Karaman'da bitmeyen mücadele!

Karaman'da kışın gelmesiyle birlikte ortaya çıkan bu böcek ile mücadele için yetkililer tarafından sonbahar kışlak tespit çalışmaları yapılıyor.

Karaman'da bitmeyen mücadele!
Karaman'da bitmeyen mücadele!
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Karaman'da buğday başaklarına büyük zarar veren ve hububatın en önemli zararlısı olarak bilinen süne ile mücadelede sonbahar kışlak tespit çalışmalarını devam ediyor.

Sünenin verdiği zarar, verim ve kalitede önemli düşüşlere yol açıyor; zarar gören daneler hem tohumluk olarak kullanılamıyor hem de hamur olma özelliğini kaybediyor.

Karaman İl Tarım ve Orman Müdürü Hatice Bulut 2024 yılı süne mücadelesi çalışmalarına hazırlık olarak bu çalışmaların yürütüldüğünü belirtti. Bulut, sünenin kışlaktaki popülasyon yoğunluğunun belirlenmesi, salgının şiddetini tahmin edebilme ve kimyasal mücadele yapılacak alanların tespiti amacıyla kışlak sürveyleri yapıldığını Tespite dayalı mücadele ile süne mücadelesinde kıymetlendirme, yumurta parazitoit ve nimf sürveylerini gerçekleştirildiklerini söyledi.

Karaman'da bitmeyen mücadele!

Süne Böceği Nedir?

Türkiye genelinde yaygın olarak görülen ve dönemsel olarak salgınlara yol açabilen süne zararlısı, çiftçilerimiz tarafından yakından bilinen bir böcektir. Bilimsel adı Eurygaster spp. olan süne böceği, özellikle tahıllara verdiği zararlarla bilinir. Sokucu emici ağız yapısına sahip olan bu zararlı, yaklaşık 1 cm uzunluğunda, toprak renginde ve yassı bir vücuda sahiptir. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın süne böceği hakkında yayımladığı makaleye göre, süne erginleri genellikle toprak rengindedir, ancak zaman zaman siyah, kırmızımsı, kirli beyaz veya alacalı renklerde süne zararlılarına rastlanabilir. Bu böcekler, familyalarına özgü olarak kötü bir koku salgılarlar.

Karaman'da bitmeyen mücadele!

İstanbul Tarım İl Müdürlüğü'nün "Süne" adlı yayınına göre, kışın soğukları ve yazın sıcaklarına dayanabilen süne böcekleri, kışlak bölgelerde bulunur, uygun koşullarda kışlak bölgelerden çıkarak çiftleşir ve ürerler. Süne yumurtaları ilk bırakıldığında canlı yeşil renkte olup, 3-4 gün içinde hafif siyahlaşır. 5 gün sonra yumurtalarda siyah lekeler belirir ve kırmızımsı çapa şeklinde işaretler ortaya çıkar. Yumurtaların gelişme süreci ortalama 2-3 hafta sürer. Buğdaygillerin yaprakları veya yabani otların altına bırakılan yumurtalardan 1. dönem nimfler çıkar. 1 hafta sonra gömlek değiştirerek 2. dönem nimflere dönüşür ve süt olum dönemindeki tahıl başaklarından beslenmeye başlar. Ardından defalarca gömlek değiştirerek 3., 4. ve 5. dönem nimflere dönüşen canlılar, sürecin sonunda ergin halini alır. Erginler ise buğdayda beslenir. Hem tanede verim kaybına neden olan hem de beslenme sırasında salgıladıkları sıvı nedeniyle ekinlerde zarar oluşturan süne böcekleri, özellikle buğday üretimlerinde büyük kalite kaybına yol açabilir.

Karaman'da bitmeyen mücadele!

Süne böcekleri, yılda bir kez üreme yeteneğine sahip olup, aktif ve pasif yaşam dönemleri arasında geçiş yaparak yaşamlarını sürdürürler. Bu böcekler için yaklaşık 9 ay süren pasif bir dönem mevcuttur. Aktif yaşam dönemleri ise iklim koşullarına bağlı olarak değişmekle birlikte genellikle nisan sonu, mayıs başı ve temmuz aylarını içerir. Süne böceklerinin kışlak bitkileri arasında meşe, çam, geven, kirpi otu, kirpi-geven, kekik, ayıkulağı ve çekiçlik gibi bitkiler öne çıkmaktadır. Kışlamış erginler, tarlaya indikten ve çiftleştikten sonra 10-15 gün içinde yaşamlarını tamamen sonlandırmaya başlarlar. Yeni erginler ortaya çıkmaya başladığında kışlamış erginler nadiren görülür ve kısa sürede tamamen ortadan kaybolurlar.

Karaman'da bitmeyen mücadele!

Süne Böceği Zararları Nelerdir?

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın süne böceği üzerine yayımladığı makaleye göre, süne böceğinin zararları, çeşitli faktörlere bağlı olarak şekil ve derecesini değiştirmektedir. Böceklerin yetişkinlik dönemine, iklim koşullarına, ekilen bitkinin türüne ve yağış miktarına bağlı olarak zarar oranları farklılık göstermektedir. Süne erginleri, hububatların saplarını, gövdelerini, başak ve tanelerini sokup emerek zarar oluşturmaktadır. Temel olarak süne böceğinin üç tip zararı bulunmaktadır:

Kurtboğazı Zararı: Kışlamış erginler, kardeşlenme döneminde tahılların sap kısmına, kök boğazına yakın yerlere zarar verirler. Ekinin öz suyunu emerek beslenen böcekler, su iletimine engel olurlar, bu da sapların sararıp kurumasına neden olur. Bu zarar özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde görülse de diğer bölgelerde bazı yıllarda sapa kalkma ve başaklanma dönemlerinde ortaya çıkabilir.

Karaman'da bitmeyen mücadele!

Akbaşak Zararı: Kışlamış erginler, geliştikçe ekinlerin baş kısımlarından beslenmeye başlarlar. Başaklar yaprak kılıfı içindeyken, çiçeklenme ve tane bağlama dönemlerinde sap kısmından beslenen böcekler, başağın hemen altından emerek ekinlere zarar verirler. Bu zarar, başakların beyazlaşması ve sünenin varlığını gösteren beyaz başakların görünmesiyle belirgindir.

Karaman'da bitmeyen mücadele!

Tanedeki Emgi Zararı: Sünenin en büyük zararlarından biri tanede emgi şeklinde meydana gelir. Süne ile mücadele, temel olarak bu zararı önlemeye yönelik programlanır. Başakların taneleri süt olumuna gelmeye başladığında, kışlamış ergin popülasyonunda azalma ve yumurtadan çıkan nimflerde artış beklenir. 2 ve 5. dönem arasındaki nimfler ve yeni nesil erginler, süt olum dönemindeki hububat tanelerinden beslenebilirler. Özellikle 4.-5. dönemdeki nimfler, tanelerden çimlenme gücünü kaybedecek kadar çok besin alırlar. Bu tip zararda, erim kaybı %100'e kadar çıkabilir ve tahıllar bu süreçte süne böceğinin beslenebileceği kadar yumuşak tanelere sahip olduğunda bu zararın yüksek olmasına neden olabilir. Süne böceğinin salgıladığı proteinler, tane aniden sertleştiğinde taneyi yeniden yumuşak kılar, bu da tanelerin %100 verimsiz hale gelmesine neden olabilir.

27 Kas 2023 - 16:13 - Gündem

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.181.553 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi