Karaman'ın bu beldesinde yerin altından şifa fışkırıyor

Karaman'ın Sarıveliler ilçesine bağlı Göktepe beldesinde çıkan yağlı çamur, cilt hastalıklarına faydalı oluyor.

Karaman'ın bu beldesinde yerin altından şifa fışkırıyor
Karaman'ın bu beldesinde yerin altından şifa fışkırıyor
+14
Haber albümü için resme tıklayın

Orta Toroslar'da kurulu birçok tarihi ve doğal güzelliğe sahip Karaman'ın Sarıveliler İlçesi'ne bağlı olan Göktepe Beldesi'ndeki Büğlü Baba Türbesi ile türbenin bahçesinde yerden kaynayan çamur, sıkça araştırılıp ziyaret ediliyor.

Karaman'ın bu beldesinde yerin altından şifa fışkırıyor

Türbe ile karşısında bulunan mezarlık arasında çıkan yağlı çamur, yoğun ilgi görürken ele alındığında yağlı bir şeyi tutuyormuş hissi veriyor. Bu çamuru beldeyi ziyaret eden çok sayıda yerli ve yabancı turist vücutlarına sürüyor.

Karaman'ın bu beldesinde yerin altından şifa fışkırıyor

Çamurun Analiz Testi Yapıldı

Kaynayan çamurun analiz ve testi yapıldığında içinde kükürt ve kalsiyum gibi maddelere rastlandı. Yağlı çamurun mantar, egzama, sedef, frengi, tuzlu balgam gibi birçok hastalığa iyi geldiği belirtildi.

Karaman'ın bu beldesinde yerin altından şifa fışkırıyor

Bu şifalı çamur, içerisinde bulundurduğu Magnezyum (Mg), Sodyum (Na), Kalsiyum (Ca), Kükürt (S) ve Potasyum (K) gibi minerallerle zenginleşmiş organik maddeler sayesinde çeşitli hastalıklara iyi geldiği düşünülüyor. Aynı zamanda, çamurun kanser, mantar, egzama, sedef, frengi, tuzlu balgam gibi birçok hastalığa olumlu etkiler sağladığı iddia ediliyor. Termal çamur, kullanıcılarına yağlı bir hissiyat da sunarak tedavi amaçlı tercih ediliyor.

Karaman'ın bu beldesinde yerin altından şifa fışkırıyor

Büğlü (Büklü) Baba Türbesi ve Şifalı Çamurun Hikayesi

Gerçek adı ve hayatıyla ilgili kesin bilgilere sahip olunamamakla birlikte, Büklü Baba (bazı kaynaklarda Büğlü ve Büğülü Baba olarak da geçer) devrinin alimlerinden biri olarak bilinmekte ve çevresinde Sofu Sultan olarak tanınmaktadır. Yapılan araştırmalarda adının Abdullah olduğu yönünde bilgilere ulaşılmış olsa da, henüz kesinlik kazanmamıştır.

Karaman'ın bu beldesinde yerin altından şifa fışkırıyor

Rivayete göre, İçel’in Silifke Sancağında yaşayan Sofu Sultan (Büklü Baba Sultan), Silifke mutasarrıfıyla yaşadığı problemler nedeniyle zorlu bir hayat sürmekteyken, bir gün askerlerden biri ona, "Geceleyin seni ortadan kaldıracaklar, acil olarak buralardan ayrılman gerekir" haberini getirir. Sofu Sultan, bu uyarı üzerine geceleyin Silifke'den ayrılır ve Avşar Yörüklerinin beyine sığınarak koruma ister. Silifke'yi terk ederken, haber getiren askere, "Mutasarrıf zamanı geldiğinde bir hastalığa yakalanacak, dermanı yine benden bulacak" der.

Karaman'ın bu beldesinde yerin altından şifa fışkırıyor

Avşar Beyi tarafından koruma altına alınan Sofu Sultan, Fariske olarak bilinen günümüz Göktepe köyüne gönderilir ve burada güvenli bir yaşam sürer. Sofu Sultan, hayvancılık yaparak geçimini sağlar ve kışın kale civarında, ilkbaharda Deliktaş ve yazın ise Dede Ardıç ve Dede Yanı denilen yerlerde ikamet eder. Göktepe olarak anılan Fariske köyüne yerleşen Sofu Sultan, bir cami yaptırarak insanlara nasihat etmeye ve onları eğitmeye başlar.

Büklü Baba'nın avlanma merakıyla ilgili bir rivayete göre, mezarlık civarında Hızır Aleyhisselam'la karşılaştığı ve Hızır'ın avlanmasını istemediği için avcılığı bıraktığı söylenir. Sofu Sultan, Hızır ile buluştuğu yere bir tekke yaptırarak inzivaya çekilir ve her gün şafakla birlikte köy halkını eğitmek için Menik'e iner, ardından mezarlıktaki tekkesine geri döner.

Karaman'ın bu beldesinde yerin altından şifa fışkırıyor

Zamanla Silifke Mutasarrıfı, "temreğe" adı verilen bir cilt hastalığına yakalanır ve doktorlar çare bulamaz. Yardım eden asker, Sofu Sultan'ın bu hastalığı iyileştirebileceğini belirterek, Silifke Mutasarrıfı'nın Sofu Sultan'ı bulup getirmesini emreder. Uzun aramalar sonucunda Sofu Sultan, şimdi türbesinin bulunduğu yerde hayvanlarıyla meşgul bir şekilde bulunur.

Karaman'ın bu beldesinde yerin altından şifa fışkırıyor

Askere neden geldiğinizi biliyorum diyen Sofu Sultan elindeki asasını yere vurur ve o noktadan çamur çıkmaya başlar. Sofu Sultan’ın talimatı ile asker, çamuru mutasarrıfa götürür ve mutasarrıfın yaraları kısa sürede iyileşmiştir.

Bu olayın ardından Sofu Sultan'ın şanı ve ilmi hızla yayılır, türbesinin yanına bir medrese yapılır ve bu yer bir merkez haline gelir. Çamurun çıktığı yerden dolayı halk arasında "Buğulu Baba" olarak anılmaya başlanan Sofu Sultan'ın adı, zamanla "Büklü Baba" olarak değişir ve günümüzde Abdullah olduğu varsayılan Sofu Sultan, Büklü Baba Sultan olarak bilinir. Sofu Sultan'ın ölümünden sonra, yaklaşık bir metre yüksekliğinde taş duvar ile çevrili bir türbe inşa edilir ve mezarlık düzenlenerek Buğulu Baba'nın üzeri kapatılarak güzel bir türbeye dönüştürülür. Günümüzde Türkiye'nin dört bir yanından insanlar, Büklü Baba Sultan Türbesi'ne gelerek cilt hastalıklarına şifa aramaktadır.

Karaman'ın bu beldesinde yerin altından şifa fışkırıyor

Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde Şifalı Çamur

Evliya Çelebi’nin Seyehathame’sinde Büklü Baba’ya yaptığı ziyareti ve şifalı çamurdan şöyle bahsediyor:

“Büklü Baba Sultan ziyareti: Karamanoğullarmdandır. Tacı tahtı, rahtı bahtı terk edip bu mahalde avlanırken Hazret-i Hızır'a rast gelip burada dünyadan ilgisini kesip 70 yıl bu ağaçlıklar içinde ömrünü geçirir. Kabri burada hâlâ büyük ziyarettir. Nurlu mezarının yakınında yerden bir yağlı çamur kaynayıp çıkar. Ziyaretine kaç kişi varsa Allah'ın emriyle o çamur çıktığı mahalle kaç adam varsa yerden o kadar kabarcık çıkar. Bu çamuru Frenk hastalığına, tuzlu balgama, temregeye, behaka ve yerekana sürseler Allah'ın izniyle şifa bulup inci gibi olup yüzünün rengi açılmış gül ve parlak ay gibi olur. Yılda bir kere büyük topluluk olup toprağından vilâyet vilâyet götürürler. Ama hâssa yerinde sürmektir. Tekkesi bir gül ü gülistan ağaçlık içinde bir ufak tefek tekkedir. Bektaşî tarikatında birkaç canlar sakinlerdir. Himmetleri hazır ve nazır ola. Bazı inkârcılar, "Evet, o toprak üzere çok adam vardıkça ağır olup yerden çamur çıkar" derler. Ama başka yerden çıkmayıp bu ziyaretgâhtan çıkıp bu kadar faydası görüldüğü keramet değil mi? Bütün kitaplarda evliyâ kerameti hak değil mi? Sırrı aziz olsun. Hamd olsun temiz itikadımıza göre ziyaret nasip olup oradan Firişke Nehri'ni at ile geçip karşı tarafta bir ulu dağ yamacında yüksek bir tepe üzerinde…”

Sarıveliler İlçesi Göktepe (Fariske) Kasabası’nda türbesi bulunan Türkmen Erenlerinden Büklü Baba’nın da bu çamurdan şifa bulduğu biliniyor.

20 Şub 2024 - 12:21 Karaman/ Sariveliler- Karaman Köyleri

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.123.826 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

02

Famili - Aman ha haber yapmasanız iyi olurdu fazla sürmez her tarafını çöple doldururuz oranında eğitim şart ilk önce aileden başlamak üzere

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 21 Şubat 00:19
01

Lahza - Bir kaç kez okudum bu haberi. Dillerde de dolaşmaya başladı sevindirici: hem bölge halkı için hem şifa arayanlar için. Yalnız tahlil hep aynı tahlil 2005 ağustos ve nerede yapıldığı belli değil. yeni ve güven verici yeni tahliller sunulsa daha ilgi çekici olmaz mı? Çevresi de güzelleştirilse... Yetkililerimizden sorumluluk alan olur inşallah bir termal bölge de Karaman neden olmasın.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 20 Şubat 13:33

Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi