Karaman Sağlık Sendikalarından basın açıklaması

Sağlık Sendikaları Karaman Şubesi, Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde Konya Şehir Hastanesi’nde görevli Uzman Dr. Ekrem Karakaya'nın silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesiyle ilgili basın açıklaması düzenledi.

+18
Video için play'e tıklayın

Sağlık Sendikaları Karaman Şubeleri, Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde Konya Şehir Hastanesi’nde görevli Uzman Dr. Ekrem Karakaya'nın silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesiyle ilgili basın açıklaması düzenledi.

Hekim-Sen Karaman Şube Başkanı Enes Koçluk konu ile ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: 

"Bugüne kadar yazdığımız mektupları, yaptığımız basın açıklamalarını görmezden gelen Sayın Bakanımızın, sesimizi duymasını umuyoruz.

Çıkardığınız şiddet yasası ile, suçu katalog suçlar kapsamına alarak şiddeti önleyemediniz. Hekimi öldürdükten sonra intihar eden failin suçu katalog suçlar kapsamında olsa ne olur? Olmasa ne olur?

Hepimiz üzgünüz, kızgınız, sıranın bize ne zaman geleceğinin endişesi içindeyiz. Hepimiz kendimizi sahipsiz ve değersiz hissediyoruz. Hiçkimsenin umrunda olmadığımızı düşünüyoruz.

Şiddeti önleyici tedbirler almak yapana ceza vermekten daha etkindi, yapmadınız.

X-Ray cihazı, metal dedektörü öldürülen hekimlerin hayatından, yaralanan, darp edilen hekimlerin sağlığından daha mı değerliydi ki koyamadınız hastane girişlerine?

Katledilen hekimlerimizle birlikte sizin etkin şiddet yasanız da ölmüştür. Öldürülen, yaralanan hekimlerin kanı önlem almaan, bizleri canımızdan eden olayları münferit olarak değerlendiren ve önemsemeyen idarecilerin eline bulaşmıştır. Katledilen hekimlerin ailelerinin ve çocuklarının acısı arşa ulaşmıştır. Bakanlığımıza ulaşıp ulaşmadığı ise meçhuldür.

Yurt dışına giden meslektaşlarımıza devletin yaptığı masrafı hesaplayıp bunun üstünden söylem geliştirenler, katledilen meslektaşlarımıza yapılan masrafların üzerinden söylem geliştirmiyor, çözüm üretmiyorsa bu söylemlerde bir samimiyetsizlik vardır.

İdarecilerimizi vaziyeti değil; sorunları idare etmeye çağırıyoruz. Basın ve medya yasakları sesimizi sustursa da gönlümüzdeki yangını susturamaz.

Sayamayacağımız adette Sağlık Bakanlığı'na Sağlıkta Şiddet'e karşı önlemlerimizi yazılı olarak bildirdik. Her çıktığımız basın yayın organında bunlardan bahsedip isteyen sağlık kurumlarına ağır silahlarla girebilir ve giriyor dedik, ANCAK HİÇBİR ÖNLEM ALINMAMIŞTIR.

Kardiyolog meslektaşımız Uzm.Dr Ekrem Karakaya'nın hunharca silahla öldürülmesi artık bardağı taşıran dev bir damla olmuştur.

Bu bağlamda 07/07/2022 ve 08/07/2022 tarihlerinde tüm yurtta iş bırakma kararı alınmıştır. Sendikamız tüm STK'larla görüşüp Kurban Bayramı sonrası yapılacak
eylemleri planlayacaktır. Bununla birlikte Sağlık Müdürünü istifaya davet ediyoruz. Talep ettiğimiz önlemler alınmazsa alınana kadar eylem kararı planlanacaktır.

Kararımızı Kamuoyunun bilgisine sunarız.

 • Buna göre tüm yurtta tüm sağlık kurumlarında ;
 • Acil Servis ve Poliklinikleri, Doğum Salonu, COVID, Onkoloji, ve tüm yatan hasta servis çalışmaları hariç tüm sağlık kurumlarında iş bırakma eylemi yapılacaktır.
 • Acil servis ve polikliniklerinde yeşil triajda olduğundan emin olduktan sonra ampirik tedavi verilecek,olması gerektiği gibi eylem sonrasında başvurulmak üzere
  polikliniklere yönlendirilecek; sarı ve kırmızı alandaki hastaların muayene ve tedavisine devam edilecektir.
 • Aile sağlığı merkezleri esnek mesai dahil iş bırakma eylemine katılacaktır.
 • COVID tanı, tedavi, filyasyon ve servislerinde çalışanlar, çalışmalarını aksatmayacak şekilde yeterli nöbetçi hekim ve diğer sağlık çalışanı bulundurmak şartıyla
  eyleme katılabilirler.
 • Ayrıca elektif ameliyatlar yapılmayacak, evde bakım hizmetleri ve sağlık kurul raporları verilmeyecektir.
 • İş bırakma eylemi gündüz mesai saatlerinde olacaktır." 
Sağlık-Sen Karaman Şube Başkanı Beytullah Bayır konu ile ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: 

Değerli basin mensupları ve kıymetli sağlık çalışanı arkadaşlarım; basin açıklamamıza başlamadan önce, dün konya şehir hastanesinde menfur bir saldırı sonucu canice katledilen doktor arkadaşımız Şehit Uz. Dr. Ekrem Karakaya anısına hepinizi 1 dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum.

Değerli basın mensupları;

Acımız çok büyük.
Sözün bittiği yerdeyiz..
Sürekli uyarılarımıza, tedbir çağrılarımıza rağmen maalesef dün Konya'da bir kez daha korktuğumuz başımıza geldi.
Hepinizin bildiği gibi bir doktor arkadaşımız görevi başında canice katledildi.
Hayatının baharında caninin kurşunlarına hedef olan Uzm. Dr. Ekrem Karakaya, görevi başında, yeni çalışmaya başladığı hastanede katledildi.
Katliam aleti ise bir silah...

Tablonun vehametini düşünebiliyor musunuz?
Bir doktor, şifa dağıtılan bir merkezde, yani hastanede, hasta yakınının kurşunlarına hedef oluyor ve can veriyor.
Hastalara şifa dağıtmak, can kurtarmak için alın teri döküyor.
Ve karşılığını canıyla ödeyerek şehit oluyor...

Değerli Basın Mensupları;
Dün sadece bir doktor öldürülmedi, dün Türkiyede ki yüzbinlerce sağlık çalışanının meslek aşkı öldürüldü.
Biz sağlık çalışanları olarak bu duruma isyan ediyor, saldırıyı kınıyor ve lanetliyoruz...

Açıkça buradan bir defa daha deklare ediyoruz;
Sağlık emekçilerinin can güvenliği artık sağlansın.
Aksi halde sağlık kuruluşlarında hizmet sunmak mümkün olmayacaktır.

Hekiminden hemşiresine, teknisyeninden memuruna, tıbbi sekreterinden temizlik personeline sağlık çalışanlarının onlarca sorunu bulunuyor.
Ancak hiçbiri can güvenliği kadar, sağlık kuruluşlarında kol gezen şiddet kadar can yakıcı değil...
Can güvenliğimiz sağlanmadığı için, yeterli tedbirler alınmadığı için, Ekrem Hocamızın örneğinde olduğu gibi canımız yanıyor, isyan ediyoruz...
Bazen yaralanıyoruz, bazen hakaret, küfür ve tehditlere maruz kalıyoruz...
Bazen sinip içe kapanıyoruz, meslekten soğuyoruz.
Ve hatta görevimizden istifa ederek yurtdışına çekip gitmek zorunda kalıyoruz...
Tüm bunların yanı sıra ise her daim korku halinde yaşıyoruz...

Buradan soruyoruz:
Böyle bir ortamda kutsal mesleğimizi nasıl aşk ve şevkle icra edelim?

Buradan soruyoruz:
Vatandaşlar Valiliğe, Adliye’ye tapu dairesine, Bankaya, hatta AVM’lere bile X-Ray cihazı kontrolünde alınırken, sağlık nedeniyle gergin insanların geldiği dolayısıyla sorun çıkma ihtimalinin çok yüksek olduğu hastanelerde ve sağlık kurumlarında neden X-Ray cihazı yok. İnsanlar bellerinde silah, ceplerinde bıçak ile elini kolunu sallayarak doktorun karşısına çıkabiliyor.
Sağlık kuruluşlarına elini kolunu sallayarak suç aletleriyle girmek daha ne zamana kadar serbest olacak?
Öldürücü, yaralayıcı silah ve aletlerin içeri sokulmasına, daha ne zamana kadar göz yumulacak?
Kaç canımız yitecek?
X-Ray cihazı doktorun, hemşirenin, sağlıkçının canından daha mı kıymetli ?
Daha nice canlarımız acıyacak…. soruyoruz? Daha kaç can borcumuz var ?

Değerli Basın Mensupları;

Açıkçası 1 Milyon 200 bin sağlık emekçisi olarak bu konuda hükümetten laf değil, artık icraat bekliyoruz. Göstermelik değil caydırıcı önlemler ve yaptırımlar uygulanmasını istiyoruz.
Başka Ekrem Hocalar ölmesin….Başka canlar yanmasın... Çocuklarımız öksüz ve yetim kalmasın istiyoruz…
İşimizi korkmadan, emniyet içinde yapmak istiyoruz.

Bu kararlılığımızı siyasi iradeye göstermek için, bugün tüm sağlık çalışanları olarak Türkiye genelinde iş bırakıyoruz...

Tüm vatandaşlarımızı bu konuda bize destek olmaya davet ediyoruz...
Bugün ses çıkarmazsanız yarın siz yada sevdikleriniz hastalandığında ne doktor ne de sağlıkçı bulamayacaksınız. Silahla, sopayla öldürdüğünüz, dövdüğünüz insanları, istesenizde bulamayacaksınız.
Sağlık çalışanlarının, bu ülkenin hayat sigortası olduğunu buradan vatandaşlarımıza bir kez daha hatırlatıyoruz...

Sözlerimizi burada sonlandırırken, şehit doktorumuza Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve sağlık camiamıza sabır diliyoruz.

BAŞIMIZ SAĞOLSUN...

07 Tem 2022 - 12:39 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.908.456 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

04

Sağlıkta Şiddet Bitsin - Bu devlet daha ne mi yapacak. Ben söyleyeyim. Bu devlet çalışanını koruyacak, koruyacak ki hasta yakını gidip doktorunu hemşiresini teknisyenini hiçbir sağlık çalışanını silahla vurmayacak, öldürmeyecek. Haberi okumadan doktor haberi diye görüp otomatik yorum mu yapıyorsunuz anlamadım. Dün Konya şehir hastanesinde bir doktor katledildi. Hasta yakını 12 el ateş edip öldürdü. Utanın geride bıraktığı babasız kalan çocuklarından utanın. Hiç mi vicdan yok sizde. Yazıklar olsun. Kimse “ama onlar da şöyle böyle” diye yorum yapmasın Allah aşkına. Ne olursa olsun hiçbir şey kimseye karşısındakine herhangi bir tür şiddet uygulama hakkını vermez. Bir insan canından olmuş bu neyin düşmanlığıdır ya yazıklar olsun.

Yanıtla . 9Beğen . 2Beğenme 07 Temmuz 16:48
03

Susmayan - Kanlı fırsat tatile 2 gün önce çıktılar firsat ayaga gelmiş kaçmasın

Yanıtla . 1Beğen . 11Beğenme 07 Temmuz 13:47
06

Muhsin Reis 70 - @Susmayan 03 nolu yoruma cevabı: Bidon beyinli provokatör

Bir de Susmayanmış

Konuşsan ne yazar lan

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 08 Temmuz 01:49
01

Avrupa Center - allahtan korkun. bu devlet size daha ne yapacak da yaranacak. bu nasıl nankörlük bu nasıl bi hıyanet. hak deseniz hak, parendeyseniz para, imtiyaz deseniz imtiyaz. alabildiğince değer veriliyor size. ve hala utanmadan eylem yapıp kemsesiziz diye feryst figan ediyorsunuz. yaptoğınız bu eylem den düşğncenizden dolayı ne bu milletin nede devletim hakkını asla ödeyemiyeceksiniz.rabbim size hak ettiğinizi versin inşallah

Yanıtla . 3Beğen . 13Beğenme 07 Temmuz 13:29
05

Vi̇cdani Ölmemi̇s Vatand - @Avrupa Center 01 nolu yoruma cevabı: Allah senin ve senin gibi düşünen ne kadar yaratık varsa layığınızı versin. Allah vicdan versin size. Sizi ıslah etsin eğer ıslah olmuyorsanız kahretsin inşallah.Allah bu düşüncede olanlara bu acıyı yaşatsın ki belki o zaman anlarsınız acımızı.

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 07 Temmuz 19:46
02

Susmayan - @Avrupa Center 01 nolu yoruma cevabı: Helal olsun aynen

Yanıtla . 1Beğen . 10Beğenme 07 Temmuz 13:46

KARAMAN'DA 2 ADET TOKİ KONUTU SATILIKTIR

KARAMAN 4.TOKİ'DE İKİ ADET KONUT SATILIKTIR  Borcu yok 2+1 zemin kat 100 metrekare 565 bin TL İRTİBAT: +90 532 367 29 19

Honda Civic 2018 1.5 vtec rs

Honda Civic 2018 1.5 vtec rs 62 bin kilometrede sahibinden satılıktır.  2018 MODEL 1.5 VTEC RS  62 BİN KİLOMETREDE SERVİS BAKIMLI  TAKASA AÇIKTI...

Toprakçılar Makina'ya Torna ve Kaynak personeli alınacak

Toprakçılar Makina çalışmak Torna ve Kaynak personeli arıyor. Başvurular bizzat Toprakçılar Makina'ya yapılacak. Başvuru yapılacak yer bilgileri ve i...

Kılbasan'da 6 tarla ihale ile satılacak

Karaman merkeze bağlı Kılbasan Köyünde 6 adet tarla ihale ile satışa çıkarıldı. İşte fiyatlar...  Karaman merkeze bağlı Kılbasan Köyünde 1. sınıf 6 a...

Karaman'da suyu, yolu ve yayla havası olan arazi satılık

Karaman'a 25 kilometre uzaklıkta, yolu ve suyu olan 15 bin metrekare arazi sahibinden satılık.  Karaman'a 25 kilometre uzaklıkta, Pınarbaşı köyüne 5...

Torna ve kaynak personeli aranıyor

Karaman Organize Sanayi Bölgesi firmalarından Toprakçılar Makina San. ve Tic. Ltd. Şti. bünyesinde çalışmak üzere torna ve kaynakçı personel aranıyor....

0338 224 12 63

Satılık Villa Arsası

Karaman Elmaşehir Mahallesi Çarşamba Pazarı ve Lütfi Elvan Kongre Merkezi yakınında bulunan villa arazisi satılıktır. 1250 m2 olan arazinin altyapı s...

0531 849 20 52 İBRAHİM KARAMAN

Üniversite karşısında satılık arsa ve spor tesisi

Karaman'ın yatırıma en uygun bölgelerinden birisi olan üniversite bölgesindeki arsa, spor tesisi ve halı saha satılıktır. Toplam tapu alanının 48 bin...

0 546 662 03 05

LÜKS VİLLA-KALİTELİ MİMARİ VE FULL AKILLI EV SİSTEMİ- ÖZEL HAVUZLU- KENDİNİZİ ŞIMARTIN..

0(533) 894 81 64 OTTAVİA KUSADASİ

Vasıflı vasıfsız personel alınacak

Karaman'da faaliyet gösteren Desobsan Elktronik Soba Sanayi'de çalıştırılmak üzere vasıflı vasıfsız personeller ve kaynakçılar alınacaktır. Müracaatl...

0 (543) 382 67 59 DESOBSAN ELKTRONİK SOBA

Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi