Vergi Toplama Yöntemi Değişiyor: Akaryakıt Detayı Dikkat Çekti! Bakan Şimşek, Detaylarıyla Anlattı

Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadelede Yeni AdımlarHazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kayıt dışı ekonomiyle mücadele çerçevesinde yürüttükleri çalışmala...

Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadelede Yeni Adımlar

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kayıt dışı ekonomiyle mücadele çerçevesinde yürüttükleri çalışmaları kamuoyuyla paylaşarak vergi toplama yöntemlerinde değişikliğe gidileceğini belirtti. Bakan Şimşek, vergi dairesine gitmeden mükelleflerin işlemlerini anında çözebileceklerini ve vergisel yükümlülüklerin daha kolay ve hızlı yerine getirilebileceğini ifade etti. İşte, yeni vergi düzenlemesinin detayları...

Elektronik Vergi Dairesi ile Kolay ve Hızlı İşlem İmkanı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kayıt dışı ekonomiyle mücadele amacıyla yayımlanan tebliğlerle getirilen yeni düzenlemeleri değerlendirdi. Bakan Şimşek, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın elektronik uygulamalar kapsamında Dijital Vergi Dairesi'ni devreye alacağını ve bu sayede mükelleflere elektronik uygulamalara kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde erişme imkanı sağlanacağını belirtti.

Dijital Vergi Dairesi'nin Avantajları

Bilişim teknolojilerinden daha fazla yararlanmak amacıyla geliştirilen Dijital Vergi Dairesi, beyanname, bildirim, dilekçe gibi belgelerin elektronik ortamda verilmesini ve bu belgelere ilişkin işlemlerin elektronik ortamda sunulmasını sağlayarak vergilendirme ile ilgili ödevlerin kolaylıkla yerine getirilmesine olanak tanıyacak. Dijital Vergi Dairesi üzerinden Başkanlık tarafından geliştirilen İnteraktif Vergi Dairesi, Elektronik Beyanname Sistemi, İnternet Vergi Dairesi ve Hazır Beyan Sistemi gibi uygulamalara da erişim sağlanabilecek.

"Dijital Vergi Dairesi, beyanname, bildirim, dilekçe gibi belgelerin elektronik ortamda verilebilmesi ve bu belgelere ilişkin işlemlerin sonuçlarının elektronik ortamda sunulması ile vergilendirmeye ilişkin ödevlerin yerine getirilmesinde kolaylıkla kullanılabilecek."

İşlemler Dijital Vergi Dairesi Üzerinden Yapılacak

Dijital Vergi Dairesi ile vergi dairesine gitmeden tüm işlemler yapılabileceğini ve mükellefiyet, "Borcu yoktur" yazısı gibi bazı işlemlerin tamamen elektronik ortamda gerçekleştirilebileceğini vurgulayan Bakan Şimşek, vergilendirme hizmetlerinde yapay zeka uygulamalarının da kullanılacağını belirtti. Mükelleflerin başvuruları üzerine vergi dairesince yapılan işlemlerin robotik süreçler ve yapay zeka teknolojileriyle Dijital Vergi Dairesi üzerinden gerçekleştirileceğini ifade eden Bakan Şimşek, vergi dairesine gitmeden mükelleflerin işlemlerinin anında çözüleceğini ve vergisel yükümlülüklerin daha kolay ve hızlı yerine getirileceğini aktardı.

Teminat Düzenlemelerinde Değişiklik

Bir diğer düzenlemeyle dağıtıcılık, bayilik veya madeni yağ lisansına sahip firmalar için yeni işe başlayanlar ve faaliyetlerine devam edenlere, vergi borçlarına karşılık teminat verme zorunluluğu getirildi. Sigorta şirketlerince verilen kefalet senetlerinin teminat olarak kabul edilmesiyle mükelleflerin teminat seçenekleri çeşitlendirilerek finansmana erişimleri kolaylaştırıldı.

e-Fatura Zorunluluğu ve Genişletilen E-Belge Kapsamı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan şarj ağı işletmeci lisansı alan mükellefler ile bu mükellefler tarafından sertifika verilen şarj istasyonu işletmecilerine e-Fatura uygulamasına dahil olma zorunluluğu getirildi. Elektrikli araçlara hizmet sağlayan şarj ağı ve şarj istasyonu işletmecileri 2 Ocak 2024 tarihinden itibaren e-fatura kullanacak. Nihai tüketici adıyla düzenlenebilecek e-arşiv fatura tutarı 500 liradan 4 bin 400 liraya çıkarıldı. Bu yeniliklerle mükelleflerin uyum maliyetleri azaltılarak idarenin analiz ve denetim kapasitesi artırıldı.

Akaryakıt Alımlarında Taşıt Tanıma Sistemi Zorunluluğu

Resmi Gazete'de yayımlanan bir tebliğle akaryakıt alımlarında taşıt plakalarının yeni nesil yazar kasalara elle yazılmadan otomatik olarak iletilmesini sağlayacak Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi hayata geçirilecek. Böylece hatalı ve usulsüz işlemlerin önüne geçilerek kayıt dışı ekonomiyle mücadelede yeni bir sayfa açılmış olacak. 1 Ocak 2025 tarihinden itibaren vergi mükelleflerinin işte kullandıkları taşıtlarda akaryakıt ve LPG alımlarında taşıt tanıma sistemi kullanma zorunluluğu getirilecek."

İşleyiş ve Denetim Avantajları

Mükelleflerin sahip oldukları, kiraladıkları ve işlerinde kullandıkları taşıtlara takılacak taşıt tanıma birimleri sayesinde akaryakıt pompalarındaki taşıt tanıma okuyucu cihazlarına taşıt plakasının otomatik olarak iletilmesi sağlanacak. Yapılan işlem sonrasında düzenlenen fişler, sistem tarafından kaydedilen bilgileri içererek otomatik olarak oluşturulacak. Bu sayede sektörde yaşanan usulsüzlüklerin önüne geçilecek, mükelleflerin gider kayıtları kontrol edilebilecek ve usulsüz işlemlerde bulunanlar tespit edilerek yasal işlemler yapılabilecek.

Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğle akaryakıt alımlarında taşıt tanıma sistemi kullanma zorunluluğu getirilirken, aynı zamanda dijital vergi düzenlemeleriyle vergi toplama yöntemlerinde birçok değişiklik yapıldı. Bu yeniliklerle kayıt dışı ekonomiyle mücadele güçlenecek, vergisel yükümlülüklerin yerine getirilmesi kolaylaşacak ve işlemlerin hızı artacak.

``` Tags: ```

```

21 Eki 2023 - 17:30 - Ekonomi

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.089.141 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi