Bu araştırma, özel güvenlik görevlilerinin uyuşturucu madde kavramını nasıl algıladıklarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmada nitel (içerik analizi) araştırma deseni kullanılmıştır.

ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİNİN UYUŞTURUCU MADDE KAVRAMINA İLİŞKİN ALGILARININ METAFOR ANALİZİ YOLUYLA İNCELENMESİUzm. Ali YAĞCI - Uzm. Enes GÜNEY Bu ara...

ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİNİN UYUŞTURUCU MADDE KAVRAMINA İLİŞKİN ALGILARININ METAFOR ANALİZİ YOLUYLA İNCELENMESİ
Uzm. Ali YAĞCI - Uzm. Enes GÜNEY 

Bu araştırma, özel güvenlik görevlilerinin uyuşturucu madde kavramını nasıl algıladıklarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmada nitel (içerik analizi) araştırma deseni kullanılmıştır.

Çalışmanın çalışma grubu, Karaman ilinde görev yapan 30 özel güvenlik görevlisi üzerinde yapılmıştır. Katılımcılardan "uyuşturucu madde... gibidir, çünkü..." ifadesini tamamlamaları istenmiştir. Veri toplama yöntemi olarak nitel araştırma teknikleri (mecaz yoluyla veri toplama ve doküman analizi) kullanılmıştır.

Araştırma sonucunda, özel güvenlik görevlilerinin uyuşturucu madde kavramıyla ilgili toplamda 20 metafor geliştirdikleri görülmüştür. Bu metaforlar 4 farklı kategoride gruplandırılmıştır: zarar veren, sonu kötü biten; kurtulması zor alışkanlık, çaresizlik; mutluluk veren, geçici haz; gereksinim, ihtiyaç. En sık kullanılan metaforlar arasında "sigara", " ölüm", "çekirdek", "eski sevgili" gibi ifadeler yer almaktadır. Özel güvenlik görevlileri arasında canlı ve cansız metaforlar kullanılmış olsa da, çoğunlukla cansız metaforlar tercih edildiği belirlenmiştir.

Sonuç olarak, metaforlar özel güvenlik görevlilerinin uyuşturucu maddelerle ilgili algılarını anlama, açıklama ve ifade etmede güçlü bir araştırma aracı olarak kullanılabilir.

Bu metinde Türkiye'deki özel güvenlik görevlilerinin uyuşturucu madde bilgi düzeyi ile ilgili doğrudan bir çalışmanın bulunmadığı ifade edilmektedir. Ancak, farklı ülkelerde yapılan çalışmalara değinilmekte ve bu çalışmaların özel güvenlik görevlilerinin algıları, tutumları, stres düzeyleri ve eğitim ihtiyaçları gibi konular üzerinde durduğu belirtilmektedir.

Literatür araştırması sonuçlarına göre, Hollanda, Portekiz ve Türkiye gibi ülkelerde vatandaşların özel güvenlik görevlilerine olan güven ve memnuniyetlerinin, bu görevlilerin suçun önlenmesi ve kamu güvenliğindeki rollerine ilişkin algılarına bağlı olduğu gözlemlenmiştir. Türkiye'de yapılan bir çalışmada ise özel güvenlik görevlilerinin stres ve öfke düzeyleri üzerine odaklanılmış ve eğitim programlarının bu düzeyleri azaltmada etkili olduğu tespit edilmiştir.

Özel güvenlik görevlilerinin güvenlik görevlerinde uyuşturucuyla ilgili durumlarla karşılaşabilecekleri ve yasalara ve protokollere uymalarının önemli olduğu vurgulanmaktadır. Ancak, özel güvenlik görevlilerinin polis memurları gibi yetkilere sahip olmadığı belirtilmektedir. Bu nedenle, özel güvenlik görevlilerinin yeterli eğitim alarak durumları doğru şekilde ele alabilecek donanıma sahip olmalarının önemli olduğu ifade edilmektedir.

Uyuşturucu kaçakçılığının önlenmesinde özel güvenlik görevlilerinin önemli bir rol oynadığı belirtilmektedir. Ancak, özel güvenlik görevlilerinin uyuşturucu bilgisi konusunda sınırlı sayıda araştırmanın olduğu ve Türkiye'deki özel güvenlik görevlilerinin uyuşturucu bilgi düzeyine ilişkin doğrudan kanıt olmadığı ifade edilmektedir.

Sonuç olarak, Türkiye'deki özel güvenlik görevlilerinin uyuşturucu madde bilgi düzeyini belirlemek için daha fazla araştırmanın yapılması gerektiği vurgulanmaktadır. Bunun yanı sıra, özel güvenlik görevlilerinin suçun önlenmesi, kamu güvenliği, stres ve öfke düzeyleri, eğitim ihtiyaçları gibi konuların dikkate alınması gerektiği önemle vurgulanmaktadır.

22 Haz 2023 - 18:35 - Eğitim

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.325.650 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi