Özel: FTX, “en çok düzenlemeye tabi” kripto borsası olma yolunu nasıl satın aldı?

 FTX, bu ay çökmeden önce, büyük ölçüde denetimsiz kripto endüstrisindeki birçok rakibinden gezegendeki “en çok düzenlemeye tabi” borsa olmakla övüner...

 

FTX, bu ay çökmeden önce, büyük ölçüde denetimsiz kripto endüstrisindeki birçok rakibinden gezegendeki “en çok düzenlemeye tabi” borsa olmakla övünerek ve yetkilileri daha yakından incelemeye davet ederek ayrı duruyordu.

Şimdi, Reuters tarafından görülen şirket belgeleri, Michael Lewis’in “Flash Boys” kitabında yer alan ABD hisse senedi alım satım platformu IEX Group ile bu yılın başlarında duyurulan bir anlaşmanın daha önce bildirilmeyen şartları da dahil olmak üzere, kurucu Sam Bankman-Fried’in düzenleyici gündeminin arkasındaki strateji ve taktikleri ortaya koyuyor. ” hızlı, bilgisayar odaklı ticaret hakkında.

7 Haziran tarihli bir belgeye göre, bu anlaşmanın bir parçası olarak Bankman-Fried, önümüzdeki iki buçuk yıl içinde tamamen satın alma seçeneğiyle birlikte IEX’in %10 hissesini satın aldı. Ortaklık, 30 yaşındaki yöneticiye kripto düzenlemesi konusunda IEX’in düzenleyicisi ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nda lobi yapma fırsatı verdi.

İş güncellemelerini, toplantı tutanaklarını ve strateji belgelerini içeren belgelerde atıfta bulunulan bu anlaşma ve diğerleri, FTX’in daha geniş hedeflerinden birini aydınlatıyor: halihazırda yetkililerden lisans almış şirketlerde hisse satın alarak, sık sık uzatılmış onay süreci.

Reuters’in 19 Eylül’deki bir toplantı programından gördüğü FTX belgeleri, FTX’in “düzenleme amaçlı satın almalar” için yaklaşık 2 milyar dolar harcadığını gösteriyor. Örneğin geçen yıl, bir vadeli işlem borsası olan LedgerX LLC’yi satın aldı ve bu ona tek hamlede üç Emtia Vadeli İşlem Komisyonu lisansı verdi. Lisanslar, FTX’e düzenlenmiş bir borsa olarak ABD emtia türev piyasalarına erişim sağladı. Türevler, değerini başka bir varlıktan alan menkul kıymetlerdir.

Belgelere göre FTX, düzenleyici statüsünü büyük yatırımcılardan yeni sermaye çekmenin bir yolu olarak da görüyor. Yüz milyonlarca dolarlık fon talebini destekleyen belgelerde, lisanslarını önemli bir rekabet avantajı olarak gösterdi. “Düzenleyici hendekler”in rakipler için engeller oluşturduğunu ve düzenlemeye tabi olmayan kuruluşların erişiminin ötesinde kazançlı yeni pazarlara ve ortaklıklara erişim sağlayacağını söyledi.

Borsa, yatırımcılara sunduğu bir Haziran belgesinde “FTX, kriptoda en temiz markaya sahip” dedi.

Bankman-Fried, FTX’in düzenleyici stratejisiyle ilgili sorular hakkında yorum yapma talebine yanıt vermedi. FTX, yorum taleplerine yanıt vermedi.

Bir SEC sözcüsü bu makale için yorum yapmaktan kaçındı. CFTC ayrıca yorum yapmaktan kaçındı.

Bankman-Fried, bu hafta Vox ile yaptığı bir metin alışverişinde düzenleyici konularda bir yüz yüze görüşme yaptı. Düzenlemelere yönelik önceki övgüsünün “sadece PR” olup olmadığı sorulduğunda, bir dizi metinde şöyle dedi: “evet, sadece PR… düzenleyicileri sikeyim… her şeyi daha da kötüleştiriyorlar… müşterileri hiç korumuyorlar. ”

Bir IEX sözcüsü, FTX’in IEX’teki “küçük azınlık hissesinin” rızası olmadan üçüncü bir tarafa satılamayacağını söylemek dışında, FTX ile işlemin ayrıntılarını doğrulamayı reddetti. Sözcü, “Şu anda önceki işlemle ilgili yasal seçeneklerimizi değerlendiriyoruz” dedi.

DÜZENLEYİCİLERİN YAMA İŞİ

FTX, Bankman-Fried’in acil durum fonlarını toplamak için beyhude bir teklifinin ardından geçen hafta çöktü. Pek çok satın alma yoluyla aldığı düzinelerce lisans aracılığıyla bazı düzenleyici gözetim altına girmişti. Ancak bu, şu anda milyarlarca doları bulan kayıplarla karşı karşıya olan müşterilerini ve yatırımcılarını korumadı. Reuters’in bildirdiği gibi FTX, Bankman-Fried’e ait bir ticaret şirketini desteklemek için 10 milyar dolarlık mevduat kullanarak müşteri fonlarıyla gizlice riskler alıyordu.

Dört avukat, Bankman-Fried’in hiç kimse fark etmeden müşteri fonlarıyla büyük riskler alırken düzenleyicilerle kur yaptığı gerçeğinin, kripto para birimi endüstrisinde genişleyen bir düzenleyici boşluğu ortaya çıkardığını söyledi. Zuckerman Spaeder’in avukatı ve eski savcı ve CFTC icra direktörü Aitan Goelman, “Bu, küresel düzenleyicilerden oluşan bir yama işi ve ülke içinde bile büyük boşluklar var” dedi. “Bu, kriptonun ortaya çıkışına uyum sağlaması çok uzun süren bir düzenleyici sistemin hatası.”

SEC’in kripto düzenlemesi hakkındaki düşüncelerine aşina olan bir kişi, ajansın kripto şirketlerinin yasa dışı bir şekilde ABD menkul kıymetler yasaları dışında faaliyet gösterdiğine ve bunun yerine minimum tüketici koruması sağlayan diğer lisanslara yaslandığına inandığını söyledi. Kişi, “Bu temsiller, nominal olarak doğru olsa da, faaliyetlerini kapsamıyor” dedi.

Reuters Grafikleri Reuters Grafikleri
Reuters Grafikleri Reuters Grafikleri

“1. ADIM: LİSANSLAR”

Bankman-Fried’in, 2019’daki sağlam başlangıcından bu yıl geliri 1 milyar doları aşan ve küresel kripto pazarındaki ticaretin yaklaşık %10’unu oluşturan FTX için büyük hedefleri vardı. “FTX Yol Haritası 2022” başlıklı tarihsiz bir belgeye göre, kullanıcıların hisse senedi ve jeton ticareti yapabileceği, para ve banka transferi yapabileceği yer.

“Yol Haritası” belgesinde, bu hedefe yönelik “1. Adım”, “makul olarak mümkün olduğu kadar lisanslı hale gelmektir” deniyordu.

“Kısmen bu, düzenlemeye tabi ve uyumlu olduğumuzdan emin olmak içindir; kısmen bu, ürün teklifimizi genişletebilmek içindir” dedi.

Belgelere göre, FTX’in satın alma çılgınlığı burada devreye girdi. Yıllar sürebilen ve bazen rahatsız edici sorular olabilen her lisans için başvurmak yerine, Bankman-Fried onları satın almaya karar verdi.

Ancak stratejinin de sınırları vardı: Belgeler, zaman zaman satın aldığı şirketlerin ihtiyaç duyduğu kesin lisanslara sahip olmadığını gösteriyor.

Belgelere göre FTX’in hedeflerinden biri, ülkedeki müşterilerine ABD türev piyasalarını açmaktı. Piyasanın günde 50 milyar dolar ek ticaret hacmi getireceğini ve milyonlarca dolar gelir elde edeceğini tahmin ediyordu. Bunu yapmak için, CFTC’yi, FTX’in yeni satın aldığı vadeli işlem borsası LedgerX’in sahip olduğu lisanslardan birini değiştirmeye ikna etmesi gerekiyordu.

Başvuru süreci aylarca sürdü ve FTX, standart bir gereklilik olan varsayılan bir sigorta fonu için 250 milyon dolar ödemek zorunda kaldı. FTX, Mart ayındaki danışma kurulu toplantısının tutanaklarına göre, CFTC’nin fonu 1 milyar dolara yükseltmesini isteyebileceğini tahmin ediyordu.

FTX, onay alamadan çöktü ve şimdi başvurusunu geri çekti.

Reuters tarafından incelenen belgelerin gösterdiği gibi, şirketleri lisans için satın almanın başka avantajları da vardı: Bankman-Fried’e düzenleyicilere istediği erişimi verebilirdi.

En iyi örnek, Nisan ayında duyurulan IEX anlaşmasıdır. CNBC’ye verdiği ortak bir röportajda Bankman-Fried ve IEX CEO’su Brad Katsuyama, “en nihayetinde yatırımcıları koruyan düzenlemeyi şekillendirmek” istediklerini söyledi. Bankman-Fried, burada en önemli şeyin “dolandırıcılığa karşı şeffaflık ve koruma olması” olduğunu ekledi.

Reuters, FTX’in hisse için ne kadar ödediğini belirleyemedi.

Bankman-Fried, Mart ayında Katsuyama ile birlikte SEC Başkanı Gary Gensler ve diğer SEC yetkilileriyle görüşmeye davet edildi.

IEX’e yakın bir kaynak, toplantının amacının SEC’e FTX ile o noktada kamuya açıklanmayan anlaşma hakkında önceden bilgi vermek ve IEX’in dijital varlıklarda bir ticaret alanı oluşturma olasılığını tartışmak olduğunu söyledi. Bitcoin gibi. Kaynak, FTX’in rolünün kripto ticaret altyapısını sağlamak olduğunu söyledi.

SEC’in düşüncesine aşina bir kaynak, SEC yetkililerinin ilk planlarını tamamen reddetti çünkü bu, daha hafif bir şekilde düzenlenen borsa dışı bir ticaret yerinin oluşturulmasını içerecekti, bu, ajansın kripto para birimleri için karşı çıktığı bir şeydi.

Reuters, Bankman-Fried’in SEC ile sonraki görüşmelere ne ölçüde dahil olduğunu belirleyemedi. SEC’in düşüncesine aşina bir kaynağın söylediğine göre, SEC yetkilileri, Mart ayında Katsuyama ile görüşmeyi kabul etmişti ve Bankman-Fried sadece peşini bırakmıyordu. Kaynak, “sürücü koltuğunda” Katsuyama ile toplantı sırasında çoğunlukla sessiz kaldığını ekledi.

Katılımı ne olursa olsun, FTX tartışmalarını yatırımcılarına anlattı. Danışma kurulunun Eylül ayındaki toplantısında FTX, SEC ile görüşmelerin “son derece yapıcı” olduğunu söyledi.

Toplantı tutanaklarına göre, “Orada muhtemelen pol pozisyonuna sahip olacağız” dedi.

SEC’in düşüncesine aşina olan kişi, FTX’in “pol pozisyonunda” olduğuna itiraz edeceklerini söyledi. Kaynak, SEC’in kripto ticaretini düzenlemek için yaptığı her şeyin tüm piyasa katılımcılarına açık olacağını söyledi.

IEX’e yakın kaynak, borsanın FTX ile hiçbir operasyonel anlaşmaya girmediğini belirterek, hiçbir zaman o noktaya gelmediğini sözlerine ekledi.

Bir Mayıs FTX belgesi, FTX’in bağımsız düzenleyicilerle olan bağlantılarının bir özetini sunar. Daha önce bildirilmemiş olan belge, FTX’in ortaya çıkan sorunları çoğu durumda nasıl çözebildiğini gösteriyor.

Örneğin Şubat ayında Güney Afrika makamları, tüketicilere FTX ve diğer kripto para borsalarının burada faaliyet göstermeye yetkili olmadığına dair bir uyarı yayınladı. Böylece FTX, hizmetleri sunmaya devam etmek için yerel bir borsa ile ticari bir anlaşma yaptı. FTX, “FTX artık Güney Afrika’daki mevcut faaliyetleri açısından tamamen düzenli hale getirildi” dedi.

Düzenleyici, Güney Afrika Finans Sektörü Yürütme Otoritesi, yorum talebine yanıt vermedi.

Mayıs belgesi ayrıca FTX’in SEC ile bir ilişkisi olduğunu gösteriyor. SEC, bu yılın başlarında kripto şirketlerinin müşteri mevduatlarını nasıl ele aldığına dair soruşturmalar yürütmüştü. Bazı firmalar, SEC’in kendilerini menkul kıymet haline getirebileceğini ve kendi kurallarına göre kaydedilmesi gerektiğini söylediği mevduatlara faiz teklif ediyorlardı. Düzenleyici etkileşimler listesinde FTX, soruşturmanın bu varlıkların “ödünç verilip verilmediğine veya operasyonel amaçlarla başka bir şekilde kullanılıp kullanılmadığına” baktığını belirtti.

Reuters’in bildirdiği gibi bu ay, FTX’in müşteri fonlarındaki milyarlarca doları Bankman-Fried’in ticaret şirketi Alameda Research’e aktararak tam da bunu yaptığı ortaya çıktı.

FTX, Mayıs ayı belgesinde, yatırımcılar için risk oluşturabilecek piyasa uygulamalarını inceleyen SEC’in sınav ekibinin farklı bir konudan endişe duyduğunu söyledi: Müşterilere sunduğu ve kapsamında kripto mevduatlarına faiz ödediği bir ödül programı.

Belgeye göre FTX, düzenleyiciye, ajansın araştırdığı diğer sağlayıcıların ürünleriyle aynı sorunları yaşamadığını söyledi.

FTX, “Bunların yalnızca ödüle dayalı olduğunu ve yatırılan kriptonun ödünç verilmesini (veya başka bir şekilde kullanılmasını) içermediğini doğruladık.” SEC, “gayri resmi soruşturmasını” tamamladığını ve “şu anda” daha fazla bilgiye ihtiyaç duymadığını söyleyerek yanıt verdi.

SEC soruşturma hakkında yorum yapmadı. Bankman-Fried, Reuters’e gönderdiği bir e-postada şunları yazdı: “FTX’in oradaki yanıtı doğruydu; FTX ABD’nin ödül programı herhangi bir varlığın ödünç verilmesini içermiyordu.”

Washington’dan Chris Prentice ve Hannah Lang, Londra’dan Angus Berwick tarafından yapılan haber; Megan Davies, Paritosh Bansal ve Chris Sanders tarafından kurgu

18 Kas 2022 - 15:03 - Dünya --- Okunma

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 965.560 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi


Anket Bugün seçim olsa oyunuz kime?
Tüm anketler