Hükümet, Çalışma Süreleri Hakkında Düğmeye Bastı! Mesai Saatleri Kısalıyor

Hükümet, iş mevzuatının basitleştirilmesi amacıyla önemli bir çalışma başlattı. Bu çalışmanın içinde, mesai saatlerinin azaltılması da yer alıyor. Pek...

Büyütmek için resme tıklayın

Hükümet, iş mevzuatının basitleştirilmesi amacıyla önemli bir çalışma başlattı. Bu çalışmanın içinde, mesai saatlerinin azaltılması da yer alıyor.

Peki, Türkiye'de çalışma hayatında nasıl bir düzenleme yapılacak? Mesai saatleri ne kadar azaltılacak? Bu durum maaşlara etki eder mi? İşte detaylar... "İş mevzuatında dağınıklığı ortadan kaldırmak ve güncellemek için Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu uzun bir süredir çalışmalar yürütüyor." diyen uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarla, çalışma saatlerinin kısaltılması ve mesai ücretlerinin gözden geçirilmesinin planlandığı ortaya çıktı.

Türkiye'de Çalışma Süreleri Ne Kadar Azalacak?

"Ülkemizde, kamu sektöründe haftalık çalışma süresi 40 saat, özel sektörde ise 45 saat olarak değerlendirilmektedir." diyen Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz, konuyla ilgili beklentilerini şu şekilde dile getirdi: "Burada, özel sektördeki çalışma süresinin 40 saat, kamu sektöründeki sürenin ise 35 saate indirilebileceğini düşünüyorum."

Dünya Genelinde Ortalama Çalışma Süreleri

Dünyada, tam zamanlı çalışma süreleri ülkelere göre değişiklik gösteriyor. Örneğin, ABD'de çalışanlar haftada 35 ile 40 saat arasında çalışıyor. Fransa'da devlet tarafından haftalık çalışma süresi 35 saat olarak sınırlandırılıyor. Almanya'da bu süre 35 ila 40 saat arasında değişiyor. Birleşik Krallık'ta haftalık çalışma süresi 37,5 saat iken, İspanya'da 36 saat ve Hollanda'da ise 36 saat civarında çalışma süresi uygulanıyor.

Çalışma Mevzuatı Düzenlemesinde Hangi Konular Ele Alınıyor?

Hükümetin çalışma mevzuatı düzenlemesine dahil ettiği başlıklar arasında şunlar yer alıyor: 1952 yılında kabul edilen 5953 sayılı Basın İş Kanunu, 1967 yılında kabul edilen 854 sayılı Deniz İş Kanunu ve yürürlükte olan 4857 sayılı İş Kanunlarının Türk İş Kanunu adı altında birleştirilmesi ve düzenlenmesi, Çalışma saatlerinin düzenlenmesi, Ücret politikalarının gözden geçirilmesi, Yasalardan kaynaklı dağınıklığın giderilmesi, Toplayıcı ve bütünleyici bir iş hukuku oluşturularak sosyal güvenlik hukuku ve iş sağlığı güvenliği yasalarının buna entegre edilmesi. Çalışma mevzuatı düzenlemesinin ne zaman açıklanacağı konusunda henüz net bir tarih belirtilmedi. Ancak, ilgili otoritelerin çalışmalarını sürdürdüğü ve düzenlemenin kamuoyuyla paylaşılacağı tahmin ediliyor.

Çalışma Sürelerinin Kısaltılması Çalışanlar ve İşverenler Üzerinde Nasıl Etki Yapar?

Çalışma hayatına yeni giren esnek çalışma modelleri, pandemi sonrası uzaktan çalışma gibi uygulamalarla şekil almaya başladı. Bu yeni çalışma modellerinin yasal altyapısının oluşturulması bekleniyor. Dört gün çalışma, üç gün tatil gibi uygulamaların hayata geçirildiği dünyada, çalışma saatlerinin kısaltılmasının sonuçları üzerinde uzmanlar araştırmalar yaptı.

Bu çalışmalardan elde edilen bazı sonuçlar şunlardır:

  • Çalışanların zihinsel ve fiziksel sağlıklarının daha iyi hale gelerek hastalık izinlerinin azalması,
  • İnsan kaynaklarında daha az yedek iş gücüne ihtiyaç duyulması,
  • Daha fazla zaman ayırabilme imkanıyla çalışanların kendilerine ve ailelerine daha fazla vakit ayırması,
  • Bu çalışma modeli yapan şirketlerin cazip hale gelmesi ve daha yetenekli insan gücünün şirketlere katılması,
  • İş yerindeki maliyetlerin azalması, örneğin yemek, enerji, yol ve servis gibi maliyetlerin hesaplı hale gelmesi,
  • Çalışanların bireysel gelişimine daha fazla zaman ayırmasıyla kendisine ve çevresine fayda sağlanması.

Bu yeni çalışma modelinin dezavantajları:

  • Ücret ve verimlilik konusunda şüpheleri olan işverenlerin uygulama sonucunda ücretlerde küçük düşüşler yapma talepleri,
  • Bazı sektörlerde fiziksel sınırları zorlayabileceği düşünülen çalışma saatleri,
  • Kurumsal şirketlerde departman içindeki görev sorumlulukları nedeniyle çalışma modelinin tüm şirketi değil sadece bir kısmını kapsaması ve bu durumun şirket içinde çalışma barışını bozması,
  • Ekip çalışması yapan kişilerin sorumluluklarının paylaşılması ve koordinasyonun sağlanmasının zorlaşması.

Bu yeni düzenlemelerin çalışanlar üzerindeki etkileri ve işverenlerin bunlara nasıl tepki vereceği henüz netlik kazanmamıştır. Ancak, çalışma sürelerinin kısaltılması ve daha esnek çalışma modelleri sunulması, çalışanların iş-yaşam dengesini iyileştirme ve daha fazla zaman ayırma imkanı sağlama potansiyeline sahiptir.

Özetlemek gerekirse, Türkiye'de hükümetin çalışma mevzuatında düzenlemeler yapmayı planladığı ve bu düzenlemelerin mesai saatlerinin azaltılması gibi unsurları içerdiği bilinmektedir. Ancak, tam olarak ne zaman ve hangi şekillerde bu düzenlemelerin hayata geçirileceği henüz açıklanmamıştır. Bu değişikliklerin çalışanlar ve işverenler üzerindeki etkileri zamanla ortaya çıkacaktır.

20 Şub 2024 - 11:39 - Gündem

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.078.942 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi