LGS'de tercihler başlıyor: Son gün 19 Temmuz

Liselere Geçiş Sistemi'nde yer alan merkezi sınav tercihleri bugün itibariyle başlıyor. 8. sınıf öğrencileri, tercih işlemlerini 19 Temmuz'a kadar tamamlayabilecekler.

Büyütmek için resme tıklayın

Liselere Geçiş Sistemi'nde yer alan merkezi sınav tercihleri bugün itibariyle başlıyor. 8. sınıf öğrencileri, tercih işlemlerini 19 Temmuz'a kadar tamamlayabilecekler.

Adaylar, "merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar", "yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar" ve "pansiyonlu okullar" olmak üzere üç grupta tercih yapacak.

Lise tercih süreci bugün başladı ve 19 Temmuz'a kadar devam edecek.

Bu yıl Türkiye genelinde 2,492 lise, merkezi sınav puanına göre öğrenci kabul edecek. Sınavla öğrenci alan okullara toplamda 206,414 öğrenci yerleştirilecek. Bunun dağılımı şu şekildedir: Anadolu liselerine 71,022; fen liselerine 40,470; sosyal bilimler liselerine 10,740; Anadolu imam hatip liselerine 42,356; mesleki ve teknik Anadolu liselerine ise 41,826 kontenjan ayrılmıştır.

Merkezi sınav puanıyla yerleştirme işlemi, sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulları ve mesleki teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programları için merkezi sınav puanı üstünlüğüne göre gerçekleştirilecektir. Öğrenciler, sınavla öğrenci alan okullar listesinden en fazla 10 okulu tercih edebilecektir.

Merkezi sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne göre tercihler doğrultusunda yerleştirme yapılacaktır.

Eğer sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanı eşitliği söz konusu ise, yerleştirme aşağıdaki sıralamaya göre yapılacaktır: Öncelikle Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğü, ardından 8., 7. ve 6. sınıflardaki Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğü, devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı, tercih önceliği ve öğrencinin doğum tarihi olacaktır. Bu kriterlere göre, yaş olarak daha küçük olan öğrenciler öncelikli olarak yerleştirilecektir.

Yerel yerleştirme nasıl yapılacak?

Ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara "yerel yerleştirme" işlemleri, okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından yapılacaktır. Bu işlemlerde öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanı üstünlüğü ve özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısı gibi kriterler göz önünde bulundurulacaktır.

Yerleştirme değerlendirmesinde eşitlik durumunda ise sırasıyla 8., 7. ve 6. sınıflardaki yıl sonu başarı puanı üstünlüğüne bakılarak yerleştirme yapılacaktır.

Tüm öğrenciler yerel yerleştirme tercihi yapacak

Merkezi sınav puanına sahip olan öğrencilerin yanı sıra tüm öğrencilerin, yerel yerleştirme kapsamında okul tercihinde bulunmaları gerekmektedir. Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okulların tercih ekranından tercih yapılmaması halinde, merkezi sınavla öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar için tercih ekranı açılmayacaktır.

Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek sınavıyla öğrenci alan okullara kesin kayıt işlemini tamamlamış olan öğrenciler, tercih yapma hakkına sahip olmayacaklardır.

İlk ekran yerel yerleştirme için açılacak

Öğrenciler, öncelikle yerel yerleştirme kapsamında tercihlerini yerleştirme ekranı üzerinden yapacaklar. Yerel yerleştirme tercihlerinde, öğrenciler en fazla 5 okul tercihinde bulunabilecekler, ancak ilk 3 tercihlerini kayıt alanından seçmek zorundadırlar.

Tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu lisesi, mesleki ve teknik Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi) en fazla 3 okul seçilebilecektir.

Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için tercihlerini gerçekleştiren öğrenciler, istedikleri takdirde merkezi sınavla öğrenci alan okullar ekranından en fazla 10, pansiyonlu okullar tercih ekranından ise en fazla 5 olmak üzere toplamda 20 okul tercihinde bulunabileceklerdir.

Nakiller iki dönem sürecek

Bu yıl da geçen yıl olduğu gibi LGS yerleştirmelerine esas nakiller, iki aşamada gerçekleştirilecek. Her iki aşamada da merkezi sınav puanıyla öğrenci alan okullar için en fazla 3, yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3, pansiyonlu okullar için ise en fazla 3 okul tercihinde bulunma imkanı sağlanacak.

Depremzede öğrencilere pozitif ayrımcılık

OHAL nedeniyle Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Gaziantep'in Nurdağı ile İslahiye ilçelerinde 6 Şubat 2023'te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler sonucunda, 2022-2023 öğretim yılında 5 Şubat 2023'te 8. sınıfa kayıtlı öğrencilerin liselere yerleştirilmesinde "pozitif ayrımcılık" uygulanacak.

Bu illerdeki öğrenciler, tercihlerini yaparken, 2022-2023 eğitim öğretim yılının birinci dönemini tamamladıkları illerdeki mevcut ortaöğretim kayıt alanlarına göre yerel yerleştirme ile öğrenci kabul eden okulları tercih edebilecekler.

Ayrıca, bu iller dışındaki illerde bulunan okulların tamamını yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar olarak tercih edebilecekler.

Tercih döneminde, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulları tercih etmiş ancak herhangi bir okula yerleşememiş öğrenciler, bulundukları il veya ilçenin öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurarak, okul ve şube dengesine dikkat edilerek yerleştirme işlemlerini tamamlayabilecekler.

Merkezi sınavla öğrenci alan okullara yerleştirme tercihi yapmış öğrenciler için her 30 kontenjana 2 ek kontenjan verilecektir. Ek kontenjanlar, merkezi yerleştirme esaslarına göre puan üstünlüğü ve tercih önceliği doğrultusunda yerleştirme işlemleri gerçekleştirilecektir. Yerleştirmeye esas nakillerde ve sonraki tüm nakil işlemlerinde ek kontenjan kullanılmayacaktır.

Tercih robotları öğrencilere destek olacak

LGS yerleştirme sürecinde tercih listelerinin elektronik ortamda oluşturulabilmesi için hazırlanan iki farklı tercih robotu, birinci ve ikinci yerleştirmeye esas nakil sonuçlarına göre güncellenerek sürecin tamamlanana kadar erişime açık tutulacak.

Sonuçlar, 24 Temmuz'da açıklanacak

Özel ortaöğretim kurumlarının kayıt işlemleri ve yetenek sınavıyla öğrenci alan okulların işlemleri ve kayıtları, 19 Temmuz'a kadar tamamlanacak.

Özel öğretim kurumlarına kayıt işlemleri tamamlanan öğrencilere tercih ekranı sunulmayacak. Öğrenciler, tercih süresi içinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercih yapma imkanına sahip olacaklar.

Yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar 24 Temmuz'da meb.gov.tr adresinde duyurulacak.

03 Tem 2023 - 08:47 - Eğitim

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.311.033 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi