Yurttan kısa kısa

  Kağızman Doğalgaz projesinde ilk kazma vuruldu Kars Milletvekilleri, 65. Hükümet Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile TBMM...

 
Kağızman Doğalgaz projesinde ilk kazma vuruldu

Kars Milletvekilleri, 65. Hükümet Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve BOTAŞ nezdinde girişimlerde bulunup takip ettikleri Kağızman Doğalgaz Projesiyle ilgili olarak BOTAŞ Genel Müdürlüğünü ziyaret ederek; yetkililer ve teknik ekiple toplantı yaptıklarını ve Kağızman Doğalgaz Projesine ilk kazmanın vurulduğunu bildirdiler.

Arslan ve Kılıç yaptıkları açıklamada, “Doğalgazın 2022 kışında Kağızmanlı hemşehrilerimizin hizmetine sunulabilmesi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, EPDK ve BOTAŞ nezdindeki girişimlerimiz ve süreci sıkı takibimiz sonuç vermiş, süreç hızlanmıştır. Toplamda 57 km uzunluğundaki boru hattında inşaat çalışmalarına başlanmış olup, ilk boru sevkiyatları da bölgeye ulaşmıştır. İnşallah yılsonuna kalmadan, kışa girerken tamamlanacak ve hizmete alınacaktır” dediler.

Kars’a olan himayelerinden dolayı Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, yakın ilgi ve desteklerinden dolayı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez, BOTAŞ Genel Müdürü Sayın Burhan Özcan ve ekibine hemşehrilerimiz adına teşekkür eden Arslan ve Kılıç, Kağızman Doğalgaz Projesi inşaat çalışmalarının hayırlı olması dileğinde bulundular. (ERCÜMENT DAŞDELEN)

Fotoğrafları indir
Sezon İçin Sözleşme Yeniledi

Nesibe Aydın, Başarılı Koç Erman Okerman İle Sözleşme Uzattı.

Nesibe Aydın Kadın Basketbol takımı, 4 sezondur takımın başında olan, Erman Okerman ile önümüzdeki sezon için sözleşme yeniledi.

Kadın Basketboluna, 5 yıl önce bölgesel ligden başlangıç yaparak hızlı bir giriş yapan Nesibe Aydın, ilk sezonunda 1. Lige, takip eden 2. sezonda ise Süper Lige yükseldi. Süper Ligdeki ilk yılını üçüncü sırada bitiren kulüp, geçtiğimiz sezonu 4. sırada ve yarı final oynayarak tamamladı. Geçtiğimiz sezon, aynı zamanda ülkemizi Euro Cup’ta da temsil eden Nesibe Aydın, gruplardan çıkararak son 16’ya kadar yükseldi.

Kulüp başkanı Mirkan Aydın; baş antrenör Erman Hoca’nın basketbol hedefleri ile kulübün hedeflerinin uyum içerisinde olduğunu; yönetim, teknik ekip ve oyuncuların profesyonel bir çalışma ortamı içerisinde, yoğun bir mücadele sergilediklerini ifade etti. Süper Ligin tek okul takımı olarak, çok büyük bütçeli kulüplerle mücadele ettiklerini ancak mütevazi takım bütçesine rağmen önemli başarılar elde ettiklerini belirten Aydın, Erman Okerman yönetiminde, hem Süper Ligde hem de Avrupa Kupasında üst sıraları hedeflediklerinin altını çizdi.

Bu sezon, çeyrek finalde Galatasaray’ı eleyen Nesibe Aydın, yarı finalde Fenerbahçe’ye elenerek sezonu tamamladı.

2022-23 sezonu için yenilene sözleşme töreninde, Başkan Mirkan Aydın, asbaşkan Ali Kavaklıoğlu ve baş antrenör Erman Okerman ile kulüp yöneticileri hazır bulundu. (Hakan Bakar)

Fotoğrafları indir
Dolandırıcılık şebekesi çökertildi: 16 şahıs gözaltına alındı

Kars merkezli 3 ilde sahte kimlik ile vatandaşları dolandıran çete, düzenlenen operasyonla çökertildi.

Kars İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklama şöyle: "Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce Nitelikli Dolandırıcılık Suçlarıyla Mücadele çalışmaları kapsamında; İnternet üzerinden vatandaşların satışa koyduğu değerli elektronik aletleri (cep telefonu, ekran kartı, laptop vb.) satın alma vaadi ile iletişime geçilip, kargo takip bilgileri ve telefon numarası öğrenilip kargo alıcıya ulaşmadan alıcı adına sahte kimlik düzenlenmek suretiyle erkenden alınması ve kendi yaşadıkları şehirlerde ikamet eden satıcıları tespit ederek, satıcı ürünü kargoladığı an verdiği kargo bayisine gidilip sahte kimlikle kargoyu göndermekten vazgeçtiğine dair beyan verilip ürünün geri alınması suretiyle 2 ayrı yöntem kullanarak Nitelikli Dolandırıcılık Suçuna karışan şahıslara yönelik; Kars merkezli İstanbul, İzmir ve Mersin illerinde 24.05.2022 tarihinde gerçekleştirilen eş zamanlı operasyon ile şüpheli 16 (on altı) şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır.

Ayrıca söz konusu operasyonda şüphelilerin adreslerinde yapılan aramada:

- 92.745 TL ve 1000 dolar nakit para,

- 440 adet banka ve kredi kartı,

- 110 simkart

- 29 cep telefonu

- 14 laptop/tablet,

- 9 flash bellek

- 4 adet fişek,

- 1 adet sahte kimlik,

- 8,10 gram uyuşturucu madde ele geçirilmiştir.

Konuyla ilgili olarak gözaltına alınan 16 şüpheli şahsın Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma (TCK-220) ve Nitelikli Dolandırıcılık (TCK 158-1/F) suçlarından işlemleri devam etmektedir." (ERCÜMENT DAŞDELEN)

Fotoğrafları indir
ÖĞRENCİLER SİVRİHİSAR’IN TARİHİNE TANIKLIK EDİYORLAR

Tarihi turistik zenginliği ile ziyaretçi akınına uğrayan Sivrihisar’a, okullar turlar düzenleyerek, ilçenin tüm tarihini ve güzellerini öğrencilere yansıtıyorlar.

Turizm başkenti olan ve tarihi ile bir çok döneme ve medeniyetlere başkentlik yapan Sivrihisar’ın tarihi tüm okullara yayılıyor. Okulların düzenledikleri turlarla Sivrihisar’a büyük bir ziyaretçi akını yaşanıyor. Hafta içi okulların düzenledikleri turlarla öğrenciler Sivrihisar’ın tarihine bire bir tanıklık ediyorlar. Türkiye’nin İlk Açık Hava Heykel Müzesi, Tarihi Saat Kulesi ve Seyir Terası, Nasreddin Hoca Kültür Evi, Türkiye’nin İlk ve Tek Uygulamalı Kilim Müzesi, Ermen, Kilisesi, Tarihi Ulu Cami ve Atatürk’ün Ankara Dışında Bakanlar kurulunu toplayarak Kurtuluş Savaşı’nın temellerinin atıldığı Tarihi Zaimağa Konağını ziyaret etme şansı buluyorlar.  Öğrenci turlarının yanı sıra hafta sonları ise turistlerde yoğun ilgi gösteriyorlar. (Eskişehir Haberci26)

Fotoğrafları indir
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ HENTBOL TAKIMI ŞAMPİYON OLDU

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen 17. Türkiye Üniversiteler GNÇ Sporfest Oyunları’nda Anadolu Üniversitesi Hentbol takımı, Hentbol Süperlig’de bütün rakiplerini geride bırakarak şampiyon oldu. Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu'na bağlı olarak gerçekleştirilen Kadınlar Hentbol Süperlig’de düzenlenen turnuvada Anadolu Üniversitesi Kadın Hentbol Takımı ligi birinci sırada bitirerek şampiyonluk kupasına uzandı.

Şampiyon Anadolu Üniversitesi Kadın Hentbol Takımı sporcuları, takım kaptanı Zeynep Nur Bilgeç, antrenör Şenay Kabadayı, Sağlık, Kültür ve Spor (SKS) Daire Başkanlığı Spor Şube Müdürü Hakan Sivriservi ve SKS Daire Başkanı Galip Özsarı eşliğinde, kazandıkları kupayı Rektörümüz Prof. Dr. Fuat Erdal’a takdim etti.

Anadolu Üniversitesi Kadın Hentbol Takımı oyuncularını başarılarından dolayı tebrik eden Rektörümüz Prof. Dr. Fuat Erdal, kadın sporcularımızın başarısının Üniversitemizi gururlandırdığını ifade ederek önümüzdeki sezonda da aynı başarının elde edileceğinden emin olduğunun altını çizdi. (Eskişehir Haberci26)

Fotoğrafları indir
Okul Bahçesinde Resim Sergisi Açtılar

Öğrenciler Görsel Sanatlar Dersinde yaptıkları yağlı boya resimlerini okul bahçesinde sergilediler.

Sivas Şehit Muhammet Onur Demir Anadolu Lisesi Görsel Sanatlar Dersi Öğretmeni Fatma Tuba Yılmaz, öğrencilerin yapmış olduğu elliye yakın yağlı boya tablosu ile okul bahçesinde, Görsel Sanatlar Dersi yılsonu resim sergisi açtı.

Görsel Sanatlar Dersi öğretmeni Fatma Tuba Yılmaz, sergi açılışında şunları ifade etti.

” 2021 – 2022 yılı eğitim öğretim yılı içerisinde öğrencilerimizin yapmış oldukları yağlı boya resimlerini oklumuzun bahçesinde sergilemek istedik. Öğrencilerimizin kendi eserlerini sergilemesi çok güzel bir duygu. Gelecekte liseden sonrada Görsel Sanatlar alanında güzel işler yapacaklarına inanıyorum. Sergimizin açılışa eşlik eden Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Yıldırım Solak’a Okul Müdürümüz Ali Özel’e Okul Aile Birliği Başkanı Hakan Bakar’a okuldaki mesai arkadaşlarım öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve bu serginin açılışında destek olan herkese teşekkür ederim.” dedi. (Hakan Bakar)

Fotoğrafları indir
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ ESKRİM TAKIMI TÜRKİYE İKİNCİSİ OLDU

17. Türkiye GNÇ Sporfest Üniversite Oyunları’nda Anadolu Üniversiteli sporcular büyük başarı göstererek kupa ile döndü. Anadolu Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Eskrim Takımı, Üniversite Oyunları’nda flöre kategorisinde Türkiye ikincisi olarak Üniversitemizi gururlandırdı.

17-22 Mayıs tarihleri arasında 17. Türkiye GNÇ Sporfest Üniversite Oyunları Eskrim Şampiyonası Kadınlar flöre kategorisinde Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi öğrencileri Sude Yağcı,  Duru Şevval Ayyüce ve Azra Tuğçe Kaya takım halinde Türkiye ikincisi oldu. Sporcular kazandıkları kupayı Anadolu Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Selami Sezgin’e takdim etti. (Eskişehir Haberci26)

Fotoğrafları indir
KESİKBAŞ'A MİLLİ FORMA HEDİYE ETTİLER

Eskişehir’de kampa giren Down Sendromlular Basketbol Milli Takımı, Eskişehir Sanayi Odası’nı ziyaret etti. ESO Başkanı  Celalettin Kesikbaş ve Yönetim Kurulu Üyesi Güven Erdoğan ile bir araya gelen sporcular ve antrenörleri hedeflerinin 29 Eylül-4 Ekim tarihlerinde Portekiz’de düzenlenecek Dünya Down Sendromlular Basketbol Şampiyonası kazanmak olduğunu açıkladılar. Ziyarette, Milli Takım formasını hediye eden genç sporculara teşekkür eden  Kesikbaş, onların yanında olduğunu, tüm kalbi duygularla Milli Takıma destek olacaklarını belirterek, üstün başarı dileklerini iletti. (Eskişehir Haberci26)

Fotoğrafları indir
KONYA TİCARET ODASI’NDAN ETO’YA KIYASLAMA ZİYARETİ

Konya Ticaret Odası, iyi uygulamalarıyla örnek olan ve akreditasyon puanını artıran Eskişehir Ticaret Odası’na inceleme ve kıyaslama ziyareti gerçekleştirdi.

Eskişehir Ticaret Odası iyi uygulamaları ve hizmet kalitesiyle Türkiye’deki odalara örnek olmaya devam ediyor. Konya Ticaret Odası,  iyi uygulamalarıyla örnek olan ve puanını artırarak akredite olan Eskişehir Ticaret Odası’na inceleme ve kıyaslama ziyareti gerçekleştirildi. Ziyarette Konya Ticaret Odası heyeti, ETO’nun başarılı yönleri olan ve akreditasyonda ön plana çıkan hedef bazlı performans sistemi, meslek komiteleri performansı, üyeler arası iletişim organizasyonları, birimler arası iletişim platformu, ISO 10002 ve CRM sistemi çalışmaları hakkında bilgi aldı. ETO Genel Sekreter Yardımcıları Arda Genç ve Okan Adıyaman odanın çalışmaları, birimleri, hizmet alanları hakkında Konya Ticaret Odası heyetine bilgi verdi. Ayrıca her iki odanın yöneticileri ve çalışanları benzer faaliyet alanlarında verilen hizmeti kıyaslamak için istişare toplantısı gerçekleştirdi. ETO’nun birimlerini de ziyaret eden Konya Ticaret Odası heyeti, ev sahipliğinden ve bilgi paylaşımı dolayısıyla ETO yöneticilerine teşekkür etti. (Eskişehir Haberci26)

Fotoğrafları indir
ERZURUM’DA "HERKES İÇİN ENGELSİZ BAHAR ŞENLİĞİ" DÜZENLENDİ

Erzurum Teknik Üniversitesi ve Erzurum Yeni Medya ile işbirliği içerisine "Herkes İçin Engelsiz Bahar Şenliği" düzenlendi

Rektörlük binası bahçesinde oluşturulan alanda yapılan şenlikte, 9. Kolordu Bölge Bando Komutanlığınca İstiklal Marşı ile diğer eserler seslendirildi. Erzurum Büyükşehir belediyesi Mehteran takımı gösteri sundu.

Şenliğin açılış konuşmasını yapan Erzurum Yeni Medya Derneği Başkanı Gamze İspirli, engelliler konusundaki duyarlığından dolayı Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak’a teşekkür etti.

Toplumun yüzde 12’sinin engellilerden oluştuğunu belirten ispirli, ‘’Özel bireylerin topluma kazandırılması noktasında yapılan etkinlikler bu konuda farkındalık oluşturuyor. Engelli sorunlarının gündeme gelmesinde medyaya önemli görevler düşüyor. Bizde bu konuda Erzurum Teknik Üniversitesiyle böylesine anlamlı bir etkinliğe imza atmanın gururunu yaşıyoruz. Özel bireylerin topluma kazandırılması noktasında başarılı çalışmalara imza atan ETÜ Rektörümüz Sayın Prof Dr. Bülent Çakmak hocamıza organizasyonda emeği geçen Genel Sekreter Doç. Dr. Tuba Yetim hocamıza, Prof. Dr. Ayşe Gürol ve derneğimizin organizasyon çalışma grubunda bulunan Gülcan Nazlı hanıma, Nurettin Dumlu beye, Avukat Abdulbaki Temel bey ve yönetim kurulu üyelerimize teşekkür ederim. En büyük engel sevgisizliktir yeter ki bunun farkında olalım ’’dedi.

Rektör Prof. Dr. Bülent Çakmak, bahar şenliğine katılan ve emek veren herkese teşekkür etti.

Çakmak, Öğrencilerin final sınavı dolayısıyla yoğun bir dönem geçirdiğini belirterek, gün boyu eğlencelerle dolu şenliğin sınavlar öncesinde öğrenciler için motivasyon ve moral kaynağı olacağını kaydetti.

Engelli bireylerin topluma kazandırılmasının önemine değinen Çakmak, bu gibi etkinliklerle özel bireyler konusunda farkındalık oluşturduklarını söyledi.

Konuşmaların ardından etkinliğe katılan engelli ve diğer öğrenciler, üniversite öğrencileri eşliğinde çeşitli alanlarda oyunlar oynayarak doyasıya eğlendi.

Bahar şenliği, , canlı müzik, bilgi yarışmaları, halk oyunları, çekiliş ve konser gibi çeşitli etkinliklerle gün boyu devam edecek. (GAMZE İSPİRLİ)

Fotoğrafları indir
ÜNYE-Asarkaya Kent Ormanı Göz Dolduruyor

Hafta sonunu fırsat bilen binlerce vatandaş Asarkaya Kent Ormanı’na akın etti. Yaz mevsiminin yüzünü gösterdiği hafta sonunda vatandaşlar mesire alanlarını tercih etti. Karadeniz’e en yakın mesire alanı olan Asarkaya Kent Ormanı ise sezonu yoğun katımla açtı.

Ünye'nin ve bölgenin Karadeniz’e en yakın ve en donanımlı mesire alanı olan Asarkaya Kent Ormanı yenilenen yüzüyle ziyaretçilerini ağırladı. Hafta sonu sıcak havayı fırsata çeviren vatandaşlar gün boyu Asarkaya’da keyifli zaman geçirdi.

Modern bir yola kavuşan, aynı zamanda çok sayıda aktivitenin aynı anda yapılabildiği bölgenin tercih edilen mesire alanı haline gelen Asarkaya Kent Ormanı, ziyaretçi akınına uğradı. Bir günde araç sayısı bine, ziyaretçi sayısı ise onbine yaklaşan Asarkaya’da vatandaşlar tüm gün eğlenerek vakit geçirdi.

Panorama Restoran Misafirlerini Ağırladı

Ünye Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan ve 29 Mayıs’ta resmi açılışı yapılacak olan Asarkaya Panorama Restoran da ise hafta sonu vatandaşların en çok tercih ettiği noktalardan oldu. Ünye’nin ve Karadeniz’in 180 derecelik açıyla görülebildiği tek seyir terasını ziyaret eden vatandaşlar muhteşem manzara eşliğinde fotoğraf çekindi.

Asarkaya Panorama Restoran’ı ziyaret eden vatandaşlar haftanın stresinden uzak bir gün geçirirken yeni haftaya da enerji depoladı.

Başkan Tavlı Vatandaşlarla Buluştu

Asarkaya’da vatandaşlarla bir araya gelen Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, bir süre sohbet etti. Başkan Tavlı, “Hafta sonu yoğun ilgi gören Asarkaya Kent Ormanı’mızda vatandaşlarımızla bir araya geldik. Baştan sona yenilenerek daima yükselen bir yıldız konumuna kavuşan tesislerimizi, Ünye'mizin dışa açılan yüzü olarak görmekteyiz. Gerek bölgemizden gerekse dışarından gelen misafirlerimizi ziyaret ettik. Onların memnuniyeti en büyük referansımız oldu. Kendilerine keyifli zaman geçirmelerini diledik” diye konuştu. (Ünye TV- Ünye Haber Gazetesi)

Fotoğrafları indir
Ünye Ot ve Doğal Lezzetler Festivali Başlıyor

Ünye’de bu yıl ilki yapılacak olan Ot ve Doğal lezzetler Festivali 27-28-29 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Ünye Belediyesi öncülüğünde Ünye Kaymakamlığı, Ünye Ziraat Odası, Ünye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve köy ürünleri derneklerinin işbirliğinde bu yıl 27-28-29 Mayıs tarihleri arasında ilk kez “Ot ve Doğal Lezzetler Festivali” yapılacak.

Festival hazırlıkları tamamlanırken Ünye Cumhuriyet Meydanı’na kurulacak çadır ile yöresel lezzetler Dünya’ya tanıtılacak.

Başkan Tavlı, “Yöremizin Ürünlerini Dünya’ya Tanıtıyoruz”

Festival ile ilgili bir açıklama yapan Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, “2 yıl süren Pandeminin ardından hazırladığımız birçok etkinlikle hemşerilerimizle kucaklaşıyoruz. İlk kez gerçekleştirerek kentimize kazandırdığımız Magnefest Gençlik ve Bahar Festivali’nin hemen ardından yine ilk olacak Ünye Ot ve Doğal Lezzetler Festivali’ni gerçekleştiriyoruz. 27-28-29 Mayıs tarihlerinde bu yıl ilk kez düzenleyeceğimiz ve geleneksel hale getirmeyi planladığımız Ünye Ot ve Doğal Lezzetler Festivali kapsamında yapacağımız etkinlikler ile ilgili paydaş kurum ve kişilerle istişare toplantılarımızı yaptık. Tüm hazırlıklarımızı tamamladığımız festivalimiz yine bölgemizde önemli bir yere sahip olacak. Tüm hemşerilerimizi festivalimize davet ediyorum” dedi.

“Panorama Restoran Açılışı Pazar Günü”

Başkan Tavlı Belediye Sosyal Tesisleri’nde yaptıkları düzenlemelerle Ünye’ye yakışır tesisleri vatandaşlarla buluşturduğuna dikkat çekerek, “göreve geldiğimiz günden itibaren Büyükşehir Belediyemizle birlikte sahilin düzenlenmesi başta olmak üzere sosyal tesislerimizde kapsamlı bir çalışma yaptık. Atatürk Parkı Sosyal Tesisleri, Tilla Çay Bahçesi, Binicilik Tesisleri ve Asarkaya bu çalışmalarımızla tercih edilen mekanlar oldu. Binicilik Tesislerimizin Karadeniz’de 1 numara olduğunu iddia ediyorum. Bunu da kıymetli hemşerilerimiz ve bölgemizden gelen vatandaşlarımızın o alanı ziyaretiyle ifade ettiklerini belirtmek istiyorum. Özellikle haftasonu yoğunluk yaşanan tesisimizde zaman zaman araç park etmeye yer olmadığını görüyoruz. İnsanlar cıvıl cıvıl çocuklarıyla birlikte şenlik havasında vakit geçiyor. Bizim bir değerimiz olan Asarkaya Kent Ormanı’nda da pandemi döneminde ciddi çalışmalar yaptık. Son olarak kazandırdığımız Asarkaya Panorama Restoran’ı tamamlayarak Pazar günü hizmete açmış olacağız. Bu açılışımıza da tüm hemşerilerimi davet ediyorum” diye konuştu.

“MAGNEFEST Büyük İlgi Gördü”

Başkan Tavlı gençlere yönelik düzenledikleri ve büyük ilgi gören MAGNEFEST ile ilgili de değerlendirmede bulunarak, “pandemi sürecinin geride kalmasının ardından hızlı bir şekilde planladığımız organizasyonlarımızı gerçekleştirmeye başladık. MAGNEFEST Gençlik ve Bahar Festivali ile start verdiğimiz organizasyonlarımızı yaz boyunca devam ettireceğiz. Ünye Belediyesi olarak ilk kez Türkiye’de tek olan manyetik kumla kaplı kumsalımızda bu organizasyonumuzu yaptık ve çok beğenildi. İlk kez yapmamıza rağmen aldığımız olumlu geri dönüşlerle bu etkinliğimizi seneye daha kapsamlı bir şekilde hayata geçirmeyi planlıyoruz ve çalışmalarına başladık. Ayrıca bundan sonraki yıllarda uzun süreli düşündüğümüz festivallerimizi de o alanda yapmayı düşünüyoruz” dedi.

Festival Programı ise şu şekilde;

27 MAYIS CUMA

14:00 FESTİVAL KORTEJİ

15:00 AÇILIŞ STAND GEZİLERİ

16:00 ‘EKOLOJİK ÜRETİM VE DOĞA DOSTU TARIM TEKNİKLERİ’ (ZİRAAT ODASI ZİRAAT MÜHENDİSİ ELİF MUTLU)

28 MAYIS CUMARTESİ

14:00 GIDA TÜKETİCİ EĞİTİMİ SEMİNERİ (İLÇE TARIM MÜDÜRLÜĞÜ GIDA MÜHENDİSİ GÖRKEM ÇARK)

15:00 ‘ESKİ TATLAR YENİ LEZZETLER ‘ YEMEK YARIŞMASI

16:00 YÖRESEL ÜRÜNLERİN PAZARLAMA STRATEJİLERİ(ORDU ÜNİVERSİTESİ DOÇ DR.ALPEREN MUSTAFA YİĞİT)

18:00 OT GÜZELİ YARIŞMASI

29 MAYIS PAZAR

16:00 ASARKAYA PANORAMA RESTORAN AÇILIŞ (Ünye TV- Ünye Haber Gazetesi)

Fotoğrafları indir
Başkan Tavlı, “Ünye Kalesi Yılsonuna Hazır Olacak”

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı 2 bin 500 yıllık tarihe sahip Ünye Kalesi’nde çalışmaların aralıksız devam ettiğini belirterek yılsonuna kadar tamamlanacağını söyledi.

Ünye’nin tarihine yönelik çalışmaları sürdüren Ünye Belediyesi Türkiye’nin en eski tarihi yapılarından biri olan Ünye Kale’sinde başlattığı çalışmalarda önemli yol kat etti. Kalenin turizme kazandırılması için başlatılan çalışmalarda dehliz temizlenmiş ve dehlize raylı sistemle iniş için proje hazırlanmıştı. Kalenin dehlizlerine giden yol güzergâhında da yürüyüş platformu kurulma çalışmalarının ihale sürecine gelindiği açıklanmıştı. Devam eden çalışmaları değerlendiren Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı herhangi bir problemin olmadığını yılsonuna kadar kalenin ziyaretçilere açılması için çalıştıklarını söyledi.

Başkan Tavlı, “Kale ile ilgili ciddi gayretler içindeyiz. Prosedürler biraz zamanımızı alıyor, ama bu kötü bir şey değil. Değerlerin korunması açısından prosedürlerin doğru bir şekilde işletilmesinin önemli. Çünkü bugün elimizde bulunan tarihi değerlerin korunmasına vesile oluyor. Kaledeki çalışmaları bir an önce tamamlayarak turizme kazandırılması için heyecanla çalışıyoruz. İnşallah bu yılsonuna kadar bitirmeyi ve yetiştirmeyi planlıyoruz. Kaledeki çalışmalarda ekonomik anlamda hiçbir sıkıntımız yok. Turizme kazandırılmasında ciddi anlamda destek veren Ordu Valimiz Sayın Tuncay Sonel’e teşekkür ediyorum. Onların destek ve katkılarıyla Ünye’mizde tarihi destinasyonlar içinde en önemlilerinden biri olacak olan Ünye Kale’mizdeki çalışmaları tamamlayarak turizme kazandırmış olacağız” diye konuştu. (Ünye TV- Ünye Haber Gazetesi)

Fotoğrafları indir
ANADOLU'DA TÜRK MUTFAĞI ATÖLYESİ

Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü tarafından Türk Mutfağı Haftası kapsamında “Türk Mutfağı Atölyesi” gerçekleştirildi. Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Elemanlarından Doç. Dr. Hilmi Rafet Yüncü koordinatörlüğünde düzenlenen atölye çalışmalarında Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü 3. sınıf öğrencisi Mert Efe Dursun ve Sedanur Akkoç tarafından Anadolu Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) öğrencilerine Türk mutfağının önemli yemekleri yaptırıldı.

Dursun: “Türk Mutfağı Atölyesinin faydalı olacağını düşünüyoruz”

Etkinliğin katılımcılara faydalı olacağını dile getiren Mert Efe Dursun ,”Güzel bir haftada güzel bir etkinlik. Türk mutfağına yoğunlaşabilmek adına Türk mutfağının üç fazını inceledik. Hem Orta Asya, hem Selçuklu hem de Osmanlı mutfağından numunelerimiz var. Yabancı uyruklu öğrencilere pelte ve tavuk dolması yaptıracağız. Onların kendi ülkelerinde de icra edebileceği, keyifli ve yapması kolay şeyler bulmaya çalıştık. Etkinliğin bu bakımdan çok faydalı olabileceğini düşünüyoruz.” diye konuştu.

TÖMER öğrencilerinden Luc Nodjitan ise, “Önlükleri giydik, Turizm Fakültesindeki aşçı öğrencilerle Türk yemeği yaptık ve hep birlikte yedik. Çok eğlendiğimiz güzel bir gün geçirmiş olduk. Bizlere bu fırsatı sunan tüm hocalarımıza teşekkür ediyorum." dedi. (Eskişehir Haberci26)

Fotoğrafları indir
ÇİFTÇİLERE EĞİTİM SEMİNERİ

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü işbirliği ile toprak analizi, sulama ve gübreleme konularında çiftçilere yönelik eğitim semineri düzenlendi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin üreticilere olan desteği artarak devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından, üreticilere yönelik desteklerin yanı sıra eğitim faaliyetlerine de büyük önem veriliyor.

Bu kapsamda çiftçilere yönelik Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü işbirliği ile Haller Gençlik Merkezi Seminer Salonu’nda, toprak analizi, sulama ve gübreleme konularında bir eğitim semineri düzenlendi.

Seminerin konuşmacılığını ise Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Tarımsal Sulama ve Arazi Islahı Birim Başkanı Ziraat Mühendisi Demet Uygan, Toprak ve Bitki Besleme Bölümü görevlileri Ziraat Mühendisi Adnan Cengiz ve Ziraat Mühendisi Kadriye Taşpınar ile Tarımsal Sulama ve Arazi Islahı Bölümü görevlisi Ziraat Mühendisi Yavuz Fatih Fidantemiz yaptı. Konuşmacılar seminerde üreticilere toprak analizi, sulama, gübreleme gibi birçok konuda sunumlar gerçekleştirdi.

Odunpazarı Ziraat Odası ve Tepebaşı Ziraat Odası üyesi çiftçilerin katıldığı seminerde, üreticiler merak ettikleri soruları da sorma imkanı buldu.

Etkinlikten çok faydalandıklarını belirten çiftçiler, “Bizlere her konuda destek olmaya devam eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve görevlilere teşekkür ederiz. Bu eğitim bizler için çok faydalı oldu” dediler. (Eskişehir Haberci26)

Fotoğrafları indir
BAŞKAN KURT MAHALLE MAHALLE GEZİP VATANDAŞI, ESNAFI DİNLİYOR

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, CHP Odunpazarı İlçe Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen alan çalışmaları ile Odunpazarı’nda bulunan mahalleleri adım adım geziyor. Kırmızıtoprak Mahallesi ile başlayan geziler, Osmangazi, Sümer, Büyükdere, Yıldıztepe ve Gültepe ile devam etti. Başkan Kurt son olarak Yenikent, Gültepe ve Büyükdere hattını gezdi. Esnaf ve vatandaşlarla sohbet eden Başkan Kurt, onların derdini dinledi, girdiği bakkal, manav ve kasaptan da fiyatlar hakkında bilgi aldı.

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Odunpazarı İlçe Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Yenikent, Gültepe ve Büyükdere Mahallesi Alan Çalışmasına katıldı. CHP Eskişehir İl Başkanı Recep Taşel, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar, ilçe yöneticileri ve parti üyelerinin de katıldığı alan çalışmasında, Başkan Kurt, Taşel ve Çınar, Yenikent, Gültepe ve Büyükdere Mahallesini gezerek esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi.

Taşel ve Çınar ile birlikte Yenikent, Gültepe ve Büyükdere Mahallesinde bulunan market, manav, kasap, kahvehane, taksi durakları ve işyerlerini gezen Başkan Kurt, esnafın derdini ve çözüm önerilerini dinleyerek notlar aldı. “Derdinizi dinlemeye geldik, Bizden bir isteğiniz ya da talebiniz var mı?” diye soran Başkan Kurt, esnafı gezerken karşılaştıkları mahalle sakinleri ile sohbet etti.

“GİTTİĞİMİZ TÜM MAHALLELERDE SORUNLAR ORTAK”

Başkan Kurt, Taşel ve Çınar, gittikleri mahallelerde kiminle konuşursa konuşsun esnafın da mahallelinin de ortak sorunu; ekonomik kriz, hayat pahalılığı, gıda fiyatlarının yüksekliği ve işsizlik. Türkiye’nin ciddi bir yoksulluk ve yönetilememe krizi ile karşı karşıya olduğunu kaydeden Başkan Kurt, “Uzun süredir mahalleleri geziyor, esnafla, hemşehrilerimizle, gençlerimize sohbet ediyor, derdini, sıkıntısını dinliyoruz. İnsanlar ay sonunu getiremiyor. Zamlar, faturalar, kiralar… Herkesin sorunu ortak, geçinemiyoruz diyorlar. Bu durumun tek

sorumlusu siyasal iktidar, onların yanlış ekonomi, tarım, yönetim politikaları. Bu sorunların tek çözümü de sandık. Sandık gelecek ve hemşehrilerimiz, halkımız bu sorunu çözecek” dedi. (Eskişehir Haberci26)

Fotoğrafları indir
BAŞKAN EROĞLU’NDAN TOKAT’A YENİ EKONOMİK VİZYON

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) 2024-2028 yılları arasında Tokat'ta kalkınma ajansı ile birlikte yapılacak çalışmaların kapsamının belirlenmesi amacıyla Tokat Dedeman Otel'de Bölge Planı İl Çalıştayı düzenledi.

Çalıştayın açılışında konuşan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ortak akılla yapılacak çalışmaların önemli olduğunu belirterek başladığı konuşmasında Tokat için önceliklerinin Tokat'ta bir Tarım Organize Sanayi Bölgesinin kurulması olduğunu söyledi. Tokat'ın bir tarım kenti olduğunu vurgulayan Başkan Eroğlu şunları söyledi: "İl merkezimizde üretilen tarım ürünlerinin tarım organize sanayi bölgesinde endüstriyel ürünlere dönüştürülüp katma değeri artırılarak yurdun her yanına ulaştırılması ve uluslararası pazarda yerini alması bizim hiç vazgeçmeyeceğimiz bir hayalimiz. Bunun ülkemizde tam bir örneği yok. Bunu Tokat'ta başarmak istiyoruz. Tokat'ta üretilen tarım ürünlerinin entegre tesislerde hazırlanıp markalaştırılarak pazara sürülmesi hem Tokat'ımızın marka değerini yükseltecek hem de ilimizin, Tokatlı hemşerilerimizin ekonomisine önemli derecede katkı sağlayacak. Bu konu ile ilgili girişimlerimizi daha önce başlatmıştık. Soğuk hava deposunun da yer alacağı her açıdan iyi tasarlanmış bir tarım organize sanayi bölgesi Tokat'ımıza değer katacak" dedi.

Erbaa'da 1200 dönümlük alanda çalışmaları devam eden çiçek seralarının önemli bir proje olduğunu kaydeden Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu "Erbaa ilçemizin ikliminin Antalya gibi çiçek üretimine uygun olması geniş bir alanda bu faaliyetin yürütülmesi çiçekçilik anlamında üretim yapılan diğer yerlerle rekabette üst sıralara çıkmamızı sağlayacak. 80 üreticimizin başvuru yaptığını biliyorum ve bu üreticilerimizin her birine çiçek seralarının kurulması için 1,5 milyon Türk Lirası bir katkı sağlanacak. Bu proje de Tokat'ımız için önemli bir kazanımdır" dedi.

Çin'in tedarik zincirinden çıkmasıyla ülkemizde tekstil üretiminin her geçen gün daha fazla yaygınlaştığına dikkat çeken Başkan Eyüp Eroğlu "Hem il merkezimizde hem de Erbaa ilçemizde Organize Sanayi Bölgesi fabrika sayısı bakımından doluluğa ulaşıyor, Niksar ilçemizde de sayı artıyor. Bölgemize yatırımların çoğalması bizi sevindiriyor, istihdam artıyor, ülkemiz kazanıyor. Bu gelişimin yükselerek devam etmesi için şimdi bize düşen organize sanayi bölgelerimizi genişleterek büyütmek olacaktır" dedi.

Tokat'ın ülkemizin en önemli tarihi şehirlerinden biri olmasına karşın yeterince turist çekememesinin ana nedeninin coğrafi bakımdan yol güzergahında olmaması olduğunu ifade eden Eroğlu: "Tokat Havaalanının ilimize kazandırılması ile birlikte daha çok turistin ilimize gelmesini bekliyoruz. Fakat biz Tokat olarak turizm için iyi hazırlanmalıyız. Turistleri esnafımızla, konaklama hizmetlerimizle, bütün kurumlarımızla daha hazır olarak karşılamak için çalışmalar yapmalı, hazırlık sürecini eğitimlerle destekleyerek yürütmeliyiz " dedi.

Kalkınma ajansı OKA destekleri ile yapılacak proje çalışmalarının bütün kurumların iletişimi ve ortak akıl ile yapılmasının önemine değinen Eroğlu, her kurumun proje çalışmalarını birbirinden bağımsız hedeflerle yapmasının dengeli ve nitelikli gelişimin önünde engel olacağını kaydetti. Eroğlu konuşmasını değişen ve gelişen Dünya koşullarının farkında olarak girişimleri gerçekleştirmenin önemli olduğunu , gayret, sabır ve ortak akılla hareket edilmek suretiyle bütün kurumların millete hizmet görevini yerine getirmiş olacağını ifade ederek noktaladı. (Hüseyin Kömür)

Fotoğrafları indir
MİDAS’TA TARİHİ KARELER

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezi’nin düzenlediği Midas Vadisi fotoğraf gezisine çok sayıda fotoğrafçı katıldı. Etkinlikte fotoğraf tutkunları, eşsiz tarihi ve doğal güzelliğin içerisinde bulunan bölgede birbirinden özel fotoğraflar çekti.

Binlerce yıllık gizemli tarihe fotoğraflarla yolculuk yapmak üzere gençler, Eskişehir Ulus Anıtı önünde buluştu. Buradan Han Yazılıkaya (Midas Anıtı) bölgesine giden fotoğraf tutkunları Doğanlıkale’den geziye başladı.

Büyükşehir Gençlik Merkezinin bir araya getirdiği fotoğrafçıları gezide, rehber Hakan Öncü bilgilendirirken, çiçek tarlalarından geçerek 5 km yürüyen fotoğraf tutkunları güzel karelere imza atmanın mutluluğunu yaşadı.

Gerdekkaya’ya kadar süren yürüyüşten sonra gençler, Yazılıkaya’daki Midas'ın tahtında çekimler yaptı. Midas’ın başkenti olan ‘Akropolis’i adım adım gezen katılımcılar, çok güzel bir gün geçirdiklerini belirterek Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e fotoğrafçılığa verdiği destekten dolayı teşekkür ettiler. (Eskişehir Haberci26)

Fotoğrafları indir
Tokat 60 FK - Formül Erbaaspor U-16"larda yaşananlara tepki

Tokat Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Sezai Işkın, Tokat 60 FK - Formül Erbaaspor U-16’lar final maçında yaşanan olaylara tepki gösterdi.

Tokat ASKF Başkanı Sezai Işkın, Tokat 60 FK ile Formül Erbaaspor arasında oynanan U16’lar final maçını Spor Müdürümüz Arif Sağdıç’a değerlendirdi.

Başkan Sezai Işkın, “Sporda galibiyet mağlubiyetin kardeşidir. Centilmen olmak her şeyden emsaldir. Dünya olimpiyat şampiyonlarında adamlar müsabaka kaybediyor, kaybeden kazananı tebrik ediyor. Burada mutlaka bir taraf mağlup olmaktadır, bir taraf ise kazanacaktır. Ama müsabaka bittikten sonraki görüntüler hiçte hoş değil. Birbirinize saldırmak hiçte hoş değil. Futbolcunun sahadaki asli görevi futbol oynamak. Ama gelin görün ki maçtan sonra asli görevinizi yapmayıp da göreviniz olmayan birbirinize saldırmayı yapıyorsunuz. Biz burada spor yapıyoruz, kavga yapmıyoruz. Kavga edeceksek silahları alalım birbirimizi vuralım. Bu mu spor ahlakı? Bundan dolayı üzgünlüğümü ifade ediyorum. Antrenör arkadaşlara sporculara da bu işe karışanlar lütfen bunu dikkate almalarını talep ediyorum. Birinci olan takım da, ikinci olan takım da, üçüncü olan takım da bizim takımımız. Sonuçta gruplarda Tokat’ı temsil edeceksiniz. Her iki takım da hangisi olursa olsun fark eden bir şey yok. Bizim için centilmenliği hayatta bırakmayın arkadaşlar. Böyle devam ederseniz hedefe varamazsanız. Spor dövüşle kavgayla olmaz. Sporda başarı emmiyle dayıyla olmaz. Spor hak edenindir. Bileğinde, yüreğinde, beynine yazanlarındır. Hedefleri büyük olanlar başarır. Bu isteklerimi lütfen dikkate alın almanızı da istiyorum. Hepinize başarılar diliyorum” dedi. (Hüseyin Kömür)

Fotoğrafları indir
Tokat Milletvekili Özlem Zengin"den Kılıçdaroğluna " İhanette de bu seviyesizlik görülmedi"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, partisinin grup toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesiyle ilgili iddialarına Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Tokat Milletvekili Özlem Zengin tepki gösterdi: İhanette de bu seviyesizlik görülmedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, partisinin grup toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesiyle ilgili ‘kaçacakları’ yönünde iddialar tepkiye yol açtı.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Tokat Milletvekili Özlem Zengin de Kılıçdaroğlu’na tepki gösterenler arasında oldu. Özlem Zengin, “Bu CHP, ne bu Ülkenin ne de bu Milletin kodlarını asla öğrenemeyecek!” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Özlem Zengin twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Bu konuşma bir kez daha gösteriyor ki; Bu CHP, ne bu Ülkenin ne de bu Milletin kodlarını asla öğrenemeyecek! Kılıçdaroğlu’nun iftiralarla etki ajanlığına girişmesinde zamanlama manidar.

Cumhurbaşkanımızın Suriye açıklamaları, NATO ile tarihi süreç yürütülürken, bu milli konular gündemdeyken, bayat iftiraları tekrarlayarak siyaset yaptığını sanmak! İhanette de bu seviyesizlik görülmedi.” (Hüseyin Kömür)

Fotoğrafları indir
2022 YILI LİDER ÇOCUK TARIM KAMPI BÜYÜK BİR COŞKUYLA BAŞLADI

Tarım ve Orman Bakanlığınca her yıl 4. Sınıf öğrencilerine hayatın merkezinde tarım, tarımın merkezinde çocuk ilkesinden yola çıkarak doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenirliliği hakkında bilgi vermek amacıyla " Lider Çocuk Tarım Kampı" etkinliği bu yılda düzenlendi.

Müdürlüğümüzce düzenlenen etkinlik Tokat Merkezde bulunan kardeş okul Karşıyaka İlkokulu 4.A Sınıf öğrencileri ve sınıf öğretmeni Talip IŞIKLIYURT yönetiminde 3 gün süreyle gerçekleştirilecek.

Kamp programının teması "Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği" olarak belirlenmiş olup bu kapsamda; kampın ilk günü öğrenciler ile Ulaş köyünde Fide üretim seraları ve Küçük Bağlar Köyünde sebze üretim alanları gezilerek İl Müdürlüğümüz personellerinden Yüksek Ziraat Mühendisi Deniz AYDIN tarafından sebze yetiştiriciliği hakkında eğitim verildi. Ayrıca, Gıda Güvenliği ve balık etinin faydaları hakkında İl Müdürlüğün de görevli Gıda Mühendisi Arzu SARICIKLI BENLİKURTbilgilendirme yaptı.

Programın ikinci günün ise Almus İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli Su ürünleri Mühendisi Şevkiye AKGÜMÜŞ ve Fatih H. ARGUN öğrencilerin balıkçılık ve su ürünleri konularında ilgilerini arttırmak ve farkındalık yaratmak amacıyla su ürünlerini ve su kaynaklarını tanıtmak, su ürünleri tüketiminin beslenmemizdeki önemi, yörelerine özgü türleri tanımaları, kaybolmakta olan türlere karşı doğa ve çevre bilincinin geliştirilmesi konularında bilgilendirme yapıldı.

İşletmelerin ziyareti sırasında çocuklar ile bir araya gelen İl Müdürü Orhan ŞAHİN;

"Bakanlığımız tarafından her yıl düzenlenen lider çocuk tarım kampı ile bugünün çocukları geleceğin büyükleri olan sizlerle bir araya gelmekten mutluluk duyuyoruz.

Bildiğiniz üzere kampımızın bu yılki teması "Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği" dir. Üç tarafı denizlerle kaplı olan Ülkemiz birçok göle ve iç sulara sahip bir ülkedir.

İlimizde Su ürünleri olarak da Almus gölü başta olmak üzere birçok canlı ya ev sahipliği yapmaktadır. Bu yüzden balıkçılık önemli bir geçim kaynağıdır. Burada mühendis abi ablalarınız ile su ürünlerini ve su kaynaklarını tanıyarak su ürünlerinin tüketiminin beslenmemizdeki önemi konularında bilgilenmenizi ve günlük yaşamınızda öğrendiklerinizi uygulayarak farkındalık yaratmanızı istiyoruz. (Hüseyin Kömür)

Fotoğrafları indir
Bir Bilenle Bilge Nesil

Milli Eğitim Bakanlığı ve Genç Memur-Sen arasında imzalanan protokol gereği, Tokat’ta Tokat Belediye Başkanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Eğitim Bir-Sen Tokat 1 Nolu Şube işbirliğinde gerçekleştirilen "Bir Bilenle Bilge Nesil Projesi" kitap okuma ve kompozisyon yazma yarışması ödül töreni yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı ve Genç Memur-Sen arasında imzalanan protokol gereği, Tokat’ta Tokat Belediye Başkanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Eğitim Bir-Sen Tokat 1 Nolu Şube işbirliğinde gerçekleştirilen "Bir Bilenle Bilge Nesil Projesi" kitap okuma ve kompozisyon yazma yarışması ödül töreni yapıldı. Hüseyin Akbaş Kapalı Spor Salonunda gerçekleşen ödül törenine Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ile Genç Memur-Sen Başkanı Mesut Emre Balcı da katıldı.

‘İlim, İrfan. Hikmet Yolunda Şuurlu Gençlik’ sloganıyla yola çıkan; fikre yönelen, geleceğe yürüyen gençlik hayaliyle Genç Memur-Sen’in tüm ülke gençlerine yönelik yürüttüğü, proje çalışmalarında önde ve öncü olan Tokat’ta ise Eğitim Bir Sen’in Eğitim İşbirliği protokolü kapsamında Milli Eğitim Müdürlükleri ve Belediyeler ile işbirliğinde bu yıl 4.’sü düzenlenen, Tokat ve ilçelerinden 250 grupta toplam 250 adanmış öğretmen ve 2520 öğrenciyle gerçekleştirilen ‘Bir Bilenle Bilge Nesil Ödül Töreni, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kura’an-ı Kerim Tilaveti,açılış konuşmaları, projeye katılan öğrenci ve öğretmenlerin konuşmaları, Mehmet Akif Ersoy konulu Meddah gösterisi, şiir ve türkü dinletisi ile devam etti.

CEYLAN TEŞEKKÜR KONUŞMASI YAPTI

Ardından Eğitim Bir Sen 1 Nolu Şube Başkanı Şaban Ceylan konuştu. Ceylan, “Bu sene 4.’sünü gerçekleştirdiğimiz bu programı her geçen gün daha yüksek bir heyecanla icra etme sürecinde yeni katılımlar sağlayan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. 4. yıl itibariyle 8 bin öğrencimiz Tokat il genelinde tüm, ilçelerimizde çalıştık. 3’er kitaptan hesapladığımız zaman 24 bin tane kitabımızı okuyan arkadaşlarımız , okuduktan sonra kütüphaneye devreden, tekrar tekrar okunmasını sağlayan, bu süreçte öğrencilerimizle her ortamda birlikte olan danışman öğretmen kardeşlerimizle, yine okullarımızın kıymetli idarecisi arkadaşlarımızla yüksek heyecanla yürüttüğümüz 4 aylık sürecin finalini gerçekleştirirken ilk finali de Tokat’ta gerçekleştiriyoruz. Bu manada yaşattığınız sevinç ve gurur için hepinize teşekkür ediyorum” dedi. Ceylan destek veren herkese teşekkürlerini iletti.

Genç Memur-Sen Tokat İl Başkanı Halil Yılmaz da selamlama konuşması yaptı.

Genç Memur-Sen Genel Başkanı Mesut Emre Balcı konuştu. Balcı, “Kitapla haşır neşir olduğunuz ve kitap medeniyetinin yolcuları olduğunuz için sizleri tebrik ediyorum. Bundan sonraki dönemde de okuyan araştıran fikir üreten gençler olarak ülkemize verebileceğiniz hizmetleri şimdiden görüyor ve bu vesileyle sizleri tebrik ediyorum” dedi.

EROĞLU: MEMUR-SEN, TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK STK’LARINDAN BİRİ

Projeye 4 yıldır destek veren Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu da selamlama konuşması yaparak sendikanın kurucusu Merhum Mehmet Akif İnan’ı anarak konuşmasına başladı. Eroğlu, “Onun attığı tohumlar bugün yeşerdi ve Memur-Sen’imiz Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi oldu” dedi. Projenin hayırlı olmasını dileyen Eroğlu, “Biz Müslüman insanlarız, bayrağını, vatanını seven bir ülkenin evlatlarıyız” diyerek Kur’an’da yer alan “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu” ayetini hatırlatan Eroğlu, okumanın öneminden bahsetti.

YALÇIN: SOSYAL MEDYADAN 180 KARAKTERLE AKIL VERMEYE DEĞİL FİKİR SAHİBİ OLMAYA NİYET ETTİLER

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, teşekkürlerini sunarak selamlama konuşması yaptı. Yalçın, “Bizim örgütlülüğümüzün bu ülke için bir teminat olduğu gerçeğinden yola çıkarak ülkenin demokratikleşmesi, kurumsallaşması, demokrasinin korku tünelinden çıkması, ham demokrasinin tam demokrasi olması noktasında iradesini her zaman ortaya koyan bir teşkilat olarak dünyanın neresinde bir mazlum, mağdur varsa onlar bizim kireçle boyanmış beyaz taşlarımızın dışında kalabilir, ama onlar bizim gönül coğrafyamızdadır. Onun için Senegalli arkadaşımızın duygusu bizim duygumuzdur. Sudan’da ki Pakistan’daki, Afganistan’daki, Suriye’deki , Halep’teki kardeşimizin duygusu bizim duygumuzdur. Çünkü burası Anadolu coğrafyasıdır. Medeniyetin beşiğidir” dedi.

Yalçın, Alimler yurdu Tokat’ın önemine değinerek “Sosyal medyadan twitter’dan 180 karakterle millete akıl vermeye değil, kitabın kapağını açarak önce dolmaya, fikir sahibi olmaya niyetlenmiş ve talebe olmuş insanlarsınız. Bu gayretinizden ötürü özellikle teşekkür ediyorum. Eğer bu gayret devam ederse ben inanıyorum ki bu salonlardan cumhurbaşkanı çıkacak, yeni Eyüp Eroğlu’lar, Mustafa Arslan’lar, yeni Valiler, profesörler, akademisyenler bu salondan çıkacak. Çünkü kitapla barışık olmayanın aklı karışık olur. Ondan bir şey çıkmaz” dedi. "Bir Bilenle Bilge Nesil Projesi’ni 6 yıl önce başlattıklarını anlatan Yalçın, “niyet hayırsa akıbet hayırdır” diyerek bu heyecanı Türkiye’ye yaymak istediklerini, gelinen noktada 23 bin 262 adanmış öğretmenin projede yer aldığını, bu yıl ki rakamlar hariç 220 bin 300 öğrencinin çalışmada bizzat yer aldığını, 714 bin 620 kitabın çalışmada gençlere sunulduğunu, sadece İstanbul’da 100 bin kitap ve 300 bin öğrenci ile çalışıldığını aktardı. Yalçın çalışmanın devam ettiğini bildirdi.

ARSLAN: GENÇLERİN SOSYAL MEDYADAN UZAKLAŞIP KİTAPLA BULUŞMASI ANLAMLI

AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan ise “Memur-Sen kurulduğu günden beri Türkiye’de çok önemli işlere imza attı fakat bu yaptığı iş gençlerin kitaplarla buluşması çok anlamlı. Günümüzde insanlar 8 saate kadar internette vakit geçiriyor. Bunun 4 saatten fazlası sosyal medyada. Gençlerin sosyal medyadan uzaklaşıp kitapla buluşması Akif’i, Necip Fazıl’ı tanıması bizi biz yapan değerleri tanıması çok anlamlı. Bu manada geçmiş yıllar içinde Tokat’a önemli yatırımlar yaptık. 2021 yılında okul kütüphanelerimizde 340 bin kitabımız vardı bugün 724 bin kitabımız var. 82 tane okul kütüphanemizi 2022 itibariyle 432’ye çıkardık. İnşallah 2023’ün sonuna kadar da okullardaki kitap sayımızı 1 milyonun üzerine çıkartacağız. Bununla kalmadık Kültür Bakanlığı nezdinde 9 yeni kütüphaneyi faaliyete geçiriyoruz,bitenler açılarlar var, bitmek üzere olanlar var. İnşallah sene sonuna kadar 9 yeni kütüphaneyi hizmete açmış olacağız. Gençlerimizin kitapla buluşması ve geleneksel metodumuzla yani muallimle talebenin bu eğitimi yapması daha anlamlı. Bunun neticesini inşallah önümüzdeki yıllarda görevceğiz” dedi.

HATİPOĞLU: 1915’TE LİSELERİN MEZUN VEREMEDİĞİ DÖNEMDEN BUGÜNLERE GELDİK

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, öğrencileri 15’li gençler diye selamlayarak, ”Hepiniz onların akranısınız. Sizlerin aranızda olmaktan büyük bir onur duymaktayım. Hepimizi duygulara gark eden 15’li türkümüzün hikayesi 15 yaşında değil, 1915 yılında Çanakkale’ye giden gençler. O dönemin liselerinde, o dönemin okullarında bir büyük Meydan Savaşı’na ve aslında Diriliş Destanı’na koşmuş olan gençler. Sizlerin akranları, pek çok liseler o dönem itibariyle mezun vermediği bir dönemden bu günlere geldik. Üzerinde, hür ve bağımsız bir şekilde yaşadığımız Cumhuriyet’i inşa ettik elbirliğiyle. İşte sizler de yarınlara gençlik olarak çok daha emin adımlarla hazırlanmak için bu ve benzeri güzel etkinliklerle, yarına dönük olarak hazırlanacaksınız. Sadece sizler değil, aranızda gördüğüm Afrika’nın umudu olacak olan gençler aynı şekilde. Çünkü Sayın Cumhurbaşkanımızın özellikle Afrika’yla ilgili olarak yaptığı, oraların sömürünün dışında bir varlık olarak, bir hedef olarak ortaya konulması ve eğitim imkanına ülkemizde kavuşmaları büyük bir önem taşıyor.” dedi.

Program vesileyle hem Akif’in, hem Kurucu Genel Başkanı Mehmet Akif İnan’ın hem Nurettin Topçu’nun Cemil Meriç’in anıldığını kaydeden Vali Numan Hatipoğlu, “Bu güzel programın hedefi olan kitap, aynı zamanda medeniyetin en önemli göstergelerinden biridir.Dolayısıyla siz değerli gençlerden istirhamım, kitabı hayatınızın tam ortasına almanız, hiçbir zaman için bırakmamanız. Binlerce yıldır bu topraklarda ve öncesinde tabi ki kanlarımızla, Aziz Vatan toprağını Vatan eyledik. Uzun zamandır yaptığımız ve yapmaya devam etmemiz gereken bir şey var. O da alın terinizle müreffeh, daha yaşanılır, daha medeni, daha üstlerde bir Türkiye hayali, aynı zamanda tüm dünyanın umudu. Afrika’nın umudu, Asya’nın umudu, Balkanların Kafkasların umudu. Dolayısıyla bu vesileyle ben bu güzel etkinliğe emeği geçen Genç Memur Sen’i ve görev almış olan tüm öğretmen ve idarecileri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. “ diye konuştu.

Ödül törenine Vali Numan Hatipoğlu, Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Genç Memur-Sen Genel Başkanı Mesut Emre Balcı, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, ilçe belediye başkanları, Tokat İl Milli Eğitim Müdürü Murat Ağar, Ak Parti Tokat İl Başkanı Cüneyt Aldemir, Merkez İlçe Başkanı Ali Çalışkan, sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. (Hüseyin Kömür)

Fotoğrafları indir
KÖPRÜNÜN AÇILIŞI ULAŞTIRMA VE ALT YAPI BAKANI ADİL KARAİSMAİLOĞLU‘NUN KATILDIĞI TÖRENLE GERÇEKLEŞTİ

Amasya’nın Taşova ilçesinde Doğu mahallesiyle Sanayi mahallesini birbirine bağlayacak köprünün açılışı Ulaştırma ve Alt yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu‘nun katıldığı törenle gerçekleşti.

Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk, " Karayolları Samsun 7. Bölge Müdürlüğünce ihale edilen Doğu mahallesiyle Sanayi mahallesini birbirine bağlayan Sanayi Köprüsü, trafiğe açtık. Taşova’mıza hayırlı olsun" dedi.

Taşova’da seçim döneminde vaat ettiği projelerinin tamamlandığını belirten Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk, “Taşova’mızı her alanda geliştirmeye devam ediyoruz. Taşova'mızın önemli ihtiyaçları bir bir hayata geçiyor. Hemşehrilerimizden aldığımız güçle ilçemize yatırım yapmayı sürdürüyoruz. Amacımız her zaman ilçemizi daha ileriye taşımak. Hemşehrilerimizi mutlu olacakları en güzel hizmetlerle buluşturabilmek. Millet Bahçemiz içerisinde hemşehrilerimizin keyifli vakit geçireceği millet kıraathanesi, spor alanları, tarımsal bahçe gibi farklı birçok alan bulunacak. Hep birlikte burada, doğayla iç içe huzurlu vakitler geçireceğiz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde hayata geçirilen Millet Bahçeleri şehirlerimize, ilçelerimize değer katıyor. Kentlerimizi ve insanlarımızı doğayla buluşturuyor” diye konuştu.

Sanayi Köprüsü projesinin bulundukları bölgede ve oluşturacakları yoğunluk kaçınılmaz olacağını vurgulayan Başkan Öztürk, “Taşova için çok önemli olan ve yapımı uzun yıllardır bir türlü gerçekleştirilemeyen, yılların özleminin olduğu projeyi şükürler olsun tamamladık. İlçemizin trafiğine nefes aldırmak, ana arterlerdeki yoğunluğu minimuma indirmek için başlattığımız projemizde sona geldik. Bölgedeki vatandaşlarımız, esnafımızla sabrettik ama buna değdi. Sanayi Köprüsü olarak bilinen noktanın çehresini değiştiren proje, şehir trafiğine büyük katkı sunacak. Taşova'mıza hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Sanayi Köprüsü'nün açılışını yapan Adil Karaismailoğlu, “Ülkemizin bölünmüş karayolu uzunluğunu 4,5 kat artırarak 28 bin 650 kilometreye çıkardık. Otoyol uzunluğumuzu da iki katına çıkararak 3 bin 633 kilometreye ulaştırdık. Ülkemizin yalçın kayalarını, derin vadilerini tünel ve viyadüklerle aştık. Tünellerimizin uzunluğunu 13 kat artırdık. Havayollarını ‘halkın yolu’ yaptık. Sadece son 1 ay içinde hem Tokat hem de Rize-Artvin Havalimanlarını milletimizin hizmetine sunduk. Genişbant abone sayımızı, 20 binden, 88,2 milyona ulaştırdık. Mobil abone sayımız da 28 milyondan, 86,3 milyona yükseldi. Ülkemizin ulaşım ve haberleşme yatırımları için son yirmi yılda, 1 trilyon 600 milyar liranın üzerinde harcama yaptık” diye konuştu.

Taşova topraklarına canlılık katan Yeşilırmak’ın iki yakası arasındaki ulaşımı sağlayan eski köprünün ömrünü tamamlaması üzerine eski köprünün yerine 100 metre uzunluğunda ve 3 açıklı köprünün inşa edildiğini anlatan Bakan Karaismailoğlu, “Yeni Sanayi Mahallesi Köprüsü ile bölgedeki ulaşım talebi karşılandı. Köprümüz, araç ve yaya trafik yoğunluğunu rahatlatarak güvenli ve konforlu seyahat imkânı sağlıyor. Projeyle ilçe merkezinin sanayi, pazar gibi ticaret alanları ile okul, adliye, hastane gibi hizmet alanlarının bulunduğu bölgeler arasında ulaşım standardını yükseltecek projemiz Taşova’nın, Taşovalıların yaşam kalitesini yükseltecek hizmetlerimizden biri olacak Taşova’nın iki yakasını bir araya getiren köprümüzün yapımında görev alan yüklenicisinden mühendisine, işçisinden tedarikçisine tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Taşova Sanayi Mahallesi Köprümüz hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

Taşova Belediyesi’ne ziyarette bulunan Karaismailoğlu’na sezonun ilk hasadı olan kirazlardan ve çiçek bamyası hediye eden Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk, köprünün ilçelerine kazandırılması dolayısıyla şükranlarını sundu.

Programa çok sayıda vatandaşın da yer aldığı açılış törenine Amasya Valisi Mustafa Masatlı, AK Parti Amasya Milletvekili Hasan Çilez ve Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı da katıldı. (FERHAT LAP)

Fotoğrafları indir
Başkonsolos Tolga Şimşir'e TUTAP Türkiye Turizim tanıtım beratı verildi

T.C. Essen Başkonsolosu Sezai Tolga Şimşir’e Tutap Türkiye Tanıtma Platformu Beratı verildi.

Essen Başkonsolosu Sezai Tolga Şimşir'e Ankara merkezli TUTAP Türkiye Tanıtım Platformu Oberhausen, Almanya Temsilcisi İlhan Kılıç tarafından Türkiye'nin Turizim tanıtım Beratı takdim edildi.

Daha önce Türkiye'nin Uluslararası alanda Tanıtımına yönelik Türkiye Turizim ve Tanıtma Katkı sunan T.C. Düselledorf Başkonsolosu Ayşegül Gökçen Karaarslan, Eski T.C. Essen Başkonsolosu Şener Cebeci gibi önemli isimlere verilen Beratı, TUTAP Yönetim kurulu Başkanı Fikret Yıldız imzalı belgesini Başkonsolosluk binasında İlhan Kılıç Takdim etti.

Gazateci- Yazar İlhan Kılıç ayrıca yayınlanan Kanserle Savaşanlar Kulübü ve Zamanın Birinde isimli iki kitabımı hediye etti.

Sezai Tolga Şimşir Kimdir (T.C. Essen Başkonsolosu)

1977 yılında İzmir’de doğmuştur. Orta öğretimini İzmir Özel Türk Koleji (İTK) Anadolu Lisesi’nde tamamlamıştır. Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunudur. 2001 yılında intisap ettiği T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın Merkez Teşkilatı’nda, Kıbrıs Dairesi, Denizcilik ve Havacılık ile Araştırma Genel Müdür Yardımcılıkları’nda görev yapmış, son olarak Avrupa Birliği ile İkili İlişkilerden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı’nda Daire Başkanı olarak çalışmıştır. Yurtdışında ise Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuveyt Büyükelçiliği, Selanik Başkonsolosluğu, Bahreyn Büyükelçiliği ile NATO ve AB nezdindeki Daimi Temsilcilikleri’nde görev almıştır.

Evli ve bir çocuk babası olan Başkonsolos Şimşir, iyi seviyede İngilizce, orta düzeyde Fransızca ve başlangıç seviyesinde Yunanca bilmektedir. Almanca öğrenmeye çalışmaktadır.

TUTAP (Türkiye Tanıtma Platformu) Ülkemizin Ulusal ve Uluslararası alanda hak ettiği düzeyde tanıtılmasına yönelik çalışmalar yapan, projeler üreten ve kendi insanımızın tarihimizi kültürümüzü kaliteli materyallerle tanımalarını sağlayan, bu çerçevede girişimlerde bulunan ve faaliyetlerine devam eden bir sivil oluşumdur.

Ülkemizin tanıtımı misyonu ile hareket eden, ticari bir yapılanması olmadan faaliyetlerini sürdüren, turist sayısını ve milli gelirimizi artırarak ekonomiye katkı sağlamayı kendisine hedef olarak belirleyen, tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerimizi tanıtım odaklı değerlendiren bir sivil toplum kuruluşudur.

Bu çerçevede bir çok projeyi başarı ile tamamlayıp bazılarını sürdüren TUTAP, başta Kültür ve Turizm Bakanlığımız olmak üzere, farklı Bakanlıklar, Valilikler, Belediyeler ile işbirliği yapmaktadır.

http://www.tutap.com.tr/sayfa/hakkimizda/2

www.tutap.com.tr

www.howturkey.com (İlhan Kılıç)

Fotoğrafları indir
İPEKBÖCEĞİ YETİŞTİRİCİLİĞİNİN GEÇMİŞTEN GELECEĞE AKTARIMI” PROJESİ İLE NALLIHAN’DA İPEKBÖCEKÇİLİĞİ YENİDEN HAYAT BULACAK

S.S.Nallıhan Merkez ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından hazırlanan “İpekböceği Yetiştiriciliğinin Geçmişten Günümüze Aktarımı” projesi kabul görerek 16 Mayıs 2022-15 Haziran 2023 tarihlerini kapsayan projenin sözleşmesi Birleşmiş Milletler SGP- GEF ile Koopetatif arasında karşılıklı olarak imzalandı.

Ülkemizde ve dünyada son yıllarda ezberleri bozacak hızlı değişimlerin meydana gelmesi. sadece ülkeleri değil bütün dünyayı etkisi altına alan pandeminin bütün dengeleri değiştirerek ekonomik standartları büyük ölçüde etkilemesi sonucunda insanlığın kaybetmeye başladığı birçok değer tekrar gündeme gelerek farkındalık oluşturmaya başladı. Dünyadaki biyoçeşitliliği koruma, iklim değişikliği ile mücadelenin ve tekrar tarıma verilen önemin artmasıyla birlikte Nallıhan ilçesinde biyoçeşitlilik konusunda sahip çıkılması gereken değerlerin başında ipekböceği gelmektedir. Bu düşünceden yola çıkılarak İpekböcekçiliğinin devamı ve sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla S.S. Nallıhan Merkez ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyeleri Hatice Erdoğan ve Aynur Gündoğmuş tarfından hazırlanan “İpekböceği Yetiştiriciliğinin Geçmişten Günümüze Aktarımı” projesi kabul görerek Birleşmiş Milletler SGP- GEF ile karşılıklı olarak imzalar atıldı.

İpek böceği yetiştiriciliği ve ipek işlemeciliğinin tekrar canlandırılması, İpekböceğinden elde edilen ipek iplerin geleneksel el sanatları olan ipek iğne oyaları ve el dokumalarının günümüzde her kitlenin kullanabileceği yeni tasarım ürün ve materyallere dönüştürülmesi, İpekböcekçiliği yetiştiriciliğinin genç kadın ve genç erkekler tarafından üretiminin yapılması gibi birçok faaliyeti kapsayan çalışmalar ile gençlere ipek böceği yetiştiriciliği ve ipek böceği kozasından elde edilen ürünlerin insan ve çevre sağlığına etkileri ile yetiştirme ve üretim teknikleri hakkında teorik bilgilerin verileceği kooperatif yetkilileri tarafından ifade edilirken Nallıhan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliği ile yörede ipekböcekçiliği yetiştiriciliği yapan üretici kişilerin ,veteriner hekimlerin ve ziraat mühendislerinin projeye dahil edilerek eğitimler vereceği ve yapılacak duyurular sonucunda müracaatların değerlendirilerek 45 yaş ve altı 20 genç kadın ve erkek girişimcinin belirleneceği ve yine İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliği ile ipekböceği yetiştiriciliğinin yerinde görülmesi amacıyla 20 kişi ile Sarıyar Mahallesi’nde bulunan üretim alanlarına ipekböcekçiliği larvalarının oluşumu , yemleme , beslenme , koza örme ve koza toplama dönemlerinde ziyaretlerin yapılacağı öğrenildi.

“İpekböceği Yetiştiriciliğinin Geçmişten Geleceğe Aktarımı” projesi çalışmaları Nallıhan Merkez ve Çevre Köyleri Kalkınma Kooperatifi Başkan Yardımcısı Hatice Erdoğan ve Yönetim Kurulu Üyesi Aynur Gündoğmuş koordinatörlğünde yürütülürken, proje kapsamında tam gün olmak üzere Nallıhan İlçe Merkezinde 20 katılımcıya 10 günlük süre dahilinde eğitim verilmeye devam edilecek.

Eğitimlerde, Nallıhan’da ipek iğne oyalarının geçmişteki hikayeleri ile teorik ve görsel olarak uygulamalı yapım tekniklerinin anlatılacağı ve eğitime katılan kursiyerlere sertifika verilerek proje desteklerinden öncelikli olarak yararlanabilecekleri belirtildi. (Hasan OLUM)

Fotoğrafları indir
Kaymakam Adayı(Refiki) Burdur ili Bucak İlçesine atandı:

BEYPAZARI(YT)-Beypazarı ilçesinde Kaymakam refikliği görevinde bulunan Kaymakam adayı Yusuf İnce, Burdur ili Bucak ilçesi Kaymakam refikliğine görevlendirildi.

Kaymakam (adayı( refiki Yusuf İnce Kimdir:

1997 de Kahramanmaraş’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini de Kahramanmaraş’ta tamamladı:

Kayseri Erciyes Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden 2020 yılında mezun oldu.

2021 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından açılan Kaymakam Adaylığı sınavını kazanarak mülki idare amirliğine 110 dönem Osmaniye Kaymakam adayı olarak intisap etti.

Osmaniye Kaymakam adaylığı sonrasında; 3 Aya yakın bir süredir Ankara-Beypazarı ilçesinde Kaymakam adaylığı görevlerinde bulunan İnce, Burdur ili Bucak ilçesi Kaymakam adaylığına atandı: (Yaşar Tonbak)

Fotoğrafları indir
SAVUNMA SANAYİ ANKARA ÜNİVERSİTESİ TEKNOKENT'TE BULUŞUYOR

Savunma Sanayi 2 Haziran’da Ankara Üniversitesi Teknokent'te Buluşuyor,bugünün ve yarının değer katan projeleri tek çatı altında toplanıyor.

Cumhuriyetin ilk üniversitesi Ankara Üniversitesi’nin Araştırma, Geliştirme ve Bilim Parkı Ankara Üniversitesi TeknokentTürkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi SAHA İstanbul -Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi’niTeknokent’te ağırlıyor. Bağlantı

2 Haziran 2022’de ( Perşembe günü), Ankara Üniversitesi Teknokent Gölbaşı Yerleşkesi Konferans Salonunda 09:30- 15:30 saatleri arasında gerçekleştirilecek etkinliğe Savunma Sanayii’nin Ankarada bulunan Temsilcileri, Teknokent Firmaları ve Savunma Sanayine hizmet veren Sanayi Kuruluşları, Ar- Ge Merkezleri ile Patent, Faydalı Model, tamamlanan veya devam eden Ar-Ge Projeleri ile akademisyenler, öğrenciler ve araştırmacılar katılıyor.

Katılım İçin

Katılımcı formu linki: https://form.jotform.com/220943585126963 (ankarakenthaber.com)

Fotoğrafları indir
AÇIK HAVA HEYKEL MÜZESİ VE SEYİR TERASINA YOĞUN İLGİ

Turizmin merkezi olan Tarihi dokusuyla yerli yabancı turistlerin hayran kaldığı Sivrihisar’da,  gelen vatandaşlar Türkiye’nin İlk ve Tek Açık Hava Heykel Müzesi ile Seyir Terası Saat Kulesi yoğun ilgi gösteriyorlar.

Sivrihisar Açık Hava Heykel Müzesi ile tarihi Saat Kulesi Seyir terası ziyaretçilerin yoğun ilgisini görüyor. Türkiye’de ilk ve Tek olan Sivrihisar’lı Metin Yurdanur tarafından hazırlanan heykellerin sergilendiği, Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü’nün değerlere sahip çıkarak müze haline getirdiği Açık Hava Heykel Müzesine vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyorlar.

Tarihi Saat Kulesi ve Başkan Hamid Yüzügüllü tarafından daha moderinize edilen ve Seyir Terası’nın oluşturulduğu, Seyir Terası Saat Kulesi’nde vatandaşlar keyifli dakikalar geçirerek ilçenin tamamını görme ve izleme şansı yakalıyorlar. Büyük ilgi gören Saat Kulesi Seyir Terası ve Açık Hava Heykel Müzesin de vatandaşlar güzel bir geçiriyorlar. (Eskişehir Haberci26)

Fotoğrafları indir
TEMİZLİK KRALİÇESİ

61 yaşındaki Meliha Başar, ikamet ettiği mahallenin gururu oldu. Sabah erken saatlerde yanına aldığı poşetle birlikte sokağa çıkan Meliha teyze, gün boyu dolaşarak atılan çöpleri toplarken, çevre temizliği konusunda da çağrıda bulundu. Sultandere Mahallesinde oturan Meliha Başar, mezarlık başta olmak üzere bölgedeki cadde ve sokaklara atılan çöpleri toplayarak, çevre kirliliğinin önlenmesine biraz olsun katkıda bulunuyor. Başar'ın örnek bir davranış sergilediğini belirten Saniye Yılmaz isimli mahalle sakini "Meliha teyze büyük, küçük hepimize örnek oluyor .Her gün Meliha Başar'ı sırtında çöp dolu poşeti ile sokaklarda görmek mümkün. Atılan çöpleri toplarken, aynı zamanda da çevre temizliği üzerine de uyarıda ve tavsiyelerde bulunuyor. Mahallemizin temizliği ondan sorumlu. Kendisi mahallemizin temizlik kraliçesi." dedi. Mahallesindeki temizliğe büyük önem verdiğini belirten Başar'da "Çevrenin kirletilmesi beni çok üzüyor. Yerlere çöp atmayalım. Bu dünya bu çevre hepimizin. Her gün atılan çöpleri topluyorum ve sağlığım elverdiği sürece de toplamaya devam edeceğim" diye konuştu. (Eskişehir Haberci26)

Fotoğrafları indir
ABB CAN DOSTLAR İÇİN TÜRKİYE’NİN EN KAPSAMLI KISIRLAŞTIRMA SEFERBERLİĞİNİ BAŞLATTI

Ankara Büyükşehir Belediyesi, hayvan dostu projelere imza atarak örnek olmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımda, Türkiye’nin en kapsamlı kısırlaştırma seferberliğini Başkent’te başlattıklarını açıkladı. Yeni projeyle özel hayvan hastanelerinde bir gün dinlendirildikten sonra kısırlaştırma operasyonu yapılacak olan sokak hayvanları, 5 günlük tedavi sürecinin ardından doğal yaşam ortamlarına bırakılacak. ABB, yılda ortalama 25 bin sokak hayvanını kısırlaştırmayı hedefliyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, ‘hayvan dostu’ uygulamalarıyla sokak hayvanlarının yanında olmaya devam ediyor.

Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’nın Sokak hayvanlarıyla ilgili son dönemde artan şikâyetler üzerine başlattığı özel projeyi sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımla Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş açıkladı. Yavaş, “Can dostlarımız için Türkiye’nin en kapsamlı kısırlaştırma seferberliğini başlattık. Rehabilitasyon merkezimiz ve anlaştığımız özel klinikler aracılığıyla yılda 25 bin dostumuzu kısırlaştıracak, kontrolsüz popülasyon artışını da engelleyeceğiz” dedi.

HEDEF: YILDA ORTALAMA 25 BİN SOKAK HAYVANINI KISIRLAŞTIRMAK

Gönüllü hayvanseverler, sivil toplum kuruluşları ve ilçe belediyeleri ile sokak hayvanlarının sağlığı için ortak projeler üreten ve ilçe belediyelerine kısırlaştırma desteği sağlayan Büyükşehir Belediyesi şimdi de özel hastanelerle yaptığı protokol kapsamında Türkiye’nin en kapsamlı kısırlaştırma seferberliğine imza atmış oldu.

Bir yandan kısırlaştırma işlemini kendi imkânlarıyla sürdüren ABB Sağlık İşleri Daire Başkanlığı bir yandan da Özel Hayvan Hastaneleri Derneği (OHHAD) ile yaptığı protokolün ardından çıktığı ihaleyle özel bir firmadan hayvan toplama desteği almaya başladı.

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliğine uygun olarak Başkent’te kısırlaştırma çalışması yapmayı hedeflediklerini belirten Sağlık İşleri Daire Başkanı Seyfettin Aslan, örnek projeyi anlattı:

“Sokak hayvanları popülasyonunun büyükşehirlerde çok hızlı artması sonucu istenmeyen olaylar yaşanmakta ve yoğun şikâyetler alınmaktadır. Bu anlamda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı olarak bütün belediyelerimize örnek olacak bir çalışma başlatıyoruz. Ayda bin hayvandan az olmamak üzere sokak hayvanlarının yakalanma ihalesini de gerçekleştirdik. Toplanacak can dostlarımızı hem kendi kliniklerimizde hem de OHHAD ile yapmış olduğumuz proje kapsamında özel hayvan hastanelerinde bir gün dilendirip ertesi gün kısırlaştırma operasyonu yapılacak ve 5 gün postoperatif bakımları tamamlandıktan sonra alındıkları ortama tekrar geri bırakılacak. Ankara Büyükşehir Belediyemizce bu şekilde yılda ortalama 25 bin kısırlaştırma operasyonunu gerçekleştirebileceğimizi düşünüyoruz.”

Sokak hayvanlarının kısırlaştırma işlemlerine kendi bünyesindeki veteriner hekimlerle ve Ankara’da bulunan 11 özel hayvan hastanesi ile sürdüreceklerini ifade eden Aslan, 25 ilçe belediyesinin de katkılarıyla Başkent’te yılda 55 bin kısırlaştırma yapılabileceğine dikkat çekti. (ankarakenthaber.com)

Fotoğrafları indir
KÜPELİ “YEŞİL OSB VE KOBİ-OSB’LER KONUSUNDA TÜRKİYE’YE ÖRNEĞİZ”

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, Türkiye Bilişim Derneği (TBD) İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen “5. İstanbul KOBİ’ler ve Bilişim Kongresi”ne katıldı.

Moderatörlüğünü KOSGEB Eski Başkanı ve Dünya Gazetesi Yazarı Hilmi Develi’nin yaptığı çevrim içi olarak gerçekleştirilen “Yeşil OSB’ler ve KOBİ’ler” konulu panelde konuşan Başkan Nadir Küpeli,  “Organize sanayi bölgelerinde gerçekleştirilen Yeşil OSB çalışmalarının, OSB genelinde gerçekleştirilmesi, sanayi alanını bir bütün olarak sürdürülebilir hale getirmesi, sanayi işletmelerine de olumlu yansımakta; ortak hizmetlerde çevresel-sosyal ve ekonomik sürdürülebilirliğe sahip olmak adına avantajlar sağlamaktadır. Ayrıca OSB düzeyinde sürdürülebilirlik çalışmalarının başlaması, firma düzeyinde de çalışmaları teşvik etmektedir” dedi. Başkan Küpeli konuşmasında Avrupa Yeşil Mutabakatına dikkat çekerek, Avrupa Yeşil Mutabakatına uyum konusunda aktif bir iklim politikası belirlenmesi durumunda milli gelirin yüzde 7 oranında artacağını, sanayide ciddi bir dönüşüm yaşanarak ileri teknolojilere geçiş olacağı ve istihdamın da artacağını belirtti.

KOBİ-OSB konusunda Örnek OSB’yiz

Başkan Nadir Küpeli, KOBİ’lerin önemine dikkat çekti. “Eskişehir OSB olarak KOBİ’lerimizin gelişmesi ve güçlenmesi en çok önem verdiğimizi konuların başında gelmektedir” diyerek, “KOBİ-OSB’ler konusunda gerçekten Türkiye’ye örnek bir çalışmayı yıllardır sürdürüyoruz ve 17 yılda bu konuda elde ettiğimiz deneyimler, aslında ülkemizin birçok bölgesinde uygulanabilir ve özellikle küçük sanayi işletmelerinin gelişmesine çok büyük katkı sağlayan bir model olduğunu da gördük. Özellikle büyük bir OSB alanının yanında bu şekilde oluşturulan KOBİ-OSB alanı, özel bir eko sistem oluşmasına zemin hazırlıyor. Firmalar büyük ve orta ölçekli firmalarla ciddi bir etkileşime girerek, normalden daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde gelişme göstererek, daha yüksek katma değer oluşturmaya başlıyorlar. Bu sistemin gelişmesinde hiç kuşkusuz bölgede yeteri ölçüde büyük ve orta ölçekli firmanın olması sayesinde gerçekleşiyor. KOBİ’lerin yan sanayi olarak iş yapmasıyla hem küçük firmalar hızla gelişme gösteriyorlar hem de büyük firmaların üretim hacmi, kalitesi, ürün çeşitliliği, ortaya çıkan ekonomik büyüklük birlikte hızla artış göstermeye başlıyor” dedi.

KOBİ-OSB için yoğun taleple karşılaştık

2021 yılında 2. KOBİ-OSB’yi kurduklarını aktaran Başkan Küpeli, “Ülkemizde ilk örneği Eskişehir OSB tarafından oluşturulan KOBİ-OSB alanımızı 2005 yılında hizmete açmıştık. 450 bin metrekarelik bu alanda halen 98 firmamız faaliyet gösteriyor. 2021 yılında 2. KOBİ-OSB’yi hayata geçirmeye karar verdik. İlk başta 450 bin metrekarelik alanda 120 KOBİ’nin yer alacağı bir alan planlamıştık. Ancak ikinci KOBİ-OSB’nin başvuru duyurusuna çıktığımızda sanayicilerimizden çok yoğun bir ilgi ve alaka gördük. Aynı zamanda çok miktarda arsa talebiyle de karşılaştık. Biz de gelen talepleri en iyi şekilde değerlendirmek için alanımızı 566 bin metrekareye çıkardık. Böylece toplam 2. KOBİ-OSB alanımızda 142 firmaya yer tahsis etme imkânı elde ettik” diye konuştu.

KOBİ-OSB’yi planlıyoruz

Başkan Küpeli yüksek teknoloji alanlarında üretim yapan KOBİ’lerin olacağı, 3. KOBİ-OSB’yi açmayı planladıklarını söyleyerek, “Eskişehir OSB olarak 2. KOBİ-OSB’mizin yerine oturmasından sonra, buradan edineceğimiz yeni tecrübelerle muhtemelen 2-3 yıl içinde sadece havacılık, raylı sistemler, robotik, yazılım, beyaz eşya sanayi, elektronik ve ileri mühendislik alanlarını içeren aynı zamanda yüksek teknoloji alanlarında üretim yapan KOBİ’lerin olacağı, 3. KOBİ-OSB alanımızı da hizmete açmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Yeşil OSB çalışmaları hakkında bilgiler verdi

Eskişehir OSB olarak Yeşil OSB kapsamında yürütülen çalışmalara değinen Başkan Küpeli, “Eskişehir OSB’de, 2020 yılında Yeşil Hücre birimi kurulmuş olup çevresel, sosyal ve ekonomik açıdan maksimum seviyede sürdürülebilirliğe erişmek için kaynak verimliliği sağlanması, yeşil altyapı tesislerinin kurulması ve işletilmesi, endüstriyel simbiyoz gibi uygulamaları baz alarak kaynakların verimli kullanımını teşvik eden OSB olmayı hedeflemektedir.  Ayrıca 81 ile hizmet veren akredite çevre laboratuvarımız, Atıksu tesisinin çamur kurutma sistemimiz, suyun geri kazanımı, çalışmalarını sürdürdüğümüz atık çamurlarımızın yakılarak enerjiye dönüştürülmesi çalışmalarımız Yeşil OSB konusunda attığımız adımlardan bazılarını oluşturmaktadır.  Yine Eskişehir OSB’de yönetişim sürdürülebilirliği için enerji verimliliği yönetim sistemi kurularak, belgelendirilmiş, entegre yönetim sistemi kurma çalışmalarımız ise devam etmektedir. Diğer yandan, bakanlık düzeyinde de Yeşil OSB sertifikasyon kriterleri belirleme çalışmaları halen devam etmektedir” diye konuştu.

Eskişehir OSB Dijital Dönüşüm Merkezimiz Türkiye’ye Örnek

Konuşmasında “Eskişehir OSB Dijital Dönüşüm Merkezi” projesine de değinen Başkan Küpeli, “2021 yılında Bursa-Eskişehir-Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) desteğiyle çalışmalarına başladığımız ve kullanacağı altyapıyla ülkemizde bir ilk olacak “Eskişehir OSB Dijital Dönüşüm Merkezi” projemizin ilk etabını önümüzdeki günlerde deneme amaçlı olarak ilk 1. KOBİ-OSB bölgemizde hayata geçireceğiz. Ardından bunu tüm OSB alanımıza hızla yayacağız. Bu hizmetten bölgemizdeki sanayi kuruluşları da yararlanabilecekler. Bunun Yeşil OSB ile ilgisine değinecek olursak; bu dijital dönüşüm sistemiyle tüm sanayi kuruluşlarımızın doğalgaz sayaçları uçtan uça, çok uygun fiyatlı bir teknolojiyle, anlık olarak sürekli izlenecek, tüm tüketimler sürekli kontrol edilebilecektir. Bu şekilde minimum maliyetle, her bir sayacı yerinde okumaya gitmeden, insan, araç ve yakıt tasarrufu sağlayarak bu verilerin tek bir merkezde toplanmasını ve izlenmesini sağlayacağız. Yine dijital merkez altyapımızı bölgemizdeki firmalara da açacağız. İsteyen her firma makinelerine takacağı basit birer cihazla, tüm makinelerinin ne kadar üretim yaptığını ne tükettiğini, makinelerin ne zaman arıza yaptığını veya üretimin neden aksadığını bizim bulut altyapımızı kullanarak çok uygun maliyetlerle 7 gün 24 saat dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar istedikleri her yerden sürekli takip edip raporlama yapabilecekler. Böylece her firmanın kendi başına tek tek birer alt yapı kurması yerine, bizim OSB olarak kurduğumuz sistem alt yapısına bağlanarak çok ucuza bu sistemi kullanabileceklerdir” ifadelerinde bulundu. (Eskişehir Haberci26)

Fotoğrafları indir
POLATLI TİCARET ODASI YÜZ YÜZE EĞİTİMLERİNE KALDIĞI YERDEN DEVAM EDİYOR

Polatlı Ticaret Odası pandemi nedeniyle ara verdiği yüz yüze eğitimlerine Problem Çözme ve Karar Verme Eğitimi ile devam ediyor.

Polatlı Ticaret Odası üyelerinin talepleri doğrultusunda düzenlediği eğitimlerinin sıradaki konusu problem çözme ve karar verme olacak. Pandemi süreci boyunca online olarak birçok konu farklı konu ile alakalı düzenledikleri eğitimlerini aralıksız bir şekilde organize eden Polatlı Ticaret Odası, yüz yüze eğitim dönemine Problem Çözme ve Karar Verme Eğitimi ile dönüş yapıyor. 1 Haziran 2022 Çarşamba günü saat 14:00'da Polatlı Ticaret Odası Restaurantta (Şehit Cüneyt Sertel Sosyal Tesisleri) gerçekleştirilecek programın eğitmeni Cüneyt ÖRKMEZ olacak. Program hakkında detaylı bilgi almak isteyen Polatlı Ticaret Odası üyeleri 03126231084-113'ü arayıp , kayıt yaptırabilecektir. Birçok oda borsada eğitimler düzenleyen Cüneyt Örkmez Polatlı'da ilk defa bir eğitime katılım sağlayacak.

PROBLEM ÇÖZMEYE DAİR BİRÇOK DETAY ELE ALINACAK

Problem Nedir? Problem Çözme Yaklaşımı? Problem Çözme Süreci, Takım Çalışması, Takım Çalışması, Kişilik Profilleri, Hedef Sonuç Odaklı Yaklaşımlar, Hedefe Ulaşmak için İyi Biçimlenmiş Koşullar, Düşünme Düzeyleri, Stratejik Düşünme, Problemler ve Paradigmalar, Beyin Fırtınası, Sebep Sonuç Analizi, Fikir Üretme ve Karar Verme, Karar Vermede Zihin Haritaları Kullanımı, Hangi Problem Çözme Tekniği Kullanmalı? gibi başlıca konu başlıkları ele alınırken katılımcıların soruları da yanıtlanacak. (ankarakenthaber.com)

Fotoğrafları indir
RİDEF’ten Ankara’da dev gençlik kampı

Ankara Rize Dernekleri Federasyonu Gençlik Kolları, Ankara Pursaklar’da Rize'li üniversite öğrencilerinin yoğun katılım sağladığı gençlik kampı gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen kampta Türk Kızılay’ı yemek dağıtımı yaparken, katılımcılar kan bağışında bulundu. Birçok sanatçının sahne aldığı kampta, çadırlar kurularak sabaha kadar horonlar oynanırken, katılımcılara ikramlarda bulunuldu.

SANATÇILAR SAHNE ALDI, GENÇLİK HORONA DOYDU

300’ün üzerinde üniversite öğrencisinin katıldığı kampta, TRT sanatçısı Gürkan Avşar Türk Sanat Müziği eserleri seslendirirken, Tulum sanatçısı Çağrı Cihan, Özlem Üngör, Nurettin Gürdal seslendirdiği eserler ile katılımcılara müzik ziyafeti sundu.

200’ÜN ÜZERİNDE KAN BAĞIŞI YAPILDI

Etkinliğin paydaşlarından olan Genç Kızılay’ın alana kan bağış aracı getirmesi ile kan bağışında bulunan gençler, kan bağışının artması için çağrıda bulundular. Ridef Gençlik Kolları Başkanı Aziz Karaömeroğlu yaptığı açıklamada “Ridef Gençlik Kolları olarak hem eğlenmek hem de kana ihtiyaç duyan hastalarımız için kan bağışında bulunmak için bu kampı organize ettik. Bizler kan bağışının ne kadar önemli olduğunun farkındayız, ülkemizde herkesin de farkına varması için buradan çağrıda bulunuyorum” dedi.

GENEL BAŞKAN BOSTAN “ RİDEF GÜCÜNÜ GENÇLERDEN ALIR “

Etkinlik sonunda değerlendirmelerde bulunan RİDEF Genel Başkanı Muammer Bostan “ Rize Dernekleri Federasyonu olarak gençlerimizi çok önemsiyoruz. Her faaliyetimizde gücümüzü onlardan alıyoruz. Bugün yüzlerce gencimiz hem eğlendiler hem de final sınavları öncesi moral buldular. Böylesi güzel bir etkinlik için Gençlik Kolları Başkanımız Aziz Karaömeroğlu’na ve yönetim kuruluna teşekkürlerimi sunuyorum“ dedi. (ankarakenthaber.com)

Fotoğrafları indir
TÜDAM’DAN MÜZİK TERAPİ ATÖLYESİ

Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (TÜDAM) 21 Mayıs Cumartesi Günü “Gençlerde Sınav Kaygısını Azaltmak İçin Müzik Terapisi Atölyesi” gerçekleştirildi. Anadolu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Şükrü Torun’un konuşmacı olduğu etkinliğe katılım yüksekti.

Prof. Dr. Torun: “Müzik terapisi stres azaltma yöntemidir”

Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin yaşadığı baskı ve kaygıları anlatan ve bunun müzik terapisiyle çözülebileceğine değinen Torun, şunları söyledi: "Müzik terapisi bir sağlık disiplini ancak sağlık denildiğinde Dünya Sağlık Örgütü her boyutuyla sağlığı tanımlıyor. Bedensel, ruhsal, zihinsel. Bütüncül baktığımız zaman müzik terapisinin alanının konularından biri aynı zamanda. Sınav kaygısına karşı alınabilecek önlemler müzik terapisiyle oluyor. Bu kaygıyı yenebiliriz. Kaygı dediğimiz şey ise bir belirsizlik. O belirsizliğe karşı da hissettiğimiz bir tepki. Her insanda var olan bir şey ama bunun sınırları, patolojik sınırları geçmediği takdirde normalleşiyor.

“Başarısız olma korkusu altında olumsuz deneyimler yatıyor”

Anadolu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Şükrü Torun sözlerinin devamında şunları söyledi: “Sınav kaygısına geldiğimiz zaman da başarısız olma korkusu var. Çocukluğumuzda, eğitim basamağının herhangi bir adımında yaşadığımız olumsuz deneyimler kaydediliyor. Nöronlar bunları olumsuz olarak kaydediyor. Sınava yaklaşırken bu olumsuz deneyimlerin hepsi bilinçli veya fark etmeden kaygı olarak ortaya çıkıyor. Başarısız olma korkusu altında yatan aslında bu olumsuz deneyimler. Sınav ile ilgisi kaygı durumuyla bağlantılı. Sınav dönemindeki etkenlere de değinirsek fizyolojik etkenler arasında uyku ve beslenme geliyor. Bunlar bozulursa stres da artıyor. Diğer bir etken de kendimize boş zaman yaratamamak. Öğrenciler kendilerine vakit ayırmıyorlar. Başka bir etken de baskı altında kalmak. Sonuç olarak bir döngünün içine giriyoruz ve bu kaygılarla boğuşuyoruz. Artık bu, bireysellik boyutuna giriyor. Bunları tümden ortadan kaldıramayız ama azaltabiliriz. Bu noktada müzikten faydalanabiliriz. Fakat müzik tamamen bir ilaç değil, anlık etkisi var. Amaç bir kaygıyı yenmek ise yapılandırılmış bazı süreçler yaşanması gerekiyor. O zaman terapi boyutu devreye giriyor. Terapiyle de öğrenciler kaygılarını azaltabiliyor.”

Söyleşinin ardından öğrencilerle müzik terapisi uygulayan Prof. Dr. Torun’a katılımından dolayı teşekkür belgesi takdim edildi. (Eskişehir Haberci26)

Fotoğrafları indir
ÇTSO YÖNETİMİ 22. EDİRNE TARIM HAYVANCILIK GIDA VE SANAYİ FUARI’NA KATILDI

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Bülent Erdoğan ve Özgür Ekşi 22. Edirne Tarım Hayvancılık Gıda ve Sanayi Fuarı’nın açılışına katıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin katkılarıyla, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile Trakya Üniversitesi işbirliğinde 25-29 Mayıs 2022 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Karaağaç Yerleşkesinde gerçekleştiriliyor.

“İLİMİZİN ÖNE ÇIKAN TARIM ÜRÜNLERİNİN TANITIMINA HER PLATFORMDA DESTEK OLUYORUZ”

22. Edirne Tarım Hayvancılık Gıda ve Sanayi Fuarı hakkında bilgi veren Başkan Selçuk Semizoğlu; “Bu yıl yirmi ikincisi gerçekleştirilen Edirne Tarım Hayvancılık Gıda ve Sanayi Fuarı’nda; Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale başta olmak üzere Trakya’nın Tescilli Coğrafi Ürünleri sergileniyor. Coğrafi işaret almaya hak kazanan Lapseki Şeftalisi ile beraber İlimizin Coğrafi İşaretli ürün sayısı 10’na ulaştı. İlimizin öne çıkan tarım ürünlerinin tanıtımına her platformda destek oluyoruz. ÇTSO olarak tarım ürünlerimizin ihracatına da büyük önem ve öncelik veriyoruz. İhracata hazır olan veya başlamak isteyen firmalarımız için Oda olarak yurt dışı pazarlama ve alım heyetleri düzenleyeceğiz. Göreve yeni başlayan Edirne Valimiz Sayın Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Edirne TSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt ile beraber Çanakkale Heyeti olarak yetkililerle fuarda yer alan stantları ziyaret ettik. Çanakkale standında İlimizin coğrafi işaretli ürünlerini kendilerine tanıttık. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin katkılarıyla, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile Trakya Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen fuarın düzenlenmesinde emeği geçen herkese Yönetim Kurulum adına şükranlarımı sunuyor, tüm firmalarımıza başarılı bir fuar geçirmelerini temenni ediyorum.” (Birol Güngördü)

Fotoğrafları indir
Koçarlı’da doğalgaz için ilk kazma vuruldu

Aydın’ın Koçarlı ilçesi hayalini kurduğu doğalgaza kısa zamanda kavuşacak. Koçarlı’da doğalgaz için verilen sözler tutulurken ilk kazma vuruldu. Çalışmalar Ekim ayında tamamlanacak ve ilçede Doğalgaz arzı sağlanmış olacak.

Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan’ın göreve geldiğinden bugüne kadar büyük bir hizmet atılımının yaşandığı Koçarlı yine önemli bir gün yaşadı. Yerel seçimler öncesi Doğalgazı Koçarlı halkıyla buluşturacaklarına dair söz veren Başkan Kaplan bu sözünü de tuttu ve Koçarlı yolunda çalışmalarına başlanan doğalgaz borularının montajını inceleyerek yetkililerden bilgi aldı. Başkan Kaplan, Doğalgaz borularının ilk kaynağını da kendi elleriyle yaptı.

Başkan Kaplan yaptığı açıklamada, Koçarlı’ya değer kazandıracak olan doğalgazı ilçe halkının heyecanla beklediğini ifade ederek, “5 ay gibi kısa bir sürede çalışmaları tamamlayarak gaz arzını ilçemizde sağlamayı hedefliyoruz. Koçarlı ilçe merkezimizde yaşayan vatandaşlarımız Ekim ayı sonrası doğalgazı sıcak su, mutfak ve ısınma amaçlı olarak birlikte ya da ayrı ayrı kullanabilecekler” dedi.

İLK KAYNAĞI KENDİ ELLERİYLE YAPTI

Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan, İncirliova- Koçarlı yolu üzerinde çalışmalarına başlanan doğalgaz borularının montajı ve yer altına alınma çalışmalarında ilk montaj kaynağını kendi elleriyle yaparak çalışmaları başlattı.

Başkan Kaplan, konuşmasında doğalgazın Koçarlı’ya hayırlı olmasını dileyerek, “Koçarlı'mıza hayırlı olsun. Bu önemli bir gelişme. Cumhurbaşkanımıza, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımıza, Enerya yetkililerimize, yetkili müteahhitlik firmamıza ve sahada çalışan personellerine teşekkür ederim. Hızlı bir şekilde sahaya girdiler bizim beklentimizden bile önce girildi. Cumhuriyetimizin 100. Yılına kadar ilçemizin bir çok meselesini hallederken, Doğalgazı da ilçemize getirme konusunda bir düşüncemiz vardı. Sağ olsunlar tüm birimler gerekli, gayretli ve özverili çalışmayı gösterdiler. İnşallah Cumhuriyetimizin 100. Yılına girmeden ilçemiz Doğalgaza kavuşmuş olacak. Ben Koçarlı halkı adına emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Önemli bir hizmeti bugün başlatmış olmanın gururunu yaşıyoruz. İlçemize hayırlı olsun. En kısa sürede de evlerimizi ve kamu binalarımızı doğalgaz ile buluşturmuş olacağız. Ortalama 5 aylık bir çalışma sonrası konutlarımızda doğalgaz kullanımına başlanacak” şeklinde konuştu.

ENERYA Firma saha sorumlusu Ekrem Acet ise, yaptığı açıklamada, “Koçarlı ilçesine Ekim ayında gazı vermeyi planlıyoruz. Arazimizde 5 kilometrelik bir çalışmamız olacak. 25 güne kadar ilçe içerisine girmiş olacağız. Ekim ayına kadar da istasyonlarımızı kurup gazı vermeyi planlıyoruz” dedi. (Erdal Aydın)

Fotoğrafları indir
Başkan Ertürk, Bilim Fuarı'na katıldı

Kuyucak’a bağlı Gencelli Mahallesi’nde bulunan Gencelli Ortaokulu’nda TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı açılışı gerçekleştirildi.

Gencelli Ortaokulu’nda yapılan açılışa Kuyucak Kaymakamı Fehmi Sinan Niyazi, Kuyucak Belediye Başkanı Metin Ertürk, İlçe Jandarma Komutanı Salih Demirtaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Karadağ, Gencelli Mahallesi Muhtarı Mehmet Topçu ve daire amirleri katıldı.

Proje yürütücüsü Ayça Melike Kavaklı ve Okul Müdürü Ali Menderes koordinatörlüğünde öğretmenler ve öğrenciler tarafından hazırlanan TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nda 25 proje okul bahçesinde sergilendi. Protokolün katılımıyla açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından projeler tek tek gezilerek öğretmen ve öğrencilerden bilgi alındı.

KAN BAĞIŞI YAPILDI

Gencelli Ortaokulu’nda TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı etkinlikleri kapsamında kan bağışı kampanyası düzenlendi. Onlarca mahalleli kan bağışı yapmak için sıraya girdi. Kuyucak Belediye Başkanı Metin Ertürk, kan bağışının ne kadar önemli olduğuna vurgulayarak, “Kan bağışı yapmak hayati önem taşıyor. Gösterdikleri duyarlılık için Gencelli halkına teşekkür ediyorum” dedi. (Erdal Aydın)

Fotoğrafları indir
Çine’de Bilim Fuarı Sergisi açıldı

Çine Mehmet Emin Ünal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin hazırlamış olduğu TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Sergisi açıldı. Sergiyi diğer okul müdürleri ile öğrencileri de büyük ilgi gösterdi.

Mehmet Emin Ünal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde görevli Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Mehmet Ali Sarıdoğan, İngilizce Öğretmeni Nebi Aydemir, Coğrafya Öğretmeni Kadir Batkan’ın proje yürütücüsü danışmanı olarak görev aldığı, 54 öğrencinin hazırladığı 18 adet proje sergilendi. Okul bahçesinde gerçekleşen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Sergisi’nin açılış törenine Çine İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadık Yavuzkan, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Mehmet Ertaş ile Muhammet Karaatmaca, okulun bağışçısı Mehmet Emin Ünal’ın Melih Ünal, ilçedeki diğer okulların müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

“NE KADAR ÇOK ÖĞRENDİKLERİNİN BİR GÖSTERGESİDİR”

Açılış töreninin ardından protokol üyeleri ile diğer misafirler, fuarda sergilenen zeybek kültürünün doğuşu, yöresel deyimler ve atasözleri, yağmur sularının depolanması, suyumuz israf olmasın, akıllı sulama sistemi, robot arabalar, güneş enerjisi ile çalışan buzdolabı projelerini inceldi ve öğrencilerden projelerin ayrıntıları hakkında bilgi aldı. Çine’de daha kapsamlı fuarlar düzenlemeyi hedeflediklerini belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadık Yavuzkan, "Geleceğe ışık tutacak projeler üretken kızlarımız sayesinde hayat bulmuş. İlçemizde birçok okulumuzda hem merkezde hem mahallelerimizdeki okullarımızda TÜBİTAK'a sunulan ve kabul edilen projelerin çokluğu bizi çok mutlu ediyor. Derslerde alınan bilgilerin projeye dönüştürülerek görselleştirilmesi, uygulanması, öğrencilerimizin bu bilgileri ne kadar çok öğrendiklerinin bir göstergesidir. Bilginin en kalıcı olmasını sağlayan yöntem de herhalde bu yöntemdir. Birçok başarılı proje sayesinde bizlerde fuarları gezerken hem bilgilenmiş, hem de bilgilerimizi güncellemiş oluyoruz. Gençlerimizle gerçekten büyük gurur duyuyoruz. Yarınlara daha umutlu bakmak ve daha güvenli hissetmek bizler için oldukça güzel bir duygu” diye konuştu.

Çine Mehmet Emin Ünal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin hazırlamış olduğu TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Sergisi'nin 2 gün boyunca açık olacağı belirtilirken, diğer okullar tarafından da ziyaret edileceği ifade edildi. (Erdal Aydın)

Fotoğrafları indir
Çanakkale Belediyesi Afiş Tasarım ve Uygulama Yarışması için Başvurular Başladı

9-13 Ağustos 2022 tarihleri arasında 59. kez düzenlenecek Uluslararası Troia Festivali'nin duyurularında kullanılacak afişi belirleyecek Afiş Tasarım ve Uygulama Yarışması için başvurular başladı.

Ulusal ve Uluslararası alanda 18 yaş üzeri tüm katılımcılara açık olan yarışmaya son başvuru tarihi 26 Mayıs 2022 Perşembe olarak belirlendi. Yarışmada 1. seçilen tasarım 10.000 TL, 1. ve 2. Mansiyon için seçilen tasarımlar 2.500 TL para ödülü alacakken; sergilenmeye değer görülen afişler ise 59. Uluslararası Troia Festivali kapsamında 9 – 13 Ağustos 2022 tarihleri arasında sergilenecek. Ödül töreni ise 10 Ağustos 2022 tarihinde düzenlenecek festival resmi açılış töreninde gerçekleşecek.

Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümü ve Çanakkale Tübingen Troia Vakfı işbirliği ile düzenlenen yarışmanın seçici kurulunda ise;

Duygu BURUNSUZ / Kreatif Direktör

Nadir ÇAKIR / Grafik Tasarımcı - Çanakkale Belediyesi

Öğr. Gör. Dr. İlkan Devrim DİNÇ / Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi

Doç. Dr. Ali Can METİN / Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi

Blagoy TOPRAKİDİS / Fotoğraf Sanatçısı – Çanakkale Belediyesi

Öğr. Gör. Dr. Özlem UYAN / Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi

Enver YILMAZ /Çanakkale Tübingen Troia Vakfı Başkanı

yer alıyor. Ayrıntılı bilgi için Kültür İşleri Müdürlüğü ile iletişime geçebilir, (Cevatpaşa Mahallesi Gazi Bulvarı No:4, 0286 214 16 72) tasarımlarda kullanılacak logolara, başvuru formu ve yarışma şartnamesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. (Birol Güngördü)

Fotoğrafları indir
Rektör Elmacı STEM Şenliğine Katıldı

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Amasya Üniversitesi Dr. Hikmet Develi Anaokulunun hazırladığı STEM Bilim Şenliği’ni ziyaret etti.

Dr. Hikmet Develi Anaokulunun minik öğrencileri tarafından hazırlanan projeler (STEM) Şenliği’nde görücüye çıktı. Fuarın açılış kurdelesi, Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Amasya İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Türkmen ve okulun öğretmenleri tarafından kesildi.

Dr. Hikmet Develi Anaokulu öğrencilerinin sergiye çıkan projeleri il protokolü tarafından incelendi. Öğrenciler, kurulan stantların başında konuklara projelerini tanıtırken alkış topladı. (FERHAT LAP)

Fotoğrafları indir
Amasya Üniversitesi’nde Türk Mutfağı Tanıtıldı

“21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası” etkinlikleri kapsamında Amasya Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda asırlık tariflerle Türk mutfağı tanıtıldı.

Programa Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Baro Başkanı Av. Bahadır Tekeş, Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, İl Kültür ve Turizm Müdürü Bilal Eken, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Aytuğ Mermer Üzümlü, kurum müdürleri ve il protokolü katıldı. (FERHAT LAP)

Fotoğrafları indir
YEDİ ÜLKEDEN 15 AKADEMİSYEN ASÜ’DE DERSLERE KATILIYOR

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, üniversitenin evrensel şehir anlamına geldiğini ve öğrencilere dünyaya evrensel bir ölçekte bakabilmeyi öğrettiğini söyledi.

Yükseköğretim öğrencilerine ve akademisyenlerine farklı ülkelerde eğitim alma ve ders verme imkânı sunan KA171 Erasmus Programı kapsamında yedi ülkeden 15 akademisyen ASÜ’ye geldi. Cezayir, Bosna-Hersek, Ürdün, Tunus, Güney Afrika, Uganda ve İspanya’da farklı bilimsel disiplinlerde çalışan akademisyenler, 27 Mayıs’a kadar ASÜ’de farklı okullardaki öğrencilere ders verecek. Uygulamalar öncesinde heyet, ASÜ Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Mustafa Şen ve birim temsilcileriyle birlikte Rektör Şahin’i ziyaret etti. Burada kısa bir konuşma yapan Prof. Dr. Yusuf Şahin, evrensel şehir anlamına gelen üniversitelerin, öğrencilere, dünyaya evrensel bir ölçekte bakmayı öğrettiğini belirtti. Çocukların ve müziğin dilinin dünyanın iki evrensel dili olduğuna dikkat çeken Şahin, “Farklı kültürlere mensup iki çocuk yan yana geldiklerinde oynarlar, birbirleriyle yakın arkadaş olabilirler, kavga etmezler, bir oyuncak varsa onu paylaşırlar… Ancak farklı ülkelerde yetişen aynı iki çocuk büyüdüklerinde birbirleriyle kavga edecek noktaya gelebilirler. Dolayısıyla çocukluktaki evrensel dil kaybolur. Evrensel olarak nitelediğimiz ikinci dil ise müziktir. Bazen sözlerini anlamasanız bile bir müzik sizin ruhunuzda bir yerlere dokunabilir. Bir acıyı, bir sevinci, sevgiyi, özlemi, dostluğu, kardeşliği müzikte hissedebilirsiniz. Bu tür toplantılarda, çocukluk evresini geride bıraktığımız için o dile vurgu yapamıyoruz ama müzik üzerinden evrensel bir dil yakalamamız her zaman mümkün” dedi. Rektör Şahin’in konuşmasının ardından konuk akademisyenler, kendi kültürlerini ifade eden şarkılar söyledi.

ASÜ’de hem Rektör Şahin hem de diğer temsilciler tarafından sıcak ve etkileyici biçimde karşılandıklarını ifade eden konuk akademisyenler, sertifikalarını aldıktan sonra ASÜ öğrencileriyle derslerde bir araya geldi. (Yaşar Sarıkaya)

Fotoğrafları indir
Yeşiltömek Köy Okulunda Mutlu Son

ASÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Yılmaz tarafından dezavantajlı köy okulları adına yürütülen “Hayat Okumakla Güzel 6” ve “Hayat Sanatla Güzel 3” projelerinde mutlu sona erişildi. Topluma Hizmet Uygulaması dersi kapsamında Fen Bilgisi Öğretmenliği öğrencileri bahar döneminde Sultanhanı İlçesi Yeşiltömek Köyündeki ortaokul, ilkokul ve anaokulu için planlanan kütüphane ve sanat atölyesini başarıyla tamamladılar.

Yeşiltömek köy okulunda kurulan kütüphane ve sanat atölyesinin teslimat törenine Sultanhanı Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Temel, İlçe Milli Eğitim Müdiresi Neslihan İçli, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, Yeşiltömek Köyü sakinleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldılar. Okul Müdürü Mete Bozdağ açılış konuşmasında, “İnsanın dünyada var oluş gayesi, kültürel ve sanatsal alanda üretmek, insanlığı kemalâta, en üst düzeye ulaştırmaktır. Bugün burada, fikir ve sanat ikliminin yeşermesi adına Aksaray Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliğince güzel bir çalışma ortaya konuldu” dedi ve emeği geçen, destek veren herkese teşekkür etti. Projenin tanıtımı Proje Koordinatörü Prof. Dr. Süleyman Yılmaz tarafından yapıldı. Profesör Yılmaz, köy okullarını önemsediklerini, eğitim fakültesi mensubu ve eğitimci olarak gayelerinin “Vatan Sathını Mektep Yapmak” olduğunu ifade etti. Profesör Yılmaz konuşmasında; “Bu proje ders dışı etkinlik kapsamında öğretmen adaylarının toplumsal farkındalık oluşturması, mesleki ve toplumsal aidiyet duygusunun gelişmesi için geliştirildi. Öğretmen adayları böylece eğitimci ödevlerini yerine getirme, kitap ve sanata erişme yönünde dezavantajlı şartlarda olan minik kardeşlerine kalıcı bir eser bırakmak adına gönüllük esasına dayanarak özveriyle saha çalışması yaptılar. Projenin diğer bir önemli ayrıtı ise kurumlar arası işbirliğidir. Eğitim Fakültesinde planlanan kütüphane ve sanat atölyesi projesinde en büyük destek belediyelerimiz, sivil toplum kuruluşları, hayırsever insanlar sağlanıldı. Kütüphanemizde öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizin de faydalanabileceği, dünya klasikleri, milli eğitim temel eserleri, Türk Dünyası hikâye, öykü ve romanlarından oluşan 3000’e yakın eser toplanıldı. Sanat atölyemizde piyano, bağlama, keman, gitar, flüt, ritim ve perküsyondan oluşan müzikal enstrümanlar sağlandı. Salonun boyanması, okuma masaları, transfer işlemleri, duvar panoları ve kitaplıkları Aksaray ve Sultanhanı Belediyelerince sağlandı. Büyük bir emek ve özveri burada somut hale dönüşmüş oldu. Emeği geçen herkese teker teker teşekkür ederiz” dedi. Sultanhanı İlçe Milli Eğitim Müdiresi Neslihan İçli, öğrencilerin kültürel ve sanatsal yönüne katkı verecek böyle güzel bir çalışmayı görmekten mutlu olduğunu belirterek proje yürütücü Prof. Dr. Süleyman Yılmaz’a, plaket ve projeye destek veren öğrencilere teşekkür belgesi takdim etti. Müzik Öğretmenliği öğrencilerinin sunduğu resitalden sonra kütüphane ve sanat atölyesinin açılışı ve teslimatı gerçekleşti. (Yaşar Sarıkaya)

Fotoğrafları indir
“SİVAS’TA KALDIRIM FESTİVALİ BAŞLADI”

Başkan Haral, “Her yıl düzenlenen Sivas kaldırım festivalleri bu yıl da başladı. Eğer Sivas Belediyesi’nin bütçesinde ihtiyaçtan fazla para var ise geçim sıkıntısı çeken insanlara dağıtsın.” dedi.

Milli Yol Partisi Sivas İl Başkanı Zeki Haral, Sivas Belediyesini sert bir dille eleştirdi.

Her sene Sivas Belediyesinin kaldırım yenileme çalışmalarının büyük israf olduğuna değinen Başkan Haral, açıklamasında şunları ifade etti.

“Sait Paşa Caddesi ve Celal Bayar Caddesinde ki sökülen kaldırımların hiçbir sıkıntısı yokken birkaç noktada sadece tamir ihtiyacı var iken sökülerek yeniden yapılmaya başlandı. Gerek yokken açılan bu inşaat hem şehir bütçesine zarar hem de sağlam kaldırımların sökümü ve yapımı arasında geçen zaman içerisinde çarşı esnaflarının zaten kesat olan işlerini sekteye uğratmaktadır. Bu tam manasıyla bugün ki ekonomik koşullarda büyük bir israftır.”ifadelerine yer verdi.

Başkan Haral, Sivas Belediyesinin gereksiz yatırımlar üzerinde durduğunu ifade ederek şöyle devam etti. “Sivas’ın Belediyesi, Sivas’ın önceliklerini iyi tespit edip yatırımlarını buna göre planlamalıdır. Özellikle ülkenin ve insanlarımızın ekonomik sıkıntılarla uğraştığı bu dönemde gerekliliği olmayan bu tip israf projelerinin önceliği olmamalıdır. Sivas Belediyesi kaynak oluşturmak adına geçen yıl belediyeye ait arsaları ihale ile satarken, bu tür gereksiz yatırımların yapılması ne derece doğrudur. Sivas’ı bekleyen büyük bir su sorunu varken insanlarımız kalitesiz suyu kullanmak zorunda kalırken, içme suyu için aile bütçelerini, damacana su ücretleri ve arıtma giderleri de yük olmaya başlamışken belediyemiz, enerjisini buna benzer konulara kanalize etmelidir. Bizce gelecek yıllarda Sivas’ın su problemine çözüm olacak Beydilli Barajı’nın yapılması işini şehri idare edenler mutlaka değerlendirmelidir. Şehirden oto park sorununu çözmek adına hiçbir adım atılmamıştır. Algıları yönetmek adına yapılan makyaj projeler belki bugününüzü kurtarabilir ama Sivas’ın yarınını kurtaramaz.” şeklinde açıklama yaptı. (Hakan Bakar)

Fotoğrafları indir
Sivasspor Final Maçına Hazır

Ziraat Türkiye Kupası finalinde İstanbul'da Yukatel Kayserispor ile karşılaşacak Demir Grup Sivasspor, yaptığı antrenmanla mücadelenin hazırlıklarını tamamladı.

Teknik Direktör Rıza Çalımbay yönetiminde İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nda gerçekleştirilen antrenman 1 saat sürdü. Isınma ve açma germe hareketleriyle başlayan antrenman, top kapma, pas ve pres çalışmasıyla devam etti. Kırmızı beyazlı ekip, son bölümde ise taktik ağırlıklı çalışmalar yaptı.

Demir Grup Sivasspor ile Yukatel Kayserispor bugün saat 20.45'te Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nda karşılaşacak. Mücadelede hakem Halil Umut Meler görev yapacak. (Hakan Bakar)

Fotoğrafları indir
NALLIHAN'DA FOTO SAFARİ HEYECANI BAŞLIYOR

Hasan OLUM (BHA) Ankara'nın Nallıhan ilçesinde, fotoğraf avcılığını yaygınlaştırmak ve doğa bilincini geliştirmek amacıyla 4 Haziran - 13 Kasım 2022 tarihleri arasında "Fotoğraf Avcıları Rastgele" sloganı ile 7. Foto Safari Fotoğraf Yarışması düzenlenecek

Doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini büyüleyen ve 200’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapan Nallıhan Kuş Cenneti , Kız Tepesi Tabiat Parkı ve Nallıhan Sarıçalı Dağı Milli Parkı alanlarını kapsayan ve bu yıl 7.si düzenlenecek olan Foto Safari Fotoğraf yarışması Başkent Ankara Meclisi Koordinatörlüğünde, Nallıhan Kaymakamlığı, Nallıhan Belediyesi, Davutoğlan Mahallesi Muhtarlığı, Nallıhan Turizm Gönüllüleri Derneği, ve Nallıhan Fotoğraf Tutkunları Derneği katkıları ve Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün destekleri ile düzenliyor.

Ankara Milletvekilimiz ve Başkent Ankara Meclisi Başkanı Nevzat Ceylan, yaban hayatının korunması, çevre bilincinin geliştirilmesi ve fotoğraf avcılığının yaygınlaştırılması amacıyla

4 Haziran 2022 tarihinde saat 00:01'de başlayarak 13 Kasım 2022 tarihinde saat 17:00'da itibariyle sona erecek yarışmanın açılış töreninin 5 Haziran 2022 tarihinde saat

14:00' te Nallıhan Kuş Cenneti Gözlem Merkezi'nde yapılacağını belirterek doğa ve fotoğraf severleri foto safariye beklediklerini söyledi.

Yarışmaya katılımın ücretsiz olduğu ve yarışma sonrasında seçici kurul tarafından en iyi fotoğraflar seçilecek ve dereceye girenlere para ödülü verileceği bildirildi.

Hasan OLUM -Nallıhan/BHA (Hasan OLUM)

26 May 2022 - 16:21 - Dünya --- Okunma

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.925.739 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Karaman'da suyu, yolu ve yayla havası olan arazi satılık

Karaman'a 25 kilometre uzaklıkta, yolu ve suyu olan 15 bin metrekare arazi sahibinden satılık.  Karaman'a 25 kilometre uzaklıkta, Pınarbaşı köyüne 5...

Karaman Merkezde Satılık Dükkanlar

Karaman Merkezde Satılık Dükkanlar Karaman Aktekke Meydanında satılık iki dükkan. Karaman merkez Aktekke Cami karşısı, 1. İstasyon ve İsmet Paşa cad...

Torna ve kaynak personeli aranıyor

Karaman Organize Sanayi Bölgesi firmalarından Toprakçılar Makina San. ve Tic. Ltd. Şti. bünyesinde çalışmak üzere torna ve kaynakçı personel aranıyor....

0338 224 12 63

Grafik Tasarımcı aranıyor

Meslek lisesi grafik tasarım, grafik tasarım ön lisans veya lisans bölümlerinden mezun, - Tercihen 2 yıl tecrübeli, - Portfolio Sunabilecek, - Adobe...

DİJİBİZ YAZILIM TEKNOLOJİLERİ A.Ş

Satılık Villa Arsası

Karaman Elmaşehir Mahallesi Çarşamba Pazarı ve Lütfi Elvan Kongre Merkezi yakınında bulunan villa arazisi satılıktır. 1250 m2 olan arazinin altyapı s...

0531 849 20 52 İBRAHİM KARAMAN

Flemenkçe öğretmeni aranıyor

Karaman'da faaliyet gösteren bir yabancı dil eğitim kurumunca istihdam edilmek üzere Flemenkçe öğretmeni aranıyor. 

+90 554 753 82 87

Üniversite karşısında satılık arsa ve spor tesisi

Karaman'ın yatırıma en uygun bölgelerinden birisi olan üniversite bölgesindeki arsa, spor tesisi ve halı saha satılıktır. Toplam tapu alanının 48 bin...

0 546 662 03 05

Sahibinden Satılık Bahçe!

Boyalı Köyü Koroşözü mevkisi bulunan 9 dönüm ceviz behçesi ile 6 dönüm tarlamız satılıktır. İçerisinde 370 adet chandler ve fernor ceviz ile 30 adet...

0 505 691 80 19

LÜKS VİLLA-KALİTELİ MİMARİ VE FULL AKILLI EV SİSTEMİ- ÖZEL HAVUZLU- KENDİNİZİ ŞIMARTIN..

0(533) 894 81 64 OTTAVİA KUSADASİ

Vasıflı vasıfsız personel alınacak

Karaman'da faaliyet gösteren Desobsan Elktronik Soba Sanayi'de çalıştırılmak üzere vasıflı vasıfsız personeller ve kaynakçılar alınacaktır. Müracaatl...

0 (543) 382 67 59 DESOBSAN ELKTRONİK SOBA