Bulaşıcı olmayan hastalıkların toplam hastalık yükü içindeki payı arttı

Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda yer alan bilgiye göre, yaşlanan nüfusun da etkisiyle 2022 yılında gerçekleşen ölümlerin yüzde 68,6'sı dolaşım sistemi ve solunum yolu hastalıkları ile tümör, beslenme, endokrin ve metabolizmayla ilgili hastalıklardan kaynaklandı HÜ Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız: "Endokrin ve metabolik hastalıklar başta olmak üzere kronik hastalıkların rutin takiplerinde tüm dünyada aksamalar yaşan

Bulaşıcı olmayan hastalıkların toplam hastalık yükü içindeki payı, yaşlanan nüfusun etkisiyle birlikte artış gösterdiği bilgisi Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda yer aldı.

2022 yılında gerçekleşen ölümlerin yüzde 68.6'sı dolaşım sistemi hastalıkları, solunum yolu hastalıkları, tümörler, beslenme, endokrin ve metabolizma ile ilişkili hastalıklardan kaynaklandı.

Tütün kullanımı, fiziksel aktivite eksikliği ve dengesiz beslenme temel risk faktörleri olarak belirlendi.

AA muhabirinin 2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'ndan derlediği bilgilere göre, sağlık hizmetlerinde son yıllarda kaydedilen ilerlemeler, fiziksel altyapı, insan kaynakları, hizmet erişimi, aile hekimliği, anne ve çocuk sağlığı, hastane yatak sayıları, koruyucu sağlık, kurumsal yapılanma, bulaşıcı hastalıklarla mücadele, hasta ve hekim hakları gibi birçok alanda gelişmeler sağlandı.

Anne ve bebek sağlığı hizmetlerindeki iyileşmeler sonucunda 2017 yılında yüz bin canlı doğumda gerçekleşen anne ölüm oranı 14.5 iken 2022 yılında 12.6'ya düştü.

2017 yılında on bin kişiye düşen hasta yatak sayısı 27.9 iken, 2022'de 30.7'ye yükseldi.

Sağlık altyapısının iyileştirilmesi ve hizmet erişiminin kolaylaştırılmasıyla birlikte kişi başına düşen hekim başvuru sayısı 2021'de 8 iken, 2022'de 10'a yükseldi.

- "18 şehir hastanesi projesinin sözleşmesi imzalandı"

Toplam 28,438 yatak kapasiteli 18 şehir hastanesi projesi kamu-özel işbirliğiyle hayata geçirildi.

Ekim 2023 itibarıyla Mersin, Yozgat, Isparta, Adana, Kayseri, Elazığ-Fethi Sekin, Manisa, Eskişehir, Ankara-Bilkent, Bursa, İstanbul-Başakşehir Çam ve Sakura, Konya, Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu, Ankara-Etlik, Kocaeli Gaziantep ve İzmir Bayraklı şehir hastaneleri toplam 27,828 yatak kapasitesiyle hizmet verdi.

Kütahya Şehir Hastanesi ise 610 yatak kapasitesine sahip olup, geçici kabul çalışmaları devam etmektedir.

Ayrıca, 17 şehir hastanesi projesi toplam 19,050 yatak kapasitesiyle merkezi yönetim bütçesinden yapımına devam edilmekte olup, 6 şehir hastanesinin proje çalışmaları yürütülmektedir.

Aydın, Antalya, Samsun, Trabzon, Ordu, Denizli, Sakarya, Şanlıurfa, Diyarbakır-Kayapınar, İstanbul Sancaktepe ve Mardin şehir hastaneleri toplam 14,150 yatak kapasitesiyle inşaat çalışmaları devam etmektedir.

2022 yılında özel sektördeki toplam yatak kapasitesinin yüzde 21'ine ve uzman hekim sayısının yüzde 31.9'una sahip olmasına rağmen, tüm ameliyatların yüzde 29.4'ü özel sektörde gerçekleştirildi. Üniversite hastanelerinde ise toplam yatak kapasitesinin yüzde 16.7'sine ve uzman hekim sayısının yüzde 15.51'ine sahip olmalarına rağmen ameliyatların yüzde 18.7'si gerçekleşti.

2022 yılında Türkiye'de 194,688 hekim, 42,359 diş hekimi, 243,565 hemşire ve 59,632 ebe bulunuyordu. Aynı dönemde 100,000 kişiye düşen hekim sayısı 228 iken, hemşire ve ebe sayısı 356 olarak kaydedildi.

- "Sağlıklı Hayat Merkezlerinin sayısı Eylül 2023 itibarıyla 247'ye ulaştı"

Bulaşıcı olmayan hastalıkların toplam hastalık yükü içerisindeki payı, yaşlanan nüfusun da etkisiyle artmaya devam etmektedir.

2022 yılında gerçekleşen ölümlerin yüzde 68.6'sı dolaşım sistemi hastalıkları, tümörler, solunum yolu hastalıkları, beslenme, endokrin ve metabolizma ile ilgili hastalıklardan kaynaklanmaktadır.

Bu hastalıkların temel risk faktörleri tütün kullanımı, fiziksel aktivite eksikliği ve dengesiz beslenmedir.

Risk faktörleriyle mücadele kapsamında kurulan Sağlıklı Hayat Merkezleri sayısı Eyül 2023 itibarıyla 247'ye ulaşmıştır.

- "Kovid-19'un tıbbi, davranışsal ve sosyal etkileri oldu"

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, Kovid-19 salgınının dolaşım sistemi hastalıkları, tümörler, solunum yolu hastalıkları, beslenme, endokrin ve metabolizma ile ilişkili hastalıklara bağlı ölümler üzerinde geniş ölçüde tıbbi, davranışsal ve sosyal etkileri olduğunu belirtti.

Yıldız, obezite, endokrin ve metabolik hastalıkların sıklığını artıran ve kontrolünü zorlaştıran faktörlerin bunlar arasında yer aldığını ifade etti. Sağlıksız beslenme alışkanlıklarının, hareketsiz zamanın ve ekran süresinin artması, stres ve kaygı bozuklukları, uyku düzeninin bozulması ve kalitesiz uyku gibi etkenlerin özellikle hızlı ve sağlıksız beslenmeye bağlı ölümlerde artışa neden olduğunu açıkladı.

Yıldız, salgın döneminde dünyada yüksek kafein veya şeker içeren içecekler ve sigara tüketiminde artış olduğuna dikkat çekerek, bunların da endokrin ve metabolik hastalıklara bağlı ölümlerde artışa katkıda bulunabileceğini ifade etti. Kovid-19 pandemisi, sağlık sistemlerinin zorlanmasına ve kronik hastalıkların rutin takiplerinde aksamalara yol açtığına da vurgu yaptı. Salgın döneminde, önceden endokrin ve metabolik hastalığı olan hastalarda hastaneye yatış ve ölüm oranlarının arttığı belirtildi.

31 Eki 2023 - 11:38 Ankara- Sağlık

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.007.307 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi