Öfkesinin ve Hırçın Oluşunun Nedeni Bu Sorun Olabilir!

Uzman Klinik Psikolog Fulya Tepret Konu Hakkında Önemli Bilgiler VerdiGelişim Dönemi ve Çocuklardaki ZorluklarGelişim dönemi, insan evladının bedensel...

Uzman Klinik Psikolog Fulya Tepret Konu Hakkında Önemli Bilgiler Verdi

Gelişim Dönemi ve Çocuklardaki Zorluklar

Gelişim dönemi, insan evladının bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal açılardan yaşadığı değişimleri içerir. Her çocuk, büyürken çeşitli gelişim dönemlerinden geçer ve her bir dönemde yeni beceriler kazanır. Ancak bu becerilerin kazanımı beraberinde zorlukları da getirebilir. Gelişim dönemlerinde ortaya çıkan sorunlar olağan ve geçici niteliktedir. Bu nedenle çocukların geçtikleri gelişim dönemlerini ve getirdiği zorlukları bilmek, ebeveyn-çocuk ilişkisinde oldukça önemlidir. Eğer çocuk, büyürken bu zorluklarla baş etmek için yeterli destek ve olumlu duyguları anne-babadan alamazsa, duygusal sorunlar ortaya çıkabilir.

Örneğin, 2-3 yaş arasında gelişimsel olarak "hayır" demeyi, kendini bir birey olarak hissetmeyi gerektiren bir dönemde olan bir çocuk, ebeveynleri tarafından sürekli kontrol ediliyor ve bu gelişimsel ihtiyacı karşılanmıyorsa, öfke patlamaları veya fiziksel sorunlar gibi reaksiyonlar gösterebilir. Bu olumsuz tepkilere "davranış bozuklukları" denir ve hırçınlık, sinirlilik, inatçılık, küfür etme, çalma gibi davranış problemlerini kapsar. Bu davranış sorunları aslında çocukta bir problem olduğunu değil, çocuğun bazı ihtiyaçlarının karşılanmadığını gösterir. Çocuk, karşılanmayan duygusal ihtiyaçlarını davranışlarıyla ifade eder.

Örneği çoğaltmak gerekirse, sosyal-duygusal gelişimi gereği yaşıtlarıyla vakit geçirmesi gereken bir çocuk, sürekli yalnız kalıyorsa ileride içine kapanık bir çocuk ve yetişkin olabilir. Çocuk, kendi başına üstünü giyinme ve yemek yeme gibi becerilere sahipken, ailesi tarafından aşırı koruyucu bir şekilde büyütülüyor ve her şeyi yapılıyorsa, özgüven sorunları yaşayabilir. Diğer bir uçta ise aşırı disiplinli, katı ebeveyn tutumlarına sahip ailelerin çocuklarında kaygı problemleri görülebilir. Ayrıca çocuklar okulda sosyal ilişkilerinde bazı sorunlar yaşayabilir, arkadaşlarına saldırabilir, tükürebilir, hakaret edebilir. Özellikle şiddetin olduğu bir ev ortamında büyüyen çocukların bu davranış problemlerini okula taşıma olasılıkları da vardır.

Okul Öncesi Dönem ve Ergenlik Dönemi

Okul öncesi dönemde çocuklarda uyku, temizlik, yemek alışkanlıkları gibi sorun davranışlar gözlenebilir. Ayrıca söz dinlememe, inatçılık, kıskançlık, utangaçlık, saldırganlık gibi davranışlar da problem olarak ortaya çıkabilir. Yukarıda da belirtildiği gibi her davranış sorunu aslında anne-baba tutumlarıyla ilişkilidir. Bu davranış sorunları yaşayan çocukların aileleri genellikle zorlandıkları için çocuklarını terapiye götürürler. Ancak bu zorluklarla çalışmak, çocuğun yararına olacaktır. Terapi süreci, çocuğun karşılanmamış duygusal ihtiyaçlarını gidermeye ve sosyal-duygusal yönden gelişimine katkı sağlayacaktır.

Ergenlik dönemi, yaşamın hem en güzel ve enerjik hem de en zorlu dönemidir. Ergen, hem çocuk değildir hem de yetişkin değildir. Kendisini bir yetişkin gibi hisseder çünkü artık çocuk olmaktan çıkmıştır ve büyümektedir. Ancak hala kurallara ve sınırlara ihtiyaç duyduğu için bir çocuk gibi de hisseder. Bu nedenle ergenlik dönemi, anne-baba ile çatışmaların sıklıkla yaşandığı bir dönemdir. Ergenlik döneminde cinsiyete özgü problemler farklılık gösterebilir, ancak genel olarak bakıldığında ergenin duygusal dalgalanmaları, tepkilerini kontrol edememesi, kırıcı olabilmesi, sürekli arkadaşlarıyla vakit geçirmek istemesi, yalnız kalmak istememesi, anne-babadan uzaklaşma isteği gibi özelliklerin ergenlikle beraber ortaya çıktığı görülür. Bu özellikler yoğun ve aşırı bir şekilde yaşandığında davranış problemlerinden bahsedilebilir. Bu davranış problemlerinin temelinde ise ergenin bazı ihtiyaçlarının karşılanmaması ve anne-baba tutumlarıyla ilişkili olması yatar.

Ergenler, çocukluktan yetişkinliğe geçerken bedensel, zihinsel ve duygusal değişimlere uyum sağlamaya çalışırlar. Kendi kimliklerini inşa ederler. Ancak bazen kendi kimliklerini inşa etmek için hızlı ve yanlış yollara başvurabilirler, örneğin sigara içmeye başlayabilirler. Kendilerini kanıtlama ve güçlü olduklarını gösterme amacıyla bazı eylemlere yönelebilirler. Tüm bu süreçte, anne-babalar çocuklarının hata yapmaması için koruyucu bir rol üstlenirken, ergenler bunu aşırı baskı olarak algılayabilir ve dış dünyaya daha çok yönelebilir. Sonuç olarak, aşırı saldırganlık, ani öfke patlamaları gibi davranış problemleri ortaya çıkabilir. Bu noktada anne-baba, ergenin davranış problemleriyle başa çıkmak yerine çözüm odaklı olmalı ve gerekli yardımı talep etmekten çekinmemelidir.

Uzman Klinik Psikolog Fulya Tepret, "Davranış bozukluğu, çocuk ve ergenlerin ruh sağlığında önemli bir sorundur. Bu yıllarda, psikososyal gelişim açısından hayati bir dönem olan davranış bozukluğunun iyileştirilmesinde, ailelerin, eğitimcilerin, okuldaki rehberlik birimlerinin ve uzmanların işbirliği içinde çok yönlü bir yaklaşım sergilemeleri önemlidir" dedi.

31 Eki 2023 - 15:58 - Sağlık

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.007.307 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi