Günübirlik konutlarla ilgili teklif Meclis'te: İşte düzenlemenin tüm ayrıntıları...

TBMM Başkanlığı'na dün sunulan bir kanun teklifi, konutların turizm amaçlı kiralanmasına yönelik düzenlemeler içeriyor.

TBMM Başkanlığı'na dün sunulan bir kanun teklifi, konutların turizm amaçlı kiralanmasına yönelik düzenlemeler içeriyor.

Bu düzenlemeye göre, konutların turizm amaçlı kiralanabilmesi için bazı şartların yerine getirilerek izin belgesi alınması gerekecek. İzin belgesi almayanlara 1 milyon lira ceza uygulanacak.

İşte bu düzenlemenin ayrıntıları:

Konutların günlük kiralık daireler veya Airbnb gibi platformlar aracılığıyla kiralanmasını düzenleyen kanun teklifi, TBMM Başkanlığı'na AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler tarafından sunuldu. Bu teklif, konutların gerçek ve tüzel kişilere turistik amaçlarla kiralanmasıyla ilgili usul ve esasları düzenliyor.

Düzenleme, turistik amaçla kiralanacak konutlar için genel ilkelere, izin belgesi düzenlemeye, idari yaptırımlara ve turistik amaçlı kiralanan konutların uyacağı yasal düzenlemelere ilişkin hükümleri içeriyor.

OY BİRLİĞİYLE KARAR ALINACAK

Teklifin dışında tutulan, bir seferde 100 günden uzun süreli kiralamalar bulunuyor.

Konutların turistik amaçla kiralanabilmesi için, turistik kiralamaya dair bir sözleşme yapmadan önce bir izin belgesi alınması gerekecek. Ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belirlenen niteliklere sahip bir plaket, turistik kiralamaların gerçekleştirildiği konutların girişine asılacak.

İzin belgesi verme yetkisi sadece Bakanlık tarafından kullanılacak ve valilik aracılığıyla da kullanılabilecek. Belge ve plaket ücretleri ise Bakanlık tarafından belirlenecek. İzin belgesi başvurularında, turistik kiralama faaliyetinin uygun olduğuna dair izin belgesinin verileceği bağımsız bölümün bulunduğu binanın tüm kat malikleri tarafından oy birliğiyle alınan kararın sunulması zorunlu olacak.

İZİN BELGESİ SİTE YÖNETİMİNE İLETİLECEK

Birden fazla bağımsız bölüm içeren konut sitelerinde, sadece turistik amaçlı kiralanmış bir konutun bulunduğu binayla ilgili bu fıkra hükümleri uygulanacak ve izin belgesi örneği konut sitesinin yönetimine sunulacak.

Üçten fazla bağımsız bölümden oluşan binalarda, aynı kiraya veren adına izin belgesi sadece toplam bağımsız bölümlerin yüzde 25'ine kadar düzenlenebilecektir. Eğer aynı kiraya veren adına aynı binada birden fazla bağımsız bölüm için izin belgesi düzenlenmesi gerekiyorsa, bu konuda iş yeri açma ve çalışma ruhsatı gerekliliği söz konusu olacak. Birden fazla bağımsız bölüm içeren konut sitelerinde, tüm kat malikleri tarafından oy birliğiyle alınan bir karar da sunulmalıdır.

İzin belgesi alma yükümlülüğü, konutu kiralayan kişiye aittir. Ancak, konut sahibi dışındaki tarafların turistik amaçlı kiralama yapmaları durumunda, bu tür kiralamarı yapmak için Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu çerçevesinde belgelenmiş A grubu seyahat acentalarının hizmetlerinden yararlanabilecek.

KULLANICILARIN HAKLARI SÖZLEŞME SONUNA KADAR SÜRECEK

İzin belgesi sahibi, gerçek kişi ise ölüm tarihinden itibaren 3 ay içerisinde mirasçıları tarafından bir başvuru yapılmadığı veya tüzel kişi ise tüzel kişiliği sona erdiği durumda izin belgesi geçersiz hale gelecektir. Bununla birlikte, kullanıcıların hakları, sözleşme süresinin sonuna kadar devam edecektir.

İzin belgesi sahibinden kiralanmış olan bir konut, kullanıcılar tarafından kendi adlarına üçüncü kişilere kiralamak veya kiracının kendi adına mesken olarak kiralamış olduğu bir konutu turistik amaçlı olarak üçüncü kişilere kiralamak yasaklanmıştır. Ancak kullanıcılar, tüzel kişilerin turistik amaçlı kiraladıkları konutları kendi çalışanlarına kullanma hakkını saklı tutabileceklerdir. Bu tür kullanımların dışında tutulacaktır.

Turistik amaçlı kiralama izin belgesi almış olan konutlar için Kimlik Bildirme Kanunu hükümleri geçerli olacaktır. Bildirim yükümlülüğü, izin belgesi sahibinin sorumluluğunda olacaktır. İzin belgesi sahibi ile kullanıcı arasında yapılan sözleşme, sözleşme süresi sona erdiğinde sona erecek.

15 GÜNLÜK SÜRE VERİLECEK

Kanun teklifi, izinsiz turistik amaçlı kiralama faaliyetlerine ve izin belgesi sahiplerine yönelik idari yaptırımları da içermektedir.

İzin belgesi olmadan turistik amaçlı kiralama yapanlara her bir konut için 100 bin lira idari para cezası uygulanacak ve bu kişilere, izin belgesi almak için 15 gün süre verilecektir. Bu süre sonunda hala izin belgesi almayanlar için 500 bin lira idari para cezası uygulanacak ve bir kez daha 15 günlük bir süre tanınacaktır.
İzin belgesi sahibi, kiraladığı turistik amaçlı konutu kendi adına kiraya verenler hakkında her bir sözleşme için 100 bin lira idari para cezası uygulanacaktır.
Kendi adına oturmak amacıyla kiraladığı konutu turistik amaçlı kiraya verenler ve izin belgesi olmayan konutların turistik amaçlı kiralanmasına aracılık edenler hakkında her bir sözleşme için 100 bin lira idari para cezası uygulanacaktır.
İzinsiz kiralama faaliyetlerini elektronik ticaret yapılmasına veya tanıtılmasına olanak tanıyan aracı hizmet sağlayıcıları hakkında her bir konut için 100 bin lira idari para cezası uygulanacaktır. İhlalin meydana geldiği yayının bölümü veya bölümüne yönelik olarak içeriğin kaldırılmasına veya erişimin engellenmesine karar verilecektir ve bu karar, uygulanmak üzere Erişim Sağlayıcıları Birliğine iletilmek üzere gönderilecektir. Ayrıca, bu karara uymayan aracı hizmet sağlayıcılar için her bir konut için 100 bin lira idari para cezası uygulanacak.

4 DEFADAN FAZLA KİRAYA VERENLERE 1 MİLYON LİRA CEZA

İçeriğin kaldırılması veya erişimin engellenmesi kararına karşı sulh ceza hakimliğine başvurulabilecektir. Sulh ceza hakimliğinin kararına karşı, Ceza Muhakemesi Kanunu hükümlerine göre itiraz edilebilecektir. İzin belgesi olmadan turistik amaçlı kiralama faaliyetlerine devam edenler ve ilk sözleşme tarihinden itibaren bir yıl içinde aynı konutu dört defadan fazla kiraya verenler hakkında bir milyon lira idari para cezası uygulanacaktır.

Kanun teklifine göre, Bakanlıkça istenen bilgi ve belgelerin 30 gün içinde gönderilmemesi, eksik gönderilmesi, yanıltıcı bilgi veya belge verilmesi, kiraya verenin miras dışında bir hukuki işlemle değişmesi ve bu değişikliğin tapu siciline tescil tarihinden itibaren 30 gün içinde bildirilmemesi durumunda 50 bin lira idari para cezası uygulanacak. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun kapsamında turizm payının ödenmesine ilişkin belgenin, Bakanlıkça belirlenen süre içinde ibraz edilmemesi veya denetimlerde bu belgenin sunulmaması halinde de 50 bin lira idari para cezası kesilecektir.

Turizm amaçlı kiralama yapılan konutun yanıltıcı bir şekilde tanıtılması veya taahhüt edilen koşulların sağlanmaması veya sözleşmede belirtilen süreden daha kısa süreyle kullanıcıya tahsis edilmesi durumunda, 100 bin lira idari para cezası uygulanacak. Turizm amaçlı kiralama yapılan konutun sözleşmeye uygun olarak kullanıcıya teslim edilmemesi halinde 100 bin, 15 günlük süre içinde alınan ödemenin iadesinin yapılmaması durumunda ise 200 bin lira idari para cezası uygulanacak. Bakanlıkça düzenlenen plaketin, turizm amaçlı kiralama yapılan konutların girişine asılmaması halinde 100 bin lira idari para cezası kesilecek ve plaketin asılması için 15 gün süre tanınacaktır. Plaketin bu süre içinde asılmaması halinde 500 bin lira idari para cezası uygulanacak.

Denetimlerde, konutun izin belgesi verilmesine esas nitelikleri taşımadığının tespit edilmesi durumunda, 100 bin lira idari para cezası uygulanacak.

HAKLAR, SÖZLEŞME SÜRESİ SONUNA KADAR DEVAM EDECEK

Kanun teklifine göre, izin belgesi bazı hallerde iptal edilebilecektir. İzin belgesi sahibinin izin belgesinin iptalini talep etmesi, turizm amaçlı kiralama faaliyetine son verildiğinin tespit edilmesi, verilecek 30 günlük süre zarfında izin belgesinin devri için turizm amaçlı kiralama yapılan konutun yeni kiraya vereni tarafından başvuru yapılmaması veya izin belgesi sahibi değişikliğinin uygun görülmesine rağmen yükümlülüklerin yerine getirilmemesi, turizm amaçlı kiralama yapılan konutun kamu düzeni, kamu güvenliği ve genel ahlaka aykırı olarak kullanıldığının yetkili kamu kurum ve kuruluşları tarafından bildirilmesi gibi hallerde izin belgesi iptal edilebilecektir. İzin belgesi iptal edilen konutların kullanıcılarının hakları, sözleşme süresi sonuna kadar devam edecek.

YETKİLİ BİRİM BAKANLIK OLACAK

11 Eki 2023 - 10:46 - Gündem

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.043.397 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi