Sosyal güvenlik sisteminde yeni düzenlemeler yolda

Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan 2024-2028 12. Kalkınma Planı'na göre, sosyal güvenlik sisteminin etkinliğini artırmak için önemli adımlar atılacak.

Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan 2024-2028 12. Kalkınma Planı'na göre, sosyal güvenlik sisteminin etkinliğini artırmak için önemli adımlar atılacak.

Bu çerçevede, yaşlanan nüfusun sosyal güvenlik sistemine olan etkisini azaltmaya yönelik olarak "Bakım Sigortası" ve mesleki rehabilitasyon uygulamaları hayata geçirilecektir.

Genişletilen Kapsam ve Güçlendirilen Prim Tabanı

Sosyal güvenlik sisteminin daha sağlam temellere dayanabilmesi için kapsamının genişletilmesi ve prim tabanının güçlendirilmesi planlanmaktadır. Ayrıca, farklı meslek ve gelir gruplarına yönelik yeni uygulamalar geliştirilerek sisteme girişlerin kolaylaştırılması hedeflenmektedir. Bu doğrultuda, kolay işverenlik uygulamasının yaygınlaştırılması ve düşük gelirli esnaf, sanatkar, çiftçiler ve mevsimlik çalışanlar gibi gruplara özel sosyal sigorta programlarının oluşturulması planlanmaktadır. Buna ek olarak, sosyal güvenlik mevzuatı ve uygulamaları, değişen iş gücü piyasası ve yeni nesil esnek çalışma modellerine uyum sağlayacak şekilde güncellenecektir.

Aktüeryal Denge ve Uyumlaştırılmış Çalışma Modelleri

Dijitalleşmeyle birlikte ortaya çıkan yeni çalışma modellerinin sosyal güvenlik sistemiyle uyumlu hale getirilmesi amacıyla teknik ve hukuki altyapının güçlendirilmesine yönelik çalışmalar yapılacaktır. Ayrıca, sosyal güvenlik uygulamalarının kısmi süreli çalışma gibi esnek çalışma modelleriyle daha iyi uyum sağlaması hedeflenmektedir. Bu sayede kişilerin istihdamda daha uzun süre kalmalarını teşvik eden düzenlemeler yapılacak ve sistemin aktüeryal dengesi güçlendirilecektir.

Mali Sürdürülebilirlik ve Etkin Hizmet Sunumu

Sosyal güvenlik sisteminin mali sürdürülebilirliğini güçlendirmek için aylık bağlama sistemi yeniden düzenlenecek ve prim tahsilatları artırılacaktır. Ayrıca, prim borçlarının takip ve tahsilat süreçleri daha etkin hale getirilecektir. İstihdam teşvikleri gözden geçirilerek sade ve etkin bir yapıya kavuşturulacak ve hizmet sunumunun kalitesi artırılacaktır. Bu kapsamda, etkin olmayan istihdam teşvikleri sonlandırılacak, kadın, genç ve engellilere yönelik teşviklerin ağırlığı artırılarak sistem daha verimli hale getirilecektir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortacılığı ve Sağlık Market Uygulamasının Güçlendirilmesi

Sosyal güvenlik sistemi içerisinde sağlık hizmetlerinin sürdürülebilirliğini ve hizmet kalitesini artırmak amacıyla tamamlayıcı sağlık sigortacılığı teşvik edilecektir. Ayrıca, sağlık hizmetlerinin finansmanında değer bazlı geri ödeme yöntemlerinin kullanılması ve akılcı ilaç kullanımının teşvik edilmesi için önlemler alınacaktır. Sağlık Market uygulamasının kapsamı genişletilerek ilaç ve tıbbi malzeme tedarik zinciri güçlendirilecek ve sağlık hizmetlerinin gereksiz ve etkin olmayan kullanımını önlemek için düzenlemeler yapılacaktır. Bu önemli gelişmelerle birlikte sosyal güvenlik sistemi daha güçlü ve sürdürülebilir hale getirilecektir. Sosyal Güvenlik Kurumu, veri paylaşım işlemlerini artırarak bürokrasiyi azaltacak ve sigortalılara daha etkin hizmet sunmayı hedefleyecektir.

19 Eki 2023 - 12:24 - Gündem

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.043.397 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi