Nazar Boncuğu Nedir?

Nazar boncuğu üzerinde mavi beyaz sarı gibi renkleri barındıran yuvarlak, kimi zaman göz şeklini andıran figürü ile oluşan bir semboldür. Mavi nazar b...

Nazar boncuğu üzerinde mavi beyaz sarı gibi renkleri barındıran yuvarlak, kimi zaman göz şeklini andıran figürü ile oluşan bir semboldür. Mavi nazar boncuğu en çok kullanılan çeşitleri arasındadır. Binlerce yıllık tarihe sahip, farklı kültür ve inançlarda farklı anlamlar taşıyan bir simge olarak; günümüzde de hala özelliğini korumaktadır. Nazar boncuğu ne demek diye araştırma yaptığınızda karşınız birçok bilgi çıkacaktır. Dünya toplumları tarafından farklı anlamlar yüklense de nazar boncuğu nedir sorunun cevabı; genellikle kem gözlere ve kötü bakışlara karşı korunma amaçlı olarak kullanılan nazar boncuğu, farklı renk ve çeşitleri ile yaygın olarak kullanılmaktadır.

Nazar boncuğu anlamı itibariyle, kem göz için kullanılan bir sembol olarak ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmalara göre tam olarak nerede çıktığı tespit edilmese de nazar boncuğu tarihi çok eski geçmişe dayanmaktadır. Kem kelimesi farsça kökenli olup kötü, fena anlamına gelmektedir. Göz bakış anlamında kullanıldığı için bir araya geldiğinde kötü fena bakış anlamını taşımaktadır. Aynı zamanda kem göz bakışı kötü, kıskanç ve haset etme yönünde olan bakış olarakta ifade edilmektedir.

Peki nazar boncuğu ne işe yarar sorusunun cevabını bu metinde bulabilirsiniz. Nazarla veya kem gözle bakış; karşısına gelen tüm canlı cansız varlıkların başına kaza ve bela gelmesine neden olduğuna inanılan bakış olarak tanımlanmaktadır. Özellikle büyük başarılı, zengin veya dahi kişilerin, kem göz ve nazar ile kötü, kıskanç bakışları üzerine çektiği ve bu şekilde kişinin şansının tersine gideceğine inanılmaktadır. Bu kişinin, bakışlarla kaza ve belayı çekeceği ve bu şekilde uğursuzluk yaşayacağına inanılmaktadır. Bu tabirle nazar ve kem gözle ilgili inanç, geçmişten günümüze kadar birçok farklı kültürlerde ve kuşaklar arasında varlığını koruyarak gelmiştir. Nazar simgesinin geçmişi ve nazar boncuğunun tarihi Eski Yunan, Mısır, Mezopotamya gibi bir çok farklı medeniyete kadar ulaşmaktadır.

Nazar konusunda bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre Pagan dinlerinde, İncil, Kuranı Kerim gibi bir çok dini kitapta nazarın geçtiği belirtilmektedir. Süryani nazar boncuğu tabiri ise Süryanili ustalar tarafından yapılan nazar boncuklarına verilen addır. Hikayelerde ve eski masal kitaplarında da nazardan ve nazar boncuğu hikayesinden bahsedildiği belirtilmiştir.

Nazar boncuğunun göz şekline benzemesi ile ilgili olarak farklı yorumlar getirilmiştir. Göz, insanoğlu dünyaya açılan ilk penceresi, görme organıdır. İnsanoğlu her şeye gözleri ile bakar, tanımlar ve hafızasına yerleştirir. Fakat gözün görme yetisini yerine getirirken farklı bakışlara sahip olduğu söylenmektedir. Göz, bireyin hislerine göre iyi veya kötü bakışa sahip olabilir. Her baktığı şeye farklı nazar ederek bakar ve baktığı şey onun bakışından etkilenir. Birey, bakışındaki nazarın etkisi ile ilgili yapılmış bilimsel deneyler mevcuttur. Özellikle çiçekler üzerine yapılan deneyde pozitif nazarla bakılan çiçeklerin olumlu etkilendiği ve negatif nazarla bakılan çiçeklerin günden güne solduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle nazarlı bakışın olumlu ve olumsuz etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Nazar boncuğunun göz şeklinde olmasının nedeni; gözdeki olumsuz bakışların nazar boncuğu üzerine çekilerek kişileri etkilemesinin önüne geçmektir.

Rüyada nazar boncuk görmek, farklı şekillerde yorumlansa da genellikle pozitif anlamda anlamlar içermektedir. Öncelikli olarak mutluluk, kısmet, baht açıklığı ve hayra işaret ettiği söylenmektedir. Genellikle çok hayırlı ve güzel bir rüya olarak yorumlanır, ayrıca bol kazanç ve şans getireceği inancı da taşımaktadır. Ancak İslam dini inancına göre rüyada nazarlık gibi şeyler görmek hurafe gibi şeyleri işaret etmektedir.

Nazar boncuğu şeytanın gözü mü diye birkaç görüş ortaya atılmıştır. Bununla ilgili İslam dininde nazar boncuğu ürünlerden korunmayı beklemenin yanlış bir inanış olduğu ifade edilmektedir. İslam dinine göre bir kişinin nazardan korunması için maddeden değilde korunmayı sadece Allah’tan beklemesi yönünde bir inanış taşımasının daha doğru olacağı ifade edilmektedir.

Nazar boncuğu hediyelikler günümüzde tüm toplumlarda yaygın olarak tercih edilmektedir. Nazar boncuğu resmi de nazarlı bakışlara karşı birçok farklı alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Büyük nazar boncuğu, cam nazar boncuğu, renkli nazar boncuğu gibi çeşitlerini görebilirsiniz. Ayrıca kullanılan ortama göre; nazar boncuğu ev dekorasyonunda kullanılan çeşitleri, araba nazar boncuğu, dekoratif nazar boncuğu gibi farklı ürünler üzerinde kullanılmış halini görebilirsiniz.

Nazar boncuğu figürü son zamanlarda moda sembolü olarak; giyim eşyaları, çanta, ayakkabı gibi ürünler üzerinde de yoğunlukla kullanılmaktadır.

Nazar Boncuğunun Özellikleri Nedir?

Nazar boncuğu birçok farklı renk, model, boyut ve çeşitlilikte mevcuttur. Nazar boncuğu modellerine göre farklı özelliklere sahiptir. Nazar boncuğu özellikleri aşağıda listelenmiştir:

El yapımı nazar boncuğu çeşitleri farklı özelliklerde bulabilirsiniz.

Mavi renkli gözün üzerinde sarı renk olması özelliğini taşıması gerekir.

Mavi renkli göz şeklindeki nazar boncuğunun özelliklerine göre farklı ortamlarda kullanılabilir.

Belli bir renk sırasına göre dizilim özelliği olmasına dikkat etmek gerekir.

Boncukların üretildiği yerin koruyucu olması özelliğini taşıması gerektiği inancı vardır.

Cam nazar boncukları işçilik özelliği önemlidir.

Nazar Boncuğu Çeşitleri Nedir?

Nazar boncuğu modelleri farklı renk ve çeşitlilikte her yer karşınıza çıkacaktır. Birçok ürün üzerinde de kullanılan nazar sembolü özgün bir şekil olarak tercih edilmiştir. Her kullanıldığı nesneye otantik ve farklı bir hava katmaktadır. Nazar boncuğu özgün şekli ve rengiyle bir çok farklı çeşitlilikte hediyelik eşyalar olarak karşınıza çıkacaktır. Aşağıda nazar boncuğu çeşitleri listelenmiştir:

Mavi göz nazar boncuğu

Cam nazar boncuğu

Dana gözü nazar boncuğu

Yumurta şekli nazar boncuğu

Kalp şeklinde nazar boncuğu

Hediyelik nazar boncuğu çeşitleri

Yeşil göz nazar boncuğu

Kapı süsü nazar boncuğu çeşitleri

Sarı ve karagöz nazar boncuğu

Takılarda nazar boncuğu

Nazar boncuğu süs eşyası ürünleri

Duvar nazar boncuğu

Nazar boncuğu bileklik

Bebek nazar boncuğu

Nazar boncuğu kolye

Nazar boncuğu duvar süsü

Nazar Boncuğu Hangi Kültürlerde Önemlidir?

Nazar boncuğu farklı kültürlerde kuşaktan kuşağa aktarılmış ve anlamını koruyarak günümüze kadar gelmiştir. Orta doğu ve Kuzey Afrika’da Hristiyanlar, Müslümanlar ve Yahudiler tarafından kullanılan nazar boncuğu el şeklinde bir sembol olarak Hamsa adı verilmektedir. Ay gözü şeklindeki mavi Horus Gözü nazar boncuğu Mısır’daki kazılarda ortaya çıkmıştır. Mezopotamya’da bulunan nazar boncuğu şekli ise kaymak taşından oyma geometrik figürlerden oluşmaktadır. Ege adaları ve Anadolu’daki kullanılan nazar boncukları camdan üretilmiş mavi renkli cam nazar boncuklarıdır.

Mavi nazar boncuğu Asurlular, Frigyalılar, Osmanlılar, Romalılar gibi medeniyetler tarafından kullanıldığı kaynaklarda geçmektedir. Göz şeklinde nazar boncukları eski dönemlerden günümüze kadar farklı medeniyetlerde kullanılmıştır.

Türk kültüründe nazar boncuğu kullanımı ise yaygındır. Özellikle kötü bakışlara karşı korunma amaçlı olarak kullanılmakta ve nazar karşı koruyucu anlam atfedilmektedir. Ayrıca bebeklerde, gençlerde ve büyüklerde nazar boncuğu takılar yoğun olarak kullanılmaktadır. Sevdiklerini, aile ve yakınları koruyacağı inancıyla; nazar boncuğu bileklik, kolye, küpe gibi hediyelikler doğum günleri ve özel günler için sıklıkla tercih edilmektedir. Düğün törenleri, yeni işyeri açılışlarında, baby shower partilerinde hemen hemen her alanda nazar boncuğu sembolü içeren ürünlerle karşılaşabilirsiniz. Türk kültüründe ayrıca moda amaçlı olarak; kıyafet, ayakkabı, çanta gibi ürünlerin üzerinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Nazar Boncuğu Nereye Koyulur?

Nazar boncuğu ürünler kişilerinin tercihine göre istenilen alana konulabilir veya asılabilir. Genellikle bebekler için kullanılacaksa; bebeklerin beşiğine, omuzuna, kundağına veya yastığına asılabilir. Aile bireyleri ve sevdikleriniz için korunma amaçlı olarak kullanılacaksa nazar boncuklu takılar tercih edilebilir. Özellikle gençler arasında nazar boncuklu takılar; yüzük, kolye, bileklik, küpe gibi ürünler sıklıkla kullanılmaktadır. Nazar boncuğu bilek üzerine, boyuna kolye olarak veya halhal olarak ayak bileğine takılabilir. Ayrıca nazar boncuğu ürünler kapı üstlerine asılabilir, işyerine asılabilir, arabalara asılabilir, istenilen herhangi bir alana konulabilir. Ayrıca evde dekoratif amaçlı balkon kapılarına asılabilir.

Hediyelik Nazar Boncuğu Nereden Alınır?

Nazar boncuğu hediyelikler yaygın olarak her yerde karşınıza çıkacaktır. Farklı renk yelpazesine sahip, otantik ve özgün tasarım nazar boncuğu hediyelik ürünleri hediye olarak ilk tercih edeceğiniz seçenekler arasında yerini almaktadır. Sevdiklerinize onları koruması amacıyla değerli ve anlamlı bir hediyelik olarak nazar boncuğu ürünleri tercih edebilirsiniz. Nazar boncuğu hediyeliklerle, aldığınız kişiye ‘benim için değerlisin, nazar değmesin sana’ mesajını verebilirsiniz. Nazar boncuğu hediyelikleri özgün, değerli ve kalıcı hediyelik seçeneği olarak doğum günü veya özel günleriniz için tercih edebilirsiniz.

Hediyelik Eşya toptancısı Myros'dan nazar boncuğu temalı geniş hediyelik yelpazesinden birçok farklı çeşidi inceleyebilir, online alışveriş imkanından yararlanarak sevdiklerinize hediye olarak alabilirsiniz. Hediyelik ürünlerde cam nazar boncuğu toptan seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

Nazar boncuğu toptan alım yaparak işletmenizde ziyaretçileriniz için sergileyebilirsiniz. Toptan nazar boncuğu hediyelik ürünleri kişiselleştirebilir, özgün ve kalıcı hediyelik alma şansını yakalayabilirsiniz.

24 May 2022 - 16:07 - Yaşam --- Okunma

Muhabir  Leyla Alyel

Son bir ayda karamandan.com sitesinde 1.925.739 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Karaman'da suyu, yolu ve yayla havası olan arazi satılık

Karaman'a 25 kilometre uzaklıkta, yolu ve suyu olan 15 bin metrekare arazi sahibinden satılık.  Karaman'a 25 kilometre uzaklıkta, Pınarbaşı köyüne 5...

Karaman Merkezde Satılık Dükkanlar

Karaman Merkezde Satılık Dükkanlar Karaman Aktekke Meydanında satılık iki dükkan. Karaman merkez Aktekke Cami karşısı, 1. İstasyon ve İsmet Paşa cad...

Torna ve kaynak personeli aranıyor

Karaman Organize Sanayi Bölgesi firmalarından Toprakçılar Makina San. ve Tic. Ltd. Şti. bünyesinde çalışmak üzere torna ve kaynakçı personel aranıyor....

0338 224 12 63

Grafik Tasarımcı aranıyor

Meslek lisesi grafik tasarım, grafik tasarım ön lisans veya lisans bölümlerinden mezun, - Tercihen 2 yıl tecrübeli, - Portfolio Sunabilecek, - Adobe...

DİJİBİZ YAZILIM TEKNOLOJİLERİ A.Ş

Satılık Villa Arsası

Karaman Elmaşehir Mahallesi Çarşamba Pazarı ve Lütfi Elvan Kongre Merkezi yakınında bulunan villa arazisi satılıktır. 1250 m2 olan arazinin altyapı s...

0531 849 20 52 İBRAHİM KARAMAN

Flemenkçe öğretmeni aranıyor

Karaman'da faaliyet gösteren bir yabancı dil eğitim kurumunca istihdam edilmek üzere Flemenkçe öğretmeni aranıyor. 

+90 554 753 82 87

Üniversite karşısında satılık arsa ve spor tesisi

Karaman'ın yatırıma en uygun bölgelerinden birisi olan üniversite bölgesindeki arsa, spor tesisi ve halı saha satılıktır. Toplam tapu alanının 48 bin...

0 546 662 03 05

Sahibinden Satılık Bahçe!

Boyalı Köyü Koroşözü mevkisi bulunan 9 dönüm ceviz behçesi ile 6 dönüm tarlamız satılıktır. İçerisinde 370 adet chandler ve fernor ceviz ile 30 adet...

0 505 691 80 19

LÜKS VİLLA-KALİTELİ MİMARİ VE FULL AKILLI EV SİSTEMİ- ÖZEL HAVUZLU- KENDİNİZİ ŞIMARTIN..

0(533) 894 81 64 OTTAVİA KUSADASİ

Vasıflı vasıfsız personel alınacak

Karaman'da faaliyet gösteren Desobsan Elktronik Soba Sanayi'de çalıştırılmak üzere vasıflı vasıfsız personeller ve kaynakçılar alınacaktır. Müracaatl...

0 (543) 382 67 59 DESOBSAN ELKTRONİK SOBA