Engelli Plakalı Araç Sahiplerine MTV Borcu Uyarısı

Engelli plaka sahipleri için önemli bir açıklama yapıldı. Şehir değişikliği konusunda dikkatli olunmalıdır.

Engelli Plakalı Araç Sahiplerine MTV Borcu Uyarısı
Haber albümü için resme tıklayın

Engelli plakalı araç sahiplerini bilgilendiren Cemil Cahit Saraçoğlu, "Engelliler için ayrılan araçlara MTV borcu çıkabiliyor" sözleriyle önemli açıklamalarda bulundu. Engelli kişilerin araçlarından yeterince faydalanmadığı tespit edildiğinde bu durumla karşılaşılabileceğine dikkat çeken Saraçoğlu'nun açıklamaları şu şekildedir:

İstifade kavramı, engelli bireyin aracın içinde olması veya aynı il veya ilçede bulunması anlamına gelmektedir. Ancak araç başka bir şehirdeyken veya engelli kişi başka bir şehirdeyken bu durum kesinlikle kabul edilemez.

Bir okuyucusunun, %94 engelli raporuna sahip olan annesinin ilk defa trafikte tescil ettirdikleri engelli araç için Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda Motorlu Taşıt Vergisi (MTV) ve ek MTV ödemesi çıktığını belirtmesiyle, engelli kişinin araçtan yeterince faydalandığının tespit edilmesi gerektiği ortaya çıktı. Bu nedenle araçlardan vergi alınabileceği ifade edildi.

Saraçoğlu'nun açıklamalarına göre, "Engelli kişi adına alınan bir araçtan engellinin ne kadar faydalandığı nasıl anlaşılıyor?" sorusu akıllarda yer edinmektedir. Bu konuda detayları paylaşan Saraçoğlu, şunları belirtti:

"İstifade edilmek için araçta engelli kişinin bulunması gerekmektedir. Engelli kişi araçta olmasa bile aracın aynı il veya ilçede bulunması yeterlidir. Ancak araç başka bir şehirdeyken veya engelli kişi başka bir şehirdeyken bu durum kesinlikle kabul edilemez."

Bir aracın engelli kişi adına alınmış olması durumunda ve aracın araca kayıtlı olduğu şehir dışında kullanılması durumunda engelli kişinin araçtan yeterince faydalanmadığının tespit edildiği ortaya çıkmıştır. Bu durumda kişilere MTV ve ek MTV borcu çıkmaktadır. Engelli araç kullanıcılarının zihinlerinde yer eden soruları yanıtlayan Cahit Saraçoğlu, aşağıdaki açıklamalarda bulunmuştur:

1- Engelli yolcu adına alınan araçlarda yolculuk yapmak mümkün mü?

Mevzuata göre, engelli yolcu ve sürücü adına alınan araçlarda engelli kişi aracın içinde olmadan araç kullanılamamaktadır.

2- Engelli adına alınan araba, engelli kişi olmadan başka bir şehirde kullanılabilir mi?

Aracın aynı ilde olması koşuluyla sadece birinci dereceden yakınlar kullanabilir. Bu kişiler arasında, kişi kendisi, eşi, çocukları, anne-babası ve kardeşleri yer almaktadır. (Torunlar ve gelinler kullanamaz.) Engelli araçlarıyla ilgili ciddi usulsüzlük şikayetlerinin artması üzerine, bu kural 7 Ocak 2023 tarihinde kabul edilen düzenleme ile 2023 yılından itibaren alınan araçlarda geçerli hale getirildi. 2023 yılından önce alınan araçlarda bu kural geçerli değil ve bu araçları herkes kullanabilir durumdadır.

Öte yandan, tatil veya iş amaçlı başka bir ilde kullanılmak istendiğinde, kişi o ilde yaşamadığını belgelemesi durumunda engelli kişinin yanında olması zorunlu değildir. Örneğin, araç, engelli kişinin ikamet ettiği Muğla iline tescilli olsa da Ankara'da kontrol edildiğinde, birinci dereceden kullanıcının ikamet adresinin de Muğla olduğu anlaşılırsa araç Ankara'da geçici olarak kullanılabilir.

3- Engelli yakını aracı kendi üzerine alabilir mi?

%40 ve üzeri engellilik oranına sahip olan kişiler gibi H sınıfı ehliyete sahip olan bireyler, ÖTV'siz araç satın alabilirler. Ancak engel durumu araç kullanmaya izin vermiyorsa, kişinin birinci dereceden üçüncü dereceye kadar olan yakınları ÖTV'siz araç satın alabilir.

4- Engelli olarak alınan araçlarda otomatik vites zorunlu mu?

Bazı engel tiplerinde ilave bir aparata gerek duyulmadan direkt olarak otomatik vitesli araçlar da kullanılabilir. Bu detaylar, devlet hastanesinden alınan "Engelli Sağlık Kurulu Raporu"nda belirtilmektedir.

5- Engelli aracını kullanabilecek akrabalar kimlerdir?

Engelli bireylerin engel oranı %90 ve üzerindeyse, yurt içinden alınmış bir aracı herkes kullanabilir. Eskiden geçerli olan 2. ve 3. derece akraba şartı artık uygulanmamaktadır. Ancak, araç yurt dışından alındıysa yalnızca 2. ve 3. dereceden akrabaların kullanımına izin verilmektedir. Bu noktada engelli kişinin eşi, çocukları, annesi ve babası aracı kullanabilir.

6- Engelli araç sahibi ölürse araç kime kalır?

Devlet tarafından sağlanan ÖTV indirimi ile araç satın alan engelli bireyin vefat etmesi durumunda araç, hayatını kaybeden engelli kişinin ailesi arasında paylaşılmaktadır.

7- Engelli araç 5 yıl sonra tekrar alınabilir mi?

Ancak, bu durumda alıcı kişinin engelliye ilişkin belgeleri ilgili vergi dairesine sunması zorunludur. Bu durumda aracı satan kişinin, belirlenen 5 yıl süresi dolmadan yeni bir araç alması mümkün değildir.

8- Engelli araç alma süresi 3 yıla düşürüldü mü?

Engelliler, ithal edilen araçların serbest dolaşıma giriş tarihinden itibaren üç yıl geçmeden engeli olmayan bir kişiye satış yapamazlar. Araç, serbest dolaşıma giriş tarihinden itibaren 3-10 yıl arasında gümrük vergisi ödenerek engeli olmayan bir kişiye satılabilecek. On yıldan sonra ise bu vergiler talep edilmeyecektir.

9- Engelli araç 5 yıl süresi dolmadan satılabilir mi?

Bununla birlikte, engelli aracının 5 yıl süresi dolmadan satılması yasak olduğu için ÖTV muafiyetinden yararlanarak alınan bir aracın satışında belirli prosedürler uygulanması gerekmektedir. Bir engelli aracının 5 yıl içinde satılması durumunda ÖTV muafiyeti hakkı kaybedilir ve ödeme yapılması gerekmektedir. 5 yıl tamamlandıktan sonra ise herhangi bir ÖTV ödemesi yapmadan araç satılabilmektedir.

10-Engelli araç alımında kredi kullanılabilir mi?

ÖTV muafiyetli araç alımlarında taşıt kredisi kullanmak mümkündür. Ancak bu kredi, muafiyet sahibi kişi adına çekilmelidir. Ayrıca bu süreçte bankaların standart taşıt kredisi şartları dikkate alınmaktadır. Dolayısıyla zihinsel engelli kişiler adına alınan araçlarda kredi kullanımı mümkün değildir.

11- 2023 yılında engelli araç indirimi oranı nedir?

2023 yılında engel oranı %40 ila %89 arasında olan kişiler, %26.3'lük bir ÖTV indirimi ve %15.24'lük bir KDV indiriminden yararlanabilirler.

23 Eki 2023 - 12:11 - Gündem

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.043.397 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi