fiziksel bir rahatsızlıktan ziyade insanlarla iletişim kurabilmek için bir araç aradıklarının ve yalnız kaldıklarının bir göstergesi olabilir.

Şikayet etmek aynı zamanda kendini yeterli hissetmenin bir yolu olarak da tercih edilebilir. Nasıl mı? Hayatınızda sürekli "büyük işler yapanların" eksikliklerini dile getiren insanları görebilirsiniz. Bu şikayetlerle iş yapan kişilerin "düşünemediklerini" düşündüklerini sizlere kanıtlayabilirler. Böylece "büyük işler" yapmadan da önemli ve akıllı hissedebilirler. Kişi aynı zamanda başkalarının hayatını düşünerek kendi yaşamı hakkında düşünmek zorunda kalmayabilir. Böylece konuşmak için her zaman bir konu bulabilir.

Bunların yanı sıra uzun zamandan beri ait hissedilen bir grupla etkileşim azaldıysa gruba tekrar ait hissetmek için şikayetlerden faydalanılabilir. "Ötekilerin" neleri yanlış yaptığı anlatılan bir konuşma kişinin yaşamdaki ve grubundaki konumunu tekrar teyit etmesini sağlayabilir, kimliğini sağlamlaştırabilir. Bunun bir artısı olarak alınan onaylanma ile de gruba aidiyatı güçlenebilir. Kısacası şikayet etmek kişinin sorununu çözmesini, kendi hakkında iyi hissetmesini, yakınlarıyla ve ait olduğu grupla bağlantı kurmasını sağlayabilir. Bu kadar faydası varken şikayet neden edilmesin diye düşünebilirsiniz.

Hayatta sürekli şikayet eden insanlara rastlamışsınızdır. Bu durum yukarıda yer alan faydaları yaşayan kişilerin bunu devam ettirme çabası ya da daha önce edindiği alışkanlığın dışavurumu olabilir. Ayrıca sürekli şikayet etmek kişinin yaşam biçimi de olabilir. Kişi kendisi, diğerleri ve "yalan" dünya hakkında olumsuz hissediyor, hayata başka türlü nasıl bakacağını bilmiyor olabilir.

Kronik olarak kendisinin, çevresindekilerin ne kadar kötü olduğunun duyulduğu, konuşulan kişinin eleştirildiği bir iletişim biçimi insanları şikayet eden kişiden uzaklaştırabilir. İnsanlar sürekli mutsuz, memnuniyetsiz ya da öfkeli insanlarla vakit geçirmek istemeyebilir. Ayrıca sohbet konuları diğerlerine ilginç gelmeyebilir, onları sıkabilir. Bunların yanı sıra başka hayatlar üzerinden "akıllı" hisseden kişilerle ikili iletişimde yakınlık kurmak zorlayıcı olabilir. Bu yönüyle şikayet etmek iletişime ket vurabilir. Aynı zamanda sürekli şikayette bulunmak yaşamın olumlu olan yönlerini görmeyi engelleyebilir. Kişi şikayet edeceği bir şeyleri aradığı yönde yaşamı kocaman bir şikayete dönüşebilir. Tüm bu durumlar depresyon ve anksiyete başta olmak üzere birçok ruh hastalığına davetiye çıkarabilir.

Uzman Psikolojik Danışman Şura Saka, ''Eğer hayatta şikayetlerinizi azaltmak ve etkili bir şekilde dile getirmek istiyorsanız ihtiyacınızın ne olduğunu belirtmeniz önemlidir. İşte sürekli şikayet etmenin altında yatan nedenlerden bazıları:

Duygusal memnuniyetsizlik: Sürekli şikayet etmek, duygusal ihtiyaçlarınızın karşılanmadığı veya duygusal olarak memnuniyetsiz olduğunuz anlamına gelebilir. Bu, bir ilişkide, işte veya diğer yaşam alanlarında meydana gelebilir. Şikayetler yoluyla, içsel memnuniyetsizliği dile getirerek belki de başkalarından daha fazla dikkat ve destek alma umuduyla hareket ediyor olabilirsiniz.

Dikkat çekmek: Sürekli şikayet etmek, başkalarının ilgisini çekmek ve sizinle ilgilenmelerini sağlamak için bir yol olabilir. Bu, kendi özgüveninizi artırmak veya ihtiyaçlarınızın karşılanmasını sağlamak için dikkat çekmeyi tercih ettiğiniz anlamına gelebilir.

Kontrol arayışı: Şikayet etmek, çevresindeki şeyler üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanın bir yolu olarak görülebilir. Problemleri dile getirerek, başkalarının davranışlarını veya durumları değiştirmeye çalışıyor olabilirsiniz. Ancak, sürekli şikayet etmek yerine sorunları çözme odaklı bir yaklaşım benimsemek daha yapıcı olabilir.

Negatif düşünce alışkanlığı: Negatif düşünceler ve şikayetler, bazen bir alışkanlık haline gelebilir. Olumsuz düşünce döngüsüne sıkışmış olabilirsiniz ve sürekli şikayet etmek, bu döngüyü besleyen bir yol haline gelmiştir. Bu durumda, pozitif düşünce alışkanlıklarını geliştirmek ve olumsuz düşüncelerle başa çıkmak için çaba harcamak önemlidir.

Gruba aitlik arayışı: Şikayetler, bazen bir grup içerisinde aidiyet ve kabul arayan bir davranış şekli olabilir. Bir grupta şikayetlerle aynı fikirleri paylaşarak, o grup içerisinde kendinizi daha ait hissedebilirsiniz. Ancak, sürekli şikayet etmek, başkalarını uzaklaştırabilir ve olumsuz bir atmosfer yaratabilir.

Şikayetlerinizi azaltmak ve daha yapıcı bir düşünce tarzı benimsemek için bazı adımlar atabilirsiniz. Öncelikle, şikayet etmenin altında yatan duygusal ihtiyaçları ve düşünce alışkanlıklarınızı anlamaya çalışın. Başkalarıyla iletişim kurarken sorunları dile getirmek yerine, çözüm odaklı bir yaklaşım benimseyin. Pozitif düşünce alışkanlıklarını geliştirmek ve hayatta olumlu yönleri fark etmek için zaman ayırın. Ayrıca, kendinizi daha iyi hissetmek ve isteklerinizi dile getirmek için daha yapıcı yöntemlere odaklanın, örneğin taleplerde bulunmak veya duygularınızı ifade etmek.

14 Mar 2024 - 15:10 - Sağlık

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.317.168 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi